Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Karşılama

Recommended Posts

Merhaba yaklaşık 1 yıldır okulda olsun bazen gençlik merkezlerinde olsun masa tenisi oynuyorum. Ancak karşıma gelen arkadaşlardan bazıları dehşet spinli servisler atıyorlar, ben ve timo boll bronze'um ufacık bir kesme atarak geri döndüremiyoruz döndürsek bile adama atak şansı veriyoruz. Nasıl rahatça karşılarım ve bunu alçak bir şekilde yapabilirim ? Bana bu konuda verebileceğiniz bilgi ya da video var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

23 saat önce, EmreKrmn yazdı:

Merhaba yaklaşık 1 yıldır okulda olsun bazen gençlik merkezlerinde olsun masa tenisi oynuyorum. Ancak karşıma gelen arkadaşlardan bazıları dehşet spinli servisler atıyorlar, ben ve timo boll bronze'um ufacık bir kesme atarak geri döndüremiyoruz döndürsek bile adama atak şansı veriyoruz. Nasıl rahatça karşılarım ve bunu alçak bir şekilde yapabilirim ? Bana bu konuda verebileceğiniz bilgi ya da video var mı?

CANLI olarak, masa başında, bir bilen ile karşılıklı, defalarca, çeşitli falsolara karşı temrin yapmak gerekir. Bilgi, yapmaktır. Bilgi deneyimlemekten gelir.

Sobadan eliniz yanınca öğrenirsiniz, hiç ikircik kalmaz. 

Top okumayı ve ona göre mukabele etmeyi öğrenmek zaman alır, bu öğreniş hiç bitmez.  

Kendinize, bir bilenle yapacağınız çalışmalarda ihtimam gösterirseniz ve içtenlikle çalışırsanız, anlayış kendiliğinden gelecektir. Vücudunuzun, anlayışla uyumlu bir şekilde hareket edebilip, karşılık verebilecek duruma gelmesi gerekir. Bu da temrin ve sabır ile olur. Rahatça yapabilmek, çok tekrarın koncasıdır.

Severek oynamak ve içtenlikle öğrenmek isteyişe, sabırın da iştirakıyle inkişaf mümkün olur. Hem başarı hem de başarısızlığın sizi beklediğini açıkça görünüz. Kendinize, hangisini deneyimliyor olursanız olun kucak açınız. Kendinizden öğreniniz. 

Sabretmenin güç gelmesinde hiç bir sorun yoktur. Gençlikte böyledir. Sabır, birbiri ardına gelen sabırsızlık reaksiyonlarıyla, işbirliği etmemekten başka bir şey değildir. Gençsek, az yaşamış olduğumuzdan, sabır deneyimimiz de azdır. Enercimiz de gençken pek yoğun ve yüksek olduğundan, sabırsızlık tepkilerimizdeki enerci yükü de çoktur. Sanılanın aksine, şimdi bu tepkilerle işbirliği etmemek daha da güç değildir; şimdi, ne güzel, genciz, durumu ayrımsamaya,  yatırılacak çok daha fazla enercimiz vardır. Rahatça yapabilmek, çok tekrarın koncasıdır.

Yazarak veya sözel bilgi ile veya video seyrederek, bedeninizin ralli sırasında gelen toplara uygun karşılıklar vermesini sağlayamayız. Bu yollarla öğrendikleriniz malumat düzeyinde kalacaktır. Yani yalnızca zihinsel. Bu malumatlardan, belki sohbetlerinizde bol bol istifade edebilirsiniz lakin onlarla tek bir servisi bile kurtaramazsınız veya kurtarsanız da topu kafanızda kırarlar.

Okuyarak, duyarak, izleyerek malumat edinmede yanlış bir şey yoktur, lakin, bu yollarla bedeninizin ralli sırasında gelen toplara uyumlanmasını, onlara uygun, gitgide de yaratıcı karşılıklar vermesini sağlayamazsınız. Bunun için bir bilen ile, deneyimli biri ile temrin yapmanız, yaparak öğrenmeniz gerekir. 

Bilgilerimizin hangilerinin bizzat kendi tecrübelerimizden, hangilerinin ise okuma yoluyla, bize öyle olduğunun söylenmesi yoluyla, başkalarından duyarak ve video izleme yoluyla geldiğinin ayrımını yapabilmek, hayati önemdedir. Bildiğimizi sandıklarımız üzerinden söz söylerken, bu ayrımı ne denli iyi yapabilirsek, bunun ne denli hayati olduğunu da o denli iyi takdir edebiliriz. Bu ayrımı yapabilmek, içtenliğimizin biley taşıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

5 saat önce, beşyüziki yazdı:

Okuyarak, duyarak, izleyerek malumat edinmede yanlış bir şey yoktur, lakin, bu yollarla bedeninizin ralli sırasında gelen toplara uyumlanmasını, onlara uygun, gitgide de yaratıcı karşılıklar vermesini sağlayamazsınız. Bunun için bir bilen ile, deneyimli biri ile temrin yapmanız, yaparak öğrenmeniz gerekir. 

Bilgilerimizin hangilerinin bizzat kendi tecrübelerimizden, hangilerinin ise okuma yoluyla, bize öyle olduğunun söylenmesi yoluyla, başkalarından duyarak ve video izleme yoluyla geldiğinin ayrımını yapabilmek, hayati önemdedir. Bildiğimizi sandıklarımız üzerinden söz söylerken, bu ayrımı ne denli iyi yapabilirsek, bunun ne denli hayati olduğunu da o denli iyi takdir edebiliriz. Bu ayrımı yapabilmek, içtenliğimizin biley taşıdır.

Hocam benim buradaki sorum sadece ağız lafı yapmak için değil elbette uygulamam gerektiğini ben de biliyorum. Uygulanmadan hiçbir şey olmaz benim tahminim üzere kullandığım teknik yanlış ve ne tür stratejiler izlemeliyim onu soruyorum. Yani bana burada belli bir örnek verilecek ben bunu uygulayacağım gerektiği yerde işime yarayacak. Ama sizin burada dev bir makale gibi basit bir şeyi açıklamanızı anlamadım böyle yapmanız istenilen dikkati daha da azaltıyor sadece fikrinizi süsleyip satırlara dökmüşsünüz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 11.10.2022 Saat: 19:32, EmreKrmn yazdı:

Güzel kardeşim, iyi servisleri karşılamak için rakibinizin attığı servisi tanımanız gerekir. Eğer servislerden size gelen topun yan falsolu mu, üst falsolu mu, kesik mi, boş mu vs vs. bilmiyorsanız servisleri karşılayamazsınız. Arada bilmeden kazayla karşıladıklarınız olabilir ama bu durum pek bir işe yaramaz ve sürekli sıkıntı yaşarsınız. Servis tanımak içinde bu işi bilen birinden destek alarak ve çok tekrar yaparak bu yönünüzü geliştirebilirsiniz. Servisten gelen topu tanımak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Maalesef bu durumda sana daha fazla fayda sağlayacak bir şey söyleyemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 11.10.2022 Saat: 18:32, EmreKrmn yazdı:

Ancak karşıma gelen arkadaşlardan bazıları dehşet spinli servisler atıyorlar,

Sayın Myılık2002 çok haklı. Anlaşılan yakınlarınızda spinli servis atabilen birileri var. Bence onlardan rica edin, size defalarca aynı spinli servisler atsınlar, siz de bunları karşılamaya çalışın. Gittikçe karşıladığınz topların kalitesinin arttığını göreceksiniz. Servise çözüm bulamadıysanız arkadaşınıza sorun, yardım isteyin. Çözüm bulmada yukarıdaki videonun da yardımcı olabilecegini düşünüyorum. Başarılar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

serviste rakibinin raketinin hareketine odaklanabilirsin. Karsıdan bakarken raketi soldan sağa mı, sagdan sola mı, yukarıdan aşağıya mı hareket ettiriyor rakibin? 

Sonrasında ise, misal vermek gerekirse, karsıdan bakarken raketin hareket ettigi tarafı düşün. Raket, karşıdan baktıgında ne tarafa sallanıyorsa top da sen düz karşılarsan o tarafa gitmek isteyecektir.

Servis kullanan rakibin Raketi ne tarafa dogru sallanıyorsa, onun tersi yonune dogru hedef almayı dene, bakalım işe yarayacak mı? 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

16 saat önce, EmreKrmn yazdı:

Hocam benim buradaki sorum sadece ağız lafı yapmak için değil elbette uygulamam gerektiğini ben de biliyorum. Uygulanmadan hiçbir şey olmaz benim tahminim üzere kullandığım teknik yanlış ve ne tür stratejiler izlemeliyim onu soruyorum. Yani bana burada belli bir örnek verilecek ben bunu uygulayacağım gerektiği yerde işime yarayacak. 

Böyle öğrenemezsiniz. Bir bilen, bir antrenör bulup onunla canlı olarak, çalışmak gerekir. Bunun neden böyle olduğunu da ancak öyle çalışırsanız anlayacaksınız. 

Henüz buradan size verilen örnekleri uygulayamayacağınızı bilmiyorsunuz. 

Deneyimli biri ile canlı çalışın, önce temeller oluşmaya başlar; herhangi bir şey yapabilecek duruma gelmeye başlarsınız.

Tabii isterseniz leptapınızı masanın üzerine koyun, bir yandan ondan buradan yazılanları okur, videoları izler, bir yandan da servis karşılarsınız. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 6 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..