Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masatenisi Rating Sistemi

Hakan KIRIK

Recommended Posts

Merhabalar,

ÖSS, OKS, KGS, OGS her neyse ... bir de MRS var artık.

www.tt-rating.com adlı bir site oluşturdum. Üye oyuncuların maç neticelerini giriyoruz, sistem otomatik puanlama (rating) olayını hallediyor. Sabit puanlama değil, oyuncuların gücünü gözönünde tuturak puanları hesaplıyor.

Şimdilik herkese açık bir sistem, ileride daha profesyonel olacak tabiiki...

Vakit buldukça sistemi geliştiriyorum, ayrıntılar için siteye bakmanızı rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hakan bey süper . bizim ülkemiz için gerekli idi. bir türlü kimse yanaşmıyordu. bir yerden başlamak lazım. siz başlatmış oldunuz, tebrikler. umarım diğer bölgelerde oynayanlara da örnek teşkil eder onlarda başlarlar. hatta federasyon da bu gidişle belki işi ciddiye alıp bu sistemi başlatmış olurlar.

selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık Hakan Bey.

Rating sistemi nedir, yararları nelerdir, yurtdışında nasıl uygulanıyor, bizde nasıl uygulanabilir... gibi sorular hakkında bilgi için Ali Güller Bey'in açtığı "Türkiye Genelinde Rating Sistemi" konulu yazıyı okuyup, o konu üzerinden tartışmaya devam etmeliyiz bence. Konu unutulmuş gibi görünüyor. Oysa hepimizin üzerinde ciddi ciddi kafa yorması gereken bir konu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaptığınız siteyi inceledim. Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Puanlama sistemi ve hesaplama sistemiyle ilgili eksikler olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir formül uyguladınız. Amerikadaki rating sistemi belli bir taban puandan başlıyor. Daha önce rating konulu başlıklar açmıştım orada bazı linkler vardı. Çok ciddi matematik formülleri de içeriyordu. Tüm Türkiye geneline yayılabilirse mükemmel olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Beğendiğiniz için sevindim , teşekkür ederim...

Tabiki eksik bir çok yanları vardır. Dediğim gibi zaman el verdiğince bunu geliştirmeye çalışacağım.

Puanlama olayını az çok (Soru/Cevap) kısmında açıkladım.

Oraya ek olarak ; bir oyuncu son 5 maçında ( farklı rakam da olabilir, bana 5 makul geldi ) galip geldi ise (bu 5 maçın en az 3 maçını kendinden yüksek puanlılarla yaptıysa, geri kalanlarda ise yenilmeme şartıyla) , puanı ona göre daha fazla arttırıyor. Böylece sıfır puandan bile başlasa kısa sürede kendi seviyesine yakın bir yere yaklaşıyor sıralamada. Bunun tam tersi de geçerli : son 5 maçta az puanlılara yenilme durumu.... Bir de ek heyecan olsun diye maçın final (yarı final) olma olayında çok az bir kat sayı etkisini ekledim.

Ali beyin bahsettiği formüllere çok kısa göz attım. Fakat o kurallardan sadece puan farkı tablosu olayını aldım ve üzerine son yapılan 5 maç kuralını ekledim. Bahsedilen kurallar çok karışık geldi bana , onları çözmeye kalkışırsam (ve bilgisayar yazılımına dönüştürme) buna zamanımın yetmeyeceğini farkettim.

Hobi oyuncularına tamamen yeterli olduğu düşüncesindeyim. İlerleleyen zamanlarda yeni özellikler de katmaya çalışacağım. Fikri olan arkadaşlar varsa bana iletebilirler, benim açımdan mümkünse uygulamaya çalışırım. Fakat Amerika'daki tüm o bahsedilen formülleri aynen yap derseniz maalesef diyeceğim. Tek başıma işin içinden çıkmam mümkün değil.

En iyisi sizler de üye olun belli bir dönem hep beraber olayı test edelim. Sonuçta böyle olaylar deneme aşaması olmadan hazırlanmaz. Mustafa beyin dediği gibi belki federasyon ilgiyi görüp ya kendisi baştan hazırlar bunu veya başkaları benimkini geliştirir ve ulusal bir rating sistemi oluşur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ups ten ben üye oldum ID numaram 15

Evet gördüm. Oyun seviyeni bilmediğim için belli bir puan vermedim. Mustafa bey de üye olmuş ama henüz aktifleştirmemiş. Mustafa beye giriş puanı olarak 100 puan vermeyi düşünüyorum. Sen de Mustafa beyin puanına göre ilk puan talebinde bulunabilirsin. Bu ilk puanlar çok ta önemli değil. Puanlar zaman içinde zaten gerçek değerine geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık,

benim merak ettiğim bir soru var, puanlama sadece düzenlenen turnuvalarda alınan sonuçlara göre mi olacak, bunun için ne gibi bir düzenleme var? teşekkürler

Hayır, puanlama tüm maçları kapsıyor. Turnuva olması gerekmez (şimdilik bu böyle, ileride sadece belli yer ve turnuvulardaki maçlar değerlendirilecektir) , benim siteye üye herhangi 2 oyuncunun arasında yapılan tüm maçlar rating'e girer.

Örnek : Antalya'da ikamet eden 2 oyuncu siteme üye oldu. İkisi de 0 puandan başlar ( kimse onları tanımadığı için giriş puanı : 0 ).

Bunlar kendi aralarında 100lerce maç yapar, puan farkı tablosuna göre ikisinin arasındaki puan farkı 238'i geçtikten sonra kazanana puan verilmez artık. Yani A oyuncusu 0 puanda kalırken hep kazanan B oyuncusu 238 puanda kalır. 2 oyuncu ile daha fazla puan almak mümkün değildir.

İlerde ekleyeceğim özellik ile şehir bazında yapılan sıralamada ancak birinci görünür. Ancak farklı şehirdeki bir oyuncuyu yenmesi gerekirki puanını arttırsın...

Turnuva olayı şu: Bir maçın skoru girilirken çok ufak etkisi olan bir turnuva olayı kattım işe. Yani yapılan maç yarı final veya final ise kazanılan puan çok az artmış oluyor. Yani maçın öneminden gelen bir katsayı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz

Emeği geçen herkese çok teşekkürler ... Çok faydalı olacağına inanıyorum. Yalnız anlamadığım ilk puan olayı nasıl olacak? Ya tanımadığınız ve baştan 0 puan verdiğiniz biri tanıdığınız ve 20 puandan başlattığınız kişiden iyi oynuyorsa ? Bunu nasıl aşabiliriz ?

Selamlar ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emeği geçen herkese çok teşekkürler ... Çok faydalı olacağına inanıyorum. Yalnız anlamadığım ilk puan olayı nasıl olacak? Ya tanımadığınız ve baştan 0 puan verdiğiniz biri tanıdığınız ve 20 puandan başlattığınız kişiden iyi oynuyorsa ? Bunu nasıl aşabiliriz ?

Selamlar ...

Yenilenden de puan düşüyor, o yüzden bu ilk puanı fazla önemsemeyin. 1000 puanın da olsa , eğer iyi oyuncu değilsen ve senden düşük puanlılara yeniliyorsan kısa sürede senin de düşük puanın olur. Veya tam tersi 0 puanın da olsa kısa sürede yendiğin kişilerin puanına erişirsin.

İlk puan vermenin tek avantajı : daha kısa sürede puanlar rayına oturur. Bunu lig maçları gibi düşünmeyin ; puanım var, cepte diye... Yazılım kısa sürede gerçek puanına seni ayarlıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

puan konusunda haklısınız, yahoo-chess'de de başlangıçta 1200 puanla başlıyorsunuz yeterince maç yaptıktan sonra senin gerçek performansın ortaya çıkıyor ve aşağı yukarı benzer puanlarda devam ediyorsun, formun kötüyse 10-15 maçta dibe vurabiliyorsun, aynı şekilde formdaysan kısa sürede bol maç kazanarak eski yerini yakalayıp puanını daha da yükseltebiliyorsun. senden yüksek puanlı birini yenince çok puan alırken senden düşük puanlı birini yenince daha az puan alıyorsun, düşük puanlı birine yenilirsen ayvayı yiyorsun, puanını düzeltene kadar canın çıkıyor :lol::lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu raiting sistemi gelişirse buna bağlı turnuvalara düzenlenir mi ayrıca bana 10 puan verebilirsiniz mustafa abinin 10 da biri kadar oynuyorumdur herhalde

canberk kendine haksızlık yapmışsın aramızda çok büyük fark yok. sadece ben yaştan dolayı daha fazla oynamışım. senin bütün hareketlerin doğru sadece antraman eksikliğin kalmış. yani 3 ay düzenli antraman yapman yeterli bizim seviyeyi rahatlıkla yakalarsın.

iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
  • 1 month later...
hakan bey çalışmalar nasıl gidiyor, buradaki arkadaşları üye yapıp biz de aktif olmak istiyoruz artık

Turushan bey,

sistem çalışıyor uzun zamandır. Biz zevkle burada kullanıyoruz.

Sizleri de faal görmek isteriz.

Tek eksik şimdilik ; neticeleri benim girmem gerekiyor ( artık yetkili yöneticiler kendileri netice girebiliyor !!!)

Bu yüzden maç neticelerini bana yollamanız gerekmektedir şimdilik.

İlk fırsatta size de şifre verip kendi neticelerinizi girebilir duruma getireceğim.

Biz haftada 3 kere maç yapmaktan programa vakit ayıramadım son zamanlarda. Puan olayına kaptırdık kendimizi....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hakan bey çalışmalar nasıl gidiyor, buradaki arkadaşları üye yapıp biz de aktif olmak istiyoruz artık

Size bir giriş puanı vermiştim. Gerçi o puandan çok daha yüksek seviyede olduğunuzu tahmin ediyorum ama maç yaptıkça bu puanlar zaten rayına oturacaktır.

Sizin arkadaşlarınız da üye olduktan sonra bana bilgi verirseniz ona göre onlara da ilk puan veririm.

Ayrıca yakın zamanda şehirlere göre de filtreleme olayını da ekleyeceğim, böylece siz sadece Rize seçerek Rize'li oyuncuların listesini görebileceksiniz veya sadece orada yapılan maçlar gibi...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

http://www.tt-rating.com

Şehirlere göre oyuncu sıralama özelliği ile yayında... ( son halinde ise; hem şehir, hem cinsiyet ; hem de takım/grup filtrelemeleri yapabiliyoruz )

Artık isterseniz sadece bulunduğunuz şehirdeki sıralamanızı veya Türkiye çapındaki sıralamanızı görebilirsiniz.

Eğer isteyen şirketler olursa, şirket ismi ile konumuzu belirleyebilirsiniz, böylece sadece o şirket oyuncuları arasındaki puan seviyenizi listeyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..