Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Taktikleri

Guest Gökhan Kebir

Recommended Posts

rakibi şaşırtmak en çok servislerde etkili oluyor, karşındaki sağlam bir sporcuysa, masaya iyi yayılıyorsa ne yaparsan yap farketmez, sadece rallinin herhangi bir döneminde uygunsuz pozisyonda yakalayıp beklemediği yere top atarsan sayıyı rahat alabilirsin

Benim maçlarda bu taktik her sette bir sayı olarak dönüyor :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi bir servis ve servis karşılama üzerine bir çok taktik kurulabilir. Attığınız topa karşı tarafın nasıl cevap vereceğini bilirseniz oyunu istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

Benim tercihim kısa yan boş veya yan kesik top atıp rakipten gelen bulanık topa atak yapmak veya hızlı bir kesikle refleksini düşürmek. Sonra da hızlı ataklarla sayıyı almak.

Başka taktiklerim de var ama hep maçlarda deneysel amaçlı kullanıyorum. Üzerine uzmanlaştığım bir taktiğim henüz yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 2 months later...

herkese merhaba ben foruma yeni üye oldum. İki veya üç yıldırlı masa tenisi oynuyorum. Kendi okulumun masa tenisi takımındayım izmirde oturuyorum ve lise 2 öğrencisiyim.İlk yorumumu yapıyorum ben taktik olarak eğer rakip savunma ağırlıklı oynuyorsa spin ve looplarla rakibi geriye çekiyorum.Ardından topu keserek file önüne bırakıyorum.Zaten rakip karşılayamayacaktır eğer karşılasa bile topu çok havaya kaldırmış oluyor bu seferde hızlı bir şekilde üzerine çaktığımda %95 sayıyı alımış oluyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kısa servisleri paralele atarken özellikle kesik gibi gözüken side spinli bir servis atmak , sonra bh uzun servis atıcak gibi gösterip köşede beklerken raketin tersiyle forehande uzun atıp adamı yamutlumak ... servisleri çok çeşit yapmak...Ben mesela 14,15 çeşit atabiliyorum ama mata 6-7 tanesini kullanıyorum ve hepsi de işe yarıyor yani....

Evet Samet...İşe yarıyor :) Bana karşı :))) :tpdance:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende servis atarken şaşırtma yapıyorum.Backhand köşesinden önce 2-3 defa Forehand yan kesik servis atıyorum sonra yine aynı şeyi yapacakmış gibi yapıp Topu çizgi üzerinden paralel olarak terse atıyorum.

aynısını ben de yapıyorum aslında pek yenilecek yutulacaktaktik değil ama bizimkiler yiyo bunları hatta bi kere filenin dibinde beklemişti oraya atıcamı sanıp

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende imrendim bir şeyler yazmam farz oldu.. İyi bir seyirci nasıl olunur.. Öncelikle maçların özelliğine bakılmadan (1.2.3 süper amatör) hepsine fırsat bularak değil yaratarak gitmek.. Oynanacak alananın seyirlik kısmına gidip çok konuşmayan sadece seyretmek için gelen bir tanıdık arkadaşın yanına oturmak, tanıdık ama çok konuşan bir arkadaş ile uzaktan selamlaşmak yanılgıya düşüp yanına oturursanız maç izlemek hayal olur baştan söyliyeyim..

Arada sırada maçlara gidinde bilgilerinizi sanal ortamdan çok kişisel temaslarınızla sağlamaya çalışalım, kurukuruya (hep laf olamaz) simit yenmez yanında mutlaka çayda içilmeli..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hımm baktım da bugüne kadar başıma gelen sinir bozucu deneyimleri yazmışım sadece. Kendi taktiklerimi ise yazmam gerekirse 500 sayfa tutar herhalde... Çünkü ben adamına göre oynuyorum. Kimi zaman sadece topu karşıya ittiririm, kimi zaman masanın dışına çıkan her şeye spin yaparım. Tamamen adamına göre...O yüzden belli bir stratejim yok.

Ama çok özetle yazacak olursam önce rakibimin raketini nasıl tuttuğuna bakarım, ekipmanına bakarım, fiziğine bakarım ve mümkünse kendi maçımızı yapmadan önce başkasına karşı oynarken izlerim. Bu mümkün olmazsa ilk seti verme pahasına sayı mayı düşünmeden çeşitli şekillerde oynayıp hangi toplara zaafı var ve onun ana oyun planı nedir onu öğrenirim. Eğer oyuncu güçlüyse genelde ilk 2-3 maçı veriyorum ve sadece çeşitli şeyler deniyorum.

Rakibi öğrendikten sonra ise zaaflarının altını çizmeye uğraşıyorum. Raketi kapalı tutanlar genelde kesiğe spin yapamaz ama senin yaptığın spine çok rahat kontra yapar. Eh taktik nedir anlatmaya gerek yok. veya tam saha forehand oynayanlar vardır genelde millet backhande yüklenmeye çalışır. Ama zaten backhandi kötü olanlar bu duruma alışıktır. Habire backhand köşesinde beklerler ve forehande almaya çalışırlar. O yüzden ben önce forehand köşesine top atarım. Forehande kısa kesip bir servis mesela. böylece korumaya çalıştığı backhand köşesini terk etmesini sağla sonra da gelen topu backhande yolla.

Servis at geleni öldür anlayışıyla oynayanlar vardır. Genelde uzunla kısa arası servis atarler. İttirirsen kafana yersin, o topu açsan masa üstü kontra yersin. O servisleri hep beklemediği yerlere beklemediği spinlerle yollamak lazım. Topu dışarı atmaktan korkmayıp ısrarla onun ezberlediği yerlere yollamamak lazım.

Bu arada boş servisin ne kadar etkili olduğunu çoğu kişi unutuyor bence. En üst seviye oyuncuların çoğu boş servisle sayı kazanır. Kısa boş topa yapılabilecek şeyler çok kısıtlı. O topu açsanız bile nereye açacağınızı rakip tahmin ederse işiniz bitiktir. Benim servislerim iyidir ama servislerime alışan arkadaşlarım bile hala boş servislerimi yemeye devam ediyor. Belli bir servisi boş olan versiyonuyla kombine etmek çok etkili ve pratik bir sayı alma yolu bence.

Mesela backhandde pütür olan rakibiniz var. Servis atıyorunuz backhandinden gelen top çok rahatsiz ediyor. O zaman dünyanın en basit servisini atın. Backhandinizde dümdüz bir top yollayın böylece size de bomboş bir top gelir. Pütürlü lastikler ya çok az spin üretir ya da hiç üretemez. O yüzden rakibiniz ister kessin ister blok yapsın ister ittirsin ister bursun hiç farketmez. Siz ona ne top yollarsanız o topun tersi size gelir. Topspinli yollarsanız size kesik gelir. Kesik yollarsanız az birşey üstten falsolu gelir. En çok yapılan hata şu: Rakip pütürle top kesti siz de cesaret edip spin yapamadınız ve topu kestiniz rakip tekrar kesti. Şimdi siz o topun kesik olduğunu sanıyorsunuz ama aslında üstten biraz falsolu. Spin yapmayı denediniz ve top dağlara taşlara gitti. Güveniniz kayboldu artık spin yapmaya çalışmıyorsunuz sadece ittiriyorsunuz. Ama bu defa da toplarınız dışarı çıkıyor. Çünkü rakip topu pütürle kesiyor ve size kesik top geliyor sanıyorsunuz. Bütün tecrübesiz masa tenisçilerin yaşadığı ortak deneyim bu.

Bunlar tabi çok basit şeyler. biraz daha gelişmiş versiyonlarda artık rakibi iyice tanırsınız. Mesela bir önceki sayıda rakibi gafil avladınız. forehandine kısa boş servis attınız, sizin backhand köşenize uzun verdi ve kendi backhandine spin beklerken siz de onun forehandine paralel spin yaptınız ve sayıyı aldınız. Şimdi rakibiniz bir önceki sayıya göre backhand köşesinden forehand tarafına doğru kayacak. Çünkü o bölgeyi zayıf bıraktığını düşünüyor. Eğer masadan uzak duruyorsa biraz daha yaklaşacaktır çünkü kısa boş servislerinize rahatçe ve çabucak yetişip topu açmak isteyecektir. Bu durumda backhandine uzun bir servis iyi bir seçim olabilir. Özellikle dirseğine doğru kesik bir servise spin yapması çok zordur. Genelde pasifçe ittirmekle yetinecek. Gelen topu olabildiğince backhand tarafına doğru yollayın...

Veya rakibiniz genelde yapamadığı bir hareketi yapmayı başardı ve iyi bir sayı aldı. Şimdi o hareketi tekrar yapabileceğini düşünüyor ve gerektiğinden fazla güveniyor. Geçen sayının benzerini oynayın ama bu defa daha etkin şekilde topu yollayın.

Daha böyle yüzlercesi var... Demek istediğim taktik de bir yere kadar. Eğer karşıdaki oyuncu basitçe senden iyiyse yapacak şeyler kısıtlıdır. Onun seviyesine çıkmaya çalışıp da yapamadığın vuruşları deneyeme çalışmamak lazım. Basit oyna, sayıyı uzatmaya bak. Bırak sayıyı alsın ama en azından senden fazlası ne net olarak görmüş olursun.

Tsubasa süper anlatmış taktik işini, eline sağlık valla. Malesef bana iki beden büyük gelir bu taktikler. Teknik altyapı, gecekondu mahallesininki kadar olduğundan, şimdilik bir tane taktiğim var:

Her topa raketinle vurmaya çalış. blushing.gif

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

herkese merhaba ben foruma yeni üye oldum. İki veya üç yıldırlı masa tenisi oynuyorum. Kendi okulumun masa tenisi takımındayım izmirde oturuyorum ve lise 2 öğrencisiyim.İlk yorumumu yapıyorum ben taktik olarak eğer rakip savunma ağırlıklı oynuyorsa spin ve looplarla rakibi geriye çekiyorum.Ardından topu keserek file önüne bırakıyorum.Zaten rakip karşılayamayacaktır eğer karşılasa bile topu çok havaya kaldırmış oluyor bu seferde hızlı bir şekilde üzerine çaktığımda %95 sayıyı alımış oluyorum.

spin e kısa kesik yapabiliyorsan çok güzel ki yapanı göremedim.ama top olur ya boş gider rakip koşar gelir senin yükselen topuna backhandle bi basar ki bu en sevdiğim sayı türüdür :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
  • 4 months later...

Bir de şu var şaşırtmak için değil de rakibi zorlamak için ki böyle yapılırsa %80 sayı senin oluyor . Smaç veya Spinlerde topu ; rakibinin üzerine hızlı bir şekilde gönderdiğimiz zaman dediğim gibi sayı büyük ihtimal sizindir .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda daha önce söz konusu edilen  rakibini ters ayakta nasıl yakalarız..

rakibe kısa atılan topa rakip sağ ayagını öne atarak file dibine yaklaşır ve topu o da kısa bırakır gelen topu bu sefer kısa değilde uzun olarak fh köşesine bırakırsanız rakip ters ayakta yakalanmış olur...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..