Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masatenisi Rating Sistemi

Hakan KIRIK

Recommended Posts

bence masa tenisi oyuncularının daha fazla ılgı gostermesı gerek...cok guzl bı sıte olmus....daha fazla duyurulması ıyı olur...yapılan macların daha ıddalı ve zevklı gecmesı acısından da cok yararlı oldugunu dusunuyorum...hakan kırık bey ı tebrık edıyorum.....bende uye oldum ama sımdılık sıstemde oynucak eleman yakınımda yok ıns ılerde olur:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Fenerbahçe Veteran Derneğine gelen kimler var? Ben Bora' yı biliyorum. Derneğe gelenler arasında başlayabiliriz.

Merhaba İbrahim bey,

ilk fırsatta bizim salondan arkadaşlar ile Fenerbahçe Veteranlar'a gelmek istiyoruz. Sizinle de maç yapmış oluruz.

Böylece bizden bol bol puan almış olursunuz. FBVTT'nin günlük ücretini öğrenebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan, Ibrahim ve Emre abi haricinde forum üyeleri arasından dernekte sürekli görüştüğüm kimse yok sanırım. Mehmet (Yılık) abi de 40 yılda bir derneğe uğruyor, karşılaşırsak onunla da maç yaparız =)

Bora merhaba,

40 yılda bir değilde, sık sık geleyim o zaman. Puanlarımı da bolca arttırayım. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bora merhaba,

40 yılda bir değilde, sık sık geleyim o zaman. Puanlarımı da bolca arttırayım. :gulumse:

Mehmet bey iyi olur...

Bizden yeterince puan aldınız, biraz da Bora'dan alın. Ne de olsa Bora da bizden alır herhalde.

Son maçımızda zar zor yenmiştim Bora'yı. Artık iyice geliştirmiştir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet bey iyi olur...

Bizden yeterince puan aldınız, biraz da Bora'dan alın. Ne de olsa Bora da bizden alır herhalde.

Son maçımızda zar zor yenmiştim Bora'yı. Artık iyice geliştirmiştir.

Evet çok haklısın, sizlerden yeterince puan aldım. Birazda Bora'dan alayım. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

http://www.tt-rating.com 'a ufak bir özellik ekledim. Böylece isteyen üyeler telefon ve(veya) E-posta bilgilerinin herkes tarafından görünmesini seçebilir. Böylece sizinle maç yapmak isteyen oyuncular sizinle iletişime geçebilir.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

http://www.tt-rating.com 'da artık isteyen kullanıcılar neticeleri kendileri girebilir. Bunun için YÖNETİCİ özelliğinin benim tarafımdan verilmesi gerekiyor bu üyemize.

Her isteyen yönetici olamayacak tabiiki. İlk aşamada tanıdığım üyelerden YÖNETİCİ seçeceğim. Veya bu tanıdıklarım tarafından önerilen başka üyeler olabilecek.

Hangi maçın hangi YÖNETİCİ tarafından girildiği kayıt altında olacak. YÖNETİCİ olmak isteyenlerden haber bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

UPS spor kulübünde oynayan forumdaki arkadaşlara sesleniyorum. Arkadaşlar hepimiz rating sistemine katılalım lütfen. Nasılsa aramızda maç yapıyoruz. Her ay turnuva da düzenliyoruz. Yaptığımız bu maçlar bir işe yarasın bari. Hakan beye ve sistemin gelişmesine faydamız dokunsun. Hadi bi zahmet...

TT-rating'e ÜYE OLUN

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

o puan hesap tablosu İsveç veya benzeri bi ülkenin federasyonundan almıştım. Puan farkı zaten 12 ise bu oyuncular birbirine çok yakın demektir ve , az puan alıp verilir. Ama gün gelir sizinle maç yaptım ve siz beni yendiniz ki yenersiniz herhalde, benden 50 puan alacaksınız , size 50 puan gelecek. Ve buna benzer bir kaç maç sonrası benim ve sizin puanınız gerçek değerine gelecek ve seviyeler çok daha belirgin olacaktır

bu durumda yüksek puanlılara haksızlık olmuyor mu? mesela rize ve trabzon için örnek vereyim , benim puanım 10la çarpılınca oluşan yeni puanımla diğer arkadaşların arasındaki puan farkı 238in çok üstünde, ben onları yendiğim sürece bana puan gelmeyecek, ama onlar beni 1 kere yenerse 50 puan alacaklar, onlar da gayet iyi seviyede oyuncular, ben burada oynadığım sürece puanım hiç bir zaman 1190nın üzerine çıkamayacak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

o puan hesap tablosu İsveç veya benzeri bi ülkenin federasyonundan almıştım. Puan farkı zaten 12 ise bu oyuncular birbirine çok yakın demektir ve , az puan alıp verilir. Ama gün gelir sizinle maç yaptım ve siz beni yendiniz ki yenersiniz herhalde, benden 50 puan alacaksınız , size 50 puan gelecek. Ve buna benzer bir kaç maç sonrası benim ve sizin puanınız gerçek değerine gelecek ve seviyeler çok daha belirgin olacaktır

bu durumda yüksek puanlılara haksızlık olmuyor mu? mesela rize ve trabzon için örnek vereyim , benim puanım 10la çarpılınca oluşan yeni puanımla diğer arkadaşların arasındaki puan farkı 238in çok üstünde, ben onları yendiğim sürece bana puan gelmeyecek, ama onlar beni 1 kere yenerse 50 puan alacaklar, onlar da gayet iyi seviyede oyuncular, ben burada oynadığım sürece puanım hiç bir zaman 1190nın üzerine çıkamayacak

evet dediğiniz kısmen doğru. Siz puan alamayacaksınız, fakat yine dediğiniz gibi Rize/Trabzon bölgesinin en iyisi siz olacaksınız yine de.

Bir fark yok aslında sizin için. Eski puanlarınızla da aynı sıralamada oluyordunuz yine aynı.

Sonuçta ben de kimi yensem puan alıyordum bundan önce , artık alamayacağım. Yenilirsem de büyük puan düşecek.

Bundan önce 2. sıradaki oyuncu kendi puanına yakın oyuncularla maç yapmayıp sıfır puanlı zayıf oyuncularla maç yaparak puanını arttırabiliyordu.

Artık mümkün değil. Eğer -sıfır puanlı beni yenerse benden 50 puan gidecek- deniyorsa, bu da sıfır puanlının o kadar da kötü olmadığı ortaya çıkar.

Biraz zaman geçsin , eminim puanlama olayı çok daha iyi anlaşılacaktır.

1190'ı geçemeyeceğim dediniz: Evet doğru, ilerde (mesela forum toplantısı veya başka turnuvalar ) tarzında bir turnuvaya gidip üç '2000 puanlı' oyuncuyu yendiğiniz taktirde zaten puanınız 2000e çıkacaktır.

Dediğim gibi biraz zaman geçsin. Sonuçta kimsenin sırası değişmedi. Benim bu haftasonu turnuvam var FBVTT'de. Orada mesela Bora(17) ile maç yapacağım ve beni yenecek büyük bir ihtimalle. 50 puan gidecek benden. Demek istediğim sürekli aynı kişilerle maç yapmak belli bir süre sonra fazla bir şey farkettirmeyecek.

Sürekli aynı kişiyi yeniyorsanız puan almak mümkün olamayacak. Bir yenip bir yenildiğiniz kişi ile de puanınız aynı seviyeye gelecektir. Farklı ortamlarda ise puanlarınızda büyük sıçrama olabilecek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rating sisteminin başarılı olması için oyuncuların devamlı Türkiye çapında turnuvalara katılması ve farklı oyuncularla karşılaşmaları gerekir. Hep aynı kişilerle oynadığınız zaman gerçek değere hiç bir zaman ulaşmaz.

Bu sistemi federasyonun kabul edip tüm turnuvalara ve liglere katılan oyuncular için devreye sokması gerekir. Bunun için oyuncuların kayıt olmasına da gerek yok. Katılımcılara birer numara verip kayıt açar ve ondan sonra her sonucu girer. Zaman içinde herkes seviyesini bulur ve puanı da anlamlı olacak şekilde ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rating sisteminin başarılı olması için oyuncuların devamlı Türkiye çapında turnuvalara katılması ve farklı oyuncularla karşılaşmaları gerekir. Hep aynı kişilerle oynadığınız zaman gerçek değere hiç bir zaman ulaşmaz.

Bu sistemi federasyonun kabul edip tüm turnuvalara ve liglere katılan oyuncular için devreye sokması gerekir. Bunun için oyuncuların kayıt olmasına da gerek yok. Katılımcılara birer numara verip kayıt açar ve ondan sonra her sonucu girer. Zaman içinde herkes seviyesini bulur ve puanı da anlamlı olacak şekilde ortaya çıkar.

Ertan bey, zaten benim sistemi tarif etmişsiniz.

Kayıt olmasına gerek yok, Katılımcılara birer numara verip kayıt açar demişsiniz... Orasını tam anlamadım. Ben de zaten bunu yapıyorum, kayıt açıp numara vermek.

Sonra da neticeler giriliyor.

Bu şekilde kim nerede, kiminle nasıl maç yapmış kayıt altıan alınıyor ve güzel bir arşiv oluşuyor.

Belki bundan 5 yıl sonra sisteme bakar Furkan ALTINOK'un gelişimini izlemiş oluruz...

Tek farkı bizim olayın daha çok lokal etkili olması. Sonuçta Türkiye çapındaki turnuvalara bu üyelerden belki 1-2 si katılabilecek durumundadır. Mehmet YILIK gibi üst seviye oyuncuların sayısı artsa da olayı çok daha profesyonel şekle dönüştürebilsek...

Keşke dediğiniz gibi bunu federasyon yapmış olsaydı da hem şu an ki oyuncuların hem de veteranlarımızın seviyelerini görmüş olsaydık.

Normalde zaten bu sadece belli turnuvalar ve ligler için uygulanacak bir sistem. Önüne gelen istediği zaman rating maçı yapması profesyonel bir sistem için uygun değil.

Ama biz işin daha çok eğlence kısmına önem veriyoruz.

teşekkürler

Not: Mehmet YILIK beye rakip olabilecek bir oyuncunun kendine güvenerek TT-rating 'e katılmasını bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mehmet yılık beyle maç yapmak için bir gün özel olarak istanbula geleceğim, :lol::lol: sonra da herkesle maç yapmayı planlıyorum, aksilik olmazsa en uygun zaman ocak ayında sakaryada yapılacak olan antrenörlük kursu, bir ara istanbula sıçrayıp puanları toplamayı düşünüyorum :lol::lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mehmet yılık beyle maç yapmak için bir gün özel olarak istanbula geleceğim, :lol::lol: sonra da herkesle maç yapmayı planlıyorum, aksilik olmazsa en uygun zaman ocak ayında sakaryada yapılacak olan antrenörlük kursu, bir ara istanbula sıçrayıp puanları toplamayı düşünüyorum :lol::lol:

çok iyi olur Turushan bey , sizin gibi oyuncular olduğu sürece bu sistem gelişir...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu arada aklıma takılan bir konuyu da belirtmek istiyorum, düşük puanlı biri ile maç yaptığımızda yenersek puan alamıyoruz, bu kısım ok. ancak her galibiyetin bir bedeli veya her mağlubiyetin bir cezası olmalı, yoksa o kadar emek boşa gitmesin. şöyle yapılabilirmi acaba???

puan farkı çok olan düşük puanlı birini yendiğimizde bize puan eklenmeden çok az da olsa mağlup kişiden puan düşülse olabilirmi acaba.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu arada aklıma takılan bir konuyu da belirtmek istiyorum, düşük puanlı biri ile maç yaptığımızda yenersek puan alamıyoruz, bu kısım ok. ancak her galibiyetin bir bedeli veya her mağlubiyetin bir cezası olmalı, yoksa o kadar emek boşa gitmesin. şöyle yapılabilirmi acaba???

puan farkı çok olan düşük puanlı birini yendiğimizde bize puan eklenmeden çok az da olsa mağlup kişiden puan düşülse olabilirmi acaba.

dediğim gibi ben bu tabloyu masa tenisinde önemli bir ülkenin federasyonundan aldım. Dediğinizi düşüneceğim. Biraz üyelerin fikirlerini de alayım bu konu hakkında...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şöyle bir fikir geliştirdim kendi çapımda ama biraz karışık gelebilir..bana karışık geldi çünkü ama gene de paylaşmak istedim..mesela x kişisi 1500 puan ve bu rating sisteminde 1. sırada y kişisi ise 500 puan ve rating sisteminde 26. sırada.. diyelim ki maçı x kişisi aldığında y kişisinin kaybedeceği puan x ve y kişilerinin puanının farkının rating sistemindeki sıralarının farkının bölünmesi olsun.. şöyle ki (1500-500):(26-1)= 40 bu puan y'in kaybedeceği puan..bilmiyorum ne kadar sağlıklı olabilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şöyle bir fikir geliştirdim kendi çapımda ama biraz karışık gelebilir..bana karışık geldi çünkü ama gene de paylaşmak istedim..mesela x kişisi 1500 puan ve bu rating sisteminde 1. sırada y kişisi ise 500 puan ve rating sisteminde 26. sırada.. diyelim ki maçı x kişisi aldığında y kişisinin kaybedeceği puan x ve y kişilerinin puanının farkının rating sistemindeki sıralarının farkının bölünmesi olsun.. şöyle ki (1500-500):(26-1)= 40 bu puan y'in kaybedeceği puan..bilmiyorum ne kadar sağlıklı olabilir..

y kişisi 26. değil de 2.sırada olsa birden bire 0 veya -500 mü olacak?

Arkadaşım zaten benim kullandığım hesap tablosu da uzun denemeler ve formüller sonucu 2-3 bin puanlar mertebesi için hesaplanmış ve oluşturulmuş.

Maalesef formülünüz bir gelişme olarak görünmedi bana. Yine de düşünceniz için teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim dediğim hesaplama yöntemi puanı yüksek olanın puan alamadığı zamanlarda kullanılırsa belki işe yarayabilir diye düşünmüştüm..Turushan beyin önerdiği yönteme göre bir hesaplama çıkarmak istedim.. Bu arada UPS de yapılacak olan maçlar da bu rating kapsamına girmekte değil mi hakan bey?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 8 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..