Jump to content
Masatenisi.org Forum

WTT Macao

Recommended Posts

25-29 Kasım arasında, Çin'de yeni bir masa tenisi organizasyon şekli ile alakalı prömiyer turnuvası yapılacakmış. Sizlere ilgili linkleri bırakıyorum; 

Turnuva formatı daha ilgi çekici ve heyecanlı hale geleceği belirtiliyor. Şahsen merakla bekliyorum. İngilizcesi olanların incelemesini tavsiye ederim. 

https://www.ittf.com/2020/09/11/welcome-wtt-macau/      Olayın genel hatları. 

https://www.ittf.com/2020/11/24/32-stars-lined-wtt-macao/   Burada organizasyon için seçilmiş oyuncuların listesi. 

https://www.ittf.com/2020/11/24/wtt-macao-draw-results/    Eşleşmeler ve organizasyon formati ile alakali ekstra bilgiler. 

https://www.ittf.com/wp-content/uploads/2020/11/WTT-Macao-Media-Kit_V2.pdf Bu da 48 sayfalık PDF formatında organizasyonun biraz daha geniş açıklaması. 

• Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

WTT müsabaka formatıyla ilgili Dünyada çok ciddi tartışmalar söz konusu, şahsen görüntüde iyi olan ama detaylarda ITTF için çok sorun yaşatabilecek bir format. Masa tenisinin yenilik ihtiyacı çok bariz bir şey ama masa tenisinde artık Asya dışında büyük turnuva zor göreceğiz diye düşünüyorum, katılım konusu da apayrı bir sorun.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, smetmusti91 yazdı:

WTT müsabaka formatıyla ilgili Dünyada çok ciddi tartışmalar söz konusu, şahsen görüntüde iyi olan ama detaylarda ITTF için çok sorun yaşatabilecek bir format. Masa tenisinin yenilik ihtiyacı çok bariz bir şey ama masa tenisinde artık Asya dışında büyük turnuva zor göreceğiz diye düşünüyorum, katılım konusu da apayrı bir sorun.

Çin tüm sporcuların masraflarını karşılamış. Oh ne güzel:wub:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 25.11.2020 Saat: 16:13, esrarte yazdı:

Ben birşeyi atladim sanırım, ilk kez denenmiyor mu bu format? Bu formatta hangi turnuvalar yapıldı öncesinde acaba? 

2021 yılı itibariyle ITTF World Tour ve Challenge açık turnuvaları tamamen kalkıyor, yerine WTT serisi geliyor. Ayrıca aynı durum Yıldız & Genç açık turnuvaları için de geçerli. Dünya Gençler Şampiyonası'nda yıldızlar kategorisi de yer alacak. Müsabaka türlerinde birçok değişiklik geliyor.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni format diyorsunuz ama neleri içeriyor detaylandırır mısınız, benim seyrettiğim kadarıyla bazı maçlarda setler 5 sayıda bitti, bazısında 11 de, bazı maçlarda 10-10 olunca 11-10 öne geçen seti kazandı, bazısında 12-10 , kafam karıştı, belki ben yanlış gördüm,bilenler bilgilendirirse sevinirim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Doğrusu, maç alanındaki ışıklandırmadan ziyadesiyle lezzet bulduğumu ifade etmekle yetinemeyeceğim. Chen Meng'le Chen Xintong maçı oynanırken kaleme aldığım bu satırların vesilesiyle, sözlerime şunları da ilave etmek istiyorum:  

Masa yüzeyi ve oynanan zeminin o mat, koyu gri tonu beni benden etdi. Bu koyu gri, bu matlık ( belki forumda hatırlayanlar çıkacaktır ) 70 sonları ve 80 lerdeki Stiga masaların üzerindekiyle hemen hemen aynı. Alanı tasarlayan ekip için bu bir ilham kaynağı olmuş olabilir mi bilemiyorum ama seçim pek yerinde. Masa tenisini, topu ve oyuncuları enfes bir konforla izleyebiliyoruz. Öyle ''İçim karardı, hiç olmazsa yerlere şöyle bir canlı renk atalım da içimiz açılsın'' türünden zırvalayan, algılamanın kendisi hakkında hiç bir şey bilmeyen, yine de sorumsuzca atıp tutan, doğrusu hiç de az rastlamadığımız akl-ı evvellere pabuç bırakılmamış ve yol verilmemiş olmasının da payı var bunda.

Yaşadığımız ortamlarda kullandığımız renklerin üzerimizde güçlü etkileri olduğu biliniyor...Lakin, takdir edersiniz ki bu, başlıbaşına başka bir bahs.

Yeni formatın detaylarını bilmiyorum lakin, bu yeni formatın müsabaka süreçlerini dinamikleştirdiğini dile getirmekten imtina edemeyeceğim. Bu yeni formatın detaylarını bilmesem de, maçları izliyorum ve bu deneyimden bir hayli lezzetyab oldum, oluyorum.

Masanın turuncu konturları da nefis, hem beyaz hem de sarı toptan farklı, daha koyu ama masadan açık bir tonda. Rahatça seçiyoruz, şeyler gözümüze saldırılmadan birbirinden rahatça ayrılıyor. 

Sunuculardan, lastik yorumlarından tanıdığımız Dan'de şahane, iki büyük T harfinden yapılma W'dan oluşan WTT amblem tasarımı da. 

Bu ortamı gerçekleştiren yönetici, tasarımcı ve işçilere şükran.

Artık tüm dünyada, söylemeye gerek bile olmayacak denli, son derece kötü toplarla oynamakta olduğumuz bahsini açmanın yerinin burası olmadığı tabak gibi ortada. Bu tabak gibi oluşa, bu konuyu bir başka başlık altında mütalaa etmenin mümkünatını da ekleyebiliriz. Bunu ekleyişte bir beis olmaması ise kabak gibi ortada.

Hah, maç bitmiş; bravo Chen Xintong!! 3-0 dan 4-3 aldı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 28.11.2020 Saat: 11:26, Murathan yazdı:

Yeni format diyorsunuz ama neleri içeriyor detaylandırır mısınız, benim seyrettiğim kadarıyla bazı maçlarda setler 5 sayıda bitti, bazısında 11 de, bazı maçlarda 10-10 olunca 11-10 öne geçen seti kazandı, bazısında 12-10 , kafam karıştı, belki ben yanlış gördüm,bilenler bilgilendirirse sevinirim

Murathan abi, ITTF çok enteresan bir yol izliyor. Resmi olarak Federasyonlara sadece genel bilgi verildi, ne oyun kuralları, ne gelecek sıralama sistemi prosedürleri ne de başka bir şey... Yıldızlar & Gençler Açık turnuvaları için çok detaylı bilgiye sahibim ama WTT adına herkese şöyle özetleyeyim (olası hatalar için şimdiden özür diliyorum) ;

2021 MÜSABAKA YAPISI

Bu müsabakalar sporun güçlü bir yayın ürünü oluşturmak adına dünyanın en üst seviye sporcularını ve yeni
spor sunumlarını bir araya getirerek, sporun vitrini olacaktır.
WTT Kupası ve WTT Şampiyonlar Serisi daha odaklanmış, organizatörlere eski spor salonlarında masa tenisini
göstermek yerine, daha farklı ve ilham veren yerlerde ev sahipliği imkanı sağlar. Bu yerler Giza Piramitleri, kuleler,
tiyatrolar vs. gibi bir ülke veya şehri en iyi şekilde gösterecek yerler olacaktır, böylece pazarlama ve yayın imkanı için
en iyi imkanlar oluşturulacaktır.
Bu müsabakalar sadece dünya kalitesinde masa tenisi maçlarının değil, müzik & dans ve diğer kültürel
öğelerin de harmanlandığı bir eğlence paketi halinde seyirciler ve markalara sunulacağı bir ürün olacaktır.
WTT Contenders Series – 14 müsabakaya kadar olacak
Bu seri kendi içerisinde ikiye ayrılacak ve masa tenisi ev sahipliği kapasitesini geliştiren ülkeleri
hedeflemektedir. Ekonomik yönden daha uygun ve hem gelişmekte olan, hem de üst sıralamalardaki sporcular için
imkanlar sunmaktadır. Bu turnuvalar mevcut ITTF Açık turnuvalarını daha anımsatır bir yapıdadır. Bu turnuvalardaki
başarılı sonuçlar WTT Şampiyonlar Serileri ve WTT Kupası müsabakalarına davet edilmeyi sağlayacaktır. Ana tablo
maçları için en fazla 64 ferdi ve 16 çift yarışacak olup, ön elemelerde sayı esnek tutulacaktır. Ön eleme için 8 veya
daha fazla masa kullanılabilir, ana tablo maçlarında en fazla 4 masa olup aşama aşama 1 masaya düşülecektir, oyun
alanı 1600 – 1800 m2 olacaktır. Müsabaka başına 50 – 75 bin dolar para ödülü olacaktır. Turnuvada Ferdiler & Çiftler
ve Karışık Çiftler müsabakalarının yapılması planlanmaktadır.
WTT Star Contenders – 6 müsabaka
Bu müsabakalarda 48 erkek – 48 bayan ferdi katılımcı olup, sporculara 31 kota Dünya sıralamasından, 1 kota
ev sahipliğinden ve 16 kota ön elemeden verilecektir. Çiftlerde ise 16 erkek - 16 bayan - 16 karışık çift katılımcı olup,
7 kota dünya sıralamasından, 1 kota ev sahipliğinden ve 8 kota ön elemeden verilecektir.
Ön eleme maçlarında 8 masaya kadar çıkılabilir, ana tablo maçlarında en fazla 4 masa olup aşama aşama 1
masaya düşecek, oyun alanı 1600 – 1800 m2 olacaktır. Müsabaka başına 200 – 300 bin dolar para ödülü olacak. Spor
salonları ve stadyumlarda bu müsabakalar yapılacak.
WTT Champion Series – 8 müsabaka
Dünyadaki en üst 32 sıradaki sporcunun dünya çapında eğlence sunması için benzersiz salonlarda tek masada
oynayacağı 4 erkek 4 bayan müsabakasıdır. Sadece ferdi müsabakalar yapılacaktır. Müsabakalar süresince tüm
maçlar tek masada oynanacak, oyun alanı 900 – 1200 m2 olacaktır. Para ödülü 400 – 600 bin dolar civarında olacak,
salon türü esnek olacaktır. Müsabakalar 6 gün sürecektir.

WTT Cup Finals – 2 müsabaka
Yılı büyük bir patlamayla bitirecek 1 bayan ve 1 erkek müsabakasından oluşmaktadır. Sadece en iyi 16 erkek
ve en iyi 16 bayan sporcu, bu saygın müsabakaya seçilecektir. Dünyanın en iyi sporcuları 40 yıllık mirası olan ITTF
Erkek ve Bayan dünya kupasını kazanmak için göz kamaştırıcı bir savaş verecektir. Ev sahibi ülkenin birer kotası
vardır.
Müsabakalarda oyun alanı 900 – 1200 m2 olarak planlanmaktadır, para ödülü müsabaka başına 1 – 1,5
milyon dolar olacaktır. Salon türü esnek olacaktır, müsabaka süresi 5 gün olarak planlanmaktadır. Müsabakaların
tamamı tek masada yapılacaktır.
Grand Smashes – 4 Müsabakaya kadar
Profesyonel masa tenisinin zirvesi bu müsabakalardır, 10 günlük müsabakalar en üst seviye masa tenisi,
eğlence ve topluluğun etkinleştirilmesinin bir karışımı olacaktır. Tüm sporcuların kazanmak isteyeceği ve tüm
şehirlerin ev sahipliği yapmak isteyeceği müsabaka formatıdır. 64 erkek ve 64 bayan sporcu ferdi müsabakalarda
yarışacaktır. 50 veya 58 kota dünya sıralamasında, 3 kota ev sahipliğinden ve 3 kota wild card olarak verilecektir.
Müsabakalar 4 masayla başlayıp masa sayısı 1’e düşecektir, tüm akşam maçları tek masada oynanacaktır.
Tüm yıl boyunca 4 turnuva yapılacaktır, her turnuvadaki para ödülü 2 -3 milyon $ civarında olacaktır. Müsabakalar 10
gün veya daha uzun süreli olacaktır.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..