Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Başlama Yaşı

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Bence sabırlı olmayı öğrendiği yaşta başlaması en uygunu. Okula başladığı sene uygun bence. Çocuk disiplinle tanışmış olur. Sabah mecburen erken kalkmak, günü ailesinden uzak geçirmeye başlamak, kurallara uygun davranma zorunluluğu, yeni arkadaşlar edinme vs. çocuğun karakterini antrenman ortamına hazırlayacaktır. Hem boyu da yeterince uzamış olur. Kaçık Çinliler gibi 4-5 yaşında başlatmanın bence alemi yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çocuğun 7 yaşında okula başladığını varsayalım, ana sınıfını buna dahil etmiyorum, okul öncesi bu spora başlaması onun ilköğretimde hem kendine güveninin artmasına hem de biyopsikososyal açıdan gelişmesine katkıda bulunacaktır, bu şekilde okulda daha başarılı biri olarak yetişecektir, okul başladıktan sonra dikkatini daha çok okul ve arkadaşlarına yani yeni ortamına aktaracağından bu dönemde spora başlatmak uygun olmayabilir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Küçük yaşta masa tenisine başlatıldığında, masanın ayaklarının biraz kısaltılmasının bir faydası olabilir mi? Çocuğun ideal diz-bel pozisyonunu öğrenebilmesi açısından, örneğin 76 yerine 66 cm'lik bir yükseklik nasıl olur?

Spin çalışırken gerekli hareket genişliğini sağlamakta zorlanabiliyorlar boyları kısayken. En azından teknik doğru öğrenilene kadar yapılabilir mi bu uygulama?

Yoksa standartları korumak mı esas olmalıdır?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence yaş olarak ongun abinin dediği gibi okula başlama yaşı uygundur ama önemi olan çocuk bu sporu profesyonel yapmak istediği zaman illa da okuyup adam olacaksın die tutturmayıp yaptığı sporu geliştirmesine izin vermekten ve onu desteklemekten geçiyor

( Ben vazgeçtim. Masa tenisine filan başlamasın. Okusun adam olsun. Profesyonel olsa ne olacak? Onun yerine şapkadan çıkan Çinlilerden birini oynatıcaz nasılsa. )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

İki seçeneğimiz öne çıkmakta..Okul öncesi bu spora başlamak.Okula başlarken başlamak..Ben yorumlarımı sonraya bırakıyorum.Teknik anlamda masanın standartları değişebilir ipucu ile yorumlarımıza devam edelim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence bu sporu sadece milli takım veya klasmanda yer edinmek için yapmamak lazım, hem mutlu, sağlıklı ve başarılı birey olmak hem de okul, iş gibi üzerimizde stress oluşturan ortamlardan bir nebze uzak durmak için yapmak lazım, federasyon isterse uzaydan sporcu getirsin veya hao'yu timo'yu klonlasın ne farkeder

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence bu sporu sadece milli takım veya klasmanda yer edinmek için yapmamak lazım, hem mutlu, sağlıklı ve başarılı birey olmak hem de okul, iş gibi üzerimizde stress oluşturan ortamlardan bir nebze uzak durmak için yapmak lazım, federasyon isterse uzaydan sporcu getirsin veya hao'yu timo'yu klonlasın ne farkeder

Tabi öyle de hocam, o zaman sorunun önemi kalmıyor. Her yaşta başlanabilir o zaman. 70inde başlayanlar var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu anketi açarken milli takım veya devşirme sporcuları düşünmedim.Benim için önemli olan sizlerin ve yönlendirdiklerinizin (çocuklarınız veya öğrencileriniz) bu spora başlama yaşını saptarken devamlılığı empoze edeceğiniz bilinçlendirme yöntemlerini paylaşmak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

okul öncesi dönem çocuğunun kas, kemik yapısı gelişmemiş olabilir, raket tutmayı beceremeyebilir, çabuk yorulabilir, bu dönemde çocuğu alışma döneminden hemen sonra masaya almak yanlış olabilir, ama ortamı hazırlayarak en azından masa tenisine ilgisini değerlendirebiliriz, masa tenisi çizgi filmleri, çizgi romanlar, minyatür masa tenisi ile yavaş yavaş ısındırabiliriz, 5-6 yaşındaki bir çocuğa 'koş ısın, top sektir, duvarda top çevir sonra hadi masaya' dersek çocuğu en baştan kaybederiz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu anketi açarken milli takım veya devşirme sporcuları düşünmedim.Benim için önemli olan sizlerin ve yönlendirdiklerinizin (çocuklarınız veya öğrencileriniz) bu spora başlama yaşını saptarken devamlılığı empoze edeceğiniz bilinçlendirme yöntemlerini paylaşmak.

smile.gif Aydın Bey çok şifreli yazıyorsunuz inanın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

5-7 yaş gurubunu hangi spor dalı olursa olsun o spor dalında kullanılan malzeme ile tanıştırdığınızda yaşayacağınız fizyolojik veya psikolojik tepkileri düşünerek hareket etmek yerine..bu yaş gurubuna hedefi küçültme öğretisini hayata geçirmemiz gerekir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

konuyla ilgisi pek yok ama inşallah çocuğum olurda 5-6 yaşına gelirse ona çeşşitli alternatifler sunacağım, bunlardan en çok istediğim tabiki masa tenisini sevdirmek ve gelişmesini sağlamak, diğerleri biraz daha erken yaşta (5 yaş civarında) yüzme, yine aynı yaşlarda satranç, okul döneminde resim ve müziğe merakını değerlendirmek, ona göre en uygun ve en çok hoşlandığı, yetenekli olduğu yönlendirmeyi yapmak istiyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Peki nedir hedefi küçültme..5- 7 yaş gurubunu hedef alıyorsanız ilk olarak raket ile topu ona vermeyi ve eğitildiği yer psikolojisinden uzak evinde ona ait sahiplenme duygusunu yaşatmalısınız.Bu aşamada elinizdeki raket ve top sayısını yaş,zaman,sınıf olarak bölümlere ayırabilirsiniz.

Bakınız...Bu aşamada öğrenciniz..elindeki malzemeninin belirli bir süre sahibi olacaktır.O zaman kendisine ait olan raket ve topu sonraki gün arkadaşları arasında başarı ölçütü olarak kullanacağının güdülenmesinde olacaktır

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana sporun başlama yaşı olmaz gibi geliyor. Yani çocukları(6-7-8 yaş diyelim) zorlayarak spor yaptırmak bence ne kadar doğru olur. Hani ortamı hazırlarsınız (seçmesi açısından her çeşit spor aktivitesini önüne koyarsınız) çocuk istiyerek, severek, benimseyerek seçip kendisine en uygununu kendi aklıyla arayıp bulur özleşip dener olur yada olmaz. Eğer ben çocuğumu,ben bu sporu çok seviyorum sende illaki seveceksin deyip dürterek zorluyarak olmaz.

İşin özü, spor çeşitliğini çocuklarımıza düzgünce sunabilmek..Çocuklarımıza senin spor yaşın geçmeden bir spor branşına balıklama atlatmak sadece eziyetli bir spor yaptırmışda olabiliriz. Bırakın başarının gelmesini spordan bile soğuta biliriz.

Ama ben bu işi iyi bilirim bu çocuk doğuştan sporcu bundan dünyayı sarsacak bir masatenisçi olur derseniz bilemem(dünyada böyle bilen biri yok).. Çinli mantelitesini uygulamaya çalışmayalım, bir branş binlerce çocuk aralarından dünyayı sarsan 3-5 kişi ya geriye kalanlar nerede, bilen yok..

Bırakın dünyayı sarsmayı, çocuklarımızı mutlu ve sağlıklı olacakları ortamları hazırlamaya çalışalım bence yeterde artar bile..

Bende böyle düşünüyorum.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana sporun başlama yaşı olmaz gibi geliyor. Yani çocukları(6-7-8 yaş diyelim) zorlayarak spor yaptırmak bence ne kadar doğru olur. Hani ortamı hazırlarsınız (seçmesi açısından her çeşit spor aktivitesini önüne koyarsınız) çocuk istiyerek, severek, benimseyerek seçip kendisine en uygununu kendi aklıyla arayıp bulur özleşip dener olur yada olmaz. Eğer ben çocuğumu,ben bu sporu çok seviyorum sende illaki seveceksin deyip dürterek zorluyarak olmaz.

İşin özü, spor çeşitliğini çocuklarımıza düzgünce sunabilmek..Çocuklarımıza senin spor yaşın geçmeden bir spor branşına balıklama atlatmak sadece eziyetli bir spor yaptırmışda olabiliriz. Bırakın başarının gelmesini spordan bile soğuta biliriz.

Ama ben bu işi iyi bilirim bu çocuk doğuştan sporcu bundan dünyayı sarsacak bir masatenisçi olur derseniz bilemem(dünyada böyle bilen biri yok).. Çinli mantelitesini uygulamaya çalışmayalım, bir branş binlerce çocuk aralarından dünyayı sarsan 3-5 kişi ya geriye kalanlar nerede, bilen yok..

Bırakın dünyayı sarsmayı, çocuklarımızı mutlu ve sağlıklı olacakları ortamları hazırlamaya çalışalım bence yeterde artar bile..

Bende böyle düşünüyorum.

ktm

:thup: +1

Konuyla ilgili de şunu söyleyebilirim..Ben masa tenisine başlamanın yaşı olduğunu düşünmüyorum..Elbette ki ağaç yaş iken eğilir ama bir çocuğun 6 yaşında başlaması ile 10 yaşında başlaması arasında pek bir fark olacağını sanmıyorum..Herşeyden önce istek ve azim şart..Daha sonra da bunun gerektirdiği disiplin ve çalışma geliyor..Bildiğim kadarıyla Gencay Menge bu spora 9 yahut 10 yaşında başlamış..6 yaşında başlasaydı ne değişirdi?Bence ülkemiz koşullarında pek birşey değişmezdi..Sonuçta yetişen oyuncular belli bir disiplin ve eğitimden geçiyorlar,zaten gelebilecekleri nokta da az çok belli..İşin özü erken başlayanda aynı noktaya gelip duruyor,geç başlayan da..O yüzden bu soruya cevabım şu olur..Çocuk hangi yaşta bu spora gerçek anlamda ilgi duyarsa ve bu sporda belli bir noktaya ulaşmayı kafasına koyarsa o zaman başlamalı..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..