Jump to content
Masatenisi.org Forum

İlerleyemiyorum

Recommended Posts

Beş yıldan beri masa tenisi oynuyorum.

Çıktığım maçlar ve turnuvalarda üst düzey başarılar elde ediyordum. Ancak bu durum ben liseye geçtikten sonra günden güne kötülemeye başladı. Kendime özgü tekniğimi unutmaya ve çok basit bir şekilde yaptığım hareketleri bile yapamaz hale geldim. Bu durumda ne yapmalıyım ya da ne şekilde ilerlemeliyim?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

genellikle, ağaç yaşken eğilir sozu gibi, masa tenisi de küçük yaşta oynadıkça, aksatmadan antreman yapıp her zaman oyunun içinde kaldıkça vuruşların ezberi oturur. Liseye geçerken; örneğin 1 yıl ara vermişseniz, bu 1 yıllık ara ile ilkokul 3'ten 4'e geçerken kaybettiğiniz 1 yıl aynı degildir. İlkokul 3'te ogrenip, 1 yıl ara verip 5. sınıfta tekrar başlarsan 2 ayda hatırlayabilirsin; fakat orta sonda spora ara verip, lise 1'in sonunda tekrar başlarsan bu sefer tekrar hatırlama sürecin daha da uzar. Genellikle bu şekilde olduğunu düşünüyorum.

Eğer imkanın varsa, o kafana dank eden hissiyatını tekrar kazanana kadar, bir şekilde her gün okuldaki derslerini de aksatmadan, antreman yapacak bir antrenör veya en az senin seviyende bir arkadaş bulmanı tavsiye ederim. ilkokulda başka yapacak bir işin yokmuşcasına saatlerce oynadıgın oyunla ancak iyi hareketler yapabiliyordun. Simdi de muhtemelen tekrar, mümkünse hergün antreman yapmaya başlaman gerekecek. 

Antremanlarına başladığında eski ezberlerini hatırlamak için kendini yıpratma. Yeni öğrenen, potansiyeli yüksek bir oyuncu adayı olarak düşünebilirsin kendini. Ah vah, ne spinler cekiyordum aynısını çekmeliyim diye düşünerek oynarsan gelişimini yavaşlatabilirsin. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yardımcı olabilmek için önce problemin ne olduğunu bilmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Aynı bir doktor misali. O da doğru ilacı yazabilmek için önce hastalığı tesbit etme zorunda olduğu gibi. Bu da uzakta zor olsa da, en azında bir kaç tahminde bulunarak yardımcı olmaya çalışayım.

Burda sözkonusu arkadaşımız muhtemelen şu an 15/16 yaşında ve 5 senedir masa tenisi oynuyor. Yani 10/11 jaşında masa tenisi ile tanışmış.

1.       Bu zaman zarfında kardeşimizin bedeni ve zihni gelişmiş olacaktır. Boyu  misal 140cm iken şimdi bundan hayli uzun olacaltır. Aynı şekilde kilosu da. Bu duruma kendine zaman tanıması gerekmektedir. Mutalka bu yeni bedene alışacak ve eski başarılarını bir gün azimli çalışmalarla tekrar elde edecektir.

2.       Arkadaşımz genç yaşta bu spor ile tanışmış.  Bu onun için büyük bir avantaj. Bu durum ilerisi için böyle olsa da şu an kendisini zorlatmakta. Önceleri sadece 10 Çocuk arasında sıyrılması gerekirken şimdileri belki 100 kişi içinde mücadele veriyordur. Çünkü zamla masa tenisiyle tanışan kişi sayısı artmıştır. Yani 12/13 yaşlarında başlayan ama yetenekli oyunculara karşılaşıyordur.

3.       Artık büyükler kadagorisinde oynamaya başlamış olabilir. Artık turnuvalarda karşısına aşırı şekilde kesik yapabilen hatta pütürlü amcaları çıkıyordur. Bu da zaman isteyen birşeydir.

Bunların nerdeyse hepisi zamanla ve iyi antenmanla hal olacak şeyler. Ama arkadaşımız için en önemlisi, sayın esrarte’nin de belirtliği gibi, okuldaki derslerini aksatmadan antremanlarını bilincli kişilerle sürdürmesi. Kendisine burda başarılar diliyorum.

• Beğen 2
  • Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..