Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kombinasyon Uyumu

Guest acarom83

Recommended Posts

Şimdi bu işten az çok anlayan,eli raket tutmuş,kombinasyon raket nedir ne değildir bilen insan tavsiye istese amenna..Ona yol göstermek daha faydalı bence..Çünkü bir şeyleri tecrübe etmiştir ve neyin ne olduğunu az çok biliyordur artık..Fakat yeni başlayan 1000 kişide aynı konuyu açıyor ve hepsinin derdi aynı..Hazır raketten sonra daha iyi bir raketle oynamak,tekniğini düzeltmek vs..Onlara tavsiye edilecek ekipmanlarda hemen hemen fiks zaten..All+,off- bir tahta üzerine 1.7 ,1.8 mm kalınlıkta yumuşak lastikler..Zaten seçeneklerde sunulmuş yüzlerce konu ve mesaj içerisinde..Tekrarlıyorum: ekipman tavsiyesi isteyip de bildiğini okuyan insanlar (hele hele hiçbirşey bilmeyip sırf en pahalısı diye ekipman alanlar) beni çok sinirlendiriyor..Bunun örneğini çok gördük..Adam yeni başlamış raket tavsiyesi istiyor,2 dakika sonra kendi bildiğimi yapacağım diye inat ediyor..Ne halin varsa gör demek var aslında..Bir de raket tavsiyesi isteyip 2 dakika sonra başkalarına ekipman tavsiye edenler var ki onlara hiç değinmiyorum..Kısacası forumun bu konularla ,mesajlarla yozlaştığını düşünüyorum..Bu benim şahsi fikrim tabi..Ama elimde olsa bu duruma bir çare bulmak isterdim..

Bence herkesi aynı hoşgörü ile karşılamalı ve aynı bilgi düzeyine gelmesi için her birlikte yardımcı olmalıyız. Ekipman sorusu soranlardan bence forum yozlaşmaz. Mantıklı ve yerinde cevap verenlerle değeri sadece artabilir. Burada tecrübesi ve bilgi birikimi ile kendini ispatlamış bir sürü kişi varken kimseden bilginin paylaşıldığı bir ortamda bildiğini sakınacağını düşünmüyorum. Moderatörlerimiz gerekli eklemeleri ve düzenlemeleri zaten vakti geldikçe yapıyorlar.

İmkanların kıt olduğu bir ülkede ister istemez canlı kanlı birilerine erişmek de çok kolay olmuyor. Forumumuzu başvuru kaynağı gören gençler elbette her merak ettiğini soracaklar ama onları anlayışla karşılamalı ve doyurucu bilgilerle donatmamız gerekir. Ben de bana fikrimi soran sonra bildiğini okuyanlarla karşılaştım ama düşününce bunuda suçun gençte değil biraz bende, biraz çevresinde biraz da yeni oluşan kültüre bağlıyorum. Gençler her zaman hayal kurmak istiyorlar ve o alemde yaşamayı seviyorlar. Bilgisayarlar somut dünyadan bizi uzaklaştırıp düşünce dünyasında dolaşan kişiler yaratmaya doğru ittiği için bu tür durumlarla hep karşılaşacağız gibime geliyor. Masatenisi hayal değil gerçek dünyada oynanan bir oyun olduğu için onları gerçekle tanıştırma fırsatını verecektir. Sonra bu kişiler zaten doğru yolda ilerleyecektir.

Örnek olarak kendimi vermeliyim. Masatenisi.org sayesinde masatensi oynayanlarla irtibata geçtim. Çok şanlıyım ki istanbuldayım ve Ups sayaesinde Masatenisi camiasına girme fırsatım oldu. Bazı hatalarımı düzeltmek için ister istemez ben de bazı şeyleri göze aldım ama kimsenin küçümseme, hor görme gibi davranışları ile karşılaşmadım.

Umarım kombinasyon tavisyesi isteyen arkadaşlarımız aradıklarını bulur. İstemeden de olsa tartışmayı alevlendirirsem özür dilerim. Gerektiğinde bu mesajı silebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

...

Yalnız tavsiye veren arkadaşlarında burasının yazılı bir ortam olduğunu, dolayısı ile anlatmak istediklerimizi mimik ve ses tonumuz ile destekleyemediğimizi, tavrımızın algısının tamamen okuyanın o anki ruh haline bağlı olduğunu unutmadan kelimelerini seçmeleri gerekli...

...

Çok güzel bir noktayı çok güzel bir şekilde ifade etmişsiniz, elinize sağlık. Yazdıklarınız okuyucuların da aklından çıkarmaması gereken bir husus bence.

Benim forum ile tanışıklığım üç sene öncesine uzanıyor. Hikayesi de oldukça klasik. O zamanlar bir arkadaşla elimizdeki hazır raketlerle dan dun oynuyoruz. Ben oyunumun çok geliştiğini, elimdeki raketin artık bana yeterli gelmediğini düşünüyorum. Paraya kıyıp Butterfly 7000 almanın zamanı gelmiş yani. Google'da malum raketin adını yazıp aratıyorum ve masatenisi.org ile tanışıyorum. Demek tahta ayrı lastik ayrı oluyormuş? Hergün siteye derin dalış yapıp habire okuyorum. Hiç mesaj yazıp soru sormuyorum ama, zaten millet yeterince yazmış. Hız, spin, kontrol değerleri, OFF artılar, DEF eksiler, ALL çarpılar kafamda cirit atıyor. Buradakiler illa ALL tahta kullanın diyor ama OFF+'lar benim gözüme acayip güzel görünüyor. Bir süre sonra internet üzerinden İstanbul'daki bir mağazadan ilk tahtamı, lastiklerimi ve raket çantamı alıyorum. Mağaza sahibi kibar beyefendinin "İsterseniz lastiklerinizi yapıştırıp gönderebilirim." teklifini de reddedip bir tüp yapıştırıcıyı da sipariş listesine ekliyorum. O kadar meraklıyımki illa kendim yapıştırıp keseceğim. Bu arada aldıklarım en hızlısından bir OFF- tahta ve en ucuzundan Çin lastikleri. Malzemeler elimize ulaşınca lastikleri merdane ile (evet bildiğiniz merdane, hemde var gücümle bastırmıştım, arkadaşla evde ne bulursak kullanıyoruz artık) yapıştırıp kocaman bir terzi makası ile kesiyorum. Benim üzerimde iş dönüşü çıkarmadığım takım elbise var, arkadaş ise ev kıyafetleri ile. Raketleri kaptığımız gibi masanın başına gidiyoruz. İlk servisi atıyorum, top dışarı gidiyor. Arkadaş ilk servisini atıyor, top dışarı gidiyor. Boş top atıyorum top yine dışarı gidiyor. Gülmeye başlıyorum. Arkadaş boş top atıyor yine dışarı. Arkadaşım da gülmeye başlıyor. Pro raketlerimizle bir kaç ay spinin S'sini bile bilmeden ittirerek oynamaya devam ediyoruz. Bu arada ben yabancı forumlara el atmış durumdayım. Çat pat ingilizcemle anladığım kadarı ile millet solüsyon ve yapıştırma denen şeylerle raketlerini hızlandırıyor. Benim neyim eksik, ben de hızlandırırım. Yalnız solüsyon denen meret pahalı, benim imal etmem lazım. Fikir yine yabancı sitelerden geliyor ama benim Türkçe kaynağa ihtiyacım var. Masatenisi.org'a girip ilk mesajımı yazıyorum. "İnternet'te solüsyon yapımından bahsediliyor, nasıl yapıldığını bilen var mı?" gibisinden gayet masum bir soru. Kısa bir süre sonra burnu yukarıda(!) bir üyeden mesaj geliyor. "Arama fonksiyonu var onu kullanın..." Hoppalaaa, oldumu şimdi ama. Benim gibi hevesli bir oyuncuya böyle bir cevap verilir mi? "İnsan bari kibarca söyler, ne bu emir verir gibi!" diyorum içimden. Cevap veren arkadaşın nick'ini de daha önce okuduğum asabi mesajlarından hatırlıyor gibiyim. Şimdi önümde iki seçenek var. Birincisi oturup bu arkadaşa "Sen buranın sahibi misin ki..." ile başlayan usturuplu bir cevap yazmak, diğeri ise fareyi iki santim oynatıp arama fonksiyonunu kullanarak dediğini yapmak. Ben zor ama doğru olanı seçip arama fonksiyonununda solüsyon yazıp aratıyorum. Karşıma solüsyon yapımını tarif eden bir sürü mesaj çıkıyor. Kullanımı da zararlıymış, bu husus her başlıkta birileri tarafından mutlaka vurgulanıyor. Yahu bu kadar zamandır okumadığım mesaj bırakmadım bunları daha önce nasıl görmemişim? Açtığım başlığa dönüp burnu havada(!) arkadaşın verdiği cevabın hemen altına forumdaki ikinci mesajımı yazıyorum: "Forum yöneticileri bu başlığı silebilirler mi acaba? Teşekkürler." Ve açtığım tek başlık da siliniyor. Sonrası mı? Ertesi gün yaptığım zahmetli araştırmalar sayesinde ayakkabı imal eden bir atölye bulup biraz solüsyon alıyorum. Petrole uğrayıp iki buçuk litlerik pet şişeyi kurşunsuz süper benzinle full'lüyorum. Lastiklerimizi yapıştırıp hızlanan raketlerimizle ittirerek oynamaya devam ediyoruz.

Anafikir: Yazarken de, okurken de sağduyulu olalım. Hepimiz masa tenisini çok sevdiğimiz için buradayız. Falan, filan...

Bana cevap yazan arkadaşa özel not: Mesajına cevap yazmak bugüne nasipmiş. Sana "Burnu yukarıda" dedim ya, oh olsun sana! Ooooh, rahatladım şimdi, üç yıldır içime atmıştım. :gulumse:

Herkese selamlar. (Çoğu O arkadaşa.)

Son not: Bugünlerde çenem çok düştü, kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 25 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..