Jump to content
Masatenisi.org Forum

Pinpon Değil "masa Tenisi"

Recommended Posts

Pinpon değil masa tenisi oynarken bana söylenenler ve sürekli kendime hatırlatmak zorunda olduklarım:

* Oyun öncesi: Isınmadan oynama.Tembellik etme, üşenme. Önce ısın.

* Antrenman: Maça değil antrenmana ağırlık ver. Antrenman yapacak kimse yok deme. Arkadaşlarını tut kolundan düzenli olarak antrenman yapmaya çalış. En azından onlarla temel antrenman metodlarını çalış. Antrenmanın ardından tek bir maç yap. O maçta da antrenmanda çalıştığın şeyleri uygulamaya bak. Ne yaptığını bilerek oynamaya çalış. Yine bildiğin gibi oynayacaksan ne diye antrenman yapıyorsun?

* Servis beklerken: Raketi doğru tut. Raketi sıkma. Dirsek kırık vaziyette, raketi önünde tut. Raket ne forehande dönük olsun ne backhande. Ortada tut. Düzgün dur. Ayaklarını aç. Çok açma. Omuz hizasını biraz geçsin yeter. Dizlerini kır. Hafif öne eğil. Fazla eğilme. Kendini sıkma. Rahat ol. Rakip masanın neresinden servis kullanıyorsa, sen de o noktaya göre pozisyonunu ayarla, doğru yerde bekle. Masanın 3'te 2'sini forehandinle kontrol edecek şekilde dur. Masaya yapışma. Masadan çok uzakta da durma. Dirseğini vücuduna yapıştırma. En az 10 cm açık olsun. Top şimdi oraya gelecek, yok buraya gelecek diye tahminler yürütüp kendini şartlandırma. Rahat ol. Topu bekle. Topa vururken rakibin raketini izle. Top dolu mu, boş mu gör.

* Servis karşılarken: Servise vurma. Servise atak yapıp sayı almaya çalışma. Schlager misin sen? Topa sazan gibi atlama. Bekle topun falsosu azalsın. Servisi açacaksan yumuşak bir şekilde aç. Kontrol edemediğin sert hareketler yapma. Kısa düşen servisi karşılamak için topa uzanma. Adam gibi sağ ayağını ileri at, topa git. Sonra da hemen geri kaç. Orada durup, dönen topu göbeğinle karşılamak için bekleme. Servisleri, topu kısa bırakacak şekilde karşılamaya çalış. Rakibe lokum gibi uzun toplar atma.

* Servis atarken: Topu elinden çıkar. Hakemlerin bunu sana hatırlatmasına gerek kalmasın. Vücudunu sabitleyip öyle servis kullan. Topu çok yükseğe atmak gibi beceremediğin özenti hareketlerle servis kullanma. Topu havaya atmadan önce hangi servisi kullanacağına ve topu nereye atacağına karar vermiş ol. Top havadayken fikrini değiştirme, hata yaparsın. Kısa servis atmaya çalış. Atamıyorsan öğren. Uzun servis atacaksan topu çizgiye ya da köşelere at. Önce basit servisleri iyi atabilmeyi öğren. Youtube'daki servis videolarını ondan sonra seyredersin.

* Oyun esnası: Oynarken masa tenisçi duruşunu bozma. Dengeni koruyarak hareket etmeyi öğren. Ayakların havadayken, hareket halindeyken topa vurma. Topa uzanarak vurma. Topa git. Pozisyon al. Top en yüksek noktasına geldiğinde topla buluş. Backhand vuracaksan topu önüne al. Forehand vuracaksan topu yanına al. Forehand tarafından backhand vurmak gibi saçmalıklar yapma. Gözünü toptan ayırma. Sadece kolunu kullanarak oynama. Masa tenisinde vuruş yaparken tüm vücut kullanılır. Vuruş yaparken ağırlığını bir ayağından diğerine aktarmayı unutma. Yana doğru giderken büyük, tek bir adımda değil, 2 adım atarak gitmeye kendini alıştır. Sağa gideceksen önce sol ayağını sonra sağ ayağını yana atarak git. Sola gideceksen önce sağ ayağını sonra sol ayağını yana atarak git. Uzak noktaya gideceksen 2 değil 3 adım at. Sağa gideceksen sağ-sol-sağ, sola gideceksen sol-sağ-sol. Daha bunları bile yapamıyorsan sakın kimseye ayaklarım çalışıyor deme. Duruma uygun vuruşu yap. Fantazi vuruşlar yapma. Tufan abiyi örnek alma. O yapar, sen yapamazsın. Topa, vuruşundaki istikrarı bozacak şekilde gereksiz sertlikte vurma. Topa öküz gibi vurma yani! Kontrolsüz güç, güç değildir. Acele etme. Panik yapma. Sabırlı ve soğukkanlı ol. Sayıyı alana kadar topu oyunda tutmaya çalış. Ne kadar gerekiyorsa o kadar. Dan dun oynama. Ne yaptığını bil. Kendini düşünerek oynamaya zorla. Topu ya rakibin dirseğine yada uzağına atmaya çalış. Masaya olan uzaklığını korumaya çalış. Atak yaptıktan sonra topu bekle. Top dönmeyecek sanma. Vuruş yaptıktan sonra raketi yine önüne al. Dengede dur. Konsantrasyonunu kaybetmemeye çalış. Son sayı oynanıp bitene kadar maçta kal. Sayıları kafana takıp maçı bırakma.

* Genel: Yapamadıkların için mızmızlanma, raketine söylenme. Bunun sana hiçbir faydası olmadığını, böyle yaparak çevrendeki insanların canını sıktığını bil. Eksiklerinin üzerine git, yapamadıklarını yapmaya çalış, sana uygun raketle oyna. Rakette hız ve spinden çok kontrole önem ver. Yenilmekten asla korkma. Gurur yapma. Kendini büyük görme. Senden daha zayıf oyuncular seninle oynamak isterse, onları geri çevirme. Ama 5 ama 10 dakika isteyen herkesle oyna. Küçük masa tenisçilerle, yeni başlayanlarla, yaşlı veteranlarla ilgilen. Gördüğün yanlışları söyle. Onların seviyesine göre oyna. Maç yapıp onları 11-0 yenmek marifet değil. Oyundan zevk almalarını sağlamaya çalış. İyi oyuncuları seyret. Ligleri takip et. Turnuvalara katılıp farklı oyuncularla oyna. Maç tecrübesi edinmeye çalış. Forum buluşmalarını kaçırma. :gulumse:

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pinpon değil masa tenisi oynarken bana söylenenler ve sürekli kendime hatırlatmak zorunda olduklarım:

* Oyun öncesi: Isınmadan oynama.Tembellik etme, üşenme. Önce ısın.

* Antrenman: Maça değil antrenmana ağırlık ver. Antrenman yapacak kimse yok deme. Arkadaşlarını tut kolundan düzenli olarak antrenman yapmaya çalış. En azından onlarla temel antrenman metodlarını çalış. Antrenmanın ardından tek bir maç yap. O maçta da antrenmanda çalıştığın şeyleri uygulamaya bak. Ne yaptığını bilerek oynamaya çalış. Yine bildiğin gibi oynayacaksan ne diye antrenman yapıyorsun?

* Servis beklerken: Raketi doğru tut. Raketi sıkma. Dirsek kırık vaziyette, raketi önünde tut. Raket ne forehande dönük olsun ne backhande. Ortada tut. Düzgün dur. Ayaklarını aç. Çok açma. Omuz hizasını biraz geçsin yeter. Dizlerini kır. Hafif öne eğil. Fazla eğilme. Kendini sıkma. Rahat ol. Rakip masanın neresinden servis kullanıyorsa, sen de o noktaya göre pozisyonunu ayarla, doğru yerde bekle. Masanın 3'te 2'sini forehandinle kontrol edecek şekilde dur. Masaya yapışma. Masadan çok uzakta da durma. Dirseğini vücuduna yapıştırma. En az 10 cm açık olsun. Top şimdi oraya gelecek, yok buraya gelecek diye tahminler yürütüp kendini şartlandırma. Rahat ol. Topu bekle. Topa vururken rakibin raketini izle. Top dolu mu, boş mu gör.

* Servis karşılarken: Servise vurma. Servise atak yapıp sayı almaya çalışma. Schlager misin sen? Topa sazan gibi atlama. Bekle topun falsosu azalsın. Servisi açacaksan yumuşak bir şekilde aç. Kontrol edemediğin sert hareketler yapma. Kısa düşen servisi karşılamak için topa uzanma. Adam gibi sağ ayağını ileri at, topa git. Sonra da hemen geri kaç. Orada durup, dönen topu göbeğinle karşılamak için bekleme. Servisleri, topu kısa bırakacak şekilde karşılamaya çalış. Rakibe lokum gibi uzun toplar atma.

* Servis atarken: Topu elinden çıkar. Hakemlerin bunu sana hatırlatmasına gerek kalmasın. Vücudunu sabitleyip öyle servis kullan. Topu çok yüseğe atmak gibi beceremediğin özenti hareketlerle servis kullanma. Topu havaya atmadan önce hangi servisi kullanacağına ve topu nereye atacağına karar vermiş ol. Top havadayken fikrini değiştirme, hata yaparsın. Kısa servis atmaya çalış. Atamıyorsan öğren. Uzun servis atacaksan topu çizgiye ya da köşelere at. Önce basit servisleri iyi atabilmeyi öğren. Youtube'daki servis videolarını ondan sonra seyredersin.

* Oyun esnası: Oynarken masa tenisçi duruşunu bozma. Dengeni koruyarak hareket etmeyi öğren. Ayakların havadayken, hareket halindeyken topa vurma. Topa uzanarak vurma. Topa git. Pozisyon al. Top en yüksek noktasına geldiğinde topla buluş. Backhand vuracaksan topu önüne al. Forehand vuracaksan topu yanına al. Forehand tarafından backhand vurmak gibi saçmalıklar yapma. Gözünü toptan ayırma. Sadece kolunu kullanarak oynama. Masa tenisinde vuruş yaparken tüm vücut kullanılır. Vuruş yaparken ağırlığını bir ayağından diğerine aktarmayı unutma. Yana doğru giderken büyük, tek bir adımda değil, 2 adım atarak gitmeye kendini alıştır. Sağa gideceksen önce sol ayağını sonra sağ ayağını yana atarak git. Sola gideceksen önce sağ ayağını sonra sol ayağını yana atarak git. Uzak noktaya gideceksen 2 değil 3 adım at. Sağa gideceksen sağ-sol-sağ, sola gideceksen sol-sağ-sol. Daha bunları bile yapamıyorsan sakın kimseye ayaklarım çalışıyor deme. Duruma uygun vuruşu yap. Fantazi vuruşlar yapma. Tufan abiyi örnek alma. O yapar, sen yapamazsın. Topa, vuruşundaki istakrarı bozacak şekilde gereksiz sertlikte vurma. Topa öküz gibi vurma yani! Kontrolsüz güç, güç değildir. Acele etme. Panik yapma. Sabırlı ve soğukkanlı ol. Sayıyı alana kadar topu oyunda tutmaya çalış. Ne kadar gerekiyorsa o kadar. Dan dun oynama. Ne yaptığını bil. Kendini düşünerek oynamaya zorla. Topu ya rakibin dirseğine yada uzağına atmaya çalış. Masaya olan uzaklığını korumaya çalış. Atak yaptıktan sonra topu bekle. Top dönmeyecek sanma. Vuruş yaptıktan sonra raketi yine önüne al. Dengede dur. Konsantrasyonunu kaybetmemeye çalış. Son sayı oynanıp bitene kadar maçta kal. Sayıları kafana takıp maçı bırakma.

* Genel: Yapamadıkların için mızmızlanma, raketine söylenme. Bunun sana hiçbir faydası olmadığını, böyle yaparak çevrendeki insanların canını sıktığını bil. Eksiklerinin üzerine git, yapamadıklarını yapmaya çalış, sana uygun raketle oyna. Rakette hız ve spinden çok kontrole önem ver. Yenilmekten asla korkma. Gurur yapma. Kendini büyük görme. Senden daha zayıf oyuncular seninle oynamak isterse, onları geri çevirme. Ama 5 ama 10 dakika isteyen herkesle oyna. Küçük masa tenisçilerle, yeni başlayanlarla, yaşlı veteranlarla ilgilen. Gördüğün yanlışları söyle. Onların seviyesine göre oyna. Maç yapıp onları 11-0 yenmek marifet değil. Oyundan zevk almalarını sağlamaya çalış. İyi oyuncuları seyret. Ligleri takip et. Turnuvalara katılıp farklı oyuncularla oyna. Maç tecrübesi edinmeye çalış. Forum buluşmalarını kaçırma. :gulumse:

kardeşim tebrik ederim yine süper bir yazı tek kelimeyle mükemmel çok işime yarayacak elimden geldiğince yazılanları uygulamaya çalışacağım...

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:alkis: :alkis: yine döktürmüşsün ongun abi... helal olsun... bunları çıktı alıp külüpteki butun oyunculara dagıtıp sonra da kulübün kapısına her yere yapıştıracagım... hatta metro cıkısı dagıtacagım :P: ama en önemlisi kafama kazıya kazıya ezberleyecegim ki bi işe yarasın sürekli aynı seyleri kendime diyom ama uygulamaya gelince olmuyo dikkat etmek lazım teşekkürler ongun abi süper faydalı bi yazı olmus :thup:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yazı için teşekkürler benim gibi yeni başlayanlar için önemli şeylerin bir özeti gibi olmuş yanlız masa tenisi yada ping pong isimlendirme olayı sadece ping pong isminin ticari firmalar tarafından isim hakları alınmasından ötürü masatenisiyle isminin değiştirilmesinden ibarettir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun yine çok güzel şeyler yazmışsın. Esprilerinle, güzel yazılarınla forum üyeleri arasında en popüler isim oldun. Forum buluşmasında seninle tanışmak isteyen üyelerin yoğun ilgisi nedeniyle eline raket almaya fırsat bulamayabilirsin. :D:

O yüzden Malatya'ya gidiş tarihimi herkesten saklıyorum. Valilik ve emniyet müdürlüğü salonda izdiham yaşanmaması için gereken tedbirleri alıyorlar. İstanbul'dan ayrı güzergahları kullanan iki otobüs kalkacak. Birinde ben ve yardımcılarım, diğerinde dublörüm olacak. Van Damme'ı korumam olarak tuttum. Gani Müjde de buluşmada yapacağım esprileri yazıyor şu an. Çok yoğun bir tempo içerisindeyim. Kendime vakit ayıramıyorum. Sürekli göz önündeyim. Özel yaşantım kalmadı. Bunlar popüler olmanın bedeli tabi. Popüler olmak çok güzel ama beraberinde getirdiği birtakım sorumluluklar da var. Bunları da yerine getirmeye çalışıyorum. Şöhretin beni değiştirmemesine çok dikkat ediyorum. Buradan sizin vasıtanızla öncelikle bana her zaman destek olan aileme, sevgi ve desteklerinden güç bulduğum hayranlarıma ve bugünlere gelmemde çok büyük emeği olan, bana bu şansı tanıyan Sayın Ertan Abi'ye çok teşekkür etmek istiyorum. Sağolun, varolun... (Şımardın mı, böyle tam şımarıcaksın.) :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim Mehmet abi. Diğer arkadaşlara da destekleri için teşekkür ederim. Yazımın benim gibi amatör üyelere faydalı olmasını diliyorum.

Yazdıkların amatörler için değil, herkes için bence tam ders niteliğinde, tespitlerin çok doğru ve yerinde, eğitici, öğretici bende tüm bu anlattıkları bilmeme rağmen yinede kafamda bu yazdıklarını değerlendirerek kendimce bir tecrübe edindim yoksa masaya geçip herkes oynuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yazdıkların amatörler için değil, herkes için bence tam ders niteliğinde, tespitlerin çok doğru ve yerinde, eğitici, öğretici bende tüm bu anlattıkları bilmeme rağmen yinede kafamda bu yazdıklarını değerlendirerek kendimce bir tecrübe edindim yoksa masaya geçip herkes oynuyor.

O zaman nasıl olduysa farkında olmadan boyumu aşan bir işe imza atmışım ben Mehmet abi. Ben amatörlere hitaben yazmıştım valla. Eyvahlar olsun, Ertan abi bu yazıyı koyacak yer de bulamaz şimdi. Yediden yetmişe herkese diye bölüm açmak gerekecek. Bittim ben.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sağol Saadettin abi de... havada uçup, masa tenisinde bütün çinlileri sıraya sokup, yenemedikten sonra süper olmuşum ne yazar. Forumda bir kurbağayım sonuçta. Öncesinde de forumun maymunuydum hatırlarsan. İşler iyiye gideceği yerde kötüleşiyor. Eskiden hiç olmazsa memeliydim. Şimdi yumurtluyoruz böyle işte.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O yüzden Malatya'ya gidiş tarihimi herkesten saklıyorum. Valilik ve emniyet müdürlüğü salonda izdiham yaşanmaması için gereken tedbirleri alıyorlar. İstanbul'dan ayrı güzergahları kullanan iki otobüs kalkacak. Birinde ben ve yardımcılarım, diğerinde dublörüm olacak. Van Damme'ı korumam olarak tuttum. Gani Müjde de buluşmada yapacağım esprileri yazıyor şu an. Çok yoğun bir tempo içerisindeyim. Kendime vakit ayıramıyorum. Sürekli göz önündeyim. Özel yaşantım kalmadı. Bunlar popüler olmanın bedeli tabi. Popüler olmak çok güzel ama beraberinde getirdiği birtakım sorumluluklar da var. Bunları da yerine getirmeye çalışıyorum. Şöhretin beni değiştirmemesine çok dikkat ediyorum. Buradan sizin vasıtanızla öncelikle bana her zaman destek olan aileme, sevgi ve desteklerinden güç bulduğum hayranlarıma ve bugünlere gelmemde çok büyük emeği olan, bana bu şansı tanıyan Sayın Ertan Abi'ye çok teşekkür etmek istiyorum. Sağolun, varolun... (Şımardın mı, böyle tam şımarıcaksın.) :P:

:lol::alkis:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:lol::lol::alkis::thup:

Ongun süper bir yazı olmuş.Bende bi çıktısını alıp Malatyada sana imzalatmam gerekli.Çünkü masatenisi salonuma asacağım.Oynarken dır dır edenlere oyunu bıraktırıp senin yazını okutacağım.Böylece bende sayende kafa dinleyeceğim.Zaman kazanacağım :B: .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:lol::alkis::thup:

Ongun süper bir yazı olmuş.Bende bi çıktısını alıp Malatyada sana imzalatmam gerekli.Çünkü masatenisi salonuma asacağım.Oynarken dır dır edenlere oyunu bıraktırıp senin yazını okutacağım.Böylece bende sayende kafa dinleyeceğim.Zaman kazanacağım :B: .

:D: Sağol Tufan abi. Sen nasıl istersen... İmzalarım, çarpı atarım, parmak basarım. Hatta fotoğrafımı yapıştırıp üstüne sakal, bıyık karalarım. Küçükleri, "Bak çalışmazsanız böyle olursunuz." diye korkutmak da mümkün olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

YORUM(ongun @ 12 07 2009, 14:55) *

Fantazi vuruşlar yapma. Tufan abiyi örnek alma. O yapar, sen yapamazsın. Topa, vuruşundaki istikrarı bozacak şekilde gereksiz sertlikte vurma. Topa öküz gibi vurma yani!

en sevdiğim kısmı burası ongun abi biggrin.gif

hakkaten burası güzel olmuş o yapar sen yapamazsın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

Abi gerçekten süper yazı . Bana müthiş faydası dokunacağına şüphem yok . Sadece bana değil okuyan herkese faydası dokunacakdır . Sonuna kadar dikkatli bi şekilde okudum . Gerçekden müthiş bi yazı yazmışsın . bence herkesin okuması gerekir .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...
  • 10 years later...
Tarih: 12.07.2009 Saat: 13:55, ongun yazdı:

Yana doğru giderken büyük, tek bir adımda değil, 2 adım atarak gitmeye kendini alıştır. Sağa gideceksen önce sol ayağını sonra sağ ayağını yana atarak git. Sola gideceksen önce sağ ayağını sonra sol ayağını yana atarak git. Uzak noktaya gideceksen 2 değil 3 adım at. Sağa gideceksen sağ-sol-sağ, sola gideceksen sol-sağ-sol.

Forumu dolaşırken bu değerli yazıya rastladım. Bence hem güzel, hemde zamansıs.  Benim sorum kalınlaştırdığım son iki cümle olacak. Burda anlatılan aşağıdaki videodaki 3:10 ile 3:19 arasındaki hareket mi yoksa başka birşeymi? 

Teşekkürler!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 8 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..