Jump to content
Masatenisi.org Forum

Pekin 2008 Hk..

turushanovgu

Recommended Posts

Bir tatile gidelim dedik herşey altüst olmuş. Olimpiyat şampiyonu Ma Lin olmuş. Benim hesaplar şaşmış. Gitmeden Ma Lin'e tembihlemiştim halbuki : "Şampiyon olMA" demiştim. Yanlış anlamış kerata. 4 sene havasından geçilmez artık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 209
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elde hiç bir somut delil olmadan, komplo teorilerine itibar ederk Ma Lin' in şampiyonluğunu Çin'liler kendi aralarında ayarladılar demek, en azından şampiyon olan sporcuya bir haksızlıktır. Peki böyle bir şey var ise bizim bildiğimiz bu durumu Çinli sporcuların bilmiyor olması düşünülebilir mi? Ma lin kendi şampiyonluğunun aslında ayarlanmış olduğunu biliyor ise bunun kendisi açısından bir anlamı olur mu? İki Wang lar her karşılaştıklarında "olum emir büyük yerden olmasa sana sorardık" demeleri veya ima etleri Ma lin için katlanılır bir şey midir? Çin' li milliler böyle bir ayarlanma yapılır ise bir dahaki turnuvaya nasıl motive edilebilirler? sürgün veya takıma alınmama korkusu ile mi? Çin için asıl önemli olan madalyaların kendilerine gelmesidir bence bunun dışında kendi aralarında isim değişikliğinin bir önemi olmadığını düşünüyorum. Ayarlamanın takıma zararı çok olacağı kesinde nasıl bir yararı olacak o tartışılır! Çin takımı kendi dışındaki rakiplerine göre ayarlama yapabilir buda çok normal, örneğin Timo ya karşı Ma lin daha başarılı ise (takım maçında olduğu gibi) onu karşısına çıkarabilirler. Ferdi maçlarda da bu şekilde daha rahat yenebilecekleri sporcular için ayarlama da yapabilirler buda çok normal. Neyse fazla uzatmanın anlamı yok.

Aslında bu satırları yazdıran dün videsonu seyrettiğim Persson ve Samsonov maçı. Samsonov' a resmen haksızlık yapılmış maçta ve ben bunda Çin parmağını olduğunu düşünüyorum. Turnuvadan önce bana göre Çinlilere karşı en fazla şansı olan sporcu Samsonov idi. Sırlamadaki yeri ve proturlardaki oyunu ile de bunu kanıtladı. Timo sakatlıktan yeni çıkmıştı. Çinliler de aslında ferdiler için tek rakip olarak Samsonov' u görüyorladı. ( Bizim eskilerden kunta Gökhan' a fizik olarak benzediği için mi nedir ayrı bir sempatik oyunu var- sakin güç şeklinde) Neyse maça dönecek olursak setler 3-2. Samsonov 9-8 önce bh köşesinden paralele kontro spin yapıyor top masanın kenarına çarpıyor. Sayı Samsonov' un olması gerekiyor. Hakemler ilk önce sayıyı Samsonov' a veriyorlar. Persson ve antrenörü itiraz ediyor. Tartışma, topun masanın oyun sınırı içinde kenarına mı çarptı yan yüzeye mi çarptı? Oyun 5-6 Dakika kadar duruyor.Konuşmalardan anladığım kadarı ile hakem daha önce samsonov' a verdiği sayıyı bu sefer Persson' a verecek. Baş hakem geliyor. Oynanan sayı let olmadığı halde tekrarlanıyor. Sayı ikisine de verilmiyor! Maça 9-8 den devam ediliyor. Bu dakikadan sonra salondaki bütün Çinli seyirciler persson' u destekliyor! Ondan sonraki sayıyı Samsonov alıyor maç 10-8 oluyor. Yani samsonov' un önceki sayısı da verilmiş olsa maç Samsonov' un! Persson 10-8 den maçı cüze taşıyıp önce seti sonra da son seti alıyor. Maçın hakemleri hangi milleten mi takibi Çin'li!.. Çinlilerin başarısına gölge düşürmek istemem ama Samsonov' a haksızlık yapıldığını düşünüyorum.. Çinlilerin kendilerini büyük görme egosunu bozacak bana göre turnuvadaki tek sporcunun bu şekilde elenmiş olmasına üzülüyorum sadece...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sayının tekrar edilmemesi ve persson a verilmesi gerekirdi. top yan yüzeye çarpmış. eminim ki maçı orada samsonov kazanmış olsaydı, persson a haksızlık yapılmış denirdi. sonuçta persson orda maç sayılarını çevirdi. kimseye bir haksız yapıldığını ve maçlarda şaibe oldugunu düşünmüyorum. hakeden kazandı. turnuvanın yıldızları ma lin ve persson'dur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...
Ben Çinliler'den nefret attım vallahi. En dandik sayıya bile bağırmalar, yumruk sıkmalar vs. Adamlar memleketlerinde oynuyorlar diye su kaçırdılar. O bakımdan bir tanesi bile elense sevinecem.

Cinliler icin masatenisi "namus meselesi" haline dondu "en buyuk biziz" bizi kimse yenemez diyorlar,bu olay aldi basini gitti kendi eyalet maclarinda bile dusman gibi muamele ile davraniyorlar birbirlerine ,rekabet cok ezici bir hal aldi sportmenlik disi rakibe karsi her turlu psikolojik savasi da kullaniyorlar,hatta kendi masatenisi derselrimde bile hoca diyorki "bak simdi durum 9:9 ve servis sende ,simdi bunu alistirma yapiyoruz,ve diyorki eger sayi alirsan kesinlikle sevindigini belli et raketine elini vur yada zipla" costum su aralar :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elde hiç bir somut delil olmadan, komplo teorilerine itibar ederk Ma Lin' in şampiyonluğunu Çin'liler kendi aralarında ayarladılar demek, en azından şampiyon olan sporcuya bir haksızlıktır. Peki böyle bir şey var ise bizim bildiğimiz bu durumu Çinli sporcuların bilmiyor olması düşünülebilir mi? Ma lin kendi şampiyonluğunun aslında ayarlanmış olduğunu biliyor ise bunun kendisi açısından bir anlamı olur mu? İki Wang lar her karşılaştıklarında "olum emir büyük yerden olmasa sana sorardık" demeleri veya ima etleri Ma lin için katlanılır bir şey midir? Çin' li milliler böyle bir ayarlanma yapılır ise bir dahaki turnuvaya nasıl motive edilebilirler? sürgün veya takıma alınmama korkusu ile mi? Çin için asıl önemli olan madalyaların kendilerine gelmesidir bence bunun dışında kendi aralarında isim değişikliğinin bir önemi olmadığını düşünüyorum. Ayarlamanın takıma zararı çok olacağı kesinde nasıl bir yararı olacak o tartışılır! Çin takımı kendi dışındaki rakiplerine göre ayarlama yapabilir buda çok normal, örneğin Timo ya karşı Ma lin daha başarılı ise (takım maçında olduğu gibi) onu karşısına çıkarabilirler. Ferdi maçlarda da bu şekilde daha rahat yenebilecekleri sporcular için ayarlama da yapabilirler buda çok normal. Neyse fazla uzatmanın anlamı yok.

Aslında bu satırları yazdıran dün videsonu seyrettiğim Persson ve Samsonov maçı. Samsonov' a resmen haksızlık yapılmış maçta ve ben bunda Çin parmağını olduğunu düşünüyorum. Turnuvadan önce bana göre Çinlilere karşı en fazla şansı olan sporcu Samsonov idi. Sırlamadaki yeri ve proturlardaki oyunu ile de bunu kanıtladı. Timo sakatlıktan yeni çıkmıştı. Çinliler de aslında ferdiler için tek rakip olarak Samsonov' u görüyorladı. ( Bizim eskilerden kunta Gökhan' a fizik olarak benzediği için mi nedir ayrı bir sempatik oyunu var- sakin güç şeklinde) Neyse maça dönecek olursak setler 3-2. Samsonov 9-8 önce bh köşesinden paralele kontro spin yapıyor top masanın kenarına çarpıyor. Sayı Samsonov' un olması gerekiyor. Hakemler ilk önce sayıyı Samsonov' a veriyorlar. Persson ve antrenörü itiraz ediyor. Tartışma, topun masanın oyun sınırı içinde kenarına mı çarptı yan yüzeye mi çarptı? Oyun 5-6 Dakika kadar duruyor.Konuşmalardan anladığım kadarı ile hakem daha önce samsonov' a verdiği sayıyı bu sefer Persson' a verecek. Baş hakem geliyor. Oynanan sayı let olmadığı halde tekrarlanıyor. Sayı ikisine de verilmiyor! Maça 9-8 den devam ediliyor. Bu dakikadan sonra salondaki bütün Çinli seyirciler persson' u destekliyor! Ondan sonraki sayıyı Samsonov alıyor maç 10-8 oluyor. Yani samsonov' un önceki sayısı da verilmiş olsa maç Samsonov' un! Persson 10-8 den maçı cüze taşıyıp önce seti sonra da son seti alıyor. Maçın hakemleri hangi milleten mi takibi Çin'li!.. Çinlilerin başarısına gölge düşürmek istemem ama Samsonov' a haksızlık yapıldığını düşünüyorum.. Çinlilerin kendilerini büyük görme egosunu bozacak bana göre turnuvadaki tek sporcunun bu şekilde elenmiş olmasına üzülüyorum sadece...

Cinlilerin antrenmanlarini izledinizmi yada bilmiyorum ,Ma Lin Pekin de alistirmalarini seyrettim ve sadece soylebilirimki inanilmaz,gunde 8 saate yakin ortalama antrenmalarini dusuncek olursak valla yigidin hakkini yememek lazim ,kendi liglerinde durum farkli degil "IYI OLAN KAZANSIN " .Butun Spor dallarinda gelecek adina soylenbilirki Cinliler egemen olcaklar ,ama FUTBOL u hic zannetmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu da Ma Lin'in resmi.

20071126150713chinesearpa4.jpg

Konuyu biraz hortlattım sanırım kusura bakmayın. :fildir:

Ma Lin tam olarak Universite 1 .sinif 1 aylik askerlik donemi olabilir fotografa bakacak olursak .O kadar hortluycak bir mesele degilde :lol: Cinlilerde askerlik varmis ayni bizim gibi zorunlu hizmet 4 sendir ilk defa bu sene duydum cok az insan gidiyor cevremden ,o da sundan insan cok oldugu kura cekiyorlar "tutarsa pasa pasa 2 sene :B: "

Ilkokul lise ve universite de okul baslangicinda 1 ay askerlik yapiyorlar o da nasil yurunur ,nasil pozisyon alinir falan filan -_-

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hayır oyuncular askeri kulüpleri tercih ediyorlar genelde. Süper ligde oynayan kulüplerin yarısı falan askeri. (bizdeki karagücü gibi) O kulübe transfer olunca asker oluyorsun. Bir de milli takım var. Milli isen askersin.

Hocam bunu ilk defa sizden duydum

Yani tam bilmiyorum ama liglerde hic askeri klup ismi duymadim . Ama emin degilim gozden kacirdigim bir sey varmi diye? Sorup geliyorum :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Murat merhaba,

orada olduğuna göre ligleri falan takip ediyorsundur. Geçen yıl Türkiye de oynayan Zhu Jiang dan bir haber varmı , ne durumda takımı, kendisi hangi seviyede , buraya gelmeden 2 kez Wang hau yu yendiği söyleniyordu. Buradan kaçtığına göre herhalde daha iyi bir teklif almıştır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 22 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..