Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Başlama Yaşı

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

çocukların önüne hangi seçenekleri koyuyoruz ki? koyduğumuz seçenekleri yine bizler belirlemiyormuyuz? popüler olan veya çok para getirecek spor dalları, futbol basketbol vs....bu bir spor, ders değil, öğrencinin sayısal zekası ağır basıyorsa bunu sözelde okumaya diretmenin bir anlamı olamaz, peki spor böylemi, o yaşta çocuklar anne-babayı örnek alır, henüz içinde isyan tohumları yoktur, ben masa tenisi sporcusuyum annesi yüzme hocası, biz öncelikle bunlar için uğraşırız, nedeni özellikle kendimiz ilgileniriz, daha fazla zaman ayırırız, belli bir seviyeye geldikten sonra olayın inceliklerini, çakallıklarını anlatırız, çocuğa bu sporları sevdiren de bizleriz, uzaklaştıran da bizleriz,

yaş olayına katılmıyorum, her sporun başlama yaşı vardır, bu bilimsel metodlarla da ispatlanmıştır

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aaah ah! Ben küçükkene bana bişey soran olmadı hiç. Babam yaptı bi masa, geçti başına abimle oynamaya başladı. Bana nisbet yaptılar. Bana masa tenisi oynamayı öğrenmekten başka seçenek bırakmadılar. O küçücük çocuğa sorsalardı sen hangi sporu yapmak istiyorsun diye hemen Curling! diyecekti oysa. Olmadı. Bide küçükken astronot olmak istiyodum ben sahi? O hayalime nooldu ki?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Masatenisi sporunun temel karakterisitik özellikleri arasında yer alanları sayarsak sanırım yaş sorununa da doğru yaklaşabiliriz.

Kuvvet, sürat, dayanıklılık, hareketlilik, beceri, koordinasyon fiziksel yetenekleri,esneklik,denge,ritim,kavrama,motivasyon zihinsel yetenekler ile de birleştirebilmeliyiz.

Erkek çocuklarda motorik özelliklerin en yüksek artış gösterdiği yaşlar 4-6-8-13-14 yaşları olarak görülmektedir.

9, 11 ve 15 yaşlarında gelişme az olurken ,3, 5, 7, 12, 16, ve 17’nci yaşlarda gelişme hiç görülmemektedir.

Kız çocukları ve gençlerinde ise en yüksek artış 4, 6, 9, 10 yaşlarında görülürken ;

8, 11, 12 ve 13 yaşlarında daha az artış görülmektedir.Kızlarda 3, 5, 7, 14, 15, 16 ve 17’nci yaşlarda gelişme hiç görülmez.

Eklemlerin hareket genişliği, yani hareketlilik

erkek çocuklarda 4 ve 8 yaşları,

kızlarda ise 4 ve 13 yaşları büyük önem taşımaktadır.Bu yaşlarda artış büyük orandadır.

Erkeklerde 6, 9, 13 ve14 yaşları ile kızlarda 6, 9 ve 12 yaşlarında da düşük oranda artışlar gözlenebilir.

Bu kısa bilginin amacı çocukların spora başlama yaşında her spor için ortak özellikler aranmalıdır.Ancak masatenisinde esas unsur motorik özelliklerin var olduğu çocukları tesbit etmektir.

Bana göre erkek ve kız çocukları masatenisi başlama yaşı 6 olmalıdır.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kulüp de başlama yaşı 5-6 derseniz ona lafım yok.Ancak o durumda da karnım açıktı,uykum geldi,çişimi kaçırdım, canım sıkıldı, arkadaşım raketimi aldı, üüüü topum kırıldı gibi mızmızlanmalara karşı tedbirinizi almanız gerekir. Bu arada okulda çalıştıracaksanız o zaman öğrenci seçerken iyi öğrencinin devamlılığını sağlamak için mecburen yeteneksiz de olsa en iyi arkadaşını da bu spora dahil ediyorsunuz. Bir de sbs sınav sistemi olduğu sürece bu spor öğrenci 6. sınıfa geldiği zaman zaten sallanmaya başlıyor. Veli sbs diyor yamuk yapıyor, meslektaşın başka branştan senin öğrencine destursuz lisans çıkartıyor, çelme takıyor; okul idaresi derseniz neler neler yapmıyor ki. Bu gidişler ya derviş olacağız ya deli . Allah bizim de bu sporunda sonunu hayır eylesin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok güzel bilimsel bir araştırma ve çalışma olmuş, elinize sağlık

Evet Sayın Ungan güzel bir teorik çalışma yapmış.??

Sayın Oktay Yavuzun'da yazdıkları bir takım gerçeklerde var.

Gelelim ülkeden ülkeye değişen birde gerçek hayat var.

Çocumun spor yaşı geldi (5-6 yaş diyelim) Gittikmi bir spor klübüne hocam benim çocuğum hangi sporu yapması sizce uygun dur. Hoca tabiki masatenisi çünkü çocuğunuzun motorik özellikleri bu spora çok uygun ileride dünya çapına yakın iyi bir sporcu olabilme ihtimali çok yüksek der. Babada içinden ya olamazsa ne olur der ve hayale dalar. Akşam sabah nefes almadan çocuk spor yapıyor zaman akıp gidiyor ama çocukta bir numara yok çünkü motorik özellikleri bu spora uygun çıkmamış der ve rüyadan uyanır. Onca sene eğitimde pas geçildiği için kaldımı cıscıplak açıkta çocuk, kaldımı şimdi bizim başımıza der.

Ben çoğumu bu bilinmezliğin içine atmazdım onun için sporun başlama yaşı olmaz dedim. Ama ülkemiz ekonomik olarak başını kaldırır istediği gücü yakalayıp ortamı bolluk ve refah içine getirirse o zaman başlam yaşını oturup konuşabiliriz.

Bizle burada masatenisini bulunduğumuz ortamda yargılıyoruz. Gerçekleri pas geçip dünyanın gelişmiş ekonomilerinin çıkardığı spora başlama yaşı teorisini bizim gerçek hayatımıza nekadar uygulanabilirin hesabını yapmak yanlış bir bakış açısı olur.

Türkiyemizde şu an bizim severek yaptığımız sporun başlama yaşı olamaz çünkü her çalışmanın bir karşılı olmalıdır. Bizde malesef bu spora gönül vermiş insanların ek işler yapmadıkları sürece hayat mücadelerini sürdürme şansları yok.

O zaman ne isteriz o küçücük çocuklardan, bırakın istedikleri zamanda bu sporu severek isteyerek yapsınlar.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun Abi ben 4 Nisan 2009 tarihine kadar tırtık,kesik,spin,yasaka ve diğer masa tenisi terimlerini bilmiyordum ve bir masa tenisçisinin Kırklareli Gençlikspor'a transfer olması ve benim onunla tanışmak istemem bu oyuna başlamama vesile oldu. Ve şu an ben 19 yaşındayım. Yani bu yaşta başladım. Aradan geçen 8 ayda bir masa tenisçisinde daha çok bilgiye sahibim. Ve burada lig oyuncusuna 2-3 sayı farkla yenilmem ne kadar geliştiğimi ve servislerimle onları zorladğım oluyor. ONGUN ABİ artık beni transfer yapın bir yere :) :) :) Son cümlemde işin espirisi tabii :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Belki de başlığa "Maksimum verim için" ibaresini de eklersek daha net ve anlaşılır olur. Çünkü bunu bir yatırım olarak düşünürsek bir insan ne kadar erken başlarsa geç başlayanlara göre bu işi yapabileceği zaman daha fazla olmuş oluyor ayrıca belli bir tecrübeyi gençlik enerjisi ile buluşturmak da önemli. Erken başlayanlar daha performans kaybına uğramadan tecrübe kazanabilirler diğer tarafta zaman aleyhe işlediği için her geçen gün vücut biraz daha yaşlanabiliyor. Timo 4 yaşında raket ile buluşuyor ve babasının gayretleri ile belli bir temel kazanıyor. Zaten temel kazanana kadar hoca öğrencinin peşinden koşuyor , ondan sonra öğrenci hocanın peşinden. Yani çocuk bu işten zevk almaya başlayana kadarki süreçte biraz bizim çabamız öne çıkıyor. Mesela benim 4.5 yaşında bir yeğenim var ve 6 yaşında onu masa tenisine başlatmayı düşünüyorum. Hem spor disiplinini ve ahlakını alsın , hem sağlıklı olsun hem de spor yüzünden böyle kaslı veya anormal bir bayan vücudu olmasın istiyorum. Masa tenisi bana çok uygun göründü bu yüzden. Ama profesyonel olur mu olmaz mı onu abimin kararına bırakıyorum. Çünkü malesef ülkemizde sporun durumu belli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..