Jump to content
Masatenisi.org Forum

Rotterdamda Dünya Sampiyonasi

Recommended Posts

Ma Long - Wang Hao başlamak üzere. Ma Long son üç maçında (Tang Peng, Oh Sang Eun, Ma Lin) toplamda 1 set verdi. İyi durumda. Çifterde altın madalyanın da verdiği moral vardır üzerinde. Sakatlığının etkisi geçmiş gibi. Ama Wang Hao da kısa oyunlarda daha iyi, oyunu kontrol ediyor. Yine de Ryu ile maçında pek iyi değildi. Ben Ma Long diyorum, bakalım ne olacak?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 132
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Wang Hao 4 - 2 ile Ma Long uda geçerek finale adını yazdırdı. Gözler artık Timo BoLL - Zhang Jike maçında. Timo nun finale çıkmasını canı gönülden istiyorum. Dünkü performansını gösterirse bugün şampiyon olabileceğine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cık. Wang Hao 4-2 aldı. Ma Long biraz tereddütlü oynadı, eh, karşısında halen dünya No.1 oynuyor. Wang Hao çok iyi reverse backhand topspinler yaptı.

Sanırım Çinliler sevinmiştir Wang Hao aldı diye. Eğer diye yarı final maçında Timo Boll alırsa, Wang Hao'nun ona karşı açık bir üstünlüğü var çünkü. Zhang Jike'ın ise Ma Long'a karşı zaafı var, birlikte yaptıkları 16 maçın 14'ünü Ma Long almış. Ama ikisi de Çinli olduğundan milli takım açısından bir fark olmazdı. Şimdi Timo Boll - Zhang Jike başlıyor. Hadi bakalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zhang Jike'yi hiç bu kadar iyi oynarken görmemiştim. Hocasının taktiğiydi muhtemelen, sürekli olarak Timo Boll'un backhand köşesine oynadı. Timo Boll'u adeta o köşeye hapsetti diyebilirim. Sonra da açık forehand'ine spin yaptığında Timo Boll çoğuna yetişemedi bile. Yeni nesil çok hızlı geliyor. Masa tenisi çağ atlamış gibi.

Ayrıca bir gözlemim daha var. Servis karşılarken çoğunlukla ilk topu içeri bırakırlardı. Şimdiyse ne yapıp edip, ufak bir bilek hareketiyle de olsa topu rakibin beklemediği bir yere doğru açıyorlar. Hani hep servis atan tarafı avantajlı biliriz ya, bugün hep servis karşılayanı daha avantajlı gördüm. Kim servis karşılıyorsa o sayıyı alıyor, kim de atıyorsa kaybediyor. Gerçekten ilginç...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben oyun sistemine değil de antrenman sistemi ve buna bağlı olarak fiziksel güç eksikliğine bağlıyorum. oyun içinde taktiksel olarak büyük farklar olabilir. bunları tespit edecek kadar bilgili oldugumu düşünmediğim için bu konuya girmiyorum. olaya biraz yüzeysel bakmış olsam da bahsettiğimin faktörün önemli olduğunu düşünüyorum. timonun tekniği muhteşem ve mental olarak sorunu yok. zhang, timo'yu masa başında değil, açıktan aldığı sayılarla geçti. fark açıldıkça timo masa başı hakimiyetini de iyice yitirdi. timo tedirgindi, farkı açan çinli gittikçe cesaretlendi. oyun tarzına bağlı olarak spin, cesareti; blok ise tedirginliği muhafaza ediyor. timo istemeden de olsa fazla blokta kaldı. fh dönmek zor ve sıkıntılı olduğu için topu zhang'ın bh'ine yönlendirse de, zhang'ın bh topları fh topları ile yarışacak düzeyde olduğu için sıkıntı çekti. aktif vuruşlarla alınan sayılar da cesareti katmerlendiriyor. timo risk aldıgı zamanlarda güzel sayılar buldu fakat bu adamı yenmesi için maç boyu benzer şekilde oynamalı, yani risk almalıydı. riskten kastım bloklarla top dağıtarak değil de kontralarla ya da push blok tarzı vuruşlarla cevap vermek. rakibin dengesini bozmak ve onu pasif vuruşlara itmek. masa tenisinde fiziksel gücün önemi, yeni kurallarla beraber iyice arttı. çinliler çok ağır kondüsyon idmanları yapıyor. avrupalılar ne kadar yapıyor bilemiyorum ama masa açığındaki gidiş gelişlerinden belli. artık allround ların hükmü gittikçe azalıyor. bojan tokic'i hepimiz izledik. ma long'a karşı bu kadar agresif oynayabilen bir avrupalı daha önce görmüş müydük? 5. ve 6. setleri nasıl kaybettiğini hatırlayalım.. 1 basit hata, 1 balık.. kısacası bir çinliye karşı nasıl oynanması gerektiğini tüm dünyaya gösterdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ve Zhang şampiyon. setler 3 - 2 sayılar 10 - 5 Zhang öndeyken yüzü gülüyordu ve 'şampiyon benim artık' diyordu resmen. Ama Wang Hao 'o gülüşün hesabını soracam' dercesine eşitliği yakalayıp zor olanı başardı. Zhang gerçekten çok iyi bi turnuva geçirdi. Haketti şampiyonluğu. Ama sanki Wang Hao yu final oynamak doyurmuş gibi geldi bana :tpdance:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Son sette Zhang Jike'ın 10-5 öndeyken birkaç sayı boyunca gülüp Wang Hao 10-10 yapınca suratını asması ilginç oldu gerçekten. Kazanınca tişörtünü parçalayıp etrafta tur atması da öyle. Fena bir maç değildi. Ama sanırım daha çok top spin ralliler yakışırdı bir final maçına.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Katılıyorum. Bence de bu turnuvanın en güzel maçı Ma Long ile Tokic'in maçıydı. Adam yenildi, ama çok güzel yenildi. Bora'nın tespiti çok güzel. Bu oyunda hız, güç ve kondüsyon çok önemli. Çinliler de bunun üzerinde çok durdukları için çok başarılılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yırtmakla da yetinmeyip t-shirtünü bayan seyircilerin yoğun olduğu bölgeye fırlattı ve küçük bir izdihama neden oldu..

ayrıca Tomas Konecny, ZJK'den sonra dünyanın en mutlu masa tenisçisi olsa gerek ki bir kaç ay önce İngiltere Açık son 16'da ZJK'yi yenmiş ve sıralamada tam 50 basamak yükselmişti. Bu maç öncesi sıralamada ZJK 4., Konecny ise 134. sıradaydı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kim ne derse desin. Milli onurun,gururun simgesi olan ülkenin bayrağını üzerinde taşıdığın formaya saygı göstermelisin. Wang liquin,Ma Lin,Wang Hao,Ma Long da çok şampiyona kazandı final oynadılar ama hiçbiri formalarını yırtmadı.Kong Linghui 2000 Olimpiyat finalini kazandığında ilk önce formasındaki bayrağı öptü. (you tube dan seyredebilirsiniz.) Bu tamamiyle saygısızlık. Demekki Çin Milli Takımında disiplin kaybı var. Yakın zamanda mıntıka temizliğini sen yap diyecekler. Disiplin kaybolursa başarı olmaz. Tokic gibi sporcular artarsa Çin Milli takımı çok zorlanır. Çok değil 3-5 sene önce en çok korktukları sporcu Timo Boll idi. Bu bir ekol. 2000li yıllarda Çin rüzgarı esiyor. Bence 2012 den itibaren Avrupalı sporcularda çinlilerle başabaş mücadele edecekler. Bu Avrupalı sporcuların gelişmesiyle beraber Çin milli takımındaki çözülmedende kaynaklanacak...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kim ne derse desin. Milli onurun,gururun simgesi olan ülkenin bayrağını üzerinde taşıdığın formaya saygı göstermelisin. Wang liquin,Ma Lin,Wang Hao,Ma Long da çok şampiyona kazandı final oynadılar ama hiçbiri formalarını yırtmadı.Kong Linghui 2000 Olimpiyat finalini kazandığında ilk önce formasındaki bayrağı öptü. (you tube dan seyredebilirsiniz.) Bu tamamiyle saygısızlık. Demekki Çin Milli Takımında disiplin kaybı var. Yakın zamanda mıntıka temizliğini sen yap diyecekler. Disiplin kaybolursa başarı olmaz. Tokic gibi sporcular artarsa Çin Milli takımı çok zorlanır. Çok değil 3-5 sene önce en çok korktukları sporcu Timo Boll idi. Bu bir ekol. 2000li yıllarda Çin rüzgarı esiyor. Bence 2012 den itibaren Avrupalı sporcularda çinlilerle başabaş mücadele edecekler. Bu Avrupalı sporcuların gelişmesiyle beraber Çin milli takımındaki çözülmedende kaynaklanacak...

Amerikalılar bayraklarından mayo yada iç çamaşırı yapıyorlar. Ama biz yapmıyoruz. Bu durumda bizim vatan sevgimiz onlarınkinden dahamı büyük oluyor? Bizim sporcularımız, milli formalarını yırtmadığı için Çinli sporculardan dahamı disiplinli? Çinli sporcular formalarını yırtmaya devam ederse Avrupalı sporcuların gerisindemi kalacak????

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tartışma nasıl şekillenirse şekillensin, aramızda "Z.J. tişörtünü yırttı, çok güzel hareketti, bravo!" diyecek biri olduğunu sanmıyorum. Kendim de zaman zaman hakimiyeti kaybedip saçma hareketlerde bulunsam da, Z.J. in bu hallerini beğenmedim. Yakışmadı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çünkü boynunda bir sinir enflamasyonu varmış birkaç haftadır. Yazık oldu. Maze'in de dizinde sorun vardı, ondan katılamamış. Ama Kreanga neden katılmadı işte onu bilmiyorum. Özellikle Europe Top 12 gibi bir patlama sonrası...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..