Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Taktikleri

Guest Gökhan Kebir

Recommended Posts

servisler önemli dolu gibi yapıp aslında boş servis yollamak mesela veya servisi hızlı ve rakibin kol veya karın bölgesine atmak,

veya forehand ve backhandi normal atmamız gereken değilde tam zıt taraflara atmak yani çapraz yerine masanın paraleline göndermek,

kesikleri boşaltmak mesela buda bi taktiktir, rakip ikinci kesiğe girdiğinde topu dışarı atacaktır :)

veya rakip savunmadaysa, 2-3 kere aynı yöne sonrada ters yöne topu atmak...

aklıma şimdilik gelen bunlar :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şaşırtmalı servis çıktı mertlik bozuldu birader. bende öyle yamuk olmaz. göstere göstere atarım servisimi, arkasından yaparım hücumu, aslanlar gibi alırım sayıyı. bu kadar. şaşırtmaymış, dolusuymuş, yok boşuymuş filan... bırakın yaa... böyle hareketler delikanlı oyuncuyu bozar hocam. harbi oynamak lazım. o kadar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kısa servisleri paralele atarken özellikle kesik gibi gözüken side spinli bir servis atmak , sonra bh uzun servis atıcak gibi gösterip köşede beklerken raketin tersiyle forehande uzun atıp adamı yamutlumak ... servisleri çok çeşit yapmak...Ben mesela 14,15 çeşit atabiliyorum ama mata 6-7 tanesini kullanıyorum ve hepsi de işe yarıyor yani....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wang Liqin'in yaptığı bir fake'li vuruş var. Topu fh 'den paralele atıyor ancak çapraza atacakmış gibi vuruyor. Sanki topa tokat atarmış gibi bir vuruş. Karşılaması güç , karşılansa bile rakibe avantajlı bir top gönderten bir vuruş. (Babam çok yapar oradan biliyorum :D)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

alper maaşallah, yeni farkettim, kaç kombin var senin , merak ettim doğrusu, elini bozmuyormu bu kadar çeşitlilik :lol::lol:

Abi benim elde bir keramet var hiç bozulmuyor. Penholder'a geçerken aman elin bozulur oyunun mahvolur falan dediler ama hem penholder'ı geliştirdim (İlçede 2. olurken penholer oynadım) hem de eski shakehand oyunumu bozmadım hatta daha da geliştirdim. Rakete gelirsek birkaç gün oynayınca rakete alışıyorum ve kafamda o rakete göre bir oyun prensibi belirliyorum. Daha sonrasında o raketi elime aldığımda ne yapmam gerektiğini bildiğimden sadece 5-10 dk ısınma yetiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben servis atmadan önce topa terimi silerim, itiraz etmezse servisi saklayarak atarım, servis atmadan önce topu takriben 3 bin saat zıplatırım rakibimin dikkatinin dağılmasını beklerim, sonra yan tarafta birşey görmüş gibi şaşırarak bakar o anda da hemen servisi atarım. Rakip itiraz ederse yüzümü ekşitir ve "ya ağlama, hamam parası olsun" türünden söylemlerde bulunurum.

Servis yersem hemen let derim. Sayıyı kaybedecek gibi olursam da hemen let derim. Yok efendim yan masadan top geldi, arkadan biri geçti, kapı açıldı, top kırık gibi ses çıkardı falan derim.

Rakibim hata yaparsa hemen ezmeye kalkarım. gülerim, sağa sola anlatırım, bakın bakın gene kaçıracak falan derim. Yok efendim backhandi protez derim, beceremiyo derim, boş bilmiyo dolu bilmiyo derim moralini bozarım.

Ben hata yaparsam yer kaygan, raket atmıyo bilmemne derim. Sinirlenirim, raketimi atarım, küfür ederim. Hemen sonraki sayıyı ben alırsam YOOO SAA SOO diye bağırırım! sanki adam beni sırtımdan bıçaklamış gibi hırslanırım. Yıllarca işkence altında acı çekmiş de şimdi özgürlüğünü elde etmiş gibi pis pis bakarım rakibime. Hele ki karşı taraf bir balık yapsın ortalığı yıkarım. Eeeh böyle yapacaksan hiç oynamayalım derim. İki saat ağlarım, 3 balık yaptı beş balık yaptı diye sağa sola anlatırım. İyice soğuturum rakibi...

Rakip servis kaçırırsa hemen teşekkür ederim deyip pişmiş kelle gibi sırıtırım. Ne de olsa beleş sayı baldan tatlıdır. Bir sonraki serviste bakın bakın gene kaçıracak diye baskı uygularım.

Bende taktik bitmez anlayacağınız... Eee ne de olsa yılların tecrübesiyim. Ha backhand forehand bilmem, gelene çakarım çakmaya da çakarım. Ne raket olsa oynarım, ne o öyle yok onun spini bunun kontrolü... Bu iş bilek ister koçum heeayt beea...

Ozan merhaba,

Masa tenisindeki yapılan bütün üçkağıtçılıkları fazlasıyla saymışsın fakat bir noktayı unutmuşsun. :uzgun: Maç kaybedildiğinde rakibi tebrik etmemeyi yazmamışsın.Şu anda bunları yapan varmı bilmiyorum ama eskiden maç kaybetmemek için anlattıklarının hepsini yapan oyuncular vardı ben bunları bizzat yaşadım ve gördüm. :alkis::alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben servis atmadan önce topa terimi silerim, itiraz etmezse servisi saklayarak atarım, servis atmadan önce topu takriben 3 bin saat zıplatırım rakibimin dikkatinin dağılmasını beklerim, sonra yan tarafta birşey görmüş gibi şaşırarak bakar o anda da hemen servisi atarım. Rakip itiraz ederse yüzümü ekşitir ve "ya ağlama, hamam parası olsun" türünden söylemlerde bulunurum.

Servis yersem hemen let derim. Sayıyı kaybedecek gibi olursam da hemen let derim. Yok efendim yan masadan top geldi, arkadan biri geçti, kapı açıldı, top kırık gibi ses çıkardı falan derim.

Rakibim hata yaparsa hemen ezmeye kalkarım. gülerim, sağa sola anlatırım, bakın bakın gene kaçıracak falan derim. Yok efendim backhandi protez derim, beceremiyo derim, boş bilmiyo dolu bilmiyo derim moralini bozarım.

Ben hata yaparsam yer kaygan, raket atmıyo bilmemne derim. Sinirlenirim, raketimi atarım, küfür ederim. Hemen sonraki sayıyı ben alırsam YOOO SAA SOO diye bağırırım! sanki adam beni sırtımdan bıçaklamış gibi hırslanırım. Yıllarca işkence altında acı çekmiş de şimdi özgürlüğünü elde etmiş gibi pis pis bakarım rakibime. Hele ki karşı taraf bir balık yapsın ortalığı yıkarım. Eeeh böyle yapacaksan hiç oynamayalım derim. İki saat ağlarım, 3 balık yaptı beş balık yaptı diye sağa sola anlatırım. İyice soğuturum rakibi...

Rakip servis kaçırırsa hemen teşekkür ederim deyip pişmiş kelle gibi sırıtırım. Ne de olsa beleş sayı baldan tatlıdır. Bir sonraki serviste bakın bakın gene kaçıracak diye baskı uygularım.

Bende taktik bitmez anlayacağınız... Eee ne de olsa yılların tecrübesiyim. Ha backhand forehand bilmem, gelene çakarım çakmaya da çakarım. Ne raket olsa oynarım, ne o öyle yok onun spini bunun kontrolü... Bu iş bilek ister koçum heeayt beea...

Üstat seninle oynayanın, yanına psikoloğunu alması şart :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sadece bu özellikler bana has sanırdım demekki genellimiz böyleymiş, hadi hayırlısı.

Bol masa tenisli günler hepimize.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forehanda Kısa Kesik Yan Falso Servis(Topu İyi Beklemek Şartıyla) , Gelen Topa Backhandine Fast-spin olarak yollamak. Sürekli Bu Taktiğin Değiştirilmesi Gerekiyor.Backhanda Kısa Servis Backhanda Spin Gibi.Sayının yüzde 60 ı servis.Servis ne kadar sağlamsa sayıyı kazanma olanağı daha yüksek olur ;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben üç sıfır macı kaybettim bile tebrikler taktikler cok sağlam :gulumse: :gulumse: :gulumse: :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

rakibi şaşırtmak en çok servislerde etkili oluyor, karşındaki sağlam bir sporcuysa, masaya iyi yayılıyorsa ne yaparsan yap farketmez, sadece rallinin herhangi bir döneminde uygunsuz pozisyonda yakalayıp beklemediği yere top atarsan sayıyı rahat alabilirsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende servis atarken şaşırtma yapıyorum.Backhand köşesinden önce 2-3 defa Forehand yan kesik servis atıyorum sonra yine aynı şeyi yapacakmış gibi yapıp Topu çizgi üzerinden paralel olarak terse atıyorum.

Bunu söylemiycektiniz. Artık yemezler. :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

bence en zevklisi ve rakibi sasirtan durumlardan biri: (Özellikle Wang Liqin in yaptigi) backhanda gelen kisa kesik topu spinle(ya da top acma deniyor heralde) paralel sekilde karsi tarafa yollamak .

Zaten siz backhanle spin cekeceginizi anlayan rakip genelde capraza hareketleniyor.(Bu dünya klasmanlarinda bile.)

Genelde son servislerde yaparim.Normalde capraz kullanirim servisleri.(klasik yan falso ya da kesik)son ra paralel salladinizmi tamamdir ...(hele bi de rakip backhande gidip forhandla tek vurusluk sayi yapmaya gittiyse ,topla oyuncu arasinda baya bi mesefe oluyor.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zayıf yada iyi rakip farketmez, normal vasat bir servis ile oyunu açıyorum sayıları genelde rallilerde yükselen, kolay pozisyon oluşturan durumlarda ki vuruşlar ile alıyor yada veriyorum. Çok ender durumlarda 10-9 10-8 gibi rakip öndeyse karşılaması zor olan servis atıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ortaya kısa kesik servis atarım, gelen topu rakibim forehandine uzun gönderip atacağı spini beklerim, gelen spini dar açıyla ters köşeye bloklamaya bakarım. Tutarsa o top kolay kolay geri gelmez. Tutmazsa da yine işe yarar rakip bundan sonra spin çekerken hep tedirgin olur. Spinleri paralele ya da köşelere atmaya çalışırken sayı kaybetmeye başlar. Bu taktiğimi evinizde yada iyi oyuncular karşısında denemeyiniz. Onların çektiği spin öyle kolay kolay çıkarılamıyor maalesef :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 24 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..