Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tozkoparanda Yapılan Süper Lig Izlenimlerim

Mustafa Altunok

Recommended Posts

Öncelikle Fenerbahçe yi ilk yarıyı yenilgisiz 1. bitirdiği için kutluyorum.

Tabiki bu başarılarında Adana takımının 2 maça oyucu çıkarmaması da büyük rol oynadı. Umarım Adana lı yetkililer bunu göz önüne alarak gelecek yıla hazırlanırlar.

Aynı duruma ibb takımı da İller bankası karşısında düşmüş oldu.

masatenisi camiasının yöneticileri sadece şampiyon olmayımı başarı sayıyorlar. Lütfen aramızda yöneticiler varsa buna cevap versinler. Yani şampiyon olacaksak oyuncu gelsin yoksa gelmesine gerek yok nasılsa şampiyon olamıyoruz gelmesine gerek yok. anlayışı....

Bu konuda ve daha başka konularda Fenerin sırbistan lı oyuncusu SLOBODAN GRUJİC ile yarım saatlik bir yolculuk esnasında görüşme fırsatım oldu. Daha sonra onlarıda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. bir sakıncası olurmu bilmem bunada herhalde Ertan bey karar verecek.

Bu arada Adana nın yeni defans çinlisi fenerin yeni tek kale Forhand oynayan çinlisini yenebilseydi (3-2 ve setler 11-9) Adana iki kişi ile koca Fenerbahçeyi yenecekti.

Bana göre bir gariplikde Ted Ankara Kolej takımının minik oyuncularla süper ligde oynaması. madem oynamayacaklardı yerini 1.ligden bir takıma bırakabilirlerdi. Çocuklarda 1.ligde maç heyecanı yaşarlardı belki. bence bu tarz takımların (sadece ted ankara da değildi) sezon başında federasyona haber vererek bir alt lige geçmelieri lazım.( veya geçebilmeleri)

Süper ligi izleyen forumdan bir çok arkadaş vardı onlarda yazsalar daha iyi olur .

şimdilik çıkmam lazım sonra devam..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda ve daha başka konularda Fenerin sırbistan lı oyuncusu SLOBODAN GRUJİC ile yarım saatlik bir yolculuk esnasında görüşme fırsatım oldu. Daha sonra onlarıda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. bir sakıncası olurmu bilmem bunada herhalde Ertan bey karar verecek.

Niye sakıncası olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Takım sıralamaları, transferler, oyuncular arası münasebetlerden çok anlamayan biri olarak sadece seyir zevki için gittim ve istediğimi fazlası ile aldım. Fb-Adana ve Fb-Ibb erkekler arasındaki mücadelerdeki rekabet, oyun seviyesi ve heyecan yüksek olduğu için mutlu ayrıldım. Cumartesi ve Pazar günü o aktiviteler, masatenisi oynamamdan alacağım zevkten vaz geçirerek merakla izlediğim karşılaşmalar oldu. Ponfi, Cem Zeng'e son anda maçı vermeseydi eminim pazar günüm daha zevkli geçecekti.

Ibb li Uğur'un piskolojik olarak maçlarda destek alması ve kendini geliştirmesi lazım. Ponfi ve Gencay derslerden dolayı yeterli çalışma yapamadığı ve kafa yorgunlukları sebebiyle basit hatalar yaptığını düşünüyorum. O yüzden şampiyon olmaya aday görünmeselerde ilerde daha baskın olacakları kanaatindeyim.

Daha diyeceğim birşey olursa eklerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İBB geçen seneki çinlisinin gitmesinden dolayı büyük güç kaybına uğramışlar,Ankara Vakıfbank(A.Saleh'in takımı) karşısındada pek varlık gösteremediler.Adana 2 çinlinin yanına iyi bir oyuncu daha alırlarsa süperligde ilk sırayı alırlar sanırım ama bu sene böyle geçirecekler gibi duruyorlar.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bayanlarda FB nin adını hatırlayamadığım Türk Milli olan oyuncusunun Adana'nın Çinl'isini çatur çurtur yenmeside benim izlediğim iyi maçlardan biriydi.Herne kadar GS lide olsak FB nin bayan oyuncusu bizdede birşeyler var hissini uyandırdı.

Genel izlenimim ise, maçlar olduda bitti görüntüsü bana verdi,bir yavanlık vardı sanki birşeyler eksik gibi duruyordu.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle Fenerbahçe yi ilk yarıyı yenilgisiz 1. bitirdiği için kutluyorum.

Tabiki bu başarılarında Adana takımının 2 maça oyucu çıkarmaması da büyük rol oynadı. Umarım Adana lı yetkililer bunu göz önüne alarak gelecek yıla hazırlanırlar.

Aynı duruma ibb takımı da İller bankası karşısında düşmüş oldu.

masatenisi camiasının yöneticileri sadece şampiyon olmayımı başarı sayıyorlar. Lütfen aramızda yöneticiler varsa buna cevap versinler. Yani şampiyon olacaksak oyuncu gelsin yoksa gelmesine gerek yok nasılsa şampiyon olamıyoruz gelmesine gerek yok. anlayışı....

Bu arada Adana nın yeni defans çinlisi fenerin yeni tek kale Forhand oynayan çinlisini yenebilseydi (3-2 ve setler 11-9) Adana iki kişi ile koca Fenerbahçeyi yenecekti.

Bana göre bir gariplikde Ted Ankara Kolej takımının minik oyuncularla süper ligde oynaması. madem oynamayacaklardı yerini 1.ligden bir takıma bırakabilirlerdi. Çocuklarda 1.ligde maç heyecanı yaşarlardı belki. bence bu tarz takımların (sadece ted ankara da değildi) sezon başında federasyona haber vererek bir alt lige geçmelieri lazım.( veya geçebilmeleri)

Süper ligi izleyen forumdan bir çok arkadaş vardı onlarda yazsalar daha iyi olur .

şimdilik çıkmam lazım sonra devam..

Mustafa bey, "SLOBODAN GRUJİC ile yarım saatlik bir yolculuk esnasında görüşme fırsatım oldu. Daha sonra onlarıda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. " bu paylaşımı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mustafa bey, "SLOBODAN GRUJİC ile yarım saatlik bir yolculuk esnasında görüşme fırsatım oldu. Daha sonra onlarıda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. " bu paylaşımı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bizim camiada acayip şeyler yaşandığını bildiğim için, neden aranızda dostane olarak yaptığınız bir sohbeti buraya aktardın diye eleştirenler veya gidip sen nasıl böyle şeyler söylersin diye hesap soranlar çıkabilir. onun için ertan bey den izin istedim.

sonunda gazeteci falan değilim.

Özetle;

Öncelikle dışardan bakınca bana asık suratlı biri gibi geliyordu. konuşmaya başlar başlamaz bu imajı yıktı, sempatik, güler yüzlü konuşkan biriymiş. Bildiğiniz gibi kendisi sırbistan lıdır. Ancak 10 yıldır Almanya da yaşadığını ve ailesininde orada olduğunu söyledi. Yani Almanya dan gelmişti tekrar Almanya ya gidiyordu.

Misafirimiz sin deyince o da 2-3 yıldır hep misafirim, misafirliğim hiç bitmiyor dedi.

Türkiye yi nasıl bulduğunu sordum. burada oynadığım için bir çok avrupalı arkadaşımın Türkiye hakkında sorular sorduğunu ve sonuçta bakış açılarının değiştiğini söyledi.

Cem ile olimpiyatlara katılımımızın büyük bir başarı olduğunu,

Ancak liglerde 3 yabancının oynatılmasının doğru olmadığını ülkemiz masatenisi için bir yabancının daha faydalı olacağını belirtti. ( yeni türk leri de yabancı görüyor)

Geçen sene Avrupa da final oynamış bir takımın (Fenerbahçe) bu sezon bir antrenörünün olamayışını garipsediğini söyledi.

Yeni gelen antrenörü tanımadığını iyi bir adama benzediğini özellikle alt yapıya çok faydası olacağnı söyledi.

Bizim genç yetenek Gençay ı nasıl bulduğunu sordum. yetenekli biri olduğunu ancak maçı kazanmak için oynamadığını iyi konsantre olamadığını ( bizim tabirle lay lay lom oynadığını) söyledi.

İyi takımların çoğunun transfer olduğunu türk oyuncuların oynatılmadığını böyle transferlerle masatenisinin gelişemeyeceğini, şampiyon olmak için oynuyorlarsa para verip 2 iyi oyuncu getirip olabileceklerini söyledi.

şimdilik hatırladıklarım bunlar umarım kimse üzerine alınıp yanlış sonuçlar çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim camiada acayip şeyler yaşandığını bildiğim için, neden aranızda dostane olarak yaptığınız bir sohbeti buraya aktardın diye eleştirenler veya gidip sen nasıl böyle şeyler söylersin diye hesap soranlar çıkabilir. onun için ertan bey den izin istedim.

sonunda gazeteci falan değilim.

Özetle;

Öncelikle dışardan bakınca bana asık suratlı biri gibi geliyordu. konuşmaya başlar başlamaz bu imajı yıktı, sempatik, güler yüzlü konuşkan biriymiş. Bildiğiniz gibi kendisi sırbistan lıdır. Ancak 10 yıldır Almanya da yaşadığını ve ailesininde orada olduğunu söyledi. Yani Almanya dan gelmişti tekrar Almanya ya gidiyordu.

Misafirimiz sin deyince o da 2-3 yıldır hep misafirim, misafirliğim hiç bitmiyor dedi.

Türkiye yi nasıl bulduğunu sordum. burada oynadığım için bir çok avrupalı arkadaşımın Türkiye hakkında sorular sorduğunu ve sonuçta bakış açılarının değiştiğini söyledi.

Cem ile olimpiyatlara katılımımızın büyük bir başarı olduğunu,

Ancak liglerde 3 yabancının oynatılmasının doğru olmadığını ülkemiz masatenisi için bir yabancının daha faydalı olacağını belirtti. ( yeni türk leri de yabancı görüyor)

Geçen sene Avrupa da final oynamış bir takımın (Fenerbahçe) bu sezon bir antrenörünün olamayışını garipsediğini söyledi.

Yeni gelen antrenörü tanımadığını iyi bir adama benzediğini özellikle alt yapıya çok faydası olacağnı söyledi.

Bizim genç yetenek Gençay ı nasıl bulduğunu sordum. yetenekli biri olduğunu ancak maçı kazanmak için oynamadığını iyi konsantre olamadığını ( bizim tabirle lay lay lom oynadığını) söyledi.

İyi takımların çoğunun transfer olduğunu türk oyuncuların oynatılmadığını böyle transferlerle masatenisinin gelişemeyeceğini, şampiyon olmak için oynuyorlarsa para verip 2 iyi oyuncu getirip olabileceklerini söyledi.

şimdilik hatırladıklarım bunlar umarım kimse üzerine alınıp yanlış sonuçlar çıkarmaz.

Bizlere gerçekleri illaki birilerinin söylemesi gerekiyor. SLOBODAN GRUJİC'de görüp söylemiş iyide yapmış.Her takımda sınırsız yabancı oynatmak bizim yerlileri sadece seyirci yapıyor.Bir yabancı ile sınırlandırılsa hem yerli oyuncuların önü açılır(tecrübelenme açısından) hemde liglerdeki çekişme üst sınırlara vurur.Yabancı oyuncunun mutlaka olması gerek,bu bizim sporcularımıza nasıl çalışılması gerektiğini,tekniğini ,oyun kurmasını v.b gibi bir çok özelliğini takım arkadaşlarına olumlu olarak yansıtacaktır.Bu eğitim salt olarak antrönerlerle olmuyor, birde yetişmiş iyi bir sporcuyu(yabancı) yakından gözlemlemek gerektiriyor.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bizlerin forumda yüzlerce kez söylediği şeyi Grujic'inde söylemesi pek şaşılcak birşey değil..görünen köy kılavuz istemiyor sanırım..masa tenisine yatırım yapmayı Çin'den 2 yabancıyı kolundan tutup getirmek zanneden zihniyetle bir yere varamayız bu çok açık..bizler hep söylicez,hep isyan edicez bu duruma,bugün Grujic'ler yarın bi başkasıda bizle aynı fikre sahip olucak ama ne değişcek?sanırım hiçbirşey..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz
bizlerin forumda yüzlerce kez söylediği şeyi Grujic'inde söylemesi pek şaşılcak birşey değil..görünen köy kılavuz istemiyor sanırım..masa tenisine yatırım yapmayı Çin'den 2 yabancıyı kolundan tutup getirmek zanneden zihniyetle bir yere varamayız bu çok açık..bizler hep söylicez,hep isyan edicez bu duruma,bugün Grujic'ler yarın bi başkasıda bizle aynı fikre sahip olucak ama ne değişcek?sanırım hiçbirşey..

Bu kadar karamsar olursak da bence hiçbir şey değişmeyecek .. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim en çok üzüldüğüm şey zamanında safa,ponfi,gencay 3 lüsünün Türkiyenin geleceği olarak görülmesi onlara yatırım yapılması ve onların oynaması için belkide en iyi zamanlarında bazı oyuncuların yaşları dolayısıyla milli takımdan kesilmesi.Ama bugün baktığımızda geleceğimiz denilene oyunculardan sadece ponfi oynuyor milli takımımızda ( 3. oyuncu olarak) gencay yedek gerisi de malum Türk asıllı çinlilerimiz.Peki ne oldu o kadar yatırıma o kadar özveriye.Bence en kısa zamanda Türk oyunculara (öz be öz Türk ) yönelinmeli.Olacaksa onlarla olsun olmazsa olmasın.Ama yinede çinli de olsalar hem onlara hemde onlar için çabalayan kişilere emeklerinden dolayı emeğinize sağlık demek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ve özellike Mustafa abi bobo asla öyle asık suratlı vs. biri değil her maçta gider yanına konuşurum ve gerçekten çok olumlu davranır bana da ... Mailleşiyoruz zaten..

Sormak istediğim şey Maçlarla ilgili daha detaya iner misiniz mesela Adana MTİ Fener maçında 1. maç ne oldu 2. maç bunun gibi....

AYRICA KOYU ADANA MTİ TARAFTARIYIM AMA TAKIMIMIN bir 3. adam oynatmaması çok üzücü yaa...Türkiye Ligi'ndeki adamları hafife mi alıyoruz yoksa gerçekten ekonomik güç 2 oyuncuya mı yetiyor? yani hiç olmazsa altyapıdan birinin lisansı varsa illa ki oynaması gerekirdi bence...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her zaman söylüyoruz, getirilecek çinli başarılı bir oyuncu olsun, gidip sadece backhand oynayan sırp oyuncuya 11-0 yenilmesin, başımız üstüne. Ama bizim oyuncularımızdan kat kat fazlasını yapmayacaksa getirmenin lüzumu yok, ki bahsettiğim kadar iyi bir oyuncu da zaten gelmez.

Geldi de ne oldu..Zhu Jiang 1 sene sonra gitti bence Türkiye'de çıkış yapamayacağını Avrupa'daki kulüplerin onu burada fark edemeyeceğini ve kendisini geliştirecemeyeceğini anladı....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana bu memlekette masa sayısının arttığını, oyuncu sayısının arttığını, yetişen miniklerin sayısının arttığını, antrenör sayısının arttığını, mali desteğin arttığını söylesin biri. Artıyor mu? Artmıyorsa Türk masa tenisini ne Melek Hu'lar kurtarabilir ne de Cem Zeng'ler. Faydaları yok mu? Elbette var ama nereye kadar?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Size bir yorum yapacağım belki çoğunuza ters gelecek. Tabiki ben de aslen Türk olan oyuncularla Avrupadaki başarıyı istiyorum. Yabancı oyuncuların getirilmesine de kesinlikle karşı değilim. Önemli olan getirdiğimiz yabancı oyuncuları nasıl kullandığımız. Geçen sene IBB ye çok iyi bir Çinli geldi malesef tutamadık. Mustafa Abiyle de süper lig maçlarını izlerken bol bol sohbet ettik. Geçen sezon Çinli varken Ponfinin Gençayın performansı üst seviyedeydi. Hatta Gençay uzakdoğulu iyi bir adamı yendi de ITTF haber yapmıştı.

Neyse benim diyeceğim şu: Bence bizim Türk oyuncuları da gayret etmiyorlar üstleri zorlamıyorlar. Son 10 yılda milli takıma girmiş pek çok Türk oyuncu var şimdi ise bunların hiçbirini milli takımda göremiyoruz. Halbuki Rosskopf 15 sene önce de milli takımdaydı şimdi de gerektiğinde oynuyor ve süper maçlar çıkarıyor. Son 10 yılda milli takımda oynamış Türk oyuncuların sakın hepsi üzerine alınmasın bir çoğunun ekonomik sebeplerden dolayı başka işlerde çalıştığını da biliyoruz. Yine de bizlerin gayret göstermediğini düşünüyorum. Bir sürü süper lig oyuncusu var son 1 haftada antrenmana başlıyor ve maçlara çıkıyorlar. Başarı böyle mi gelir sizce. Son akşam sınava çalışmak gibi birşey bu. Önce kafaları değiştirmek lazım.

Benim bu fikrime ister katılın ister katılmayın. Kimse de üzerine alınmasın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

...Halbuki Rosskopf 15 sene önce de milli takımdaydı şimdi de gerektiğinde oynuyor ve süper maçlar çıkarıyor...
Alicim sonuç olarak sende yazından anlayacağın gibi Almanya'da bile alttan iyi oyuncu çok fazla gelmiyor ki, 15 senedir milli takımda Rosskopf hala oynamaya devam ediyor. Demek ki sorun her ülkenin sorunu. Ben inanıyorum ki Gürhan Yaldız şimdi raketi eline alıp birkaç antrenman yapsın yine Türkiye Şampiyonu olur veya finali oynar. Çünkü öyle bir spor yapıyoruz ki; oyunu anında, çok hızlı okuyabilen ve bedenini aklıyla yönlendirebilen çevik vücutların gerekli olduğu bir çizgide devamlı olmamız gerek. Antrenmanlarla tabii ki bir noktayae geliyoruz ama şampiyonlukları yetenekler sağlıyor. Bu konu hakkında daha öncede birçok yazı paylaşıldığı için tekrar tekrar yazmak istemiyorum.

Umarım önümüzdeki yıllarda da takımlarımız çok çok iyi oyuncuları ülkemize getirecek cesareti ve desteği bulurlar. Belki bazı transferlerden yeterince faydalanamıyoruz ancak bunlarda yöneticilerimize tecrübe oluyordur ve onlarda önlemlerini alacaklardır...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Neyse benim diyeceğim şu: Bence bizim Türk oyuncuları da gayret etmiyorlar üstleri zorlamıyorlar. Son 10 yılda milli takıma girmiş pek çok Türk oyuncu var şimdi ise bunların hiçbirini milli takımda göremiyoruz. Halbuki Rosskopf 15 sene önce de milli takımdaydı şimdi de gerektiğinde oynuyor ve süper maçlar çıkarıyor. Son 10 yılda milli takımda oynamış Türk oyuncuların sakın hepsi üzerine alınmasın bir çoğunun ekonomik sebeplerden dolayı başka işlerde çalıştığını da biliyoruz. Yine de bizlerin gayret göstermediğini düşünüyorum. Bir sürü süper lig oyuncusu var son 1 haftada antrenmana başlıyor ve maçlara çıkıyorlar. Başarı böyle mi gelir sizce. Son akşam sınava çalışmak gibi birşey bu. Önce kafaları değiştirmek lazım.

Bu gerçekten de böyle. Bu görüşe katılmamak elde değil. Ne demişler, Türk gibi başla İngiliz gibi bitir. Genel olarak Türklerin şıpsevdiliğini, her işi yüzeysel ele alışını, ilk zorlukta işi yarım bıraktıklarını bundan iyi anlatan bir söz var mı acaba!

Yukarıda da söylendiği gibi yalnızca başarıya odaklı bir görüş, sporcusundan yöneticisine kadar her alanda bizi sporun özüne odaklanmaktan alıkoyuyor. Nedir o: Sporu severek yapmak. Kim kimi yenmiş benim umurumda değil. Kim spora kendini adamış o önemli. Eğer rakibi yenemeyeceksen sal kendini anlayışını terk etmemiz gerek. Ben favorinin kazandığı, buna karşın izlemekten büyük keyif aldığım ve yenilene imrendiğim, saygı duyduğum birçok maç izledim. Rakibi yenmenin birinci koşulu çok çalışmaktır. İdmanlı ve odaklanmış sporcuların kendilerinden teknik olarak üstün sporcuları madara ettiklerini de gördüm. Maçtan sonra bu teknik oyuncular bir de özrü kabahatinden büyük denir ya o hesap, "antrenmansızdım" demezler mi! Yani ben aslında yenerdim de idman yapmadım diyor. E kardeşim ben mi engel oldum sana. Rakibin çalışkanlığını takdir edeceğine ben ne hallere düştüm diye dert yanıyo. Bu kafa her yerde var sanırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yukarıda yazan arkadaşların hemen hemen tamamına katılıyorum.

yalnız masatenisine Ahmet saleh ile büyük bir ivme kazandıran Adana nın süper lig de 3. oyuncuyu oynatmamalırını kınıyorum. Eski oyuncularını iller bankasına kaptırdıkları onların kendi sorunları olmakla birlikte hiçmi adana da genç yetenek de mi yok en azından maça çıkarsalardı. Yoksa biz feneri 2 kişi ile de yeneriz deyip kendi gururlarınımı tatmin yoluna gittiler? biraz şansları olsaydı yeneceklerdide.

Samet in bahsettiği ilk maç adana nın defans ile fenerin yeni çinlisi arasında çok çekişmeli geçti. hatta güven bey in bahsettiği gibi kendini oyuna verme açısından bence maçı adanalı haketti ancak 3-2 ve 11-9 ile fener li maçı aldı. Adanalı almış olsaydı maçı adana 4-1 kazanacaktı. alamayınca bora gruziç i yendi 1-1 oldu. sonra adana 3.oyuncuyu çıkarmayınca fener 2-1 öne geçti. çiftliyi adana aldı 2-2 oldu daha sonra adanalı defans çok rahat cem i 3-0 yenince 3-2 adana öne geçti daha sonra bora yeni çinliden rahat aldı durum 3-3 iken maç bitti. yani sonuç son maça adana yine çıkmayınca fener 4-3 almış oldu. Açıkçası final oynayan bir takım eksik kadro ile maça çıkıyor ben pek uygun görmedim adana ya ve süper lig e yakışmadı diyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest erdinc bortucene

Merhaba masa tenisi sevenleri,

Ben eski bir masa tenisi oyuncusu olarak uzun bir aradan sonra geçen sene Caferağa spor salonun da yapılan Avrupa Masa Tenisi Kupası maçları nedeniyle aranıza tekrardan katıldım. burada zannettimki oynanan oyun ,seyirci, ve maç kalitesi artmış.

Bu haftaki süper lig maçlarına bende gittim sitenizdeki Tozkoparanda Yapılan Süper Lig Izlenimlerim başlığı altında mustafaaltunok,burak86,aligüller beylerin yorumlarına %100 katılmakla beraber gözden kaçan bir kaç nüansı ilave etmek için sitenize üye oldum.

avrupa finali oynayacak kadar üst düzeye çıkmış türkiye masa tenisi süper liginin böyle bir salon da oynanmasına hayret ettim, hele o girişte tüm salona yayılan rahatsız edici kantin kokusu yokmuydu.

salonun yetersizliği organizasyon olarak sahayada yansımış hatta masa tenisi saha kurallarını ihlal noktasına getirmişti maç yapılan kortlar hercümenç içindeydi ,o kadarki boşalan masalara ufak çocuklar girip oynamaya çalışıyorlardı.

beni hayrete düşüren diğer bir husus ise avrupa finali oynamış bir masa tenisi ülkesi olan türkiye süper liginde tahminen yaşları 10-13 olan takımlar diğer yanda yaşları 50-70 olan takımlar bir arada bu arada avrupalı ve çinli oyuncular aynı platformda birbirleriyle oynuyordu bunun olması herhalde bize has bir komedidir.

fenerin çinli oyuncusu ile adananın çinli savunma oyuncusunun 3-2 kıran kırana biten maçı masa tenisi şovu ve dersi niteliğindeydi.

bu güzel maçı seyrederken en çok dikkatimi çeken şey salondaki masatenisi ile ilgili olan insanların bu maçı seyretmeyip,kendi oynadıkları maçları birbirlerine anlatmasıydı. bu garabetide çözemedim

bu duygularımı dile getirmek için sizlere yazmak istedim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:alkis:

Bizlere gerçekleri illaki birilerinin söylemesi gerekiyor. SLOBODAN GRUJİC'de görüp söylemiş iyide yapmış.Her takımda sınırsız yabancı oynatmak bizim yerlileri sadece seyirci yapıyor.Bir yabancı ile sınırlandırılsa hem yerli oyuncuların önü açılır(tecrübelenme açısından) hemde liglerdeki çekişme üst sınırlara vurur.Yabancı oyuncunun mutlaka olması gerek,bu bizim sporcularımıza nasıl çalışılması gerektiğini,tekniğini ,oyun kurmasını v.b gibi bir çok özelliğini takım arkadaşlarına olumlu olarak yansıtacaktır.Bu eğitim salt olarak antrönerlerle olmuyor, birde yetişmiş iyi bir sporcuyu(yabancı) yakından gözlemlemek gerektiriyor.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu kadar kolay ulaşılabilir ve oynanabilir bu sporun bu kadar ilgisiz kalması benide üzüyor ..ilkokulda lisede okuyan herhangi bir öğrenci bir masa bulsa bu spora hayır demez (kolay dediğim oynanabilirlik yoksa kazanmak değil tabi ki)

her okul her kurum her şirket bir veya daha fazla masa edinmede çok fazla zorluk yaşamaz sanıyorum ..istanbulda ki öğrenci sayısını düşündüğümde dünya çapında oyuncularımızın olmaması içten bile değil .

şimdi ilk defa bir lig maçına gideyim dedim ne federasyon ne istanbul mdüdürlüğü sitesinde bir bilgi yok doğru dürüst ..tozkoparan salonu nerede bir harita yok maç programı yok ancak forum sitelerinde azıcık bilgilere ualaşıyorsun ..adresini bulup google map ten yerini buluyoruz ...bu kadar ilgisiz yapılır mı bir iş ? zaten gitmekte nasip olmadı .bu forumda bakmasam zaten nerde ne maç var bilmek mümkün değil ...insan 3-5 afiş koyar hadi hiçbirini yapamıyorsun bari internet siten birşeye benzesin(federasyon dahil)

sanki iç ve dış mihraklar azıcık hevesi olanında hevesini kaçırmak elinden geleni yapıyor ...

seyirciler için bilet olup olmadığını dahi bilmiyorum ama görünüşe göre yok gibi .olsun ama organizasyon da dört dörtlük olamsıyorsada üstlerdeki yorumda anlatıldığı gibi kantin kokularına boğulmasın ...

oyuncusu olamıyoruz yaşımız geçmiş seyircisi olmak istiyoruz ama masatenisinin buzhokeyinden farkı yok gibi abd kadar uzak bize sanki!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu kadar kolay ulaşılabilir ve oynanabilir bu sporun bu kadar ilgisiz kalması benide üzüyor ..ilkokulda lisede okuyan herhangi bir öğrenci bir masa bulsa bu spora hayır demez (kolay dediğim oynanabilirlik yoksa kazanmak değil tabi ki)

her okul her kurum her şirket bir veya daha fazla masa edinmede çok fazla zorluk yaşamaz sanıyorum ..istanbulda ki öğrenci sayısını düşündüğümde dünya çapında oyuncularımızın olmaması içten bile değil .

şimdi ilk defa bir lig maçına gideyim dedim ne federasyon ne istanbul mdüdürlüğü sitesinde bir bilgi yok doğru dürüst ..tozkoparan salonu nerede bir harita yok maç programı yok ancak forum sitelerinde azıcık bilgilere ualaşıyorsun ..adresini bulup google map ten yerini buluyoruz ...bu kadar ilgisiz yapılır mı bir iş ? zaten gitmekte nasip olmadı .bu forumda bakmasam zaten nerde ne maç var bilmek mümkün değil ...insan 3-5 afiş koyar hadi hiçbirini yapamıyorsun bari internet siten birşeye benzesin(federasyon dahil)

sanki iç ve dış mihraklar azıcık hevesi olanında hevesini kaçırmak elinden geleni yapıyor ...

seyirciler için bilet olup olmadığını dahi bilmiyorum ama görünüşe göre yok gibi .olsun ama organizasyon da dört dörtlük olamsıyorsada üstlerdeki yorumda anlatıldığı gibi kantin kokularına boğulmasın ...

oyuncusu olamıyoruz yaşımız geçmiş seyircisi olmak istiyoruz ama masatenisinin buzhokeyinden farkı yok gibi abd kadar uzak bize sanki!

Aslında zamanında bizler ilgisiz kalınca bu spor her sporda olduğu gibi ilgisizlikten kopukluklar oluyor. Birazda kabahati kendi içimizde aramak lazım,yazdıklarınıza katılıyorum ama genede suçun çoğu bizde diyorum.Forum alanları bu kopukluğu yok etmek için var, ne kadar katılımcı olursak o kadar yakın oluyoruz.Katılalım ki bir birimizden haberdar olalım,bence seyirci olmak yerine katılımcı(oyuncu) olmak daha keyif verici.Masallarda Kaf Dağını zamnında da bulamadılar ama forum alanlarına düşseydi çok kolay bulunabilirdi.

Masatenisinde genelde seyirci olmak spor salonlarında parasız, bir kaç kere gidin ısınma turları atın sonra seyirciyken oyuncumu olursunuz artık..!!!

Forum alanına sorarsanız ne istediğinizi mutlaka cevabını bulursunuz.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Futbol ve basketbol sporunda para olayı önemli, bu işten herkes ekmek yiyor, idarecilerinden oyuncularına kadar meslek olarak yapılıyor. Süper zenginler bu sporu yapanlar arasından çıkıyor. Masatenisi ise ne oynayanlar için bir meslek, ne de idareciler için. Angarya gibi görülüyor sanıyorum. Salona seyirciler ücretsiz giriyorsa finansmanı nasıl olacak bu işin? Diğer ülkelerde nasıl acaba bilmiyorum. Aslında izleyiciler salona bir ücret karşılığı alınsa herkes bu spordan bir şekilde nemalansa tanıtımlar, duyurular daha belirgin hale gelmez mi? Eğer ücreti kimse ödemek istemez ve seyirci bulunamazsa zaten bu ülke insanı da bu spora hazır değil demektir, salla gitsin o zaman....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 27 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..