Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tackifire Special-soft

Guest Erkan

Recommended Posts

Şu an kullandığım lastiklerden önce Tackifire Special-Soft lastik kullanıyordum. Bu lastiği önceleri beğenmemiştim. Hatta forumda bu lastik hakkında olumsuz yazı yazdığımda oldu. Ancak oynadıkça, kendi oyun gücüm ve tarzımın farkına vardıkça bu lastiği oldukça beğenmeye başladım. Şu anda daha ucuz ve daha yapışkan yüzeyli oldukları için Çin lastikleri kullanıyorum, yoksa özellikle forehand tarafında yüksek ihtimal yine bu lastiği tercih ederdim.Özelliklerine gelince;

Öncelikle adı üstünde yumuşak süngerli ve yüzeyi iyi top tutan bir lastik. Süngeri yumuşak olduğu için yapıştırıcılara iyi tepki veriyor ve top hissi, özellikle yeni yapıştırıldığında gayet iyi. Top tutuşu tackiness ve çin lastikleri kadar olmasa da, (D'or'u bilmiyorum ama o da üretimden kaldırılmış zaten) Butterfly'ın Tackiness'den sonra en yapışkan yüzeyli lastiği. Hızı ise Sriver Fx'den çok, Byrce, Cermet, G2 ve sanıyorum Catapult'tan az. Hız bakımından saydığım lastikler içinde Catapult ile Sriver Fx arasında bir yerde olduğunu sanıyorum. Ben bu lastiği, Primorac tahta üzerinde denedim ve beğendim. Sanıyorum bu lastiği şu anda kullanmakta olan Saadettin de aynı yorumu yapacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sanıyorum bu lastiği şu anda kullanmakta olan Saadettin de aynı yorumu yapacaktır.

Evet.. Benimde beğendiğim bir lastik. Bryce'dan sonra hem spinimi artırmak hemde hızımı yavaşlatmak için denediğim bu lastik çok hoşuma gitti. Hatta ilk çıktığında soft olmayanından denemiştim ve bunun yumuşak süngerlisini niye yapmıyorlar diye kendime soruyordum ki, ticaret kuralları gereği yumuşağı bir sene sonra geldi. (Şimdi aynısını G2'de yapacaklar. Yakında G2 FX gelecek.) :kizgin:

Top spinin iyise çekinmeden al derim. Yada rakipten gelen topların spin etkisine iyi cevap verebiliyorsan çok memnun kalırsın. Kendi takım arkadaşıma da bu lastikten ilk çıktığı zaman aldım raketinin iki tarafına da yapıştırdım. Çok memnun kaldı. Kontrolü iyi, hızı iyi, kullanım ömrü iyi...

Ama bunları yazarken lastikten ziyade unutmamak lazım ki, senin oynadığın stil çok önemli. Eğer kendinden emin değilsen daha yumuşak veya kontrollü lastiğe geçebilirsin. Sonuçta hızı birçok lastiğe göre yine de yüksek. Ben Bryce'dan döndüğüm için hızı beni çok etkilemiyor ama senin kullandığın malzemeler oyununu tamamen değiştirecektir yada farklı olmaya itecektir. Hazırlıklı olman lazım...

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Erkan,

Öncelikle şu anda ne kullanıyorsun yaşın kaç ve kaç senedir oynuyorsun? Belirli bir altyapın var mı? Düzenli antrenman yaparmısın yoksa amatör olarak mı oynuyorsun? Oyun stilini ne olarak tanımlarsın? Masaya yakın mı yoksa uzak mı oynarsın? Komple forhand

Şu iyidir bu iyidir dememin yararı yok çünkü. Senin bilinçli oynayıp oynamadığın önemli. Çünkü eğer dengeli oyun oynuyorsan ve belirli bir antrenman yapıyorsan her tahtayla oynarsın aslında. Genelde spin üretmek için oynuyorsan çok hızlı tahta tavsiye etmem. Off yada Off- bir tahta (birazda güçlü birşey istediğin sonucunu çıkararak) kullanmanda yarar var. Ama illa hızlı oynamak istiyorum diyorsan her tahta olur. Yani bunu ben değil sen belirleyeceksin. Ama tahtası hisli olsun yeter.

Ben çok güçlü bir tahtayla kullanıyorum bu lastiği ama genelde daha yavaş bir tahta tavsiye ederim herkese. Çünkü spin oynuyorsan bu gerekli. Ama masaüstü topspinim iyi diyorsan Carbon tahtalarında hepsini kullanabilirsin.

Farkındaysan cevap verdim ama cevapta vermedim. :sasi:

Sonuçta oynayan tahta değil, sensin. İyi oyuncunun lastiğini tavaya yapıştır yine oynar. Sende öyleysen eline uygun bulduğun her tahtayla oynarsın. Hızını seçmek senin şimdiye kadarki oynadığın oyundan ne istediğinle alakalı. Ben çok hızlı oynuyordum ama şimdi hızımı azaltmaya çalışıyorum mesela...

Sen ne istiyorsun bu önemli. Eğer İstanbul'da olsaydın gittiğim derneklerde istediğin lastikle oynayan birinden (mesela ben) bunları test etmeni sağlar ona göre karar vermeni sağlardım. Ama mesajla bu iş zor. Bana iyi gelen bir kombinasyon sana iyi gelmeyebilir. Bunu aklından çıkarma...

Sevgiler,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haftada 2-3 gün oynama fırsatım oluyor. İlkokul 3 de ilk raketi elime almıştım. Profosyonel anlamada bu işi yapan insanlarla çalışmadım. Lise takımında hergün oynardık. İstanbul da ilk 10 a girerdik lise takımları arasında. O yıllarda istanbulda yapılan bir ferdi turnuvada 4.olmuştum. Milliler ve profosyoneller vardı turnuvada. Hatta şaşırmışlardı beni kürsüde görünce. Üniversitede amatör olarak oynadım yine. Gazi Ü. 3. lüğüm var. Genelde oyunumu beğenirim. Backhandime çok güvenirim. Bh ile dengeli kesmeler ve top spinler yaparım. Fh de fena sayılmaz. Spini seviyorum. Fakat yüzdem düşük henüz. Fh ime gelen her topa değil fakat bazı toplara spin atarım. Masaüstü top spin de duruma göre. Masaüstü ya da uzun toplara BH ile topspin atmayı severim.

Şu sıralar lise takımını çalıştırıyorum. Burada kulüpte oynayan iyi gençler var. Onlarla bazen oynuyoruz.

Aslında denemeden de lastik almak çok da akıllıca olmayabilir. Yalnız bu TSS lastiğine daha almadan ısındım. Benim için topun çok sert ve hızlı gitmesi önemli değil. Dengeli , estetik, garanti vuruşlar önemli. Teknik önemli. Sayıyı almak önemli. Tabi ki biraz da hız olacak. İnşallah stilimi anlatabilmişimdir.

Şimdi bu durumda tavsiyeniz nedir ? Tahta ve bu söylediğim lastik ya da başka bir lastik konusunda.

Saadettin stilim hakkındaki düşüncelerini de yaz.

Sevgiler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar Erkan,

Öncelikle daha önceki mesajımda yazdığım gibi bir insanın oyununu yazılarından değil de seyrettiğim zaman çıkarırım. Çünkü bir insanın bir harekete, doğru yerde ve doğru noktada ve doğru açıyla buluşturduğunu yazdıklarıdna değilde gördüğümde anlıyorum. Bunu sen iyi bir oyuncusun yada kötü bir oyuncusun diye yazmıyorum yanlış anlama sakın. Ama binlerce tahta ve lastiğin satıldığı, ve her hareketin hassas olduğu bir sporda lastik yada tahta önermek gerçekten zor. Eğer yeni başlasaydın hemen bir iki isim verirdim. Çünkü temel başlangıç lastikleri herkesin bildiği lastikler günümüzde. Ama iş biraz daha sert süngerli ve hata affetmeyen lastiklere geçtiğinde oyuncuyu da bilmek lazım. Ben sana yazdıklarından şunu al çok iyi olur derim ama senin duruş yada vuruş hatan lastiği saptırtırsa ve tahtayı kontrolsüz kılarsa bu sefer mutsuz olacaksın.

Ama ben yine de bildiğimi okuyacağım. Çünkü sanırım tavsiyeye ihtiyacın var. Öncelikle bu iş için ayıracağın maliyet önemli. Çünkü bugün 20 Eurodan başlayıp 150 Eurolara kadar tahta çeşidi var. Lastik tamam TSS olacak. Belki bir tarafına Sriver FX yada Bryce FX alabilirsin. Hızını nasıl istersen. Ben Bryce FX ve TSS kullanıyorum şu anda. Ve Sardius tahtam var ki. buldurmakta fiyatını ödemekte bayağı zahmetli...

Yani bu işi burada yaza yaza bitiremeyiz ama ben sana özel mesaj atacağım. Sanırım bunu buraya taşımanın sadece okuyana külfeti olacak.

Sevgiler,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Bu lastik ile kesme vuruşlar yapılırken zorlanma oluyor mu? Top spin oynamayı seviyorum. Herhalde anladığım kadarıyla bu lastik top spine uygun. Fakat bazen kesme oynadığım, savunmada kesme vuruşlar kullandığım oluyor. Bu durumlarda bu lastik beni zorlar mı?

Sadettin şu anda bu lastiği kullanan sadece sen varsın herhalde forumda. Başka kullananlar varsa cevap verirlerse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar şu an tackifire sp soft kullanıyorum her iki yüzdede...,(Off bir tahtayla)

lastiklerin kullanımı gerçekten çok rahat ve temkinli (hızlı bir lastik olmasına rağmen)...top hissi çok kuvvetli olan bu lastik daha çok masaya orta mesafelerde oynayanlar için birebir (masaya yakında oynanabilir).... lastiklerin servis tutuşu biraz zayıf olmakla birlikte, yapışkan (sticky) yüzeyin getirdiği temkinlilik bu dezavantajı ortadan kaldırıyor. Defans karakterli bir oyununuz varsa ve ani hücm kombinasyonları geliştirmek tam sizin işinisse bu lastiği tavsiye edebilirim. Sevgiler...

Uğur

Not: Raket ve lastik kombinasyonları için sipariş alınır ve teklif verilir..

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Butterfly Lars Hielscher Off

Tackifire Special Soft 2.1 (Both Side)

Speed: 88

Spin: 96

Control: 83

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar şu an tackifire sp soft kullanıyorum her iki yüzdede...,(Off bir tahtayla)

lastiklerin kullanımı gerçekten çok rahat ve temkinli (hızlı bir lastik olmasına rağmen)...top hissi çok kuvvetli olan bu lastik daha çok masaya orta mesafelerde oynayanlar için birebir (masaya yakında oynanabilir).... lastiklerin servis tutuşu biraz zayıf olmakla birlikte, yapışkan (sticky) yüzeyin getirdiği temkinlilik bu dezavantajı ortadan kaldırıyor. Defans karakterli bir oyununuz varsa ve ani hücm kombinasyonları geliştirmek tam sizin işinisse bu lastiği tavsiye edebilirim. Sevgiler...

Uğur

Not: Raket ve lastik kombinasyonları için sipariş alınır ve teklif verilir..

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Butterfly Lars Hielscher Off

Tackifire Special Soft 2.1 (Both Side)

Speed: 88

Spin: 96

Control: 83

Ben tam bu lastik tipinde oynayan biriyim asagida fiyatlar icin arayin demissin siyah lastigin nekadar oldugunu ogrene bilir miyim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

40 dolar veya çok az üstü satılıyor genellikle ama bayadır bakmadım büyük ihtimalle fiyatlar düşmüştür bugün bir sorayım fiyatını tabi birde depoda mevcuttmu onu öğreneyim ona göre döneyim sana oldumu arkadaşım..Sevgiler... :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Arkadaşlar bu lastik hakkında bence biraz daha konuşalım.ben kendi deneyimlerimden bahsedeyim...

1) Şu ana kadar denemiş olduğum en iyi Bh karakterli lastik...Hem tackinessda hissettiğiniz kontrole sahip hemde daha çok hız ve spin üretiyor..Bence bu lastik varken tackiness D kullanmanın bir alemi yok..Bu bir...

2) Bir miktar pahalı olması hasebiyle eliniz kolay kolay cebinize gitmeyebilir ama ürettiği bh vuruşları ve loopları görünce fikriniz değişecektir..

3) Lastik 2.1 kalınlığında bir miktar yavaş kalabilir donic f1 kullanmış bazı oyunculara göre. Bh blokları içinde gerçekten kuvvetli bir seçimdir...

4) Tahta kullanımında Gergly Carbon veya Lars Hielscher güzel seçimler olur..Lastiğin Off ve Off - olmasını tercih ederim.off + oyuncuyu yorar..

Sevgiler

Uğur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim de vodka'dan yeni aldığım raketin bir yüzünde tackifire sp, diğer yüzünde de sriver L var. Raketi ilk kullandığımda Tackifire sp daha spinli ve hızlı olduğu için forehand tarafımda kullandım. Fakat forehand'de lastik bana biraz fazla hızlı geldi. Daha sonra backhand tarafımda kullanmaya başladığımda rakete daha iyi uyum sağladım. Bence de backhand için Tackifire sp çok iyi bir tercih.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ewt haklısın teknik verilere dayanarak Sriver L modelinin 0.5 gibi daha fazla hız ürettiği söylenebilir ama Sriver L kullanmış biri olarak bh seçiminde TSS'nin mevcut verilere rağmen daha bir cute attığını söyleyebilirim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende tack spe soft kullandım bir bilgide ben vereyim.lastik dolu ve ağır bir lastiktir haberin olsun.mesela ben hafif raketle oynayabiliyorum.tibhar rapid carbon ve sriver fx kombinasyonu vardı sonra tack spe soft taktım çift taraflı kombinasyon baya ağırlaştı oynayamadım.ama ağırlık sorun değilse problem yok benim nileğimi yoruyordu.şu an aynı tahtaya dhs 3 pro taktım hemde 2.2 mm süper memnunum hem hızlı hem süper spinli,servisler daha dolu,ve oldukça hafif.orta sert.vs.ben üstadlar kadar anlamam ama tecrübelerin belki yararı olur diye düşündüm saygılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

TSS'nin süngeri daha yumuşak olduğu için o hissi verir ,,

sriver fx ve rapid soft kullandım daha önce...rapid soft ile iyi spin yapamadım sriver fx'e göre...şimdi de bryce fx kullanıyorum ama yüzdem düşük...tss bu sorunu giderir mi...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Anladığım kadarıyla teorik olarak bantta bir Butterfly Cermet kalmış açıklamasında bryce fx den daha yavaş olduğu söyleniyor .Kısmetse bu hafta deneyeceğim kesin fikrimi o zaman belirtirim.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ewt arkadaşlar baysalorçunun dediği çok doğru ben bu noktayı atlamıştım öncelikle arkadaşımıza tşk ediyorum..Tackifire SS oldukça ağır bir lastik ve bu ne demek bizim gayet hafif bir tahta seçimi yapmamız demek..Eğer ağır lastik kullanmak sizin için bir handikapsa sakın almayın.. Saygılar ve sevgiler.

Uğur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nerdeyse bire bir aynı sorunları yaşıyoruz seninle Erdem.Bir önceki tahtam

primorac carbon üstünde sriver fx ve sriver L vardı,daha sonra bir heyecanla

ve de forumdaki yazıların vermiş olduğu gazla gittik shlager carbon ve iki tarafa bryce fx'leri aldık,,,aldıkta ne oldu?raket değil füze oldu,kontrol diye bişey yok,topa

dokunuyorum uçuyor(tabi bunu başıma geleceğini biliyordum ayrıca Saadettin'nin bu konuyla ilgili yazılarını iyice okumuştum)bu yüzden backhandime bir adet TSS yedek almıştım onu yapıştırdım.Bu TSS sriver fx'e göre daha spinli ve hızlı bir lastik, hemde bryce göre kontrolu çok iyi.Ben tavsiye ederim ama istersen çevrende bu lastik varsa bir dene ve öyle karar ver.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 35 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..