Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sporcu nasıl yetiştirilmeli

Timo Boll

Recommended Posts

Masa Tenisinde geçtiğimiz yıllarda birçok gencin nasıl yetiştitildiğini  (bilhassa Japonyada) iyi görmekteyiz. Mesela Harimoto ve Matsushima aileleri gibi. Bunların üzerinede YouTube de yeterince video bulunmakta.  Bunun başka bir örneğini de Almanya da aşağıdaki link de siz değerli forumdaşlarıma sunmak istiyorum. Umarım birilerinin işine yarar. Hayatta bir konuda ilerlemek, bu konuda bilgi edinmek ve üzerine kendinden birşeyler koymakla oluyor. Hepinize başarılar diliyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Türkçe altyazısının bulunduğunu yazmayı unumuşum. Çoğu forumdaşlar için bilinen birşey olsada, bilmeyen birisi olma ihtimali olduğundan dolyı bunuda bildirmiş olayım. 

Dığer dikkati çekmek istediğim konu ise ailelerin ve antrönerlerin çocuklara anlatım ve yaklaşım biçimi ve farklılıkları. Ben bunun benzerini yıllar önce Aı fukuhara ın nasıl yetiştirildiğini gösteren bir vıdeo da görmüştüm. Yıllar sonra benzeri bir biçimde Sora Matsushıma nın yetiştirildiğini de gördüm. Çocukların sık sık ağladıkları mesela halen hatırımda.

Josi nin yetiştirilmesinde ise daha başka bir yaklaşım olduğunu görmekteyim. Josi hem çok zeki ve aynı zamanda kendi isteği doğrultusunda yetiştitilen mutlu bir çocuk gibi görülmekte. Neumann ailesi ise bu yaptıklarının doğru olup olmadığını hep  tekrardan sorgulamakta.

Başka bir konu ise: Hep soruluyor ya neden bizim çocuklar bir yerlere gelemiyor diye.  Belirli bir seviyeden sonra çocuklarımız bu tür yetiştitilmiş gençlerin karışında ne yapacaklrını bilemiyorlar olsa gerek. Yetenekleri yada istekleri olmadığından değil diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...
Tarih: 17.09.2022 Saat: 12:28, Timo Boll yazdı:

Hayatta bir konuda ilerlemek, bu konuda bilgi edinmek ve üzerine kendinden birşeyler koymakla oluyor. 

SayınTimo Boll,

Sizden, naçizane, bu cümleyle kast edileni, bu sonuca nasıl vardığınızı, daha net, bu konudaki deneyimlerinizden birini, ayrıntılarıyla aktararak açmanızı, örneklemenizi istirham edecektim. Hani, sanki iki marangoz bir tamiratı ya da iki mühendis, kendi aralarında, bir köprü projesini ayrıntılarıyla değerlendiriyormuş da, deneyimlerini, koşullarını, sorunları ele alma ve çözme yöntemlerini birbirlerine aktarıyormuşçasına... 

Zira, söylediğinizin tam tersi yapılsa da, eğer tezgah uygun şekilde kurulursa, bir konuda ilerlemek mümkün olabiliyor.

Konuşan iki mühendis ya da marangozu, kullandıkları terimleri bilmediğimiz için anlamayabilir, ''konuya Fıransız'' kalabiliriz. Lakin bunu, yukarıda, kendi cümlenizde, bizzat, ''bu konuda bilgi edinmek'' terimiyle vurgulamışsınız. 

Neyse, kısa keselim de sobalık olsun; başa dönelim: önermenize dair, bir örnek vermenizi istirham edecektim.

Tarih: 18.09.2022 Saat: 11:06, Timo Boll yazdı:

Josi hem çok zeki ve aynı zamanda kendi isteği doğrultusunda yetiştitilen mutlu bir çocuk gibi görülmekte.

Sayın Timo Boll,

mazur görünüz, lakin, alıntının son sözcüğü ''görülmekte'' mi, yani Josi öyle mi görünüyor (o zaman bu Josi'den kaynaklanmaktadır)? Yoksa Josi, ana--babası tarafından mı öyle ''görülmekte''(bu ise Josi'den değil, ana-babadan kaynaklanmaktadır; bu terim, burada, onların, Josi'yi görmeyi arzuladıkları bir projeksiyona mı işaret etmektedir? Biz de yani, dışarıdan bu hakikati fark etmişiz de, olayı onun için mi ''görülmekte''diye dillendiriyoruz)?

Hangisi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 27 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..