Jump to content
Masatenisi.org Forum

Su Bazlı Çin Lastikleri

Recommended Posts

Dünya şampiyonasında her ne kadar haifu yağ yedirilmiş H3 lastikler kullandı ise çinliler bu işi başaramadığı anlamına gelmiyor.

Yeni nesil lastikler hem yapışkan yüzeyli hem de iyi atan cinsten.

En son denediğim Tuttle Beijing I ve Palio Biotech lastik buna en güzel örnek benim için.

Tuttle Beijing I farklı süngerli bir H3 provincial lastiğini andırıyor. Sünger çok güç isteyen vuruşlarınızda gerçek kuvvetini gösteriyor. Verdiği falso yüksek. Açılması için zaman gerekiyor. İlk haftadan sonra gerçek performasını görebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Gerçekten beklentimin üzerinde yapışkan yüzeyli bir lastik çıktı. Benim için H3'ün yerini alabilecek bir lastik çıktı. Daha sert süngerli versiyonu olan Beijing II'yi de tercih edebilirsiniz.

Hk1997 Biotech lastikleri ise Donic veya Yasaka lastikleri andırıyor. Yapışkan olmayan yüzeyleri ve zıplak süngerleri ile size avrupa lastiklerinin verdiği kontolü ve zıplaklığı veriyor.

Daha önce Sword Hero lastiğini de denedim. H3 ün yapışkan yüzeyini almışlar ve size aynı kuvvetten mahrum bırakmamışlar.

Bu lastiklerin fiyatları makul ve avrupa lastiklerine verdiğiniz paralara pişman edebilecek kalitede oluğunu düşünüyorum.

Piyasada çok üst düzey olmasına rağmen fiyatı yüzünden alamacağımız lastikler var ise onlar kadar donanımlı olmasa da masatenisi oynarken cebinizi yakmadan zevkini fazlasıyla abileceğiniz türde lastikleri bulabilirsiniz. Ucuz lastikler genelde yeni başlayan öğrencilere veya ucuz kombinasyon yapmak isteyen kişilere tavsiye ediliyor ama oyunu ciddi alan kişiler de bu alternatifleri pek ala kullanabilir düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dünya şampiyonasında her ne kadar haifu yağ yedirilmiş H3 lastikler kullandı ise çinliler bu işi başaramadığı anlamına gelmiyor.

Yeni nesil lastikler hem yapışkan yüzeyli hem de iyi atan cinsten.

En son denediğim Tuttle Beijing I ve Palio Biotech lastik buna en güzel örnek benim için.

Tuttle Beijing I farklı süngerli bir H3 provincial lastiğini andırıyor. Sünger çok güç isteyen vuruşlarınızda gerçek kuvvetini gösteriyor. Verdiği falso yüksek. Açılması için zaman gerekiyor. İlk haftadan sonra gerçek performasını görebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Gerçekten beklentimin üzerinde yapışkan yüzeyli bir lastik çıktı. Benim için H3'ün yerini alabilecek bir lastik çıktı. Daha sert süngerli versiyonu olan Beijing II'yi de tercih edebilirsiniz.

Hk1997 Biotech lastikleri ise Donic veya Yasaka lastikleri andırıyor. Yapışkan olmayan yüzeyleri ve zıplak süngerleri ile size avrupa lastiklerinin verdiği kontolü ve zıplaklığı veriyor.

Daha önce Sword Hero lastiğini de denedim. H3 ün yapışkan yüzeyini almışlar ve size aynı kuvvetten mahrum bırakmamışlar.

Bu lastiklerin fiyatları makul ve avrupa lastiklerine verdiğiniz paralara pişman edebilecek kalitede oluğunu düşünüyorum.

Piyasada çok üst düzey olmasına rağmen fiyatı yüzünden alamacağımız lastikler var ise onlar kadar donanımlı olmasa da masatenisi oynarken cebinizi yakmadan zevkini fazlasıyla abileceğiniz türde lastikleri bulabilirsiniz. Ucuz lastikler genelde yeni başlayan öğrencilere veya ucuz kombinasyon yapmak isteyen kişilere tavsiye ediliyor ama oyunu ciddi alan kişiler de bu alternatifleri pek ala kullanabilir düşüncesindeyim.

dediklerine aynen katılıyorum Onur..bir yanda kaliteli olduğu öngörülen ve uçuk fiyatlı avrupa japon lastikleri,diğer yanda ucuz fiyatlı ama kaliteside oldukça iyi çin lastikleri..ben öğrenci bütçem sebebiyle bir lastiğe 60-70 lira verecek kadar zengin değilim,o yüzden tercihimi çin lastiklerinden yana kullanıyorum ve o paraya 2 lastik alıyorum..zaten sende birçok avrupa ve çin lastiğini denemiş biri olarak aradaki farkın uçurum olmadığını açık açık söylemişsin..bu iş biraz tercih meselesi ama dediğin gibi bu lastiklerlede herşeyi yapmak mümkün..yeterki el iyi olsun..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında çinliler güzel lastik yapıyorlar ama kalite kontrol düşük. Mesela benim 2 dipper lastiklerimin kırmızısı çok güzel ama siyahı kendi kendine bozuldu top tutmuyor. Kırmızısı için konuşacak olursam sriver'ı aratmayacak bir lastik bence. Yeni teknolojili lastiklerde eğer çinliler de avrupalı yada japon rakipleri kadar kalite kontrolü sağlayabilirlerse güçlerine güç katacaklar. Ben özellikle dünyanın en çok ekipman satan firması olan DHS' nin su bazlı lastik atağı yapmasını bekliyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

onur çok güzel bir konu açmış.Ben de söylediklerine aynen katılıyorum demeyi isterdim ama hiç denemedim yeni lastikleri.Açıkçası korkuyorum aynı zamanda.Çünkü hangi lastik bana göre tam anlamıyla kestiremiyorum.Sünger sertliklerini,özelliklerini ve hangi avrupa lastiklerindeki hissi karşıladıklarını biraz açarsanız hem benim hem de foruma üye diğer arkadaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygun ekipmanları temin edebiliriz öğrenmiş oluruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben son zamanlarda Palio HK1997, LKT Rapid Sound ve Inspirit Quattro Ultralight denedim. Bunlar arasında bana göre rakipsiz en iyisi Inspirit. Palio tuner/booster/parafin gibi ürünler olmadan çok ölü. Aslına bakarsanız solüsyon kullanmaya alışmış veya yeni nesil solüsyon etkili pahalı lastikleri kullanmış biri için hepsi ölü. Inspirit diğerlerine göre bariz daha dinamik ve oldukça Avrupa/Japon karakterinde. Fiyatı 14 dolar, Türkiye'de bulunmaması talihsiz.

Bu arada Bora da Haifu Whale II ve Tuttle lastikleri kullandı. Kendisi daha iyi yorum verebilir ama ben oldukça sert ve iyi atan lastikler olduklarını gördüm. Haifu daha az spinli gibi. His ikisinde de yok :(

Uzun lafın kısası Çinliler fiyata göre iyi performans veren lastikler üretiyorlar ama hala Avrupa/Japon ürünlerine göre gerideler. Tam performans için ya fabrika çıkışı geçici etkili "tuned" versiyonları almak ya da booster/tuner sürmek gerekiyor. Solüsyon etkisi iyi ve kalıcı ürün maalesef yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oldukça uzun süre saviga ve sonrasında 35 derece sertlikte insprit quattro ul kullandım.

özellikle ultralight için solusyon yada hızlandırıcı gerekmediği söylensede kısa bir süre oyundan sonra lastiklerin ilk alındığı zamanki kadar dinamik olmadığı gözleniyor.

ancak solusyonlu bir saviga bryce kadar hızlı ancak çook daha spinli oluyor.

özellikle dawei lastiklerde bariz kalite problemleri gözleniyor. Mesela bendeki bir takım lastiğin süngerinde boşluk vardı, yapıştırmak üzere ruloyu üzerinden geçirdiğimde lastik yüzeyinde çukurlar oluştu... Oynamaya oynadık ancak çok can sıkıyor. affordablett gibi sitelerde kampanya olduğu zaman 10 usd civarına alabileceğiniz bu lastikler birazda şanslıysanız bu sporu hem ucuz hemde keyifli hale getiriyor...

Selamlar...

Ataman.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende böyle bir lastik arıyorum...

1- Su bazlı olacak,

2- Avrupai karakterde çin lastiği olacak, (üst yüzeyi yapışkanlı

olmasın)

3- Uzun süre dayanıklı olacak, (7-8 ay)

4- 1.7 mm kalınlıkta, ve hem kırmızı hem siyah olacak,

5- Atak oyuna yönelik olacak...

çalıştırdığım çocuklara takacağım için toplu alacağım,

o sebeple soruyorum...

Şuanki lastikleri tibhar learn spin (1.5mm) ..

Tibhar match tahtaya takacağım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sürekli yapıştırmıyorum.ayrıca sök tak yapmanın farkı ne oluyor bilmiyorum da

O zaman şöyle diyeyim, sizin kullandığınız biçimde hangi lastik olursa olsun geçecek bir etki yoktur. Ama Sriver'a yakın olacak derseniz genelde Çin lastikleri Sriver'dan biraz daha yavaştır, spin olarak daha spinlileri var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O zaman şöyle diyeyim, sizin kullandığınız biçimde hangi lastik olursa olsun geçecek bir etki yoktur.

hocam neyi kastettin sök tak yapmanın iyi olduğunu sanıyorum(emin değilim) geçecek bir etki yoktur derken yani ilk günlerdeki gibi mi kalır lastik.ayrıca çin lastiklerinin dayanıklıkları nasıldır?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam neyi kastettin sök tak yapmanın iyi olduğunu sanıyorum(emin değilim) geçecek bir etki yoktur derken yani ilk günlerdeki gibi mi kalır lastik.ayrıca çin lastiklerinin dayanıklıkları nasıldır?

Sök tak yapmak eskisi gibi fazla bir değişiklik yapmamaktadır. Çünkü süngere artık eskisi gibi kimyasal etki yapmanın legal bir tarafı kalmadı. Ama lastiğin süngeri ile tahta arasında yaratacağınız tabaka size farklı his verebilir ama çok antrenman yapan oyuncular tarafanıdan farkedilebilir.

Çin lastikleri aldığınız marka ve modele göre dayanıklıkları değişmektedir. Benim dayanıklı ve ucuz sayabileceğim lasikler içinde CJ8000 serisi ve H3 Provincial var. Size uygun süngeri seçmeniz biraz zahmet verebilir :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında bunlar çok yazılmış şeyler ama özetlemeye üşenmemek lazım.

Solvent içeren solüsyonlar yasaklanmadan önce çoğu oyuncu sök tak yapıyordu. Zira solventler süngeri genleştirip üst lastiği geriyordu, bu da daha fazla hız, his ve spin veriyordu. Bu etki solüsyonu sürdükten sonraki 2-3 saatte efektif olup zaman içersinde yok oluyordu. Sök tak dediğimiz hadise budur. Geçtiğimiz olimpiyatlarından bu solüsyonlar yasaklandı. Şu an legal olan yapıştırıcıların bu tip bir etkisi yok. Sadece lastiği tahtaya tutturmak işine yarıyorlar. Bu nedenle de bazı arkadaşların "su bazlı" diye tabir ettiği yeni nesil solüsyon hissi, hızı ve spini veren lastikler üretilmeye başlandı. Eskiden sök tak yaparak elde edilen etkiyi lastiğin yapısına bir şekilde entegre ediyorlar. Siz de hiç söküp takmadan lastik eskiyene kadar benzer performansla kullanıyorsunuz. Bilmem açıklayıcı oldu mu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eskiden Hurricane ya da Skyline serisi lastikleri kullanan biri su bazlı ile Tuttle Beijing lastiğini kullanmaktan zevk alıcaktır diye düşünüyorum. en azından şimdilik. çünkü yakında dhs firması, neo ön adıyla bu lastiklerin yeni versiyonlarını piyasaya sürecek. neo serisinden çok ümitliyim, umarım boşa çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eskiden Hurricane ya da Skyline serisi lastikleri kullanan biri su bazlı ile Tuttle Beijing lastiğini kullanmaktan zevk alıcaktır diye düşünüyorum. en azından şimdilik. çünkü yakında dhs firması, neo ön adıyla bu lastiklerin yeni versiyonlarını piyasaya sürecek. neo serisinden çok ümitliyim, umarım boşa çıkmaz.

Ümitlerin boşa çıkarsa ne olacak..? Söylede programımızı ona göre yapalım..!!!

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

H3 gerçekten çok güzel lastik. Özellikle çin tutuş ve vuruş stilini öğrendikten sonra lastikten daha fazla verim aldım. "Çin lastiklerini beğenmedim, oynayamam, tahta gibi lastik" diyenleri o stili öğrendikten sonra anlamaya başladım çünkü ayrı bir vücut koordinasyonu istiyor.

Lakin ben H3 neo için ümitlenemeyeceğim. Lastiklerini yine kalite kademelerine göre piyasaya sürecekse ben DHS kullanmak istemiyorum. Çünkü provincal ve commercial arasında farkı gördükten sonra kalite standardını tutturmuş başka bir firmanın ürünlerini tercih etmek beni daha mutlu edecektir. Çünkü yine provincal national versiyonları deneme şansı yakalarsam o lastikle oynamamak isteyeceğimden emin olacağım. Bu da beni "keşke" lere götürecek.

Tuttle Beijing I için de fikrimi söyleyeyim.

Beijing II yi denemedim ama Beijing I'in II'ye göre biraz daha yumuşak olduğunu okudum (39 - 38 derece). Yukarda yazdıklarıma ek olarak çok tutarlı bir lastik olduğunu söyleyebilirim. Standart bir teknikle içeri çok top atmak isteyenler istediğini bulacaktır. Yakın masa ve orta mesafede de gücünü gösteriyor. Çok spinli atak yapmak isteyenlerin tercihi olabilir diye düşünüyorum. Kesinlikle bir kategoriye koyamayacağım. Atak oyuncuları ve sertten birazcık yumuşak lastik sevenler için herşey var diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

H3 gerçekten çok güzel lastik. Özellikle çin tutuş ve vuruş stilini öğrendikten sonra lastikten daha fazla verim aldım. "Çin lastiklerini beğenmedim, oynayamam, tahta gibi lastik" diyenleri o stili öğrendikten sonra anlamaya başladım çünkü ayrı bir vücut koordinasyonu istiyor.

Lakin ben H3 neo için ümitlenemeyeceğim. Lastiklerini yine kalite kademelerine göre piyasaya sürecekse ben DHS kullanmak istemiyorum. Çünkü provincal ve commercial arasında farkı gördükten sonra kalite standardını tutturmuş başka bir firmanın ürünlerini tercih etmek beni daha mutlu edecektir. Çünkü yine provincal national versiyonları deneme şansı yakalarsam o lastikle oynamamak isteyeceğimden emin olacağım. Bu da beni "keşke" lere götürecek.

Tuttle Beijing I için de fikrimi söyleyeyim.

Beijing II yi denemedim ama Beijing I'in II'ye göre biraz daha yumuşak olduğunu okudum (39 - 38 derece). Yukarda yazdıklarıma ek olarak çok tutarlı bir lastik olduğunu söyleyebilirim. Standart bir teknikle içeri çok top atmak isteyenler istediğini bulacaktır. Yakın masa ve orta mesafede de gücünü gösteriyor. Çok spinli atak yapmak isteyenlerin tercihi olabilir diye düşünüyorum. Kesinlikle bir kategoriye koyamayacağım. Atak oyuncuları ve sertten birazcık yumuşak lastik sevenler için herşey var diyebilirim.

Tuttle beijing'lerin ağırlıkları hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?...
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Yaklaşık 2 aydır Palio Hk 1997 ve Tuttle Beijing I i kullanıyorum. Artık lastikler hakkında biraz daha fazla şey söyleyebilirim.

İki lastikle çok dayanıklı çıktı. İkisinde de aşınma belirtisi yok.

Beijing I, Orta kısımda sürtünme azalması var. Kenarlara göre birazcık daha az çektiğini söyleyebilirim. Spini üst tabaka ile çekmek isteyenler için iyi olmayabilir ama süngere gömüp spin çekenler çok performans kaybı hissetmeyeceklerdir. Hurricane 3 40 dereceye tekabül ediyor. Yine de bayağı sert. 38 derece sanki daha iyi geldi bana. Özellikle kesiğe karşı daha fazla top taşıma istediğim için Beijing I e göre beni daha fazla tatmin etti.

Palio Hk1997 ise tam bir terminatör çıktı. Üst yüzeyi avrupavari bir tabakaya sahip. Orta yumuşaklıktaki 39-41 süngeri ise bazılarına backhand için sert gelebilir. Backhandde bayık bir yumuşaklık istemeyenler için bence 39-41 derece güzel gelecektir. Hızı Haifulanmış H3 den daha fazla ve spini oldukça yüksek.Lastik Donic Coopa Jo Platin lastiğin sertliğini andırıyor ama iki çok alakalı lastikleri değil. Blok ve servis açmada bu lastiği çok başarılı buldum. Masaüstü kesikleri dışarı atmadım.

Şimdi Beijing I sert geldikten sonra (hoşuma gitmedi demiyorum yanlış anlaşılmasın) Şimdi Haifu BW II ve Tuttle World No:1 i denemek istiyorum. Denersem ilerde onlar hakkında da fikrimi yazarım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Etkisi kalıcı olan ve paketten çıktığı hali ile hızlı sayılabilecek kadar atan bir lastik buldum ben de. Gambler Outlaw.

Yapışkanlık sıfır, oldukça hafif bir lastik. Ben orada burada ne kadar cins lastik/tahta varsa alıp denediğimden ve bolca okuduğumdan kolayca elde ettim. Gambler markası Friendship'in Amerika distribütörü Zeropong'un Amerikan pazarı için yarattığı fakat yine Çin'de ürettirdiği bir marka. Outlaw lastiği de solüsyon yasağı dolayısıyla geliştirilmiş son ürünlerinden.

Lastik yukarıda da bahsettiğim gibi kesinlikle yapışkan değil. Oldukça hafif. 2.2mm kalınlığındaki bir Outlaw'ın 2.1 Sriver EL veya FX'den daha hafif. Süngeri orta-sert. Tenergy 05 ile benzer sertlikle, belki bir nebze daha yumuşak olabilir. Genel görünüm fena değil, adi bir ürün görünümü yok. Fiyatı ise Amerika'da 14 Dolar. Üst lastiği herhangi bir Avrupa/Japon lastiği gibi, yani yapışkanlıktan spin üreten cinsten değil. Çok atış hissi yok, yani bir solüsyonlanmış bir lastik veya yeni nesi Avrupa/Japon lastikleri gibi zıplak değil. Ama vurduğunuz zaman orantılı olarak gidiyor. Ve son hız olarak oldukça iyi. Spin olarak gayet başarılı. Hissin biraz zayıf oluşu tek dezavantaj bence.

Ucuz yollu su bazlı lastik olayında en iyi alternatiflerden. Hele ki Avrupa/Japon ayarında lastik seviyorsanız.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

emre bey, peki bu gamler outlaw ın dayanıklığı nasıldır??

tenergy, roxon, nimbus gibi çabuk deforme oluyor mu?

Çok uzun süre kullanmadım. (4-5 idman) Şu an için üst lastikle ilgili bir yıpranma sorunu olacak gibi durmuyor. Ama şimdi aklıma geldi, tahtadan sökerken biraz kibar davranmakta fayda var. Kenardan süngeri istemeden ufakca yırttım. Problem yaratacak birşey olmadı ama sünger narin herhalde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..