Jump to content
Masatenisi.org Forum

S şeklinde Servis Mümkün Mü

Recommended Posts

Arkadaşlar, kastedilen şey topun bir o yana bir bu yana yılan gibi kavisler çizerek "S" şeklinde ilerlemesi değil. Bir yanlış anlama var sanıyorum. Rakip sahada topun beklenen sıçrama yönünün tersine sıçraması yeterlidir. Benim S servisten anladığım budur.

Tanju Bey,

Topun beklenen sıçrama yönünün tersine sıçraması demek gözümüzün yanılması demek oluyor. Yani rakibin el çabukluğuyla falsoyu hemen verip ardından elini ters istikamette falso veriyormuş gibi yapması, bizim de son gördüğümüz el hareketini gerçek falso istikameti sanmamız neticesinde topun beklediğimizin tersi yönde sıçraması. Daha önce de yazdığım gibi, aslında kamerayla yukardan bu servisi görüntüleme imkanı olsa aslında topun C çizdiği, S çizmediği görülür. Ayrıca ben bu S şeklinde gitme olayını çok iyi anlıyorum, çünkü ben de aynı servislerle karşılaştım. Gerçekten de top sanki S çiziyormuş gibi geliyor, o duyguyu da çok iyi biliyorum. Ancak fiziksel olarak mümkün olmadığını düşünüyorum, yani göz yanılması olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju Bey,

Topun beklenen sıçrama yönünün tersine sıçraması demek gözümüzün yanılması demek oluyor. Yani rakibin el çabukluğuyla falsoyu hemen verip ardından elini ters istikamette falso veriyormuş gibi yapması, bizim de son gördüğümüz el hareketini gerçek falso istikameti sanmamız neticesinde topun beklediğimizin tersi yönde sıçraması. Daha önce de yazdığım gibi, aslında kamerayla yukardan bu servisi görüntüleme imkanı olsa aslında topun C çizdiği, S çizmediği görülür. Ayrıca ben bu S şeklinde gitme olayını çok iyi anlıyorum, çünkü ben de aynı servislerle karşılaştım. Gerçekten de top sanki S çiziyormuş gibi geliyor, o duyguyu da çok iyi biliyorum. Ancak fiziksel olarak mümkün olmadığını düşünüyorum, yani göz yanılması olduğunu düşünüyorum.

Merhaba Ahmet bey,

Göz yanılması konusunda haklı olabilirsiniz. Kesin bir iddiada bulunmak istemem. Ancak "evde servis çalışması" başlığında verdiğim 4.7 mb'lık videoyu indirip orada backhand servislerden son iki tanesini izlemenizi tavsiye ederim. Eğer benim gözüm yanılmıyorsa servis S şeklinde geliyor.

Selamlar, saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki sana bi soru: Çok kesik (backspin) servis atıldığında karşı masanın uç çizgisine kadar gidip geri döndüğünü kabul ediyorsun. Oraya kadar nası gitti? Geri geri gidemiyeceğine göre önce ileri sıçradı sonra geri değil mi? Uygun bir falso ile önce sola sonra sağa sıçrama olasılığı yok mu?

emre beyin de cevapladığı gibi, verdiğiniz örnekte S değil U oluyor, S olması için topun masanın ileri ucuna kadar gidip geri geldikten sonra masaya düşüp yada masaya düşmeden ve de topa temas olmadan bir defa daha ileriye gitmesi gerekir (veya aynı olayın yan spinlisi)

yani topun ilk darbeten sonra sırayla 3 yöne gitmesi lazım,

yani tek bir vuruşla önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa, yada sola, sağa, sola,

veya önce ileriye, sonra geriye, sonra tekrar ileriye,

ve iddia edenler özellikle sağa, sola, sağa, yada sola, sağa, sola gittiğini iddia ediyor,

ayrıca önce ileri sıçradı, sonra geri değilmi? diye sormuşsunuz, bence değil; şöyleki bu vuruşla siz topa vurduğunuzda topa iki farklı kuvvet uyguluyorsunuz, birincisi itme kuvveti, ikincisi de topa verilen back spin geriye dönmesinden oluşan kuvvet yani ilk başta itme kuvvetiniz daha fazla olduğu için bu kuvvet yok olana yada dönmesinden oluşan kuvvetten daha az seviyeye gelene kadar top ileriye gidiyor, bu kuvvet etkisini yitirince de topun dönmesinden kaynaklanan kuvvet açığa çıkıyor ve top geri size doğru geliyor, S olması içinde geri geldikten sonra tekrar ileriye gitmesini sağlayacak bir kuvvet daha lazımki bu da mükmün görünmüyor,

yani emre bey'in cevabına dönersek aynı anda hem back spin hem top spin, yada aynı anda hem sağ hem sol spin,

tabi bu da benim kendi yorumum, aksi ispatlanana kadar geçerlidir. ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

emre beyin de cevapladığı gibi, verdiğiniz örnekte S değil U oluyor, S olması için topun masanın ileri ucuna kadar gidip geri geldikten sonra masaya düşüp yada masaya düşmeden ve de topa temas olmadan bir defa daha ileriye gitmesi gerekir (veya aynı olayın yan spinlisi)

yani topun ilk darbeten sonra sırayla 3 yöne gitmesi lazım,

yani tek bir vuruşla önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa, yada sola, sağa, sola,

veya önce ileriye, sonra geriye, sonra tekrar ileriye,

ve iddia edenler özellikle sağa, sola, sağa, yada sola, sağa, sola gittiğini iddia ediyor,

ayrıca önce ileri sıçradı, sonra geri değilmi? diye sormuşsunuz, bence değil; şöyleki bu vuruşla siz topa vurduğunuzda topa iki farklı kuvvet uyguluyorsunuz, birincisi itme kuvveti, ikincisi de topa verilen back spin geriye dönmesinden oluşan kuvvet yani ilk başta itme kuvvetiniz daha fazla olduğu için bu kuvvet yok olana yada dönmesinden oluşan kuvvetten daha az seviyeye gelene kadar top ileriye gidiyor, bu kuvvet etkisini yitirince de topun dönmesinden kaynaklanan kuvvet açığa çıkıyor ve top geri size doğru geliyor, S olması içinde geri geldikten sonra tekrar ileriye gitmesini sağlayacak bir kuvvet daha lazımki bu da mükmün görünmüyor,

yani emre bey'in cevabına dönersek aynı anda hem back spin hem top spin, yada aynı anda hem sağ hem sol spin,

tabi bu da benim kendi yorumum, aksi ispatlanana kadar geçerlidir. ;):

arkadaşlar bu s servis denilen olay benim üye olduğum bir ingiliz forumunda da tartışılıyordu yine bir ikilem vardı ancak bu s servisi atmak galiba mümkün. Ben şahsen bir kere :D: kazara yaptım ardından ne kadar uğraştıysam da beceremedim o ayrı :aptal2: . Belkide dediğiniz gibi göz yanılması da olabilir bu ama yabancı forumda bir arkadaş bunu kendisini ileri seviyede bir oyuncu ki ligde oynamakta idi gibi bir şey demişti galiba ona gösterdiğni söyledi ancak bu servisi karşılamak öyle aman aman da zor bi olay değilmiş. Atılışını da anlatmıştı ama ben denedim denk getirmek çok zor :kizgin: Topu mümkün olduğunca havaya attıktan sora raketi yere yatay bir biçimde soldan sağa doğru çekerken dirseği aynı anda hem yukarı ki bu spin ekler demiş hemde arkaya doğru çektiğiniz zaman bu olay oluyomuş tabi hem geri hem yukarıyı tek bi harekette yapıcaz :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En iyisi S servis var mı yok mu bir anket yapalım. Demokrasilerde çare tükenmez...:))) Var diyenler çoğunlukta olursa demek ki varmış deriz.... :huh::lol:

Bence böyle bir servis olamaz. Daha öncede belirttiğim üzere bugüne kadar da görmedim. Hatta şöyle söyleyeyim. Türkiye Süper Liginde Adana takımında oynayan ve dünya sıralamasında en son hatırladığım 114.olan Mısırlı oyuncu Ahmet Saleh var ve çok değişik mükemmel servisler atıyor ama yinede onunla maç yapmış birisi olarak böyle bir servisi yoktu. S tarzı değil ama görüntü olarak buna benzeyen servisi Tofaş takımında oynayan Şükrü Dereli çok iyi atıyor

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

Arkadaslar,

Siz goz yanilmasi ya da ne derseniz deyin, ben bu servisi gordum. Hemde bir degil bir cok kere.

Ayrica dun S seklinde bir servis atmayi basardim. Ama ne yazikki bilerek diil. Topu tavana kadar firlattim. topa neredeyse butun kolumu savurarak (bilegim o arada ne yapti bilmiyorum) kol alti diye nitelendirdigimiz sekilde servis attim. ve oldu.

o an o kadar mutlu oldm ki anlatamam....

siz ister inanin ister inanmayin. Bu bir goz yanilmasi bile olsa uyandirmayin beni uykudan, o kadar mutluyum ki (cok mu duygusal oldu :sleeping::aptal: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşım servislerle çok içli dışlı biri olarak söylüyorum ki böyle bi servis mümkün değil fizik kurallarına aykırı çünkü bırakın 's' çizmesini servisin normal parabol olarak göndermek bile zordur bilek + spin kombinasyonu lazımdır. tersi yön içinde tersi kombinasyon lazımdır aynı anda iki zıt kombinasyon yapılamayacağına göre bu serviste mümkün değildir şu ana kadar da görmedim zaten böyle bi servis bide bu servisi back spin servisle kıyaslamayın o servis çalışılınca atılabilecek bi servistir kendimden biliyorum masa nın diğer tarafından bırakın fileyi top bana geliyor ama dediğim gibi 's' is impossible

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

Arkadaslar, neden bu kadar kesin konusuyorsunuz. "Boyle bir servis mumkun degil" deyip bir kenara atmak bence cok yanlis.

Parabol dedigimiz seyi backspin kullanarak atacagimiz bir servisle yapabiliriz. Galiba tekrar soylememiz gerekiyor. S den kastimiz topun servisten sonra pes pese 4 5 kere s sekli cizmesi diil. s e benzer bir sekil cizmesi...

Bu servisin bu kadar imkansiz gosterilmesine kesinlikle karsi cikiyorum. raketi ve topu elinize alin ve side-back spin arasinda bir servis atmayi deneyin. kolunuzu ya da isterseniz bileginizi cok ama cok hizli hareket ettirin. sonra karsinizdaki rakip e sorun bakalim top s cizerek gelip gelmiyormuymus. cvp : EVET

Bunu servis atan kisinin farketmesi biraz daha zor. Ama karsi taraftan bakinca s e benzer bir sekil yaparak rakibe ulasir

deneyin ve lutfen ondan sonra cvp yazin... bu servisi cogunuz atiyorsunuzdur. Ama farkinda bile olmayabilirsiniz. Ama bir de rakibinize sorun...

Son olarak ben masatenisinde profesyonel olmayabilirim, ama bir cok arkadasimizin da fizik muhendisi olmadigina eminim... <_<-_--_-

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaslar, neden bu kadar kesin konusuyorsunuz. "Boyle bir servis mumkun degil" deyip bir kenara atmak bence cok yanlis.

Parabol dedigimiz seyi backspin kullanarak atacagimiz bir servisle yapabiliriz. Galiba tekrar soylememiz gerekiyor. S den kastimiz topun servisten sonra pes pese 4 5 kere s sekli cizmesi diil. s e benzer bir sekil cizmesi...

Bu servisin bu kadar imkansiz gosterilmesine kesinlikle karsi cikiyorum. raketi ve topu elinize alin ve side-back spin arasinda bir servis atmayi deneyin. kolunuzu ya da isterseniz bileginizi cok ama cok hizli hareket ettirin. sonra karsinizdaki rakip e sorun bakalim top s cizerek gelip gelmiyormuymus. cvp : EVET

Bunu servis atan kisinin farketmesi biraz daha zor. Ama karsi taraftan bakinca s e benzer bir sekil yaparak rakibe ulasir

deneyin ve lutfen ondan sonra cvp yazin... bu servisi cogunuz atiyorsunuzdur. Ama farkinda bile olmayabilirsiniz. Ama bir de rakibinize sorun...

Son olarak ben masatenisinde profesyonel olmayabilirim, ama bir cok arkadasimizin da fizik muhendisi olmadigina eminim... <_<-_--_-

E Ozan rakip öyle görüyorsa göz yanılması oluyor zaten. Göz yanılmaları da sayılmıyor. Zira side+backspin'in S yaptırması da mümkün değil. C oluyor onların hepsi, parabol oluyor, yay çizdi oluyor vs.vs. Bir tane videoda da bir pro'nun yaptığını görsem tamam diyeceğim de, hadi biz burda yapamıyoruz, bizim oyuncularımız yapamıyor, bir çekik gavur evladı da mı yapamıyor? Bir dolu adamın training dvd'leri var. Hiçbiri mi göstermiyor?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar konuyu takip ediyorum.Aslında bi yorum yapmayacaktım ancak dayanamadım.Ben çok iyi bi oyuncu değilim ama benim oyunumun başarısı yani en büyük kozum etkili servisler atmak ve eğer attığım servis karşılanabilirse ilk topta öldürmek.Blekten servis atarım çoğunlukta.çift folso benim için çok önemli ve servislerimin çoğu bu yönde.karşılaştığım rakipler attığım bu sevislerde topa acele girerse ya ıskalar yada bana uygun top bırakır.

Dediğim gibi iyi bir oyuncu değilim ancak attığım servis S şeklinde değil ancak blek hareketime göre sağa veya sola yaklaşık L şeklinde folsolu gider ve bu bana yeter.

Önemli olanda attığım sevislerin aynı hareketle kesik,yandan falsolu veya spinli olmasının rakip tarafından çok zor çözülmesi.

Bence S şeklinde servis atılması imkansız gibi.belki olabilir ama top her masaya değişinde zaten etki kaybı olur.

Etkili servisleri karşılamanın tek yolu zaten budur.topu beklemek.acele etmemek.etkisini yitirmesini beklemek.elden topun çıkıp raketle verilen darbenin etkisi kendi tarafınızdaki masaya değdiğinde biraz etkisini kaybeder.karşı masaya değdiğinde dahada kaybeder.acele etmeyip beklerseniz top yükselmeye başladığından itibaren biraz daha kaybedeceğinden S durumuna zaten gelemeyecektir.

Bu benim yorumum 20 sene kadar oynadığım için tecrübem diyebilirim.ama yanlış olabilir.kesinlikle iddia etmiyorum yanlış anlaşılmasın.çünkü yorum yapan arkadaşlarada muhalefet olmak amaç değil.herkesin yanlış veya doğru bildiği bişey var.

Bu arada Tanju bey resim iyi olmuş ;): .

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

20 senedir aktif olarak bu oyunu oynayan bir usta imkansız gibi diyorsa öyledir, ben kabul ediyorum. Göz yanılması ile ilgili olduğu anlaşılıyor. Tufan Bey, forum üyelerinin birbirine biraz daha yakınlaşması amacıyla avatar yerine resmimi koydum. Diğer üyelerin de böyle yapmasını isterdim. Uzun zamandır forumda yoktunuz, herhalde forum buluşması için uğraşıyorsunuz... :D:

Sevgi ve saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tufancığım merhaba,

Ben çok iyi bir oyuncu değilim demekle fazla tevazu göstermişsin. Seni tanıyanlar nasıl bir oyuncu olduğunu iyi bilir, yorumlarına aynen katılıyorum.:fildir:

Selamlar,

Bir üstattan bunları duymak beni çok sevindirdi.kendine iyi bak :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben ancak c seklinde servis atabiliyorum :D: , o kadar denedim s yi bi turlu tutturamadim,

top rakip tarafta masaya dusmeden onceki donus yonune zit yonde hareket gecmesi gerek ki sanirim bu da arkadaslarin dedigi gibi fiziken mumkun degil, goz yanilmasi daha bir muhtemel gibi sanki...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 months later...

bende bişey yazayım konu eski ama fizikçiyim nede olsa mümkün değildir böyle atmak topa elde gereken falsolardan birini verirsek belki olabilir isterseniz deneyin yan falsoyu denemeyin de hem top spin hem back spin atamazsınız sonra:) bende ilk fırsatta bi deneyim topa falso vermeden elden çıkarma kuralı belkide bu yüzdendir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

daha önce de söylendi sanırım...

arkadaşlar s şeklinde servisten bahsedilince bazılarımız masanın üzerinde tamamen s çizen bir top düşünmüşler :P:

benim bildiğim ismiyle kol altı servisleri çok etkili bir side spin ile atılınca masada bir anda yön değiştiriyorlar. servisi karşılayan kişiye de s şeklide ilerliyormuş gibi görünüyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

s dediğmiz servis eğer topun havadayken çok kısa bi zaman dilimi içinde bi sağda bi solda görünerek tarafımıza düşmesi ise bu zaten her maç ta olabilecek bişey..ama topun gidişatı üzerinden bakarsak mantık olarak önce sağ spin sonra sol spin tekrar sağ spin yapıp s şeklini alarak gelmesi zaten fizik kurallarına aykırıdır..en azından benim anladığım kısmıyla imkansız görünüyo..ayrıca konu ile pek alakalı değil ama cevap alırsam sevinirm..back spin servis atmaya çalışıyorum ama başarılı olduğumu söyleyemem sanırım rakedimle alakalı..yoksa benmi bişeyleri eksik yapıyorum öğrenmek istiyorum..rakedin etkisi nedir yada topun kalitesi etkili midir?(kullandığım raket sıradan bi dunlop raket)

raketin etkisi topun dönüş hızına etkilidir. dolayısıyla aynı güç aynı hareketle daha iyi bir raketle diyim en iyisi daha çok falso üretirsin ama ben üzerinde lastik olmayan odunla spin falan attığımı biliyorum tabi normal raketle 30 derece dönüyosa yana tahtada 3 5 derece ancak sapabiliyor bunada spin denirse tabi bu arada....dolayısıyla hareketi dogruda yapsan zaten top masaya çarpınca her çarpmada,topun havada gidiş süresi uzadıkçada o falso kaybolur kullandığın raketi tahmin ediyorum ilk başladığımda oynamıştım sanırım onunla biraz zor bide üstüde kirlendiyse silmediysen zaten iyice zor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende bişey yazayım konu eski ama fizikçiyim nede olsa mümkün değildir böyle atmak topa elde gereken falsolardan birini verirsek belki olabilir isterseniz deneyin yan falsoyu denemeyin de hem top spin hem back spin atamazsınız sonra:) bende ilk fırsatta bi deneyim topa falso vermeden elden çıkarma kuralı belkide bu yüzdendir

kardeş kusura bakma ama yazdığın yazıdan hiç bir şey anlamadım, arada bir virgül filan kullansan, biraz daha açıklayıcı yazsan sevinirim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ButterflySport

Arkadaşlar bi şekil çizdim yarım yamalak ama olsun :) bence still bu. çünkü bana da biri attı öööyle kaldım :D

post-6809-1203451883_thumb.jpg

Çünkü "S" çizilebilmesi için topun 3 kez kırılması bu da 3 kez yere çarpması demek :) ve bu da sayı demek :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..