Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kısıtlama Konusunda..

Guest Tanju Cansever

Ekipman satanlar/arayanlar bölümüne kısıtlama sizce iyi mi oldu, kötü mü oldu?  

52 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever
Ben Ertan bey'e direk mesaj attım bizi atarsan birdaha yazmayız dedim .Bizden korkmuş olacakki tamam o zaman dedi.

:gulumse: O halde atılma korkusu olmadan biraz daha ısıtalım konuyu. Benim anket başlığıma tepki gösteren arkadaşın özlediği yönetim ve idare biçimi temsili demokrasilerde bile yok. Yani üyelere (vatandaşlara) referandum hakkı bile tanımıyor. İstersen "referandum" kelimesinin anlamı hakkında aşağıdaki yazıyı oku:

Referandum nedir?

Referandum (latince referendum) genelde anayasa değişikliği, yasaların kabulu ve ya çok önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasi'nin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Türkiye'de çok az uygulanan referandum, gelişmiş ülkelerde sık sık uygulanır.

Eski çağ sitelerinde vatandaşlık hakkına sahip bir kısım halk, gerçek bir hükümet ve yasama organı gibi toplanırdı. Bugün ise bazı İsviçre kantonlarında ve bir kısım Amerikan kominlerinde, yılda bir defa toplanan halk genel kurulunun görevi, sadece yöneticileri denetlemek ve tekliflerini bildirmektir.

Doğrudan demokrasinin fiilen uygulanmasındaki güçlük sebebiyle temsili demokrasi sistemine gidilmiştir. Bu sistemin de mahzurlarını gidermek ve doğrudan demokrasi sistemine yaklaşmak için, yarı doğrudan demokrasi sistemine gidilmiştir. Referandum bunlardan birisidir. Yarı doğrudan demokrasi denilen, halkın yönetime katılmasının bu şeklinde ise; seçmenlerin görevi, sadece temsilciler seçmek değildir. Seçmenler, gerek anayasa yapma ve gerekse yasama yetkisine oylarıyla katılırlar.

Anayasaların, yeni hazırlanmalarından sonra veya önemli değişikliklerde referandumla halkın oyuna başvurulur. Türkiye'de, Fransa'da ve İsviçre'de yeni anayasaların kabulü bu şekilde olmuştur. Buna Anayasa Referandumu denir.

Kanunların halkın referandumuna sunulması usulü ABD ve İsviçre'de temel bir prensip olarak kabul edilmiştir. Bugüne kadar referanduma sunulmuş dünya anayasaları içinde sadece 1946 Fransız Anayasası halk tarafından birinci oylamada reddedilmiştir. Bu anayasa ikinci referandumda kabul edilmiştir.

Not: Uzatmadan kısaca yazdım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

:gulumse: O halde atılma korkusu olmadan biraz daha ısıtalım konuyu. Benim anket başlığıma tepki gösteren arkadaşın özlediği yönetim ve idare biçimi temsili demokrasilerde bile yok. Yani üyelere (vatandaşlara) referandum hakkı bile tanımıyor. İstersen "referandum" kelimesinin anlamı hakkında aşağıdaki yazıyı oku:

Referandum nedir?

Referandum (latince referendum) genelde anayasa değişikliği, yasaların kabulu ve ya çok önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasi'nin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Türkiye'de çok az uygulanan referandum, gelişmiş ülkelerde sık sık uygulanır.

Eski çağ sitelerinde vatandaşlık hakkına sahip bir kısım halk, gerçek bir hükümet ve yasama organı gibi toplanırdı. Bugün ise bazı İsviçre kantonlarında ve bir kısım Amerikan kominlerinde, yılda bir defa toplanan halk genel kurulunun görevi, sadece yöneticileri denetlemek ve tekliflerini bildirmektir.

Doğrudan demokrasinin fiilen uygulanmasındaki güçlük sebebiyle temsili demokrasi sistemine gidilmiştir. Bu sistemin de mahzurlarını gidermek ve doğrudan demokrasi sistemine yaklaşmak için, yarı doğrudan demokrasi sistemine gidilmiştir. Referandum bunlardan birisidir. Yarı doğrudan demokrasi denilen, halkın yönetime katılmasının bu şeklinde ise; seçmenlerin görevi, sadece temsilciler seçmek değildir. Seçmenler, gerek anayasa yapma ve gerekse yasama yetkisine oylarıyla katılırlar.

Anayasaların, yeni hazırlanmalarından sonra veya önemli değişikliklerde referandumla halkın oyuna başvurulur. Türkiye'de, Fransa'da ve İsviçre'de yeni anayasaların kabulü bu şekilde olmuştur. Buna Anayasa Referandumu denir.

Kanunların halkın referandumuna sunulması usulü ABD ve İsviçre'de temel bir prensip olarak kabul edilmiştir. Bugüne kadar referanduma sunulmuş dünya anayasaları içinde sadece 1946 Fransız Anayasası halk tarafından birinci oylamada reddedilmiştir. Bu anayasa ikinci referandumda kabul edilmiştir.

Not: Uzatmadan kısaca yazdım.

İyiki kısa tuttun yoksa kınıyacaktım o zaman ikimizde direk kırmızı .İşin şakası .Tsubasa'ya kefilim her nekadar tanımasamda yazdığı yazıda art niyet yoktu.Ben Tsubasaya kefilimde bana kim kefil olacak..!

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ticaret yapılıyor ise özel mesaj yoluyla gene bu site üzerinden yapılır pekala, hem de kapalı kapılar ardında. Perde arkasından üyeler 2. el ya da sıfır ekipmanları satarlar birbirlerine. Ayda 2 mesajla sınırlandırdınız kabul ama, yanıt ve mesajlaşma hakkını da özele çevirince biraz fazla kısıtlama gibi olmadı mı?

Yanıt hakkının kapatılmasının sebebi üyelerin sürekli olarak mesajlarını üst sıralara taşımak için "Güncel", "şu eklendi" vs gibi mesajlar yazmalarıdır.

Ayrıca forum kuralları 17. maddede "17. Eğer herhangi bir üyemiz yazılan bir yazıdan rahatsızlık duyuyorsa forum yönetim ekibine başvurmalıdır. Yönetim ekibi, forumda yazılan yazıları silme hakkına sahiptir ve silinmesi gerektiğine karar verirse ilk fırsatta silecektir." diyor.

Tanju bey siz bu kuralı tam olarak yazmışsınız da kendiniz bu kurala kaç defa uymadınız onu yazmamışsınız. Buna benzer mesajlarınız yüzünden kaç defa forumda tartışma (hatta neredeyse kavga) çıktı. O zaman siz neden moderatörlere başvurmadınız da "ne yapayım dayanamıyorum" diyerek kendiniz müdahale ettiniz?

Referandum diye başlık atmışsınız. Bunun espri olduğunu siz söylüyorsunuz ama herkes bu şekilde algılamayabilir. Ben başlığı bir çok yazıdan sonra gördüm. En önce ben görseydim ben de tepki gösterirdim. Eğer espri ise böyle hassas bir konuda yapmamanız gerekirdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
İyiki kısa tuttun yoksa kınıyacaktım o zaman ikimizde direk kırmızı .İşin şakası .Tsubasa'ya kefilim her nekadar tanımasamda yazdığı yazıda art niyet yoktu.Ben Tsubasaya kefilimde bana kim kefil olacak..!

ktm

Tabi tabi, sen böyle yaz kurtar kendini:) Darağacına tek başımıza gidicez anlaşılan! Hakkınızı helal edin arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çoğunluğun aldığı karar en demokratik karar olabilir ama en doğru karar olmayabilir.

mesela saçma sapan bir örnekleme yapayım :

türkiye genelinde referandum yapalım. kolayı mı ayranı mı tercih edersiniz diye...

genç nüfus fazla olduğundan referandum sonucu kola çıkabilir ama bu hepimiz kola içersek daha iyi daha sağlıklı olur anlamına gelir mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
çoğunluğun aldığı karar en demokratik karar olabilir ama en doğru karar olmayabilir.

mesela saçma sapan bir örnekleme yapayım :

türkiye genelinde referandum yapalım. kolayı mı ayranı mı tercih edersiniz diye...

genç nüfus fazla olduğundan referandum sonucu kola çıkabilir ama bu hepimiz kola içersek daha iyi daha sağlıklı olur anlamına gelir mi?

Onguncum demokrasi karşıtı mısın yoksa? Şaka tabi..Valla bizim ülkede ayran daha fazla içiliyor ama ülkemizin insanları kola içilen ülkelerden daha sağlıklı değil bana kalırsa:) Yoksa kola mı daha çok içiyoruz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanıt hakkının kapatılmasının sebebi üyelerin sürekli olarak mesajlarını üst sıralara taşımak için "Güncel", "şu eklendi" vs gibi mesajlar yazmalarıdır.

Tanju bey siz bu kuralı tam olarak yazmışsınız da kendiniz bu kurala kaç defa uymadınız onu yazmamışsınız. Buna benzer mesajlarınız yüzünden kaç defa forumda tartışma (hatta neredeyse kavga) çıktı. O zaman siz neden moderatörlere başvurmadınız da "ne yapayım dayanamıyorum" diyerek kendiniz müdahale ettiniz?

Referandum diye başlık atmışsınız. Bunun espri olduğunu siz söylüyorsunuz ama herkes bu şekilde algılamayabilir. Ben başlığı bir çok yazıdan sonra gördüm. En önce ben görseydim ben de tepki gösterirdim. Eğer espri ise böyle hassas bir konuda yapmamanız gerekirdi.

Sayın Ertan Bey

Benle Tanju Beyin tartışmalarını biliyorsunuz bazı yazılarımızı sildiniz haklıydınız,işin suyunu çıkartmıştık.Ama refarandum olayı çok ağır bir başlık değil bence tepki koymak yerine forum üyelerinin neler düşündüğünü görmek gerekirdi.İyi tarafından bakan olur kötü tarafından bakan olur bir ortak noktada buluşulur sanımca.Her kural konulduğu gibi kaldırılabilirde önemli olan saygımızı elden bırakmadan doğruları bulabilmek.

Saygılarımla

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Siz Admin olarak tepki gösterirsiniz, uygun olmayan konuları silersiniz bunu kabul ediyorum ama Tsubasa gibi -birlikte İstanbul Ankara yolculuğu yaptığımız ve yakınen sohbet ettiğimiz- bir arkadaşın soğuk bir şekilde "referandum hakkını size kim verdi ki?" şeklinde tepkisi beni hayretler içinde bıraktı. Ben ise kurallara uymadıysam ve tepkili yazılar yazdıysam mutlaka bana sataşma sonucunda yazmışımdır. İnceleyin isterseniz. Bir kere de 2. el ürününe fahiş fiyat isteyen bir üyeye tepki mesajı yazdım. Tsubasa gibi moderatörlüğe soyunmadım hiç.

Aslında bu mesajı size özelden yazmak isterdim ama sizin yazınıza cevaben burada yazmak istedim. Açtığım anketin çok hassas bir konuyu kaşıdığını bilmiyordum. Keşke bilseydim.....

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

''Yanıt hakkının kapatılmasının sebebi üyelerin sürekli olarak mesajlarını üst sıralara taşımak için "Güncel", "şu eklendi" vs gibi mesajlar yazmalarıdır. ''

en çok bu şekilde davranan üyelerden biri bendim, fakat sorun bunun neresinde anlam veremedim, yaklaşık 1 senedir forumdan bilgi manasında birşeyler kapmaya ve foruma bilgiler kazandırmaya çalışıyorum, elipman alım-satım olayına gelince bu şekilde bir çok öğrenci olsun veya durumu iyi olmayan sporcu arkadaşlar olsun malzeme sahibi oldu, ben malzemeleri kendim üretmiyorum ki, ben de başkalarından alıp her zaman zararına veriyordum ve şimdiye kadar kar ettiğimi de bilmem. önemli olan üst yönetim veya üyelerin çıkar sağlayan ard niyetli kişileri tespit ederek, üst yönetim tarafından artık sarı kart mı, kırmızı kart mı, siyah kart mı gereğinin yapılmasıdır. biz ekipman alıp satarken aynı zamanda diğer konulardaki tüm mesajları da okuyup yeni konular açarak forumun güncelliğinin devam etmesini de istiyoruz. sadece alım-satım olayına takılmıyoruz.

referandum olayına gelince , bundan kötü mana çıkaracak ne var anlayamadım, kelime olarak sadece halk oylaması şeklinde bile düşünülürse verilen tepkilerin ne kadar gereksiz olduğu anlaşılabilir, anket sadece üyelerin ne düşündüğünü anlamak içindi, oy verirsin sonucunu takip edersin, bu şekilde sıkıntı varsa ve sıkıntı olarak değerledirilirse herkes bunu bilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dünden beri yazıları okuyorum ve bariz bir şekilde taraflaşmaların olduğunu fark ettim.Anket aslında herkesin aklında soru işaretleri olan bi konuyu aydınlatmak için açılmış ama gerek yanlış anlaşılmalara gerekse yanlış üsluplardan dolayı bayağı kaymış.Açıkçası benim en sevmediğim bölüm olan ama çok yararlı olduğuna inandığım malzeme bölümünün yorumlara kapatılması benimde pek hoşuma gitmedi açıkçası çünkü malzeme alım satımı özellikle sanal alemde çok hassas bir konu.İnsanlar malzemeyi almadan akıllarındaki soruları soracak ki hem orda başka almak isteyenleride bilgilensin hem de gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilsin.Ama özelden mesaj atılınca bu bilgileri biz nasıl göreceğiz.Düşünsenize bir malzeme için satan kişiye 10 tane tahta nasıl ,vuruğu kırığı var mı,sap şekli ne,en son fiyat ne olur diye özelden mesaj attığını.İnsan bunalır yav bunlara cevap verirken.Tabi bunların hepsi benim görüşüm siz hala ne düşünürsünüz onu bilemem.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu konuda turushan abiyi destekliyorum.kendisi forumu farklı konularla güncel tutan bir abimiz.''POST'' larına Bi bakın derim...

VESSELAM

E zaten kimse kimse için "bu adam sadece alım satım yapar, forumda başka birşey yazmaz okumaz" dememiş ki? Bence konu anket sorusu ile sınırlı kalırsa daha faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üslup önemlidir, masa tenisi dışında bir başka foruma da üyeyim ( www.akvaryum.com), orada uygulanan sistem üyeleri Mod ve Yöneticiler dışında hiç bir kimse uyaramaz, yazılanın yanlışlığını usluba uygun olmayan bir şekilde kimse eleştiremez.

İyidir veya kötüdür bilemem ama insanların birbirine sanal ortamda dahi olsa ( Ki artık yavaş yavaş tanışıyoruz) saygısızlık yapmasına veya uygun olmayan lisanla hitap etmesine veya soru sormasına tahammül edemiyorum. Biraz daha kibar ve centilmen olunması temennisiyle, saygılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üslup önemlidir, masa tenisi dışında bir başka foruma da üyeyim ( www.akvaryum.com), orada uygulanan sistem üyeleri Mod ve Yöneticiler dışında hiç bir kimse uyaramaz, yazılanın yanlışlığını usluba uygun olmayan bir şekilde kimse eleştiremez.

İyidir veya kötüdür bilemem ama insanların birbirine sanal ortamda dahi olsa ( Ki artık yavaş yavaş tanışıyoruz) saygısızlık yapmasına veya uygun olmayan lisanla hitap etmesine veya soru sormasına tahammül edemiyorum. Biraz daha kibar ve centilmen olunması temennisiyle, saygılar.

Evet üsteki paragrafınızda işin gerçeklerini biraz olsun su yüzüne çıkartıyor.

Bir yazı yazılıyor yada konu başlığı açılıyor.Bir arkadaşımızdan hemen bir uyarı geliyor.Sen kimsin dediğimizde başlıyor tartışmalar .Uslubumuz saygı sınırlarını zorlamaya başlıyor.Bunu ben dahil birçok üyemiz bunu defalarca yaptı.Bir tartışma ortamı yaratamıyoruz birilerimiz iyi oluyor birilerimiz kötü,sonuçtan birşeyler çıkaramıyoruz ve sistem kendini sıfırlıyor.(Yöneticilerimiz tarafından).Bir sistem için en kötü olan birşey ortaya çıkmaya başlıyor.GURUPLAŞMA.

Mutlu azınlık bir anda mutsuz azınlığa dönüşüyor.

İkinci paragrafındada doğruları yakalamışsın..

Arkadaşlar burdaki ortam sanal değil gerçek çünkü forum buluşmalarında tanışmalar oluyor,kaynaşmalar oluyor.Burda sadece niclerimiz sanal gibi duruyor ama bizler mutlu küçük bir azınlığız.Birbirimizi öyle yada böyle tanıyoruz .İyiyi ve kötüyü birlikte bulacağız.

Tartışmalarımızda ,arkadaşımızın dediği gibi birazdaha centilmen ve kibar olsak ..

KTM

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ser sesi ser sesi uzaktan gelir keser sesi sizin gibi ustalar meclisinde benim gibi çıraklar keser sesi diyerek hiç bu konuya muhalefet olmak istemiyorum ama söylemeden de edemeyeceğim,

bence yerinde bir karar ama nasıl olduysa bir anlık dalgınlığımla diğer şıkkı işaretledim :(:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"referandum" adlı konu başlığını ve konu ile ilgili yorumları dikkatlice okudum.son forum buluşması ve yeni olan üyeliğimden edindiğim kanı bu platformun ve katılımcıların çok seviyeli olduğu yönünde..pek çok ve farklı konularda bilgiliyiz ve belli ki aynı konularda da..demokrasi denilende bu farklı görüşlerin de bir radalığı şeklinde dile gelmekte,getirilmekte ve yaşatılmaya çalışılmaktadır..burada bence bahsi geçen kelime ya da kelimelerin "öğretilmesi ya da açıklanmasının gereği yoktur! bir forum oluşturulmuştur ve sürekliliği ve forumun sağlığı açısından elbette kuralların konulmasına ve bu kuralların katılımcılar tarafından benimsenmesine ihtiyaç vardır..ve üslup denilen her şeyden önce gelmelidir..lütfen birbirimize karşı daha çok anlayış..saygılar..
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Referandum diye bir anket gördüm ve bir bakayım dedim o da ne! Herkes birşeyler eklemiş ve oylamadan çok eleştiri ve antieleştiri konusu olmuş.

Kimseye birşey dememek için konuya dönüyorum. Sanırım kim haklı, kim haksız olayını uzatmamakta fayda var. Sitenin kurucusu bir olayı kısıtlama gereği duyuyorsa demek ki bir rahatsızlık söz konusu ve kendisi hop diye böyle bir karar almadığına göre bence daha fazla uzatmamak gerekir. Gelelim verdiğim oya...

Bence kısıtlanması iyi olmuş arkadaşlar. En çok malzeme deneyen sitede sanırım benim. Her yeni çıkan ürünün üstüne atlayan, birebir görmek isteyen ve bunun için ucuz olsun diye mümkünse 2. elini benim gibi yeni çıkan ürünlere meraklı arkadaşlar vasıtasıyla sitemizden yada gittiğim derneklerden satın aldığım mümkün değilsede malzeme satan tedarikçilerden buldurtmaya çalıştığım (yeni ürünler hemen ülkemize gelmeyebiliyor) bir yapıya sahibim. Bu sebeple 2. el malzeme satan birçok arkadaşla hem yeni çıkan birşeyi almak için bir araya gelen hemde benim kullanmadığım tek tük şeyler olduğunda onlarda deneyebilsin diye takas yoluna giden biriyim. Ama bunları yaparken bu kısıtlanmanın beni etkileyeceğini sanmam. Çünkü her ay 6 ürün satıyor olsaydım ve bu her ay rutin şekilde devam etseydi o zaman benim için yeterli olurdu. Çünkü 1 ay içinde ben en fazla 2 veya 3 kombi deneyebilirim gibime geliyor. Belki ilk aldığımda birkaç vuruş yapıp beğenmediğim malzemeler olabilir tabii ama sonuçta cebimdeki parayla her ay en fazla 2-3 kombi alabilirim ve 6 ürün satışı benim için yeterli görünüyor. Bunu yazarken en fazla ürün alan ve deneyen üye olduğumu düşünerek yazıyorum. Benden daha çok malzeme alan üyemiz olmadığı düşündüğüme göre de beni bu kural rahatsız etmiyorsa sanırım diğer arkadaşlarıda rahatsız etmez...

Belki diyebilirsiniz ki, önemli olan kaç adet sattığın değil yapılan kısıtlama ve başka sitelerde bu durumun böyle olmadığı yönünde olduğu yönünde ama Ertan Beyde yıllardır böyle bir uygulama yapmayıp şimdi böyle bir karar alma gereği duyuyorsa demek ki bir rahatsızlık duyuyor ki uygulama yoluna gidiyor. Olayı böyle değerlendirip verilen karara da saygı duymamız gerekir.

Sonuçta ülkemizdeki satıcılar bu işten para kazanamazken 3-5 ekipman satışıyla kimse cebine artı bir rakam koyamaz ama sitemizdeki gereksiz şişkinliğin önlenmesinde de yarar var.

Sitenin ilk üyelerinden biri olarak bu site kurulduğunda ilk hatırladığım düşünceler; bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak, yurtiçi ve yurtdışı ilginç yazıları buraya taşımak, masa tenisiyle ilgili her türlü faaliyetleri birbirimize duyurarak güçlü bir grup oluşturmak ve masa tenisini daha ileriye taşıyabilmekti. Bu düşünceler Ertan Bey tarafından da söylenmiş şeyler değildi yanlış anlamayın sakın. Sadece ortak birliktelikti "neler yapabiliriz?" cümlesi altında toplandığımız. Bu düşüncenin halen devam ediyor olmasını sağlayan en önemli olgu, sitenin rantsız bir site şeklinde devam ediyor gerçeğini taşımasıdır. Bu sebeple yazıların artık gitgide 2. el bölümünde yoğunlaştığı görüldüyse ve artık yukarıdaki düşüncemiz yerine "ne alırım, ne satarım?" düşüncesi oluşmaya başladıysa bir yerde müdahele edilmesi gerekiyordu ve benim düşünceme göre iyide oldu.

Yukarıda yazdığım gibi bu kısıtlama beni rahatsız etmiyorsa sanırım diğer üyeleride etmez. Hem kişisel mesajlaşmalarda sınır yok ki! İsteyen istediği zaman birbirine birçok şey sorabilir ve özel satışlar veya takaslar yapabilir.

Dediğim gibi bu konu bazı üyelerimiz tarafından kısıtlamaya tepki olarak ortaya atılmış ama birde bu yazılanları derleyip toparlayan, biz yattıktan sonra yazdıklarımızı düzenlemeye çalışan, sadece yazılanları değil kişisel mesajlarında bir kısmını okuyan ve şikayetleri değerlendiren kurucumuzun yerine koyalım. Ve hergün sitenin amacının dışına çıktığını ve basit bir ticarethaneye döndüğünü düşünelim. Siz ne yapardınız?

Yazdıklarımın genel bir yazı olduğunu kimseyi ve hiçbir üyeyi baz almadığımı bilmenizi isterim. Bu kuraldan önce satışı olan arkadaşlarda lütfen üzerine alınmasın.

Bu arada Allahtan kimseye birşey demedim!.. Yazdıkça dibini bulmuşum galiba... :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Merhaba, bu konu istemeden de olsa çok uzadı. Herkes sıkıldı biliyorum. Öncelikle şu rahatsızlık veren "referandum" kelimesini izninizle sileceğim. Beni tedirgin eden şeyi aslında Burak86 çok güzel dile getirdi: "Düşünsenize bir malzeme için satan kişiye 10 tane tahta nasıl ,vuruğu kırığı var mı,sap şekli ne, en son fiyat ne olur diye özelden mesaj atıldığını.İnsan bunalır yav bunlara cevap verirken". Diğer bir konu takas ve 2. el alışverişlerin genellikle bu site üzerinden yapıldığıydı. Bu da bir çok kişinin faydalanmasına sebep oluyordu. Keşke ekipman satan online firmalar da 2. el alışverişe olanak tanısalar, belki o zaman bu sitede kısıtlama olmasa bile bu bölüm fazla rağbet görmezdi. Saadettin Bey'in şu sözü de çok hoşuma gitti: "Sonuçta ülkemizdeki satıcılar bile bu işten para kazanamazken 3-5 ekipman satışıyla kimse cebine artı bir rakam koyamaz". Ne kadar doğru. Reklam amacıyla yazılan bazı mesajların da masum olduğunu düşünüyorum, zaten hepimiz Türkiye'de hangi sitede ne satılıyor ezberledik bile. Forumda sıfır ekipman alım-satımının tamamen yasaklanıp takas ve kullanılmış malzeme alım-satımının serbest bırakılması da şimdi aklıma geldi, bu da hassas bir konu mudur acaba?

"Arkadaşlar burdaki ortam sanal değil gerçek çünkü forum buluşmalarında tanışmalar oluyor,kaynaşmalar oluyor" KTM' nin bu saptaması ise gene doğrulardan biri. Herkes birbirini gerçekten az çok tanıyor ve bir forum camiası oluşmuş durumda. Böyle bir ortamda mesajlarımızın havaya gittiğini değil, direkman kişilerin benliğine, şahsiyetine hitap ettiğini düşünmemiz lazım. Bu yüzden bir şey yazarken kırk defa düşünmekte fayda var.

Emrecim, bu kısıtlamanın iyi olduğunu söylüyorsun ama bak hep senin ikide bir indirime giderek "güncel" diyerek üst sıraya aldığın mesajların yüzünden şimdi ancak özelden konuşulacak alışveriş-takas işleri. Ve sen indirime gittin mi gitmedin mi bilemeyeceğiz:))

Son olarak eğer yazılar daha çok ekipman alan-satan bölümünde yoğunlaşıyorsa burada siteye üye olup da aktif olarak her konuda sohbete katılmayan, bilgi ve tecrübelerini herkesle paylaşmayan iyi oyuncuların dikkatini çekmek istiyorum. Sadece cevap vermekle yetinmeyin, siz de konu açın, karşılıklı yazışın, bizler de sizin hangi konularda nasıl konuştuğunuzu okuyalım, bilgi sahibi olalım, aklımıza gelen soruları soralım. Bu forum sitesinde iyi ve daha üst seviye oyuncuların karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını, konu açıp bu konuları derinleştirdiklerini hiç görmüyoruz genelde. Son zamanlarda konularda ve mesajlarda sığ ve yüzeysel içerikler görünmeye başladıysa bunun sorumlusu olarak ben sizleri görüyorum. Yahu ustaların kendi aralarında ekipman konusunda veya teknik ve taktik konularda hiç konu açıp sohbet ettiklerini, bilgi alışverişinde bulunduklarını göremeyecek miyiz bu sitede?

Herkese selam ve sevgilerimle....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili arkadaşlar tartışmak en doğal hakkımız benim demokrasi çemberimin içinde istediğim kadar yazıp çizerim ama başkasının çemberine basmamak şartıyla bırakın bir doğruyu bulmayı demokrasiyi bile bulamayız.

Sonuçta şuanki doğruyu bulduk .Yöneticilerimizin uyguladığı kara şu anki ortamda doğruymuş ama zaman içinde değişebilir.

Biliyorsunuz hızlandı yapışkanları kullanmak doğruydu ama kısa bir süre sonra tarih olacak.Dünya hızla dönüyor bu döngüye ayak uydurmamız gerekir yoksa uydusu bile olamayız çünkü bizi fırlatır atar.Atılmakta bana pek cazip gelmiyor.Tutunmak için oyunu kuralı içinde oynamak gerekir..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emrecim, bu kısıtlamanın iyi olduğunu söylüyorsun ama bak hep senin ikide bir indirime giderek "güncel" diyerek üst sıraya aldığın mesajların yüzünden şimdi ancak özelden konuşulacak alışveriş-takas işleri. Ve sen indirime gittin mi gitmedin mi bilemeyeceğiz:))

Katkım olduysa ne ala.

İlanı veren tanımlamayı adam gibi yapar fotoğraflayıp gösterirse, ki böylesi doğrusudur, kimse 28 tane özelden mesaj yollamaz veya yanıtlamaz. Ben çok şey sattım, son 6 ayda bu "tahtanın durumu nedir, kırık mı, sapı düz mü" gibi mesaj almadım. Çünkü bunlarında hepsi ilanlarımda vardı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi benim yerime geçin:

foruma giriyorum, daha önce forumda sürekli tartışma çıkaran, siteye yazı buluşma vs gibi bir katkıda bulunmamış bir üye, kuralları bile okuma zahmetine katlanmadan geliyor " bu kuralların değişmesi kötü oldu bunu eskisine döndürelim mi" diye soruyor. E pes! doğrusu.

sevgili tsubasa kurduğunuz bu cümle gerçekleri yansıtmıyor, eskisine döndürelim mi gibi bir soru sormadığı gibi böyle bir düşüncesi de olduğunu sanmıyorum, sonuçta bu bir anket, verilecek cevap evet ya da hayır olmalı, bırakalım gerisine yönetim karar versin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..