Jump to content
Masatenisi.org Forum

Pütürlü Lastikten Gelen Toptan En Az Etkilenen Düz Lastik

Recommended Posts

Malum, piyasada çok fazla sayıda düz lastik  var ve bunların da gelen toptan etkilenmeleri birbirlerine göre farklılık göstermektedir. Her ne kadar oyuncunun seviyesi ve tecrübesi önemli olsa da; düz lastiklerden hangileri pütürlü lastikten (kısa ve uzun ayrı ayrı değerlendirilebilir) gelen toptan en az seviyede etkilenir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eveeeeet mhcvx90av,    tevcih ettiğiniz sual, kanaatimce ancak, o da belki, devede kulak telakki edilebilecek bir ehemmiyet taşıyor olsa dahi - zira sizin dahi ''Her ne kadar oyuncunun seviyesi ve tecrübesi önemli olsa da; '' diyerek vurguladığınız üzre, bu bahs bana adeta ''Messi'nin giydiği ayakkabının fudboluna etkisi'' misali gelse de -yine de sualinizi naçizane cevaplamak yönünde, kapladığım alanda başlayan harekete, tuşlardaki parmaklarımı adeta esen yele kendini bırakmış bir toz parçası misali  bırakarak iştirak ediyor ve bundan ziyadesiyle lezzet buluyorum.

Evet mhcvx90av, şu ''pütürlü lastikten (  kısa ve uzun ayrı ayrı değerlendirilebilir  )gelen top'' la başlayalım. Takdir edersiniz ki, topun çeşitli yoğunluklarda ve yönlerde dönüşleri ve de dönmeden gelişleri vardır. Siz bunların hangisinden dem vuruyorsunuz?...bunu bilmemiz lazım gelir ki bunun lastiği etkilemesinden, tecrübelerimiz nispetinde, daha sarih ve ne dediğimizi bilerek, ya da öyle zannederek  bahsedebilelim. Afedersiniz, bahsedebileyim.  Lakin bunu belirtmemişsiniz. O vakit:

Topa nispeten az sipinks veren lastik gelen sipinksten de daha az etkilenir. Oyuncunun dopa vuruş tekniğini gatmıyom ha!     Misal Donic Acuda S1,  Batırfılay Tenerji 05 veya Hurricane 3'e göre spinksten daha az etkilenir.

Hızlı lastikle oynuyorsan da, yüzeyi sürtünmeli veya az sürtünmeli, dönmeden, hani ''boş'' tabir edilen top gelse, sen de topu okuyamamış isen, vurduğuynan o top nassı gider biliyong mu dağlara taşlara nassı nassıı...

Vuruş dağarcığını zenginleştirmek dikkatli ve de sabırlı temrinle olur. Ne denli genç isen o denli kolay olur bu, öğrenme kolay olur. Başka faktörler de var tabii lakin 

Pütürlü lastiklerle oynayan eşlerle dikkat ederek idman yapmayı vurgulamayayım da neyi vurgulayım.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pütür den gelen toptan hiç bir lastik etkilenmez, oyuncu etkilenir. Çünkü pütür spin yapmaz..Sadece sizin spininizi kesik olarak geri gönderir...İstiyorsanız pütüre spin çekin ve gelen topun önüne lastiğinizi koyun gelen top çok doluysa direk masaya gitme eğilimi fileye değil önünüze çarpar, boş ise öne doğru çarpıp ileriye doğru yuvarlanır.  (  uzun pütür veya anti ile servis atılırsa boş top atar. Kısa pütürler falsolu veya  kesik gibi toplar gönderir )

Pütür e spin veya şut atarsan karşılayan kişinin yetenekleri doğrultusunda sana yarı dolu, tam dolu veya bomboş sarhoş denilen havada zigzag çizen top gelir tabi buda pütür den pütür e değişiklik gösterir. Burada yapacağınız tek şey, size gelen topun ne kadar kesik veya boş görebilme yetiniz kalıyor. Doğru karşılamazsan lastik etkilenir gibi durur ama öyle değil sen etkilenmiş olursun. İsterse elindeki en spinsiz düz lastik olsun..

Soru şu şekilde sorulsaydı spinden en çok etkilenen lastik hangisi buna yazılacak lastik çok fazla olabilirdi..

Selamlar..

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Bilal OLGUN yazdı:

Pütür den gelen toptan hiç bir lastik etkilenmez, oyuncu etkilenir.

Lastik te etkilenir, oyuncu da lastik üzerinden etkilenir ve etkir. Tahta ve dahi üzerindeki lastikler oyuncunun gas ve sinir sisteminin bir uzantısı olduğuynan ve de bunlar, ralli sırasında olanlar, canlı süreçler olduğuynan , dil, kelimeler de bu canlı süreçlerin kendisi deyil onun hakkında olduğuynan olup biteni olduğu gibi ifade etmek namümkün. Bununla birlikte:

Mhcvx90av'nin  bahsi açışında yer verdiği ''Her ne kadar oyuncunun seviyesi ve tecrübesi önemli olsa da'' cümlesini zaten ''oyuncunun etkilenişi'' olarak telakki ettiğimi vurgulamak isterim.

Belli türde yapı ve malzemelerin belli tekniklerin tatbik edilmesini  kolaylaştırdığı kabbak gibi ortada iken - misal kısa pütürle sipinksli toplara nispeten rahatça ''düz'' çivi çakmak, blok ve ataklar yapmak için ziyadesiyle elverişli oluşu, kafi miktarda oynayınız, böyle olduğunu takdir edeceksiniz. O vakit muhtemelen diyeceksiniz ki ''kısa pütür sipinksten o kadar etkilenmiyor'' - evet, bu kabak gibi ortada iken,  ''Pütür den gelen toptan hiç bir lastik etkilenmez''e  doğrusu katılamayacağım. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Puturden gelen top, oncesindeki vurusun spın kalıtesı ve mıktarına gore değişir naçizane bilgim budur. Yani oyunun fiziksel yapısı, işte torktur spin aksiyon/reaksiyonudur vs. onlara mental olarak çalışmak daha iyi karşılamaları beraberinde getirebilir. 

Fakat burada bir sürü abiler var işi bilen. Yapışkanlı, yakışkansız/mat,parlak/ sert, yumuşak sünger diye ayrım yapılarak gidilebilir bence. 

Misal, ben tek tarafında çin lastiği kullanıyorum; yavaş, rakibin raketine gönderdiğim spinler benim için hep dert çıkarıyor. Ama kesik yada topspinli, orta veya az derecede spin verebilirsem toplara, returnlerinde kendi gücümü biraz daha ekleyerek açılışlar yapabiliyorum. 

Gewo Hype Kr nedendir bilmiyorum ama daha rahat karşılayabildiğim bir lastik. belki mekanik spinden kaynaklanıyor olabilir. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de kendimce bir cevap vereyim. 

Tabii cevaptan önce belirsiz olan geniş aralığı tanımlayarak neye cevap vereceğimi yazayım. Kısa pütürlerin çoğu aktif oyunda düz lastiğe yakın bir karakter gösterip, kullanıcının oyun tarzına göre zorluklar çıkartır. Özellikle şutlar ve basılan toplar düz lastiğe göre farklı geliyor. Buna karşılık uzun pütürler daha pasif oynanıyor ve yukarda da anlatıldığı gibi boş top atıyor. Genelde hata yaptırtan ve herkesi deli eden toplar bunlar.

İşte bu toplara masa üstünde ve yakınında şutop yaparken hareketi tam yapmak, diğer deyişle raketi öne doğru oynayıp, topu yürütmek (taşımak) gerekiyor. Bu noktada katapultu yüksek olmayan ve yapışkanlı lastikler bence daha avantajlı.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kişinin, kendi masa tenisi geçmişinde edindiği şartlanmaların, bir başka deyişle oyun seviyesiyle alakalı  tecrübelerini, umumi hakikatler imişçesine beyan edip etmediğinin ayırdında olması ziyadesi ile faideli.

Şöyle beyanda bulunmak var:  Bu böyledir.

Bir de şöyle beyanda bulunmak var:  Ben bunu böyle deneyimledim.

Deneyimi aktarmak ve dahi orada durup, kalanını diğer kişiye bırakmanın  rahatlatıcılığı ve hürriyet getiriciliği, zaten göz önündeki şey  hakkında düşünüp durmak yerine,  ona sakince bakan göz sahibi için ışıl ışıl ortadadır.

Beliren bir suali dillendirmeden önce,  bir kez daha gözden geçirmenin, mes'eleye daha dikkatli bakmanın, pek çok kere, daha dillendirilmeden önce sualin erimesiyle neticelendiğini tecrübe ettim.  

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar öcelikle hepinize teşekkür ederim. Tabiki her durumda oyuncu etkilenecek bu durumdan ve mutlaka oyuncunun tepkisi belirleyici olacaktır. Ancak bir şey var ki; Messi bile olsa zemine uygun ayakkabı giymediğinde sahada ayakta durması nasıl güçleşiyorsa, lastikte de oyuncuya avantaj sağlayan bir seçimin yapılması elbette oyun dengesini etkileyecek, değiştirecektir. Bu açıdan bakıldığında, belki de tam olarak ifade edemediğim bu konuya en yakın cevap Levend arkadaşımdan gelmiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Merhabalar, 

Öncelikle pütürlü lastiklerden olumsuz etkilenmemek için bu lastiklere karşı nasıl oynanması gerektiğini bilmek gerekir. Eğer bu biliniyorsa hangi lastikle oynarsanız oynayın çok fazla bir şey değişmez. Fakat yukarıda yazılanlara göre bir değerlendirme yaparsak bence yapışkanlı lastikler diğer lastiklere nazaran pütürlü lastiklerden daha negatif etkilenir. Çünkü lastiklerin yapışkan etkilerinden dolayı top lastikte daha fazla tutunduğu için problem yaratma ihtimali çok daha yüksektir diye düşünüyorum.

• Beğen 3
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..