Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Karşılamada Sıkıntı.bh.

Hıcın

Recommended Posts

5. forum buluşmasında ilk maçım Ensari beyle idi, tabi ki yenildim. Bu maçtaki en önemli sıkıntım (aslında benim genel sıkıntım) servis karşılamakta güçlük çekmem.

BH'a gelen kuvvetli sert uzun kesik veya sert falsolu yan kesik servislere karşı kesikle karşılık veremiyorum, spinlerim çok iyi olmadığından ilk vuruşlar karşı masaya geçerse oyun devam ediyor geçmezse zaten kötü. Yani bu tür servisleri neredeyse hiç karşılayamıyorum. BH lastiğim Plasma 430 2.00 mm.

Şimdi sizce ne yapmam lazım, lastiğe alışmaya çalışayım mı yoksa raketin BH tarafına daha rahat servis karşılayabileceğim bir başka lastik mi alayım. Hangi lastiği önerirsiniz.

Genelde atak oynarım, her topa şut atmaya çalışırım, çok iyi değilim, kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çalışmaya devam. Servisi okuyup ona göre gerekli ayarlamayı yapabilmek için sizden üst seviye oyuncu arkadaşlarınızdan bence biraz tavsiye almanız lazım. Hatta yediğiniz servisleri onlara attırın, önerdikleri şekilde karşılamaya çalışın. Lastiğiniz çok da servis yemeye meyilli bir lastik değil zaten, üstü öyle çok top tutmuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

5. forum buluşmasında ilk maçım Ensari beyle idi, tabi ki yenildim. Bu maçtaki en önemli sıkıntım (aslında benim genel sıkıntım) servis karşılamakta güçlük çekmem.

BH'a gelen kuvvetli sert uzun kesik veya sert falsolu yan kesik servislere karşı kesikle karşılık veremiyorum, spinlerim çok iyi olmadığından ilk vuruşlar karşı masaya geçerse oyun devam ediyor geçmezse zaten kötü. Yani bu tür servisleri neredeyse hiç karşılayamıyorum. BH lastiğim Plasma 430 2.00 mm.

Şimdi sizce ne yapmam lazım, lastiğe alışmaya çalışayım mı yoksa raketin BH tarafına daha rahat servis karşılayabileceğim bir başka lastik mi alayım. Hangi lastiği önerirsiniz.

Genelde atak oynarım, her topa şut atmaya çalışırım, çok iyi değilim, kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Teşekkürler.

Lastikler ne kadar çok falso verirlerse o kadar falso yerler anladığım kadarıyla sizin özellikle backhendinizin falso problemi var. Şimdi elinizdeki lastiğin özelliklerine bakmak lazım.

( Plasma 430’un sünger sertliği, Plasma 470 e göre 5 derece daha yumuşaktır. Üst yüzey lastiği topa inanılmaz hız kazandırıyor. Plasma 430 üst düzey oyuncular için tavsiye edilse de oyununu geliştiren oyuncular içinde uygundur. Plasma serisinin orta güçteki 430 lastiği, 370 göre daha hızlı fakat 470 göre daha kontrollüdür.

Plasma serisi solüsyonun lastiğe sağladığı bütün olumlu etkilere sahiptir ve bu yüzden, Plasma lastikleri sık solüsyon kullanımı için uygun değildir ) Plasma 430 bu oyun tarziniza uygun gözükmüyor. Karşınızda iki şık gözüküyor.

1. Bir antrenör eşliğindi falsolu toplara karşı neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

2. Kontrol değeri fazla, hız ve falso değeri daha düşük lastik tercih etmelisiniz.

İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servis atma ve karşılama ile ilgili servis çalışması yapabilirsiniz, servis karşlılamada top açmayı deneyin, bunu başarabilmek için sevrisi çok iyi analiz etmeniz gerekir, top rakibin elinden çıktıktan sonra size gelene kadar topu çok iyi takip etmeli, rakibin bilek ve kol kareketlerini görmeli, çok iyi pozisyon almalı ve topla doğru zamanda buluşmalısınız. bunun için az önce de dediğim gibi bol bol servis antrenmanı yapmalısınız,

diğer alternatifler gördüğünüz herkesi, oyununda attığı servisleri ve karlışama şekillerini izlemelisiniz,

ve olmazsa olmaz ustaların maç videolarını seyretmeniz, servis karşılama ve servis atmadaki incelikleri görmeniz gerekir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servis atma ve karşılama ile ilgili servis çalışması yapabilirsiniz, servis karşlılamada top açmayı deneyin, bunu başarabilmek için sevrisi çok iyi analiz etmeniz gerekir, top rakibin elinden çıktıktan sonra size gelene kadar topu çok iyi takip etmeli, rakibin bilek ve kol kareketlerini görmeli, çok iyi pozisyon almalı ve topla doğru zamanda buluşmalısınız. bunun için az önce de dediğim gibi bol bol servis antrenmanı yapmalısınız,

diğer alternatifler gördüğünüz herkesi, oyununda attığı servisleri ve karlışama şekillerini izlemelisiniz,

ve olmazsa olmaz ustaların maç videolarını seyretmeniz, servis karşılama ve servis atmadaki incelikleri görmeniz gerekir

Katılıyorum. Lastik değiştirseniz de her halukarda zaman içersinde servis okumayı öğrenmeniz lazım. Servis yemeyen düz lastik zaten neredeyse yok gibi :).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Benim mesajım şu: Profesyonel servis atmak veya karşılayabilmek için öncelikle çevrenizde çok iyi bir oyuncu(lar) olması lazım. Ve sizin, imkansız ama bu oyuncu(lar) ile iyi ilişkiler içersinde olup sürekli antrenman yapıyor olmanız lazım. Zamanla oyununuz iyi seviyelere çıktığında nasıl üst düzey servis atılacağını ve karşılanacağını da öğrenmiş olursunuz. Bu söylediğim imkanlarınız yok ise malesef seviye atlamanız, servis atma ve karşılamada ustalaşmanız hayal olarak kalır. Çözüm olarak, 6 ay kadar gerçek bir üst düzey antrenör ya da oyuncudan ders alırsanız oyununuzun çok geliştiğini, masatenisinden çok daha fazla zevk almaya başladığınızı göreceksiniz. Yani bu olay teorik olarak anlatılıp seyredilerek öğrenilecek bir şey değildir, kurs-ders alarak aktif olarak çalışmanız lazım.

Yukarıda bahsettiğim imkanların yok denecek kadar kısıtlı olması sebebiyle 70 milyonluk ülkemizde masatenisi sporu yaygınlaşamıyor, geniş kitleler tarafından yapılamıyor işte. Böyle bir ortamda ya şanslı olacaksınız (iyi oyuncu, salon ve öğretici imkanları gibi), ya da ping pong oynamaya devam edeceksiniz. İşin kötü tarafı, şanslı olanlar sanki doğuştan özel bir yeteneğe sahipmişler de o yüzden iyi oynuyorlarmış gibi bir hava içersindeler.

Bu vesileyle son forum buluşmasına da farklı bir gözle eleştiride bulunmak istiyorum: Buluşma adı altında 2 gün boyunca yoğun olarak yapılan turnuvayı şuna benzettim; 80 tane ilkokul öğrencisiyle 20 tane asistan-doçent-profesör aynı sınava alınıyorlar, sonra da bu 100 kişi arasından dereceye girenler belli oluyor. Garip ama gerçek!! Takım maçları falan yapılacağına, seviyelere göre kategoriler tesbit edilse ve her kategori kendi içinde maç yapsa daha iyi olmaz mı? Mesela alt seviye, orta seviye, üst seviye gibi üç ayrı kategoride turnuva yapılsa ve tahta lastik hediyeleri bu üç seviyenin birincilerine verilse bence çok daha adil olurdu. İlk üç dereceyi paylaşanların yerinde ben olsam verilen kupa ve hediyeleri en uzak yerden zahmet edip gelen arkadaşlara jest olsun diye verirdim. Benim fikrim bu. Katılan olur, olmaz tabi.

Evet ne diyordum, iyi servis atma-karşılamayı pekiştirmek ve seviyemizi yükseltmek için en azından 6 aylık gerçek bir kursa katılmak gerekiyormuş, verilen ödevleri de aksatmadan günü gününe yapmak gerekiyormuş.

Sevgilerimle....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilgiler için çok teşekkür ediyorum, Tanju beyin dedikleri hususlarda 1-2 açıklama da bulunmak istiyorum.

Mayıs-Haziran ayında 1 ay kadar Amasya'da görevli olarak bulundum, Amasya'daki Gençlik ve Spor Müdürlüğünde bulunan masalarda tenis oynadım, kiminle derseniz Amasya yerel liglerinde oynayan 55 yaşlarında bir arkadaş (Öncel bey) ile Amasya Belediyespor'da oynayan (1.ligde) Gökhan Çıttır ile.

Bu 2 arkadaşın da seviyeleri benim seviyemin çok üzerinde tabi ama o kadar misafirferver ve samimi davrandılar ki bu davranış biçiminin zerresini maalesef büyük şehirlerde görmek maalesef çok zor. Bu 1 aylık sürede nerede ise haftada 2-3 kez ve en az 2-3 saat oynadık, bu süre içerisinde kendimde çok ciddi gelişme gördüm.

Tahmin ediyorum aynı oyun biçimini bulunduğum Ankara'da devam ettirsem oyundan daha çok zevk alacağım çünkü giderek geliştiğimi görüyorum. Ama ne oldu derseniz Amasya'dan geldikten sonra bu şekilde oynayacak maalesef birilerini bulamıyorum. Oynadıklarım arkadaşlar benim seviyemin altında (onlarla oynamaktan hiç gocunmadım belki onlarda benim sayemde biraz geliştirirler oyunlarını), ama seviyesi daha iyi birileri ile de oynamak veya onların benim veya benim gibi birilerini çalıştırmasını isterim. Masa tenisini iyi oynayanlar genelde kendilerinden düşük seviyedekilerle oynamak istemiyorlar ( en azından sürekli), 1-2 oynadıktan sonra davranış biçimlerinden sizinle fazla oynamak istemediklerini hissediyorsunuz, biraz da yaşın etkisi olsa gerek kendiliğinizden uzaklaşıyorsunuz. İş nerede kalıyor derseniz, imkanınız varsa ders almak için birilerini bulursunuz ve kendiniz geliştirirsiniz yoksa Tanju beyinde dediği gibi pin-pon, ping pong, topu karşı tarafa atayım yeter derecesinde kalır, bir miktar sonra da soğumaya başlarsınız.

Ankara'da küçk çocuklara ders veren 1-2 yer biliyorum ama erişkinlerin eğitimi daha farklı. Bu tür bir yer bilmiyorum, bana düzenli antreman yapman lazım derseniz bende sadece " bunu bende isterim" ama imkan var mı derseniz, yanıtını Ankaralı masa tenisçilerinden bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bol bol video izleyin ve gördüklerinizi masada partnere karşı deneyin. (partnerin de kötü olmaması gerekiyor) Benim karşılamakta zorlandığım birkaç servis vardı çinlilerin maç videoları çok yardımcı oldu. Aslında antrenörle çalışmak en doğrusu fakat antrenöre ayıracak zamanım yoktu videolar çok yardımcı oldu bana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..