Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raker öneri acil

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, ben okul takımında olan bir atak oyuncusuyum. 12 yaşındayım. Masa tenisi hocam ana kadroya takmış durumda hiç başkasını oynatmıyor. Forehandim iyi ama backhand vururken rahat hissetmiyorum. Backhand kesik atmak çok daha rahat geliyor. Rakibimle uzun süre kesik atarak oynadığımda hep ben kazanıyorum. Backhandime pütürlü lastik almak istiyorum. Backhand ile her topa kesik atmak ve forehandim ile atak yapmak istiyorum. Defansın zorlukları nedir? Defans olup olamayacağıma nasıl karar veririm? 

Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın alextt,

Lütfen, ister ferdi ister de çift maçında olunuz, topa vururken, topa vurma anında yalnız, yapayalnız olduğunuz, olacağınıza, elinizden bir tutan olmayıp, olamayacağına dikkat ediniz. Bu durumu külliyen kabul ediniz. Buna rıza gösteriniz.

Yanınızda kendiniz varsınız. Bunu hatırlayabilirsiniz.

İçinizden defansçı ya da son dönem terimleriyle ifade edecek olursak, atak-defansçı olmak geliyorsa, öyleyse, iyi bir atak-defansçı olmanın zorlu yollarında yürümeye ve acıya hazırlanınız. 

Daha çok savunmaya yönelik oyunu hakir görmelere zerre pirim vermeyiniz. Zerre.

Masa tenisine dair anlayış merhalelerinin belli düzeylerinde, oynayışınızın başkalarınca, hücumcu ya da defansçı ya da atak-defansçı diye nitelendirilmesi, çeşitli açılardan (mesela,   nasıl antreman yapacağınız açısından) ehemmiyetli addedilebilir, lakin, bu, asal önemde değildir. Asal, en üst derecede önemde olan, muzaffer olmaktır. Asıl önemli olan, daima yeniş, daima muzaffer oluş, rakibi ayaklar altına alıp tamamıyla ezmek, onu kelimenin tam manasıyla ezip, perişan etmektir. Rakibinizi zerre merhamet göstermeden, daima 11-0, 11-1 yapmaktır. Sözlerimin mübalağalı gelmesi sizi yolunuzdan çevirmesin. 1950'lerin 49-0'lık dünya boks şampiyonu Rocky Marciano veya Kyokushin Karate'nin kurucusu Mas Oyama, bu bahste gayet iyi örneklerdir.

Oynadıkça, ileride, defansçı veya atakçı olmaya yönelebilirsiniz. Bunu yapınız belirler. Biri öbüründen daha üstte veya altta değildir. En önemlisi içtenlik, kendinize karşı olabildiği kadar içten olmanızdır. Yoksa, dışardan, sair kişilerin, bir şey de bilmeden, veya yarım bilip, size başkalarından duyduklarını tekrar edip, söyledikleri değil. 

Sipinkste de, kesişte de topun eğirilmekte olduğunu, gözden kaçırmayalım.

Zaten defansçı değil de, kelimenin tam manasıyla atakçı da olacak olsanız, antreman, hayalkırıklıkları ve acıdan kaçış yoktur.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 saat önce, beşyüziki yazdı:

Sayın alextt,

Lütfen, ister ferdi ister de çift maçında olunuz, topa vururken, topa vurma anında yalnız, yapayalnız olduğunuz, olacağınıza, elinizden bir tutan olmayıp, olamayacağına dikkat ediniz. Bu durumu külliyen kabul ediniz. Buna rıza gösteriniz.

Yanınızda kendiniz varsınız. Bunu hatırlayabilirsiniz.

İçinizden defansçı ya da son dönem terimleriyle ifade edecek olursak, atak-defansçı olmak geliyorsa, öyleyse, iyi bir atak-defansçı olmanın zorlu yollarında yürümeye ve acıya hazırlanınız. 

Daha çok savunmaya yönelik oyunu hakir görmelere zerre pirim vermeyiniz. Zerre.

Masa tenisine dair anlayış merhalelerinin belli düzeylerinde, oynayışınızın başkalarınca, hücumcu ya da defansçı ya da atak-defansçı diye nitelendirilmesi, çeşitli açılardan (mesela,   nasıl antreman yapacağınız açısından) ehemmiyetli addedilebilir, lakin, bu, asal önemde değildir. Asal, en üst derecede önemde olan, muzaffer olmaktır. Asıl önemli olan, daima yeniş, daima muzaffer oluş, rakibi ayaklar altına alıp tamamıyla ezmek, onu kelimenin tam manasıyla ezip, perişan etmektir. Rakibinizi zerre merhamet göstermeden, daima 11-0, 11-1 yapmaktır. Sözlerimin mübalağalı gelmesi sizi yolunuzdan çevirmesin. 1950'lerin 49-0'lık dünya boks şampiyonu Rocky Marciano veya Kyokushin Karate'nin kurucusu Mas Oyama, bu bahste gayet iyi örneklerdir.

Oynadıkça, ileride, defansçı veya atakçı olmaya yönelebilirsiniz. Bunu yapınız belirler. Biri öbüründen daha üstte veya altta değildir. En önemlisi içtenlik, kendinize karşı olabildiği kadar içten olmanızdır. Yoksa, dışardan, sair kişilerin, bir şey de bilmeden, veya yarım bilip, size başkalarından duyduklarını tekrar edip, söyledikleri değil. 

Zaten defansçı değil de, kelimenin tam manasıyla atakçı da olacak olsanız, antreman, hayalkırıklıkları ve acıdan kaçış yoktur.

Sayın beşyüziki, yanıtınız için teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hiç pütür oynamadıysanız kesinlikle almayın onun yerine üstü yapışkanlı kesikte daha başarılıbir düz lastik alın pütüre alışmak çok zaman alır çin lastiği alırsanız kesğiniz daha etkili gider 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

9 hours ago, beşyüziki said:

Küçükken Kesme ve Spini kafamda ayrı ayrı dusunmeye calısınca zorlanıyordum. Topa her yonden falso verebilmekmiş olay beyaa dediğim zaman bi tık keyfim yerine gelmişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 24 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..