Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hangi Buyuk Oyuncu?

Guest Dadanagast

Recommended Posts

• İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Türkiye'de şimdiye kadar 3 büyük oyuncu yetişti ve ben mahşerin 3 atlısından biri olan GÜRHAN YALDIZ'ı yıllarca zevkle izleme şansını yakaldım. Hem forehand hem backhandi harika idi.. Aynı Waldner gibi geriden ve sakin oynayıp topu eliyle bırakırmışçasına istediği köşeye atıyordu. Jübilesini yapıp bu işi bıraktığında hala Türkiye'nin bir numarası ve dünya sıralamasında değeri olan bir oyuncuydu. Eğer onun gençliğinde alt yapımız Çinlere kadar uzansaydı bence şüphesiz Kreanga'nın pozisyonunda yani Dünya sıralamasında ilk 20 oyuncnun içinde oalabilecek bir yetenekti...

Şimdilerde ise İRFAN TAVUKÇUOĞLU'nun makine gibi işleyen oyununa, MURAT ERİŞ'in düzgün backhandlerine, MEHMET YILIK'ın servislerine, FURKAN ALTUNOK'un gülümseyerek oynayan yüzüne ve TUFAN YALÇIN'ın muhabbet ede ede oynamasına + patenti kendinde olan ilginç vuruşlarını yapmasına bayılıyorum...

Dünya'da ise Gürhan Abi gibi kombine oynayan JAN OVE WALDNER 'in hastasıyım.. Şimdilerde ise benim gibi solak olan ve bazı vuruşlarımı düzeltmek için sıksık gözlemlediğim TIMO BOLL'ü çok seviyorum...

Kızlarda ise artık ŞİRİN MELEKlerimiz var. MELEK HU ve ŞİRİN HE bakalım bize daha da yukarı dereceler getirebilecekler mi?...

Sadettinciğim,

Sağolasın geçte olsa servislerimin değerini anlayan biri çıktı. :D: :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de şimdiye kadar 3 büyük oyuncu yetişti ve ben mahşerin 3 atlısından biri olan GÜRHAN YALDIZ'ı yıllarca zevkle izleme şansını yakaldım. Hem forehand hem backhandi harika idi.. Aynı Waldner gibi geriden ve sakin oynayıp topu eliyle bırakırmışçasına istediği köşeye atıyordu. Jübilesini yapıp bu işi bıraktığında hala Türkiye'nin bir numarası ve dünya sıralamasında değeri olan bir oyuncuydu. Eğer onun gençliğinde alt yapımız Çinlere kadar uzansaydı bence şüphesiz Kreanga'nın pozisyonunda yani Dünya sıralamasında ilk 20 oyuncnun içinde oalabilecek bir yetenekti...

Şimdilerde ise İRFAN TAVUKÇUOĞLU'nun makine gibi işleyen oyununa, MURAT ERİŞ'in düzgün backhandlerine, MEHMET YILIK'ın servislerine, FURKAN ALTUNOK'un gülümseyerek oynayan yüzüne ve TUFAN YALÇIN'ın muhabbet ede ede oynamasına + patenti kendinde olan ilginç vuruşlarını yapmasına bayılıyorum...

Dünya'da ise Gürhan Abi gibi kombine oynayan JAN OVE WALDNER 'in hastasıyım.. Şimdilerde ise benim gibi solak olan ve bazı vuruşlarımı düzeltmek için sıksık gözlemlediğim TIMO BOLL'ü çok seviyorum...

Kızlarda ise artık ŞİRİN MELEKlerimiz var. MELEK HU ve ŞİRİN HE bakalım bize daha da yukarı dereceler getirebilecekler mi?...

Saadettin dostum seninle muhabbet güzel oluyor bu yüzden oynarken bile maksat muhabbet olsun diye çenem düşüyor.Bende Waldner 1 numara diyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Şu ana kadar Waldner gibisini ne gördüm ne de duydum bir iki tane videosunu izleyen arkadaşların hemen hayran kalacağına inanıyorum. bazı sayılarda topspin ustalarına karşı bile öyle bir oynayışı varki ayaklarını bile kıpırdatmadan çok rahat sayılar almayı başarıyor.

saygıyla önünde eğilnilmesi gereken bir üstad WALDNER...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wang Liqin her zaman ve her konuda benim gözümde 1 numaradır. Topa vuruşlarındaki kararlılık ve estetik, kritik sayılardaki sakinliği, kazandığı ve kaybettiği sayı ve maçlardan sonra aşırı reaksiyonlar göstermemesi, kendine has karizması ve güçlü duruşu ile tam bir sporcu kimliği taşıyor bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Bu konuda hiç adı geçmemiş ama oyunu bana en "güzel" gelen oyuncu Dimitrij Ovtcharov. Eleman 88 doğumlu, ancak ITTF'de ilk ona girmeyi başardı ve şimdiden yaptığı işlere bir bakın. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde ondan çok ümitliyim. Tam bir stil oyunu var, hemen her servisi backhand'iyle karşılıyor. Oyunda da backhand ağırlıklı oynuyor. Masaüstünden backhand spinleri muhteşem. Defansı giderek gelişiyor. Servisleri ile Times dergisinin Sporda 50 Önemli Yenilik listesine girdi. Şu anda çok miss yapıyor, ancak oyunu tam oturunca bence muhteşem olacak. Bir de adam çok güçlü oynuyor. Vücut yapısı da öyle, iri yarı birşey, topa çok kuvvetli vurduğu açıkça belli oluyor.

Ovtcharov dediğim gibi oyunu bana en estetik gelen oyuncu. Ama şu anda en iyi gelen oyuncu olarak iki kişi adı vereceğim, Ma Lin ve Timo Boll. Timo Boll masaya çok yakın ve şaşırtıcı derecede rekleksif bir oyun oynuyor. Çok sağlamcı ve teknik, makine gibi oynuyor. Ma Lin ise müthiş hızlı, tam bir rally üstadı. Bir arkadaşın Ma Lin'in bacakları ve ayak hareketleri konusundaki yorumuna katılıyorum.

Gelmiş geçmiş en iyisi bence de JO Waldner, bu konu bence su götürmez...

Ha bir de yine yenilerden Chen Qi var, o da çok çok hızlı bir oyuncu. Çok iyi topspinleri var. Ancak gençliğin heyecanı sanırım, Ovtcharov gibi çok sayı kaçırıyor. Sanırım oyunda daha "taze" olmakla ilgili bir durum var, yaşı daha küçük olanlar güzel hareket yapabilmek uğruna çok sayı kaçırabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok amatör olduğum için pek detaylı yorum yapamayacağım. Ancak Samsonovun oyun tarzı benim çok hoşuma gidiyor.

İzlediğim kadarıyla çok akılcı vuruşları var ölü noktaları çok kısa bi zamanda bulabiliyor ve topu o noktalara gönderme konusunda çok usta. O ağır duran vücuduna rağman refleksleri çok hızlı çıkmaz diye düşünülen toplara çok hızlı şekilde müdahale edebiliyor. Yaptığı bloklardan çok sayı kazanıyor çünkü atak yapan oyuncunun hiç beklemediği noktalara düşüyor toplar. Bu yüzden Samsonovu seyretmek çok keyifli benim için. Amatörce bi yorum olduysa kusura bakmazsınız artık :):)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalnııııııııııııııız, masa tenisinde de herşey sadece güç, kuvvet ve hız ile hallolmuyor... işte o yüzden Waldner'e Mozart lakabı takılmış... şu anda eski başarılı günlerini aratıyor olsa da yaş olmuş 38 artık normal..... ama bu normaldi çünkü o zamanlar kendisini örnek aldığım kişi İzmir Tuborg'da oynayan Hakan abi idi... (tanıyan var mı bilmiyorum). çok düzgün ve temiz bir oyun stili vardı, tekniği süperdi. o dönemler büyüklerde hep İzmir şampiyonuydu... bir de İzmirsporlu "Kunta" Gökhan vardı, yıldız milli falan olmuştu, o zamanlar. aynı dönem sayılırız ama o gençler arasında en iyisiydi, doğal bir yetenekti...

(Waldner 43 veya 44 sanıyorum. Hakan ve Kunta'yı :) hatırlıyorum, Hakan'la 80'lerin başında milli takım kampında beraberdik.)

joo se hyuk,özellikle ayak işçiliğini,

ma long,kontra gücü, fh bh spinleri

oh sang eun,akıcılığı, bh'i

kenta matsudaira, hassasiyeti,yumuşaklığı,servisleri

ma lin, servisleri,bh köşesinden fh fast spinleri

guo yue, total hali

he zhi wen, servis ve bh tarafından blokları......

...

...

hou yingchao, gücü, fh side spini

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Direkt yoruma giriceğim de 1. sayfada okudum, kreanga hakkında konuşulmuş ; zamanında bizim federasyona Kreanga2yı isterseniz vatandaşınız yapın sizde oynasın diye bir teklif gelmiş....

ama reddedilmiş gürhan yaldız'a güvenilip ve sonuç ortada....Gürhan Yaldız ile ilgili kötü birşey demiyorum ama oynamaya devam edebilirdi; Kreanga'nın da yaşını göz önüdne alırsak.

Oyuncu meselesinde ise Wang hao ve Chen weixing...Hele Chen WEixing izlerken kendimi kaybediyorum :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Direkt yoruma giriceğim de 1. sayfada okudum, kreanga hakkında konuşulmuş ; zamanında bizim federasyona Kreanga2yı isterseniz vatandaşınız yapın sizde oynasın diye bir teklif gelmiş....ama reddedilmiş gürhan yaldız'a güvenilip ve sonuç ortada....

Ortada olan sonuç nedir? Biraz açabilir misiniz?

Bu teklif (gerçekten yapılmışsa) Kreanga popüler olmadan, yani bu kadar iyi değilken yapılmıştır diye tahmin ediyorum. Bize gelip belki de Gürhan Yaldız'dan daha kötü bir oyuncu olarak kalabilirdi de. Burada sporcu olmak, kral olmak demek.

Gelseydi ve başarılı olsa ne olurdu? O da ayrı bir tartışma konusu. Hadi Çinli bir noktaya kadar da...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim Yunan bildiğimiz Kalinikos Kreanga aslen Romen'dir..Gerçek adı Călin Creangă'dır..1989 yılında Lüksemburg'daki Avrupa Gençler Şampiyonası sırasında kendisine Yunanistan adına oynaması teklif edilir ve kabul eder..Böyle bir teklif bize de yapıldı mı bilemem ama yapılsaydı ve Kreanga kabul etseydi eminim şu an olduğu noktada olamazdı..Gürhan Yaldız yeteneksiz,Kreanga da yetenekli olduğu için mi bu noktadalar?Bence bu daha çok ülkelerin spora bakışaçıları ile alakalı..Bu spora ülkemizde gereken önem verilse eminim ki 100'lerce Kreanga çıkarırız ama şu ortamda namümkün..O yüzden en iyi oyuncumuz hep Gürhan Yaldız olarak kalacak..Belki çıtayı biraz daha yukarılara çıkaracak isimler yetişecektir ama Dünya Klasmanına sporcu sokabileceğimizi hiç sanmıyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bence birazda Türkiyedeki sporcularımız ıcın bır anket yapalım.Ben öncülük edip iki favori ismimi söylüyorum:

1)HALİL ADAK'I kesınlikle tek geçerim.Backhand vuruşları ve spinleri süper ayrıca bence değişik bir oyun tarzı var.Bana göre Türkiyedeki nadir oyunculardan.

2)GENÇAY MENGE diyorum.Onunda servislerini ve çabukluğunu beğeniyorum.O da yetenekli oyunculardan.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..