Jump to content
Masatenisi.org Forum

S şeklinde Servis Mümkün Mü

Recommended Posts

Arkadaşlar bi şekil çizdim yarım yamalak ama olsun :) bence still bu. çünkü bana da biri attı öööyle kaldım :D

post-6809-1203451883_thumb.jpg

Çünkü "S" çizilebilmesi için topun 3 kez kırılması bu da 3 kez yere çarpması demek :) ve bu da sayı demek :)

evet topun raketten nasil ciktigina degilde adami takip edersen mumkundur....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Arkadaşlar S şeklinde servis atmak mümkün değil Bu abartıdır sadece. Yarım S şeklinde servisler atabiliyoruz ama S şeklinde servis atmak için topa hem sağ hem sol falso vermek gerekir.Ve bunun gibi bir çok falsoyu aynı anda vermek lazım dır. Buda imkansız bişey Yani bence S şeklinde servis yok diye düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence de imkansız topa tek hamlede zıt yönlere gidecek şekilde kuvvet uygulanamaz ama parabolik servislerin s şeklinde görülebileceğine katılıyorum. top eğer masaya her çarpışında yön değiştiriyorsa backspin servisler atıldıktan sonra bir backspin bir topspin olması lazım bu da olmadığına göre s şekli imkansız gözüküyor ama c servis mümkündür.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence de imkansız topa tek hamlede zıt yönlere gidecek şekilde kuvvet uygulanamaz ama parabolik servislerin s şeklinde görülebileceğine katılıyorum. top eğer masaya her çarpışında yön değiştiriyorsa backspin servisler atıldıktan sonra bir backspin bir topspin olması lazım bu da olmadığına göre s şekli imkansız gözüküyor ama c servis mümkündür.

bu konu konuşulmuştu baya önce uzun tartışmalar sonucu olmayacağını karara bağlamıştık tabi varsa s şeklinde atan yada bilen bi video getirip bizede öğretebilir seviniriz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

Benim arkadaşımın kullandığı servis de S çizer gibi görünüyor. Gözlemimi aktarıyım kısaca.

Masanın tam ortasında rakibe dönük (yani sağa veya sola dönük durmuyor) topu tam vücudunun ortasından samsanov un attığı kadar yükseğe atıyor.

Raketin sapı yukarı kafası aşağı bakacak şekilde sağdan sola doğru çekerek topa vuruyor. (kendisi sol elini kullanıyor) Top önce kendi soluna doğru giderek masaya çarpıp sağ tarafa doğru kavisleniyor. Top karşıda masaya vurduğunda ise tekrar kendi soluna kavis alıyor. Tam bir S değil ama bu şekilde yılan gibi kıvrılıyormuş hissini veriyor. Ona karşı oynarken bu servisi karşılamakta hiç zorluk çekmedim. Öyle olağanüstü bir servis değil. Profesyonel oyunculardan görmememiz normal gibi geldi bana :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Arkadaşlar, konuya yapılan yorumları okudum.Genelde hep yan spin üzerinde durmuşsunuz. Ben amatör biriyim ama aklıma şöyle bi şey geldi. Biliyorsunuz spin çeşitlerinde burgulu spin de var. Eğer topa saat yönünde burgu ve sol yanspin verilebilirse (veya tam tersi) ne olur diye merak etmeye başladım. Hoş, bunun nasıl yapılacağı da ayrı bi konu :D. Ama yine de tartışılmaya değer olduğunu düşünüyorum. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Topa aynı anda hem geri hem top spin veya hem sağ hem sol spin verebilen bir insan evladı varsa neden olmasın.

Sorunuza cevap burda. Cok guzel anlatmıs Emre abı :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

S şeklinde servise hiç rastlamadım ben. Bazen dalgınlığa gelip rakibin servis atarken bilek hareketini kaçırınca geçen topu çözememenin verdiği ruh hali ile S şeklinde görülebilir servisler. :gulumse: Servisde değil ama maç esnasında usta tırtılcıların yolladığı topların bana gelişini hiç bir harfle tanımlayamam herhalde. Ama yine de kendi gözümle görürsem bu S şeklindeki servisi söyleyecek lafın olmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tüm fizik bilgimi kullanarak söylüyorum ki imkansız. Elden falsoyla falanda imkansız. Hem back hem side spinde de top bir yöne döner.(İki spinin bileşkesi hizasında) Yön değişikliği de topun döndüğü eksende olacağından fiziksel olarak imkansız. Göz yanılması olabilir.

Servis kullanacak oyuncu, masanın yanlarına, kendi sahasının orta bölgesine doğru soldan, karşı sahanın orta bölgesine doğru sağdan üfleyecek iki vantilatör koyarsa, bütün servislerine "s" şekli verebilir. Kısıtlı fizik bilgime dayanarak iddia ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..