Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hisli - Hissiz

Guest Ata Ertunga Avcı

Recommended Posts

raketin hisli oılup olmaması;tahta ve lastiğin kalınlık derecelerine bağlıdır.Yani bana göre hisli tahta (OFF-)'dir.Hisli lastik ise ince ve yumuşak süngerli yumuşak lastik hisli lastikdir.Böyle kurulmuş bir lastik hisli olur.Bu hem kontrolü yüksek olur hemde yerinde hücum yapmış olursun.İnşallh faydam olmuştur.Kemalpşa'dan sevgilerle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar raketin hisli veya hissiz olması neye bağlıdır ?

Yansıtma var.

Raket hisli veya hissiz değildir, sen'' hisli'' veya ''hissiz''sindir.

Raketle topa vurma deneyimini başka birine direk olarak aktaramayız ( onun da aynı ekipmanla oynaması, kendi sürecini deneyimlemesi gerekir, böylece kendi tecrübe etmiş- bilmiş olur), deneyimi aktarmak için dile başvurduğumuzda ise anında yorumlamaya başlamış yani deneyimin HAKKINDA konuşmuş oluruz. Bu, o raketle topa vurmayı tecrübe etmek değildir, alakası yoktur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yansıtma var.

Raket hisli veya hissiz değildir, sen'' hisli'' veya ''hissiz''sindir.

.

Benim anladığım kadarıyla ...Şunumu demek istediniz.

Raket yansıtır..... siz hissedersiniz yada az hissedersini ( hissetmezsiniz).

Sayın Hocam bu anlatım bana biraz karışık geldi.

Yansıtır demek...

Topun rakete temas anındaki şiddetini, raketin tutan ele verdiği sarsıntısının gücünün az yada çok olmasıyla alakalıdır..

Bu sarsıntı çok olursa çok hisli...... az olursa az hisli olur.

Yani sen hislisin yada hissizsin diye birşey olmaz.

Örnek dersek...İki ayrı tahtadan

Birincisini ben 5 hissederim siz 10 hissedersiniz. (çok hisli diyelim)

İkincisini ben 3 hissederim siz 6 hissedersini (az hisli diyelim)

Sonuçta ikimizde hissederiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

..hisli raket masallarda olur..akıllı tencere..veremli uzun pütür...

Hiç raket hisli olur mu?

Oynadığım ekipmanı hızlı, sipinli, hisli vs. diye hiç yorumlamadan, ''falanca ekipmanla oynadığımda şu mesafeden şu vuruşlarda şunu şunu deneyimledim, şöyle hissettim'' şeklinde, bir paylaşımı tercih ediyor ve öneriyorum .

Herkes biriciktir, bir kar kristali gibi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sarjan'a katılıyorum. Hisli raket yoktur, raketin oyuncuya verdiği his vardır. Her oyuncunun da hissi farklıdır. Kimi titreşimli raket sever kimi titreşimden nefret eder. Hisli raket denilince titreşimli raket anlaşılıyor. Yani topa vururken "dınnnn" diye bir titreşim hissediyorsunuz. Bazı raket de kütür kütürdür, beton gibidir. Kimi de bunu sever. Beton gibi tahtaları seven oyuncular titreşimli bir raket alınca genelde ya yeterince atmadığını söylüyorlar ya da titreşimli bulduklarını söylüyorlar. Titreşimli raket sevenler de titreşimsiz raket ile oynayınca bu raket hissiz diyorlar. Sonuç olarak her oyuncunun hissi bir diğerine göre farklıdır. Onun için raketlere hisli raket hissiz raket demek doğru olmaz. Ama titreşimli / titreşimsiz denilebilir. Butterfly kendi tahtalarını sınıflandırıyor hard / medium / soft diye. Bu da titreşimsiz / az titreşimli / tam titreşimli diye ayrılabilir.

Mesela Mazunov tahta: hard, Timo Boll Spirit: medium, Primorac OFF- soft gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hiç raket hisli olur mu?

Bu yorumunuza bir ihtirazımız yok sayın hocam.

Hissetme tabiki bizlerde. Daha öncede dediğimiz gibi raket bir yansıtıcı (yada iletken yada aracı).

Raketin burada bize algılattığı az (hissiz) yada çok (hisli)..

Bizler bu duruma hisli tahta yada hissi tahta diyoruz. Bu durum anlam kargaşasına yol açıyor.

Tahtamı hisli benmi hisliyim diye.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence kelimelerin gerçek anlamına takılmaya bu konuda gerek yok. Hisli tahta hissiz tahta diye herkes yazar konuşur. Böyle birşey yoktur demek kişisel fikirdir. Bal gibi de bir raket hissizken diğeri hisli oluyor. Kişinin zevkine göre bu konuda vereceği yorum Ahmet'in dediği gibi farklı olabilir. Bazısı sert karbonlarla hissediyorum der, benim gibiler de çok sert katı tahtalarda birşey hissetmiyorum hissiz geliyor der. Sert tahta üstüne topu hissedebilmek için, hissi iyi olsun diye yumuşak sriver / bryce fx'ler, mambolar yapıştırılıp oynanmadı mı?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hiç raket hisli olur mu?

Oynadığım ekipmanı hızlı, sipinli, hisli vs. diye hiç yorumlamadan, ''falanca ekipmanla oynadığımda şu mesafeden şu vuruşlarda şunu şunu deneyimledim, şöyle hissettim'' şeklinde, bir paylaşımı tercih ediyor ve öneriyorum .

Herkes biriciktir, bir kar kristali gibi.

nasıl yani şimdi hızlı, spinli raket yok bunu mu demek istiyorsunuz, his olayına itiraz edemem ama buna itiraz ederim, hızlı raket sende de bende de hızlıdır, bunun algıyla falan da ilgisi yoktur, somuttur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de hız, his ve kontrol gibi kavramların algı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Atıyorum, Schlager Carbon ile atılan şutun hızı saatte 80 km olsun. Bu hız iki kişi kullandığında değişmez belki ama hissedilişi farklıdır. Kimisine yavaş gelebilir, kimisine çok hızlı. Yani tamamen algıyla alakalı. Ya da tam tersi de olabiliyor. Adam gidiyor önce off bir tahta ile oynuyor, fakat daha sonra gidip Schlager Carbon ile oynadığında bu tahtanın daha kontrollü olduğunu iddia edebiliyor. Sizce bu durum algıdan başka neyle açıklanabilir :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben biraz farklı bir şey soracağım:

Titreşimli dediğiniz tahtalar, gerçekten titriyor mu?

Bu titreşim hareketi illaki bir enerji tükecektir (emecektir).

Bu da topa iletilen gücün azalması anlamına gelmez mi?

Bu konu hızla felsefi alanlara doğru gidiyor. Biraz sonra, 'ASLINDA ELİMİZDE RAKET VARMI YOKMU' sorusu gelebilir. :bye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sizin sorunuzu alıntı yapmamın sebebi o soruyu baz almam değil. Baştan itibaren okursanız konunun nasıl yön değiştirdiğini, tahtanın aslında cansız bir nesne olması nedeniyle hissetmeyeceğinden, sizin sorunuzda olduğu gibi enerjinin soğurulması şeklindeki fizik kurallara kadar yön değiştirdiğini vurguladım. Bu gidişle felsefeyede ulaşabilir dedim. Bağlantı bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tamam o zaman. Ben o felsefik kısımları atlayarak okuduğum için onlar o anda aklıma gelmedi.

Fikri olan yok mu bu titreşim olayına? Ben de titreyen tahta deneyince sanki bir yavaşlık oluyormuş gibi geliyor da, gerçekten oluyor mu bilmiyorum. O kadar uzun süre denemedim. Belki sırf titrediği için öyle bir yavaşlık hissi bırakıyordur bana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kavga çıkmasın da ... :(

Sayın Hocam

Kavga edecek yada edilecek üye kalmadı ki. Aslan parçası üyeler şimdi kuzu durumunda aman postu kaybetmiyelim diye çıtlarını bile çıkarmıyorlar.

Bu karşılıklı yazışmalardan güzel bilgiler çıkıyor.

Turushan hocamızın dediği gibi durum somuttur.

deva sarjan hocamızın dediği gibi, his bizlerdedir.

ararat1973 hocamızın dediği gibi felsefik bir yola adım atmıştır.

Bu yorumların vede yukarıda yapılan tüm yorumların hepsi bakıldığı yerden doğrudur. (biraz felsefik oldu ya)

Hakan Kırık hocamızın ilgilendiği ve dilimin döndüğü kadarıyla, geleyim şu titreşim olayına.

Bana göre lastik devreden çıkar devreye her ne kadarda canı alınmışta olsa tahta devreye girer.

Nihayetinde ağaçtır ve dokusuyla ile alakalıdır. Bu titreşimin çokluğunu azlığını bizlere hissettiren yada ileten tahtanın ağaç yapısını sorgulamak gerek...derim.

Bu yorumum doğru olmaya bilir ama bana göre yanlışda değildir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben his olayını kendim açımdan şöyle tarifleyebilirim;

benim için his; topa vurduğunu anlama gibi birşey, yani schlager carbon veya gergely üzerine 2.1 tenergy64 ile topa vurduğumda hiçbirşey anlamıyorum yani top sanki tahta ile buluşmuyor. bu durum benim için hissiz anlamına geliyor ve bu tür kombilerden hoşlanmıyorum,

fakat victas koji matsushita gibi bir tahtanın üzerinde tenergy64 ile topa vurduğumda top kombiden ayrılana kadar topun varlığını hissediyorum ve bu hissi çok seviyorum

titreşim ise bambaşka birşey, her titreşen tahtada his alınacak diye bir bir şart yok ( bana göre )

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu durum belki kullanılan katmanla ilgili olabilir, yani çin olsun avr&jp olsun hangi hinoki üst katmanlı tahta ile oynadıysam aradığım hissi alamadım,

Aldık 1 ply 9mm bir hinoki tahta ...Debelenip duruyorum..Bir arkadaşa verdim bir iki vursun diye bu ne ya dedi. Ne hissi var ne duygusu gibi birşeyler mırıldandı.

Bende kendi kendime neden bu kadar hissiz duygusuz biri olup çıktım diyordum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahtaları biz sadece hisli ve hissiz diye sınıflandırıyoruz ama aslında bir tahtanın özelliklerinden bahsedecek olursak, flex, stiff, hard, soft, dwelltime, sweetspot gibi çeşitli kavramlar var. Bunları ayrı ayrı ele almak lazım. Ancak şu da bir gerçek ki, en iyi ve bize uygun hissettiğimiz tahta en uzun süre oynadığımız tahtadır bence. Üzerine koyduğumuz lastiklerin farklılığı da tahtanın eldeki hissedimini değiştirir öyle değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..