Jump to content
Masatenisi.org Forum

uzun pütüre karşı oynama antrenmanı

yusuf06nk

Recommended Posts

Merhaba uzun pütürden gelen toplar bir çoğumuzun alışık olmadığı toplardır.

Bu toplara alışmak adına uzun pütür lastik almayı düşünüyoruz.

Hergün pütüre karşı  en az 1 kez oynamış olmak ve topları daha iyi tanımak için

tahtamız ve forehand lastiğimiz hazır.

bu pütür lastiklerin bi süngerli birde süngersiz olanı varmış sanırım.

siz bunlardan hangisini önerirsiniz.

veya söylediğimiz antrenman için hangi uzun pütür lastiği önerirsiniz ?

Benim aklımda en ucuzunu alıp takmak var ama illaki fark vardır en çok tercih edilen nedir pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

Sonradan eklenen not: Bazı arkadaşlar pütüre geçeceğimi ve öneri istediğimi düşünmüş burda yapmak istediğim antrenman arkadaşıma pütür verip pütürden gelen topları tanımak. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla OX yani süngersiz uzun pütürler daha çok blok yapmak için kullanılırken süngerli pütürler hem blok hem uygun topa şut hem de masadan uzak mesafede kesik yapmak için kullanılıyor. Her pütürlü lastik topun dengesini ve gidişini bozar. OX pütürle blok yemiş top aynı bir balığın kuyruğundan darbe yemiş gibi karşı masaya gider ve çok bozuk gider. Benim kullandığım uzun pütür Yinhe Qing OX, bloklarda gayet başarılı. Şutları pek hızlı olmasa da uygun topa da şut atılabiliyor. Ben partnerimle antrenman yaparken onu pütürden gelen toplara alıştırmak için çektiği spinlere blok yapıyordum ve o tekrar spin çekmeye çalışıyordu. Eğer çok basık gidiyorsa da topu içeri bırakıyordu ben tekrar iterek ona spin çekilecek bir top gönderiyordum. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Pütürler arasında pek bir fark yok denemez, ayrıntılı incelemeye girdiğiniz zaman mesela TSP Curl P1 şu an piyasada ki en uzun pütürlere sahip uzun pütürlerden birisi (1mm). Sanıyorum ki pütür ne kadar uzun ve ince olursa topu da o kadar çok bozuyor ve etkili oluyor. Benim bir oyuncu olarak verebileceğim bilgiler bunlar, kalan sözü üstadlara bırakıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu iş pek beklediğiniz gibi netice vermeyecek :) "Tahta ve fh lastiği hazır, bi de uzun pütür bulunca tamam olacak" anlamında yazmışsın ama önemli bir unsuru atlıyorsunuz: uzun pütür ile oynayacak oyuncu!

Olayın muhtemel gelişimi şu şekilde olacak. Pütürü kullanan (tecrübesi olmadığını var saydığım) oyuncu topların büyük bölümünü ağa takacak, küçük bölümü de masadan dışarı gidecek. Diğer taraftaki oyuncu da sıkıntıdan patlayacak ama arada bir masaya düşen toplara vurarak uzun pütüre karşı çalıştığını sanacak. Sonra gerçek bir pütürcü ile oynayınca Hanyayı Konyayı anlayacak! :)

• Beğen 1
  • Haha 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Levend bey;

Aynı durumu bizde tahmin ediyoruz.

Masayı nasıl tutturcaz diye kara kara düşünüyoruz fakat 2-3 hafta içinde alışacağımızı düşünüyorum 

Amacımız Chen Weixing'i yenmek değil pütürden gelen topları az da olsa tanımak.

Diğer türlü pütürle oynayıp çokta iyi oynamayan oyuncuya gelen topları anlamadığın için yenilmek daha çok üzücü bir durum olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok iyi oynasan da, o iyi oynayamayan gibi gözüken oyuncuya, iyi dediklerinizde yenilebilir. Pütür, kullanan oyuncuya göre pütür den farklı toplar gelebilir. Biri basar, biri iter, biri keser hepsi farklı gelir spinin kalitesine göre. Ayrıca her pütür farklı şekilde topta gönderir. İyisi mi sen kendi oyununa odaklan spin çek servis at drop çalış. Servis atabilen oyuncu,servis okuya bilen oyuncu pütür den gelen topu da anlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaşınız, aziminiz ve ayırdığınız antreman zamanına bağlı olarak, yeteneğinizle orantılı şekilde, istediğiniz lastiği istediğiniz tahtaya takınız efendim, korkmayınız. 

Bir gerçek var ki bu tarz değişiklikler "elinizi" bozar. Alışmak için "bir" süreye ihtiyacınız olacak. 

İnanıyorum ki bu değişimin iyi olmayacağını düşünenler de kendi tecrübeleri dahilinde, beceremediklerinden veya fayda/zaman olarak yeterince ilerleyemediklerini düşündüklerinden olsa gerek, sizden bu tarz denemelerden uzak durmanızı tavsiye ediyorlar. 

Muhtemelen bir kulüp geçmişiniz yok, inanın bu sporu kulüp seviyesinde oynayanlar ve oynamayanlar olarak net bir şekilde 2'ye ayırabiliriz. Hiç amatör liglerde oynamamış ve iyi oynadığını düşünen bir oyuncu ile amatör ligde boy gösteren bir sporcu arasında düşünülenden fazla bir fark olduğuna inanıyorum. 

Masa tenisi tarihi ve işleyişi itibariyle, nesilden nesile aktarım gibi karşınızdaki arkadaşınızın yada hocanızın kalitesine bağlı. Hocanız yada arkadaşınız "iyiyse", azim ve zamanla öğrenirsiniz. Mühim olan "iyi" kavramını anlamak; bu sporu bir sekilde oynayan herkes kendine yine bir sekilde "iyiyim" der. Oturduğunuz şehirde hangi kulüpler var, hangi kurslar var, onları araştırıp liglerde oynamış, oynayan ve aynı zamanda antrenörlük yapan genci- yaşlısı insanlar bulabilirsiniz.

Orneğin federasyon sitesine girip, orada liglerde oynayan takımlardan şehrinizde bulunanları bulabilir; veya ankara masa tenisi ekipmanları satan dukkanlar ile gorusup yardım isteyebilirsiniz. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, esrarte yazdı:

Yaşınız, aziminiz ve ayırdığınız antreman zamanına bağlı olarak, yeteneğinizle orantılı şekilde, istediğiniz lastiği istediğiniz tahtaya takınız efendim, korkmayınız. 

Bir gerçek var ki bu tarz değişiklikler "elinizi" bozar. Alışmak için "bir" süreye ihtiyacınız olacak. 

İnanıyorum ki bu değişimin iyi olmayacağını düşünenler de kendi tecrübeleri dahilinde, beceremediklerinden veya fayda/zaman olarak yeterince ilerleyemediklerini düşündüklerinden olsa gerek, sizden bu tarz denemelerden uzak durmanızı tavsiye ediyorlar. 

Muhtemelen bir kulüp geçmişiniz yok, inanın bu sporu kulüp seviyesinde oynayanlar ve oynamayanlar olarak net bir şekilde 2'ye ayırabiliriz. Hiç amatör liglerde oynamamış ve iyi oynadığını düşünen bir oyuncu ile amatör ligde boy gösteren bir sporcu arasında düşünülenden fazla bir fark olduğuna inanıyorum. 

Masa tenisi tarihi ve işleyişi itibariyle, nesilden nesile aktarım gibi karşınızdaki arkadaşınızın yada hocanızın kalitesine bağlı. Hocanız yada arkadaşınız "iyiyse", azim ve zamanla öğrenirsiniz. Mühim olan "iyi" kavramını anlamak; bu sporu bir sekilde oynayan herkes kendine yine bir sekilde "iyiyim" der. Oturduğunuz şehirde hangi kulüpler var, hangi kurslar var, onları araştırıp liglerde oynamış, oynayan ve aynı zamanda antrenörlük yapan genci- yaşlısı insanlar bulabilirsiniz.

Orneğin federasyon sitesine girip, orada liglerde oynayan takımlardan şehrinizde bulunanları bulabilir; veya ankara masa tenisi ekipmanları satan dukkanlar ile gorusup yardım isteyebilirsiniz. 

No Comment :spam:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, esrarte yazdı:

Anlayamadım?Spam?? Birine sen bırak bu puturu neyim boşver al eline spin mpin çek mi denmeliydi? 

2 saat önce, Bilal OLGUN yazdı:

No Comment :spam:

3.paragraf mı sana yanlış geldi Bilal?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uzun pütür gerçekten çok mesai isteyen bir lastik. Alışmak ve antrenman verebilecek kadar içeri çok top atabilmek epey emek ister. Uzun pütürü kullanacak olan normalde düz lastikle oynayan oyuncunun eli de bu süreçte bozulacaktır. Düz lastik ve uzun pütür bambaşka dünyalar. Aynı şekilde gelen toplar olsun, bunlara uzun pütürle blok, kesme blok, itme, açma, masa dışından kesme yapsanız hepsi farklı toplar üretir. Lastiğin modeline, süngerli/süngersiz olmasına, nasıl bir vuruş yaptığınıza göre çok farklı sonuçlar alırsınız. Bunca çabaya karşı edineceğiniz kısıtlı tecrübe işinize ne kadar yarar orası sizin kararınız.

Not olarak: Eskiden düz lastik kullanıyordum, ağustos sonundan beri haftanın beş günü uzun pütürle çeşitli antrenmanlar yapıyorum. Elim oldukça düzgündür ama içeri ne kadar top atabiliyorsun derseniz henüz üstüste birkaç spini kesebiliyorum. Hangi vuruş olursa olsun birkaç karşılamadan sonra hata yapan genelde ben oluyorum. Pütürü uzun süredir kullanan bir oyuncuya karşı oynarken ise durumum çok daha vahim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi, ongun yazdı:

3.paragraf mı sana yanlış geldi Bilal?

Baştan sona yanlış ( bana göre ) alınız korkmayınız gibi terimler M.T işlemez efendim :))

Şimdi, ongun yazdı:

Uzun pütür gerçekten çok mesai isteyen bir lastik. Alışmak ve antrenman verebilecek kadar içeri çok top atabilmek epey emek ister. Uzun pütürü kullanacak olan normalde düz lastikle oynayan oyuncunun eli de bu süreçte bozulacaktır. Düz lastik ve uzun pütür bambaşka dünyalar. Aynı şekilde gelen toplar olsun, bunlara uzun pütürle blok, kesme blok, itme, açma, masa dışından kesme yapsanız hepsi farklı toplar üretir. Lastiğin modeline, süngerli/süngersiz olmasına, nasıl bir vuruş yaptığınıza göre çok farklı sonuçlar alırsınız. Bunca çabaya karşı edineceğiniz kısıtlı tecrübe işinize ne kadar yarar orası sizin kararınız.

Not olarak: Eskiden düz lastik kullanıyordum, ağustos sonundan beri haftanın beş günü uzun pütürle çeşitli antrenmanlar yapıyorum. Elim oldukça düzgündür ama içeri ne kadar top atabiliyorsun derseniz henüz üstüste birkaç spini kesebiliyorum. Hangi vuruş olursa olsun birkaç karşılamadan sonra hata yapan genelde ben oluyorum. Pütürü uzun süredir kullanan bir oyuncuya karşı oynarken ise durumum çok daha vahim.

En azından idmanlara başladın. Daha yolun başı :))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sana gore yanlis geleni, forum sohbetlerinde bu sekilde dile getirmek iyiymis, yasasin ozgur ifade. 

Velhasil kelam, M.T.'de yetenek, zaman ve calisma partneri üçlemine sahip olan her birey her lastikle, her yapistiriciyi kullanarak, her tutus biciminde bu sporu askla yapabilir.

Ufak not: forumda neler yazilir, neler yazilmaz, kim kime gore bilgili, kim kime gore daha iyi seviyede, bir yerlerde kullanim klavuzumuz var mi? Edebimizi bilmeden puture istiyorsaniz baslayin korkmayin demeyelim bir daha. 

ufak 2. not: abi tamam bosver cidden ugrasma, al butterfly tenergy!, hatta max da kalin gelir 1.9 al, cok hizli olmayan, almanin camiaya! ayip kacmadigi da bir tahta kap. Hatta sen alma eline yuzune bulasir, abilerden al, yapistirma isini de elleme.

not 3: nerede benim minikler,yildizlar turkiye derecelerim, biraz kalkan basalim profilimize, spam gorunmesin forum sahip-sakinlerine!

not 4: baglac olan de/da ayri.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konu başlığında açıklama eksik kalmış.....Uzun pütürün ince olanı mı ?... kalın olanı mı ?

Konu ince uzun pütür diye düşünüp yorum yapmaya tam heveslendim...konuyu  birden arkadaşlar kalın uzun pütüre çevirdiler..

Yorum yapma hevesim kursağımda kaldı...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi, esrarte yazdı:

Sana gore yanlis geleni, forum sohbetlerinde bu sekilde dile getirmek iyiymis, yasasin ozgur ifade. 

Velhasil kelam, M.T.'de yetenek, zaman ve calisma partneri üçlemine sahip olan her birey her lastikle, her yapistiriciyi kullanarak, her tutus biciminde bu sporu askla yapabilir.

Ufak not: forumda neler yazilir, neler yazilmaz, kim kime gore bilgili, kim kime gore daha iyi seviyede, bir yerlerde kullanim klavuzumuz var mi? Edebimizi bilmeden puture istiyorsaniz baslayin korkmayin demeyelim bir daha. 

ufak 2. not: abi tamam bosver cidden ugrasma, al butterfly tenergy!, hatta max da kalin gelir 1.9 al, cok hizli olmayan, almanin camiaya! ayip kacmadigi da bir tahta kap. Hatta sen alma eline yuzune bulasir, abilerden al, yapistirma isini de elleme.

not 3: nerede benim minikler,yildizlar turkiye derecelerim, biraz kalkan basalim profilimize, spam gorunmesin forum sahip-sakinlerine!

not 4: baglac olan de/da ayri.

Adamım kişiselleştirmene gerek yok. Verdiğin bilgileri sevmedim bu kadar. TR da minik ve Yıldızları çok iyi biliyorum ben. O başarı senin değil seni yetiştirenin. Gençlerde başarılı olmadığın sürece onlar gerçek başarı dEğildir. Büyüklerde TR şampiyonuda olsan bilgili olduğunun kanıtı değildir bu istersen Kaptan Amerikanın kalkanı nı bas

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tamamdir biladerim!, verdiğim bilgileri? boşver, kendi bilgilerinle karşında soru soran insana cevap ver, salla puturu boşver demek de dahil.

Burada kişisel algılayan ben değilim gibi gorunuyor... 

Valla ben kocaman adam oldum artık, küçükleri minikleri çok iyi bilmiyorum. Bildiğim tek şey, o kuçuklerden oynayanların, 1. 2. 3.luk alanların, ozellikle benim yaş grubumdakilerin,  son 5-10 yılda balkan ve avrupa sampiyonasında turkiyeyi temsil ettikleri...

Yetiştirici onemini ben zaten dile getirmişken yine beni duzeltip "kendi başarın değil, çalıştırıcının" şeklinde tekrar etmene de eyvallah, kaldı ki buradaki ornek herhangi bir vatandaş olan ' A Kişisi'. Hiçbir öneri, kendi kişisel bilgi birikimimi ortaya şlaps diye vurup, alın bilgilenin cahiller şeklinde olmadı.

Benim bildiğim forum kullanımı bilgi paylaşımı içindir, paylaşılan bilgilerin spoil edilip antitezlerini sunmak veyahut çürütme çabalarına girişmek başlı başına forum mantıgına terstir. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi, esrarte yazdı:

Tamamdir biladerim!, verdiğim bilgileri? boşver, kendi bilgilerinle karşında soru soran insana cevap ver, salla puturu boşver demek de dahil.

Burada kişisel algılayan ben değilim gibi gorunuyor... 

Valla ben kocaman adam oldum artık, küçükleri minikleri çok iyi bilmiyorum. Bildiğim tek şey, o kuçuklerden oynayanların, 1. 2. 3.luk alanların, ozellikle benim yaş grubumdakilerin,  son 5-10 yılda balkan ve avrupa sampiyonasında turkiyeyi temsil ettikleri...

Yetiştirici onemini ben zaten dile getirmişken yine beni duzeltip "kendi başarın değil, çalıştırıcının" şeklinde tekrar etmene de eyvallah, kaldı ki buradaki ornek herhangi bir vatandaş olan ' A Kişisi'. Hiçbir öneri, kendi kişisel bilgi birikimimi ortaya şlaps diye vurup, alın bilgilenin cahiller şeklinde olmadı.

Benim bildiğim forum kullanımı bilgi paylaşımı içindir, paylaşılan bilgilerin spoil edilip antitezlerini sunmak veyahut çürütme çabalarına girişmek başlı başına forum mantıgına terstir. 

Sanırım forum mantığını anlamamışsın..senin yazdıklarını birileri eleştirebilir..daha fazla başlığı kirletmeye gerek yok...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gittim geldim, aaaa tartışma çıkmış...

Çıksın çıkmasına da, dikkatli okuyunca ortada yanlış anlaşmalar var. Öncelikle sevgili "esrarte" herkesi yanlış anlamış. Yusuf kardeşimiz uzun pütüre geçmek istemiyor ki, bir tahtaya uzun pütür takıp, bir arkadaşı bir kendisi sırayla bu raketi tutup, diğeri de bu vesile ile uzun pütüre karşı antreman yapmak istiyor. Benim de diğer arkadaşların da söylediği, bu şekilde uzun pütüre karşı antreman olmaz, boşa kürek çekmek olur.

Zaten sordu cevaplar verildi, yusuf bi pütür aldı, çalışmalara başladı vs.vs.

Tabii ki kimse "uzun pütüre geçme, kullanamazsın" ya da o mealde bir söyleme girmedi. 

Bilal de esrarte'nin yanlış anladığını anlamadı :lol: Eeee bi de daha önce (doğru anlayıp,) cevap verenlere hafif sataşma olunca, o da naif bir protesto ( emojili falan) yapmış. Hepsi bu. Dikkatli okunursa görülür ama çevirirsen döner tabii, o başka :whistle:

• Beğen 2
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Demek ki dünyaya bakış açılarımız baya bir farklı... Oncelikle zaten kafadan birinin digerine top tutarak oynamasının soz konusu olmadığını on koşul olarak kafamda yer edip ona gore yazdım. Bu nedenle zaten top tutma diye birsey olamaz, birinden biri en nihayetinde putur ile oynamasını ogrenmeli. Bu cepte, buna göre dusuncelerimi paylaşmıştım. 

Hiçbir noktada sataşmak gibi niyetim yoktu, kim nasıl anladıysa da kusuruma bakmasın, hala sataşma emaresi bulamıyorum ilk yazdıgımda. 

Valla forumda kimseye sataşmak yada naif bir protesto gormek için bulunmuyorum. 3-5 yıldır uzaktan, keyifli bir forum gorunumunde olmasını beklemekten sıkıldığım için sohbetlerde yer edinmek istedim, olmamış, olur nihayetinde. 

Eğer anlatılmaya çalışılanı aktaramadıysam affola. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi, esrarte yazdı:

Demek ki dünyaya bakış açılarımız baya bir farklı... Oncelikle zaten kafadan birinin digerine top tutarak oynamasının soz konusu olmadığını on koşul olarak kafamda yer edip ona gore yazdım. Bu nedenle zaten top tutma diye birsey olamaz, birinden biri en nihayetinde putur ile oynamasını ogrenmeli. Bu cepte, buna göre dusuncelerimi paylaşmıştım. 

Hiçbir noktada sataşmak gibi niyetim yoktu, kim nasıl anladıysa da kusuruma bakmasın, hala sataşma emaresi bulamıyorum ilk yazdıgımda. 

Valla forumda kimseye sataşmak yada naif bir protesto gormek için bulunmuyorum. 3-5 yıldır uzaktan, keyifli bir forum gorunumunde olmasını beklemekten sıkıldığım için sohbetlerde yer edinmek istedim, olmamış, olur nihayetinde. 

Eğer anlatılmaya çalışılanı aktaramadıysam affola. 

Sayın Esrarte,

Kimse sana sataşmadı, veya yazdıklarında sataşma yok. Senin yazdıklarını doğru bulmuyorum hepsi bu ( bana göre yanlış ) fikirlerime katılmayabilirsin. Senin yazdıklarına eleştiri yapabilirim emoji koyabilirim, sende yapabilirsin aynısını. Bu dünyadaki tüm forumlarda yapılır. Daha fazla ileride gidebilirdim tüm forumlarda yapıldığı gibi ( raking, çalıştırıcılık gibi sorular sorarak... ) 

Selamlar :))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 15.10.2018 Saat: 18:15, yusuf06nk yazdı:

Merhaba uzun pütürden gelen toplar bir çoğumuzun alışık olmadığı toplardır.

Bu toplara alışmak adına uzun pütür lastik almayı düşünüyoruz.

Hergün pütüre karşı  en az 1 kez oynamış olmak ve topları daha iyi tanımak için

tahtamız ve forehand lastiğimiz hazır.

bu pütür lastiklerin bi süngerli birde süngersiz olanı varmış sanırım.

siz bunlardan hangisini önerirsiniz.

veya söylediğimiz antrenman için hangi uzun pütür lastiği önerirsiniz ?

Benim aklımda en ucuzunu alıp takmak var ama illaki fark vardır en çok tercih edilen nedir pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın Yusuf06nk

Malzeme ile ilgili konuları şöyle bir okuyup geçiyorum.  bu konuyu da öyle geçtim...

Sevgili arkadaşım konuyu açmışsınız ve sorunuzun cevabını da  zaten vermişsiniz..

Benim anladığım tahta hazır fh lastikte hazır. Yazınız en altında ucuz alıp takmak var demişsiniz..Alıp takın....sorununuz çözülsün...

Bana göre İyisini taksanı ne fark edecek......Aranızda uzun pütürü kullanan yok....Kim kullanacak bu ekipmanı kim sizi antre edecek... Arabayı hazırladınız  diyelim ama kullanacak şoförünüz yok ......gibi düşünün...Kaza yapacaksınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2 saat önce, bellek yazdı:

Sayın Yusuf06nk

Malzeme ile ilgili konuları şöyle bir okuyup geçiyorum.  bu konuyu da öyle geçtim...

Sevgili arkadaşım konuyu açmışsınız ve sorunuzun cevabını da  zaten vermişsiniz..

Benim anladığım tahta hazır fh lastikte hazır. Yazınız en altında ucuz alıp takmak var demişsiniz..Alıp takın....sorununuz çözülsün...

Bana göre İyisini taksanı ne fark edecek......Aranızda uzun pütürü kullanan yok....Kim kullanacak bu ekipmanı kim sizi antre edecek... Arabayı hazırladınız  diyelim ama kullanacak şoförünüz yok ......gibi düşünün...Kaza yapacaksınız...

Tarih: 16.10.2018 Saat: 14:21, yusuf06nk yazdı:

En ucuz olanı aldım antrenmanların tecrübe ve top tanıma açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Önerileriniz için teşekkürler.

Sayın Yusuf06nk,

Bu kadar gürültü patırtının üstüne bi video çekip göndermeniz şart oldu artık. Neler yapıyosunuz o raketle meraktayız, yok öyledir yok böyledir diyerekten birbirimizi yiyiyoruz burda. 

• Beğen 1
  • Haha 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..