Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Yasaklar Geliyor

Guest Fadıl Olguner

Recommended Posts

ITTF yeni yasaklarla geliyor.Surtunme ozelligi olmayan-frictionless- putur yasagı,VOC-solusyon yasagı ,tuning veren madeler yasagı,sporcuların sadece dogdukları ulkenin dısında baska milli takımında oynayamamaları yasagı .spinmax gibi maddelerin kullanma yasagı yakında uygulanmaya baslayacak.Ondan sonra lastik sungerlerinin kalınlıgının azaltılması,anti lastik yasagı,uzun puturlerin tamamen yasaklanması sırada bekliyor.Masa tenisi nereye gidiyor.ITTF ne yazık ki bu sporu olduruyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ITTF yeni yasaklarla geliyor.Surtunme ozelligi olmayan-frictionless- putur yasagı,VOC-solusyon yasagı ,tuning veren madeler yasagı,sporcuların sadece dogdukları ulkenin dısında baska milli takımında oynayamamaları yasagı .spinmax gibi maddelerin kullanma yasagı yakında uygulanmaya baslayacak.Ondan sonra lastik sungerlerinin kalınlıgının azaltılması,anti lastik yasagı,uzun puturlerin tamamen yasaklanması sırada bekliyor.Masa tenisi nereye gidiyor.ITTF ne yazık ki bu sporu olduruyor.

Ben bütün bu gelişmelere olumlu bakıyorum. Boşuna dememişler "tüfek icat oldu mertlik bozuldu!" diye. Serbest bırakıldığı takdirde bu gidişle yüzlerce lastik ve tahta çeşidi katlanarak çeşitlenmeye devam edecek, bin bir türlü yapıştırıcı, güçlendirici, hızlandırıcı, kontrol arttırıcı, spin yükseltici, kıl, tüy, ilaç, v.s. derken bu spor tam bir tüketim endüstrisi ve kandırmaca piyasası haline gelecek. Aslında firmalar her yıl ürettikleri yeni lastikleri tahtaları abartılmış hız-spin-kontrol değerleriyle piyasaya sürerek bu sporu öldürüyor. 1967 yılında piyasaya sürülmüş Sriver lastiği ile 20 dünya şampiyonluğu, 70 Avrupa şampiyonluğu kazanılmış ve hala bu lastik üst sıralarda kullanılmaya devam ediliyorsa demek ki ortada sorgulanması gereken bir şeyler var. Bence ITTF ne yaptığını iyi bilen bir kurumdur.

Bugün ITTF "raket tahtası olarak tahta kullanmak şart değil" dese, 1 ay içersinde bilumum farklı maddelerden yapılmış şeyler önümüze sürülüp işte bu en iyisi diye satılmaya ve pazarlanmaya çalışılır. Forumda bile lastikleri tahtaları merak etmekten, onlar hakkında en ince ayrıntılarına kadar konuşmaktan başka bir şey pek yapmıyoruz. Hiç kimse servis atmanın inceliklerini sormuyor veya anlatmıyor. Taktik konusunda hiç kimse yazmıyor. İyi oyuncular bu sporda iyi bir seviyeye gelinceye kadar nasıl çalıştıklarından, senelerce kimlerle nasıl oynadıklarından bahsetmiyor. Genelde lastik ve tahta önermekle kalıyoruz. Pahalı ve yüksek teknoloji ekipmanlara geçince seviye atlayacağımızı sanıyoruz. Masatenisi hastalığı giderek ekipman hastalığı haline dönüşüyor, dönüştürülüyor.

Ekipmanlar iyice sadeleşse de keşke bu oyunu sihirbaz gibi mükemmel oynayanları görüp "vay beee!" diyebilsek. O zaman herhalde oyuncu adına üretilmiş tahta piyasası da biterdi bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bütün bu gelişmelere olumlu bakıyorum. Boşuna dememişler "tüfek icat oldu mertlik bozuldu!" diye. Serbest bırakıldığı takdirde bu gidişle yüzlerce lastik ve tahta çeşidi katlanarak çeşitlenmeye devam edecek, bin bir türlü yapıştırıcı, güçlendirici, hızlandırıcı, kontrol arttırıcı, spin yükseltici, kıl, tüy, ilaç, v.s. derken bu spor tam bir tüketim endüstrisi ve kandırmaca piyasası haline gelecek. Asıl firmalar her yıl ürettikleri yeni lastikleri tahtaları abartılmış hız-spin-kontrol değerleriyle piyasaya sürerek bu sporu öldürüyor. 1967 yılında piyasaya sürülmüş Sriver lastiği ile 20 dünya şampiyonluğu, 70 Avrupa şampiyonluğu kazanılmış ve hala bu lastik üst sıralarda kullanılmaya devam ediliyorsa demek ki ortada sorgulanması gereken bir şeyler var. Bence ITTF ne yaptığını iyi bilen bir kurumdur.

Bugün ITTF "raket tahtası olarak tahta kullanmak şart değil" dese, 1 ay içersinde bilumum farklı maddelerden yapılmış şeyler önümüze sürülüp işte bu en iyisi diye satılmaya ve pazarlanmaya çalışılır. Forumda bile lastikleri tahtaları merak etmekten, onlar hakkında en ince ayrıntılarına kadar konuşmaktan başka bir şey pek yapmıyoruz. Hiç kimse servis atmanın inceliklerini sormuyor veya anlatmıyor. Taktik konusunda hiç kimse yazmıyor. İyi oyuncular bu sporda iyi bir seviyeye gelinceye kadar nasıl çalıştıklarından, senelerce kimlerle nasıl oynadıklarından bahsetmiyor. Genelde lastik ve tahta önermekle kalıyoruz. Pahalı ve yüksek teknoloji ekipmanlara geçince seviye atlayacağımızı sanıyoruz. Masatenisi hastalığı giderek ekipman hastalığı haline dönüşüyor, dönüştürülüyor.

Ekipmanlar iyice sadeleşse de keşke bu oyunu sihirbaz gibi mükemmel oynayanları görüp "vay beee!" diyebilsek. O zaman herhalde oyuncu adına üretilmiş tahta piyasası da biterdi bence.

Bende Tanju bey gibi; bütün bu gelişmeleri ve yasakları olumlu buluyorum.

Teknik ve taktik kazanımlar ve paylaşımlar hususundaki serzenişi ve eleştirisinede katılıyorum.

Duygularıma tercüman olması sebebiylede Tanju beye Teşekkür ediyorum.. :thup::alkis:

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı düşüncede olduğumuza sevindim arkadaşım. Geçmiş yıllarda ITTF, her iki tarafı da kırmızı olan raket yüzlerini yasaklayıp kırmızı ve siyah şartını getirirken de haklıydı. Bir sebebi vardı. İnanıyorum ki, alınan her yeni karar ve yasak ile gelecekte masatenisi daha fazla seyir zevki olan ve daha büyük kitlelere hitap eden bir spor olacak. Sevgiler Mustafa kardeşim.. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende Tanju bey gibi; bütün bu gelişmeleri ve yasakları olumlu buluyorum.

Teknik ve taktik kazanımlar ve paylaşımlar hususundaki serzenişi ve eleştirisinede katılıyorum.

Duygularıma tercüman olması sebebiylede Tanju beye Teşekkür ediyorum.. :thup::alkis:

Selamlar,

Degerli arkadaslar goruslerinize saygı duyuyoyum ancak inanıyorum ki cesitlilik bir sporun zenginligidir.ITTF'e gelince yapmaya calıstıklarına uc nedenle karsıyım 1,Bu kararları alırken katılımcılıga asla onem vermediler,uye ulke Federasyonlarının bircogunun fikirlerini almadılar.Karsı cıkan basta Avusturya ve Isvec'e yaptırım uygulamaya kalktılar.Ben İngiltere Federasyonu'nun bazı yasaklar alındıktan sonra haberi oldugunu cok iyi biliyorum.Ancak İngiltere bunlara boyun eymedi ve tırtıl yasagını uygulamıyor,bir yıl erteledi.ITTF Baskanı Adham Saharara ne yazık ki cok az sayıda sınırlı kisilerle bu kararları alıyor ve cok hata yapıyor. 2,ITTF gibi Dunya Masa tenisi Sporu'nun patronu bir kurulus bu yasaklar konusunda amatorce hatalar yapıyor.İste ornekleri Yasaklanacak lastiklerin listesini tabiri caizse yuzlerine gozlerine bulastırdılar ,Ilk listede Hallmark Original gibi Dunya'nın en frictionless tırtılını yasaklamadılar da Friendship 799 gibi spin kapasitesi yuksek bir tırtılı yasakladılar.Tabii bu tek hata degil aynı hataları Joola Badman,Hallmark Super Nova,Friction Special ve digerlerinde yaptılar.Masa teniscilerin onune kesin bir liste suremediler.İnsanlar bu lastikleri aldı sonra yasaklanacagını ogrendi.Tuning yasagı konusunda ITTF resmen buyuk sirketlere teslim oldu.Bakın lastik ureticileri tuner li lastik uretebilecek ama oyuncular tunersiz bir lastik alıp booster veya parafin ile tuning yapamıyacak.Sadece 30 kurusluk parafin ile aynı etkiyi yapmak olası iken yapamayacak.Tunerli lastik yapma teknolojisine sahip bir iki uretici zengin olacak.Yakında hepimiz lastik fiyatlarının nasıl artacagını gorecegiz.ITTF hataları ile ilgili daha cok seyler yazabilirim ama yer sorunu 3.Sharara!nın ekipmanları yasaklayarak bir yerlere varacagına inanmıyorum.Bugune dek yasaklamalarla kim basarılı olmus ki.İlgilenen arkadaslar Mega spin Table tennis Form'a girerek bu konuları okuyabilir,orada ayrıntılı bir sekilde herseyi yazdım ve orada baska arkadasların da gorusleri var.Turkiye'deki tum masa tenisi sevenlere selamlar saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey dediklerinde tamamen haklı.

Fadıl bey'in söylediği söze ( cesitlilik bir sporun zenginligidir ) maalesef katılamayacağım. Her şeyin bir sınırı olmalı.

Düşünsenize mikroçip kontrollü tahtalar icat edilirmiş ve topun geliş hızı ve açısına göre süngerin sertliğini değiştirirmiş.

Ve fiyatı da 5000$ olurmuş. Masa tenisi oynayanların %5'i bunu alırmış ve gerisi de sadece seyredermiş....

Veya herkes alırmış ve 5000$'ı mecburen harcamış olurmuşuz...

Çok uçuk bir örnek oldu, ama maksat spor ve eğlence ise bunu mümkün olduğunca basit (normal) malzemelerle yapabilmeli ki oynayanların sayısı artsın.

Bu durumda aklıma yine, daha önce de bahsettiğim http://www.hardbat.com/ olayı geliyor. 1950-60 yılların raketleri ile ne kadar da çekişmeli ve eğlenceli maçlar yapıyor sporcular.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Lütfen herkes bu yazdıklarımı dikkatle okusun.

Dün Fenerbahçe Veteran Derneğinde antrenmandaydım. Metin Hocanın öğrencilerinden minik Batuhanla (Müthiş kabiliyet) antrenman yapıyordum. Metin hoca çok sevdiğim saygı duyduğum bir hoca geçenlerde konuştuk Batuhanın raketini su bazlıya geçirdim dedi. Artık yapıştırmayacak bu şekilde antrenmanlarını sürdürecek dedi. Metin Hoca, ITTF yasaklarından dolayı Batuhanı bu şekilde oynatması konusunda yerden göğe kadar haklı. Neyse lafı fazla uzatmayayım.

O spin çekiyor ben blok yapıyorum o blok yapıyor ben spin çekiyorum. Benim raket muazzam atıyor süper hissettiriyor ben eski sistem yapıştırmaya devam ediyorum. Eskiden yüzdesi iyi olan çocuk gitmiş içeri 3.topu atamayan biri gelmiş. Düşündüm hani belki çok yoruldu kolu kalkmıyor diye ama biliyorum yorgun değil birşeyler yapmak istiyor ama olmuyor Batuhan çok azimli bir çocuk antrenmanda yorulsa da belli etmiyor var gücüyle savaşıyor. Blokları da iyi değil bir iki spin çekiyorum topa blok koyamıyor kontrol edemiyor. Yapıştırmadığı için raketi hızlı olsun diye Metin hoca Gergely vermiş. Şimdi diyeceksiniz tabi kontrol edemez karbon tahtalar zaten kontrolsüz. Hayır. top bir farklı geliyor boş gibi tuhaf topların hiçbiri spinli gelmiyor ve her bir spin farklı farklı yerlere gidiyor. Çocuk topu kontrol edemiyor.

Şimdi sıkı durun. Aldım raketini elime söktüm lastiklerini. Bastım hızlandırıcı solüsyonu. 5 dk sonra raket bir ötmeye başladı. Batuhan ard arda spinler çekmeye başladı top çok etkili ve spinli geliyor. Çocuk hiç hata yapmıyor sağdan soldan spinleri çekiyor. Batuhana bir güven geldi ekstra hareketler yapmaya başladı oyununa inanamadım çektiği her spin içerde, top yere düşmüyor. 1-2 tane spin çekemeyen çocuk gitmiş yerine bambaşka oyuncu gelmişti. Batuhanın boyu çok kısa, o spin çekiyor ben blok yapıyorum bazen öyle uç köşelere atıyorum ki o kısacık boyuyla öyle bir yetişip spin çekiyor ki inanamazsınız.

ITTFin hızlandırıcıları yasaklamasını sağlık açısından doğru buluyor saygı duyuyorum ama Masa tenisini katlettiği bir gerçek. Klasik lastiklerin doğası bu ne yazık ki solvent (VOC) bazlılar hariç bu tür lastikleri hızlandırmak mümkün değil. Henüz daha öyle bir madde keşfedilmedi.

Geleceğin büyükler Türkiye Şampiyonu Batuhan'ın üzerinde denedim. Yapıştırmak top kontrolünü sağlıyor yani uzun ralliler demek. Ben anlamıyorum ITTF neden farkında değil acaba işine mi gelimiyor? Halbuki seyir açısından topun masada durmasını defalarca her platformda tekrarlayan ITTF değil mi?

Firmalar ha bire yeni nesil doğru dürüst spin üretmeyen beta lastikler üretiyorlar üstelik fiyatları da hani o pahalı bulduğumuz brycelardan daha pahalıya.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hernekadar yasakları kısmen desteklesem de ITTF'in iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Oyuncuları, amatörleri üreticilere yem etmekten başka birşey yapmıyorlar. Bunu yasaklayalım şu üretici daha çok kazansın, bunu yasaklayalım ucuz lastik alamasınlar, alsalar da performans alamasınlar. Solüsyonu yasakladılar, sağlığa zararlı dediler, tamam dedik. Sürtünmesiz pütür dediler, ona da zaten sinirimizi bozuyordu iyi oldu dedik. Booster dediler, onun sağlığa zararı yok neden dedik, süngerin özelliğini değiştiriyor dediler. Değiştiriyor evet. Bunu ben değiştirirken haksız rekabet oluyor, kurallara aykırı oluyor. Ama X üretici bunu süngere gömüyor, paketleyip satıyor. O değiştirmek olmuyor. Çünkü o üretici o lastiği normal lastiğin 1,5 misline bize yaslayacak, çünkü o üretici de ITTF'e lastiği onaylatmak için parasını akıtacak. O etkiyi kısa süre içinde gerçekten süngere gömecekler, o zaman yasaklamanın ne alemi kaldı? Yani birileri birilerini besleyecek diye Shara'mıdır nedir o abi kafasına göre kurallar koyuyor. Bize kalan seyredip cüzdanı hazırlamak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Lütfen herkes bu yazdıklarımı dikkatle okusun.

Dün Fenerbahçe Veteran Derneğinde antrenmandaydım. Metin Hocanın öğrencilerinden minik Batuhanla (Müthiş kabiliyet) antrenman yapıyordum. Metin hoca çok sevdiğim saygı duyduğum bir hoca geçenlerde konuştuk Batuhanın raketini su bazlıya geçirdim dedi. Artık yapıştırmayacak bu şekilde antrenmanlarını sürdürecek dedi. Metin Hoca, ITTF yasaklarından dolayı Batuhanı bu şekilde oynatması konusunda yerden göğe kadar haklı. Neyse lafı fazla uzatmayayım.

O spin çekiyor ben blok yapıyorum o blok yapıyor ben spin çekiyorum. Benim raket muazzam atıyor süper hissettiriyor ben eski sistem yapıştırmaya devam ediyorum. Eskiden yüzdesi iyi olan çocuk gitmiş içeri 3.topu atamayan biri gelmiş. Düşündüm hani belki çok yoruldu kolu kalkmıyor diye ama biliyorum yorgun değil birşeyler yapmak istiyor ama olmuyor Batuhan çok azimli bir çocuk antrenmanda yorulsa da belli etmiyor var gücüyle savaşıyor. Blokları da iyi değil bir iki spin çekiyorum topa blok koyamıyor kontrol edemiyor. Yapıştırmadığı için raketi hızlı olsun diye Metin hoca Gergely vermiş. Şimdi diyeceksiniz tabi kontrol edemez karbon tahtalar zaten kontrolsüz. Hayır. top bir farklı geliyor boş gibi tuhaf topların hiçbiri spinli gelmiyor ve her bir spin farklı farklı yerlere gidiyor. Çocuk topu kontrol edemiyor.

Şimdi sıkı durun. Aldım raketini elime söktüm lastiklerini. Bastım hızlandırıcı solüsyonu. 5 dk sonra raket bir ötmeye başladı. Batuhan ard arda spinler çekmeye başladı top çok etkili ve spinli geliyor. Çocuk hiç hata yapmıyor sağdan soldan spinleri çekiyor. Batuhana bir güven geldi ekstra hareketler yapmaya başladı oyununa inanamadım çektiği her spin içerde, top yere düşmüyor. 1-2 tane spin çekemeyen çocuk gitmiş yerine bambaşka oyuncu gelmişti. Batuhanın boyu çok kısa, o spin çekiyor ben blok yapıyorum bazen öyle uç köşelere atıyorum ki o kısacık boyuyla öyle bir yetişip spin çekiyor ki inanamazsınız.

ITTFin hızlandırıcıları yasaklamasını sağlık açısından doğru buluyor saygı duyuyorum ama Masa tenisini katlettiği bir gerçek. Klasik lastiklerin doğası bu ne yazık ki solvent (VOC) bazlılar hariç bu tür lastikleri hızlandırmak mümkün değil. Henüz daha öyle bir madde keşfedilmedi.

Geleceğin büyükler Türkiye Şampiyonu Batuhan'ın üzerinde denedim. Yapıştırmak top kontrolünü sağlıyor yani uzun ralliler demek. Ben anlamıyorum ITTF neden farkında değil acaba işine mi gelimiyor? Halbuki seyir açısından topun masada durmasını defalarca her platformda tekrarlayan ITTF değil mi?

Firmalar ha bire yeni nesil doğru dürüst spin üretmeyen beta lastikler üretiyorlar üstelik fiyatları da hani o pahalı bulduğumuz brycelardan daha pahalıya.

batuhan masanın üstünden sadece omuzları ve kafası görünen minicik bir çocuk. ama o kadar yetenekli bir minik görmedim hayatımda ben. spinleri toplara yetişmesi herşeyiyle yetiştirilmeye değer bir oyuncu. umarım başarılı olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hernekadar yasakları kısmen desteklesem de ITTF'in iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Oyuncuları, amatörleri üreticilere yem etmekten başka birşey yapmıyorlar. Bunu yasaklayalım şu üretici daha çok kazansın, bunu yasaklayalım ucuz lastik alamasınlar, alsalar da performans alamasınlar. Solüsyonu yasakladılar, sağlığa zararlı dediler, tamam dedik. Sürtünmesiz pütür dediler, ona da zaten sinirimizi bozuyordu iyi oldu dedik. Booster dediler, onun sağlığa zararı yok neden dedik, süngerin özelliğini değiştiriyor dediler. Değiştiriyor evet. Bunu ben değiştirirken haksız rekabet oluyor, kurallara aykırı oluyor. Ama X üretici bunu süngere gömüyor, paketleyip satıyor. O değiştirmek olmuyor. Çünkü o üretici o lastiği normal lastiğin 1,5 misline bize yaslayacak, çünkü o üretici de ITTF'e lastiği onaylatmak için parasını akıtacak. O etkiyi kısa süre içinde gerçekten süngere gömecekler, o zaman yasaklamanın ne alemi kaldı? Yani birileri birilerini besleyecek diye Shara'mıdır nedir o abi kafasına göre kurallar koyuyor. Bize kalan seyredip cüzdanı hazırlamak.

Emrecim sonuna kadar haklısın. Hay ağzına sağlık. ITTF öce sağlık sağlık diye bize empoze etti, bizi kadırdı. Baksanıza şimdi geldikleri yere siz boosterlamayın üretici firma yapsın onlar kazansın. Bizle ökaliptusu paraffin oili bulduk kaldı ki ben bunları da tavsiye etmiyorum daha önceki yazılarımda neden tavsiye etmediğimi yazdım. ITTF, bu oyun popüler olsun millet izlemekten zevk alsın diye uğraşmıyor bence artık onlara inanmıyorum tek dertleri var ceplerini doldurmak.

Yahu ben kendimi bildim bileli bu Abraham denen adam başta. Yok mu başka bu işe el atacak bir babayiğit. Yoksa son günlerini yaşıyor da ne yapsam yanıma kardır diye mi uğraşıyor.

Şimdi bu VOClar yasaklanıyor değil mi? En azından bunun kesin olduğunu biliyoruz. Diğerleri uygulanır mı uygulanmaz mı bilmem. Bir de ENEZ diye bir cihaz var bu da kesin mi? Evet kesin. Bu cihaz 280 euro. Tanıtım sitesi www.enez.de

Federasyon her ile olmasa da belli başlı illere bu cihazı yollar mı? Evet yollar. Bütün illere yollamaya kalksa 25 000 euro yapar. Sıkı pazarlık yapsa toptan alsa büyük illere de 1 den fazla alınacağını düşünsek 15 000 a bu işi kapatır gibime geliyor. Bence federasyonun karşılayacağı bir para. Sanırım yeni sezonda Masa Tenisine ayrılan yıllık bütçe artacakmış. Bu durumda daha kolay satın alır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gelelim şu VOC denen sağlığımızı tehdit eden solventlere. Birçok yabancı forumlarda da yazıldığı üzere gördük ki orjinal solüsyonların içinde Heptan denen bir çözücü var. Herkes atıyor tutuyor. Yok kanser yapıyor yok öldürüyor. http://www.msds.com/ diye bir site var orda ne kadar kimyevi maddeler ve üreticileri var ise o sitedeki veritabanında tutuluyor.

MSDS: Material Safety Data Sheets

Her ürünün içeriğini yazıyorlar zararları tehlikesi özelliği içeriği nakliyesi patlayıcılığı gibi bir çok bilgi var. Heptanı inceledim. Kesinlikle kansorejen özelliği yok.

Ciğerlere sinir sistemine koklandığı zaman etki eder diye bir bilgi var. Bir de ppm değerleri var. ppm in açılımını bilmiyorum sanırım. Gün boyunca o maddeye maruz kaldığın miktar gibi birşey.

Hepimiz biliyoruz hayatımıza teknolojinin girmesiyle bir çok aldığımız hazır gıdalardan tutun da çocuklarımızın oynadığı oyuncaklara kadar kansorejen madde içeren ürünler var. Hatta geçenlerde bir liste okumuştum internette kullandığımız hangi ürünler kansorejen madde içeriyor diye. Bir de başlık atmışlar kesinlikle paranoyaklar okumasın diye. Şaşar kalırsınız yediğimiz büskiviler de bile böyle bir risk varmış. Hergün cep telefonlarını kulağımıza dayıyoruz bilgisayar ekranlarının başında saatlerce vakit geçiriyoruz. Benzinde bilimum solventler var her gün trafikte arabaların ekzoz dumanlarını içimize çekiyoruz. Hergün gazeteler stresle nasıl baş edilir diye başlıklar atıyor. Sigara kanser yapıyor diye her gün basbas bağırıyorlar. Allahtan sigara yasağı geldi de içmeyen biri olarak biraz nefes alabildim. Olur olmadık bir çok yerde sağlığımızı direk tehdit eden bu maddeye istemesem de maruz kalıyordum. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Şimdi size soruyorum beni eleştirenler de olacaktır mutlaka. Uygun açık ortamlarda içeriğinde heptan olan yapıştırıcıları sadece 2-3 dk ayırarak yapıştırmak sağlığımızı ne kadar tehdit edebilir yukarıda verdiğim örneklerin yanında. Çocuklarımız okullarda yapıştırıcı kullanmıyorlar mı? Ben hatırlıyorum ilkokulda orta okulda lisede sürekli uhu gibi 404 gibi yapıştırıcıları sık sık kullanıyordum. Kokusu da çok hoşuma giderdi. Eminim hepiniz kullanmışsınızdır. Onlar yasaklandı mı hala piyasada gani gani var. Niye onlara da el atmıyorlar. Kısacası hayatımızı sağlığımızı tehdit eden masa tenisi haricinde çok faktör var.

Trikloretilen diye bir madde var uluslararası standartlar koyan kurumlar bu tür maddelere kansorejen risk değerleri belirliyorlar. Bu madde değeri diğerlerine göre yüksek. Ben bunu da araştırdım. Eskiden prolar bu çözücüyü de kullanırlarmış lastiklerde. Risk değeri yüksek olduğu için ITTF bu ve buna benzer olanları yasaklamış. Szi biliyor musunuz bu maddeyi kuru temizleyiciler hergün kıyafetlerinizdeki lekeleri çıkarmak için kullanıyorlar.

Annelerimiz eşlerimiz hergün temizlik malzemeleri kullanıyorlar. Bunların içeriğinde ne olduğunu biliyor muyuz hayır. Ama çoğunda solventler var. Yani masa tenisine gelene kadar sorgulayacağımız o kadar çok şey var ki.

Ben ITTFin birinci derece yasakları sağlık açısından koyduğunu düşünmüyorum. Ancak %10 bir rolü vardır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar,tum bu yasakların Sharara'ya gore amacı masa tenisini populer yapmak ancak gercekte birilerinin cebini doldurmak.Bakın tunerli lastikler uretici tunerlerse serbest ,sporcuya yasak,bu yasakla Almanya'daki bir iki tuner teknolojisine sahip uretici milyarlar kazanacak.VOC solusyon yasagı geliyor.Raketin solusyonlu olup olmadıgını belirleyen ENEZ isimli aleti ureten koseyi donecek.Dusunun sadece Turkiyede en azından kac ENEZ gerekir.Ve Dunyada.Kaldı ki bu alet yuzde yuz olcemiyor.Uygulamaya gecsin turnuvalardaki şamatayı goreceksiniz.Sporcu su bazlıya gecmis ama daha once lastige kullandıgı solusyon nedeni ile magdur olacak.Bir de her raketi saglanan tek ENEZ le olcmek icin harcanacak zamanı dusunun.Turnuvalar 1-2 gun uzar en azından.Tabii federasyon her ile 10 ENEZ alırsa bilemem.Bir de Adham Sharara'nın putur yasagı komedisi var.Belli puturleri yasaklıyor.Sporcu yasal bir puturu alır ve surtunmesini yok ederse ne yapacak.Surtunmeyi olcen alet sadece ITTF de var. O da yalan yanlıs olcuyor.Hallmark Orginal ve super Defence hic sutunmesi olmamasına ragmen bu testi gecti.Spinli kısa putur Friendship 799-1 gecemedi.Hakemin elini puturlere surerek olcum yapamayacagı mahkeme kararı ile onaylandı.ITTF bu konuda birsey yapamayacagını kabul etti.Alın size yasadısılıgı tesvik.Masa basında oturup kendi basına yasaklar yapmakla olmuyor bu isler,bu kararların uygulamasının altyapısını hazırlamadan.Bir de ITTF baskanı ne yazık ki kin guduyor.Son Dunya vereran sampiyonasında 65-69 yas arası ciftler sampiyonun kim oldugu yazmıyor ITTF sitesinde.Diger tum neticeler var.Cunku o sampiyon Sharara'ın yasaklarla yok etmek istedigi adam Dr Herbert Neubauer.İnanması zor ama isteyen kontrol edebilir ITTF sitesinden.Bir baska olayı ITTF sitesini mini etek giydirdigi sporcu bayanların resimlri ile doldurmustu kısa sure once.Masa tenisini boyle populer yapacaktı aklınca.İnanılmaz tepki gordu vazgecti.Yaz yaz bitmiyor.İste ITTF ve baskanının hali.Herkese selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yapıştırıcıların ITTF tarafından yasaklandığına dair birçok yazı yazdınız ama bence solüsyondan çok iyi para kazanan büyük firmaların buna engel olamamasını tek bir anlamı var. O da yasaklanma olayının Dünya Sağlık Örgütü (yada uluslararası anlamdaki adı tam olarak ne ise) tarafından emrivaki olarak yaptırılmasıdır. En azından ben böyle olduğuna inanıyorum.

Günümüzde bir asprin bile doping sayıldığına göre solüsyonlarda belki bizim ismini tam olarak bilmediğimiz bir veya birkaç etkileşim sonucu oluşan çözelti yüzünden vücudumuzun zarar gördüğünü tespit edip ITTF Yetkililerini zorlayarak yasaklattırmış olabilirler. ITTF ise karizmayı bozmamak adına bu ürünlerde sağlığa zararlı çözeltiler olduğu için tarafımızdan yasaklatılmıştır diyerek olayı kapattı.

Eski yapıştırıcılardan kullanan herkes memnun ama sanırım ya lastiklerimizi solüsyonsuz kullanmaya başlayacağız yada biraz daha bekleyip firmaların en azından eski solüsyonlu lastiklerin kalitesini yakalamasını bekleyeceğiz.

Bakınız birkaç sene öncesine kadar herkez filmli fotoğraf makinesi kullanıyordu ve dijital makineler ilk çıktığında herkez söyleniyordu. Yok kağıda basmıyormuş, yok çözünürlük kalitesi iyi değilmiş, vs.. gibi. Ama artık hem kağıda basmaya başladılar hem iyi çözünürlük kalitesine ulaştılar hem de fiyatları her geçen gün iniyor.

Uzun lafın kısası; bir süre sonra bunlara da alışacağız.. hem firmaların daha iyi ve bizi memnun edecek ürünler üretmelerini hemde fiyatlarının makul seviyelerde olmasını beklememiz gerekecek derim... aceleci olmayalım... Yada yukarıda yazdığım gibi solüsyonsuz oynamayı deneyeceğiz.. en azından geçiş dönemine kadar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fadıl Bey, çok iyi konulara değinmişsiniz. Bu adam yıllardır ITTFin başında neden hala değişmiyor hiç anlam veremedim.

Ali Bey,Adham Sharara'yı degistirmek için uye federasyonların secimde onu secmemesi lazım ama ne yazık ki adam ahtapot gibi her yana uzanmıs.Her tarafta adamları var.Kendisine tepki gosteren federasyonları da baskı altına alıyor.Son olarak Avusturya'ya ihtar verdi.Ancak İngiltere ile sanırım ipleri yakında koparacak.İngiltere bazı radikal kararlar aldı.Ornegin Tırtıl yasagını bir yıl erteledi.Ancak benim hayret ettigim Çin.Sharara acıkca yaptıgı roportajlarda getirecegi yasaklarla Çin'in masa tenisindeki saltanatına son verebilecegini soyluyor ama Çin Federasyonu hic tepki vermiyor.Hayret bir sey.Bir de bu zat bazı sitelerde aleyhine yazılar yazanları site yoneticisine sikayet edip,yazdırmamaya calısıyor.Son olarak My table tennis net sitesine mudahale etti ancak basarılı olamadı.Simdi o sitede hakkında neler yazılıyor neler.Kendisini saka yollu duelloya bile davet ediyorlar ve işin ilginci o da yanıt veriyor gelin duello yerine masa tenisi macı yapalım diyor.Demesine diyor ama sonra polise sikayette bulunuyor.Neyse bizim site Turkce anlamaz tabii birileri yetistirmezse....Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yapıştırıcıların ITTF tarafından yasaklandığına dair birçok yazı yazdınız ama bence solüsyondan çok iyi para kazanan büyük firmaların buna engel olamamasını tek bir anlamı var. O da yasaklanma olayının Dünya Sağlık Örgütü (yada uluslararası anlamdaki adı tam olarak ne ise) tarafından emrivaki olarak yaptırılmasıdır. En azından ben böyle olduğuna inanıyorum.

Günümüzde bir asprin bile doping sayıldığına göre solüsyonlarda belki bizim ismini tam olarak bilmediğimiz bir veya birkaç etkileşim sonucu oluşan çözelti yüzünden vücudumuzun zarar gördüğünü tespit edip ITTF Yetkililerini zorlayarak yasaklattırmış olabilirler. ITTF ise karizmayı bozmamak adına bu ürünlerde sağlığa zararlı çözeltiler olduğu için tarafımızdan yasaklatılmıştır diyerek olayı kapattı.

Eski yapıştırıcılardan kullanan herkes memnun ama sanırım ya lastiklerimizi solüsyonsuz kullanmaya başlayacağız yada biraz daha bekleyip firmaların en azından eski solüsyonlu lastiklerin kalitesini yakalamasını bekleyeceğiz.

Bakınız birkaç sene öncesine kadar herkez filmli fotoğraf makinesi kullanıyordu ve dijital makineler ilk çıktığında herkez söyleniyordu. Yok kağıda basmıyormuş, yok çözünürlük kalitesi iyi değilmiş, vs.. gibi. Ama artık hem kağıda basmaya başladılar hem iyi çözünürlük kalitesine ulaştılar hem de fiyatları her geçen gün iniyor.

Uzun lafın kısası; bir süre sonra bunlara da alışacağız.. hem firmaların daha iyi ve bizi memnun edecek ürünler üretmelerini hemde fiyatlarının makul seviyelerde olmasını beklememiz gerekecek derim... aceleci olmayalım... Yada yukarıda yazdığım gibi solüsyonsuz oynamayı deneyeceğiz.. en azından geçiş dönemine kadar...

Saadettin Bey,selamlar.Dediginiz dogru ITTF istegi dısında bu VOC yasagını getirdi ancak bu arada sporcuların booster kullanımını engelleyerek ve ureticilerin tunerlemesini serbest bırakarak iyi bir kıyak yaptı.Zaten ureticiler VOC yasagına karsı idi.Her gun solusyon kullanan bir sporcunun lastiginin omru de haliyle kısalıyor.Simdi VOC yasaklanınca ureticilerin satısı azalacaktı cunku lastik omru uzayacaktı.Sporcu belli surelerle lastigine booster surecekti ,bu da lastige cok az zarar verecekti.Ancak sporcunun booster kullanımını yasaklamakla ureticileri memnun etti.Tabii bu tunerli lastikler otomatik olarak zamlanacak.Arz talep olayi.Tuner teknolojisi olmayan genelde kucuk ureticiler de yavas yavas yok olacak.Zaten bu yasaklarda hep kucuk ureticiler zarar gormuyor mu?Surtunmesiz putur yasagında en buyuk darbeyi iki kucuk uretici Dr Neubauer ve Halmark yemedi mi?Parayı veren dudugu calar misali.Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Abi doğru diyon da bu süreç çok can yakacak çok sancılı olacak. Olan üreticiye satıcıya değil oyuncuya olacak. Meğer yıllardır ne güzel lastiklerle oynuyormuşuz da farkında değilmişiz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ali abi, gerçekten solüsyonun etkisini geçen gün beraber oynarken ve senin raketi kullanırken anladım. bir anda farklı bir oyuncu oldugumu hissettim. tahtanın biraz hızlı olması ve raketin çok iyi solüsyonlanmasından dolayı kontrolde çok zorlandım ama oyundan çok zevk aldım. ben raketi aldıgımdan beri hiç solüsyonlamadım (1 ay) ki evde de su bazlıdan başka yok. ben bu uygulamaya çok önceden (3-4 ay) alışmaya başladım. tam solüsyonun etkisi aklımdan çıkıyordu ki senin raketle oynarken içimden bir ah çektim. neyse, alışacaz artık, elimiz mahkum gözüküyor. solüsyon, lastik için tam anlamıyla doping etkisi yapıyordu, lastiğin özelliğini kayda değer biçimde değiştiriyordu. aynı zamanda çok da zararlıydı. zira küçük bir oyuncunun bu zararlı solventlerin etkisiyle öldüğü söylenmişti. bu sporu küçük kardeşlerimiz de yaptıgı için, bu uygulamayı doğru buluyorum.

korkarak ve üzülerek söylüyorum ki geçenlerde dernekte yine ufak arkadaşlarımızdan birini sürekli raketinin kenarını koklarken gördüm. belli aralıkla kokluyor ve bırakamıyordu. yoğun benzin kokusu tüm salonu kaplamıştı. yanına gidip onu uyardım ve hayattan bir kaç örnek verdim. kısacası gözünü korkuttum biraz. umarım faydası olmuştur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Birde olaya şöyle baksak derim.Önce sağlık mı evet sağlık

Spor ne için yapılır .Vücudumuzu, bizlere uzun seneler iyi bir hizmet versin daha konforlu bir yaşam sürelim diye yaparmıyız,evet.

Zararlı olan bir maddeyi ITTF bu spordan çıkarmasını zararı nedir.Sadece oyunlarımızı etkiliyecek mahsuru varmı, bence yok.

Şimdiye kadar neden kullanıldı zararlıysa ,aklımıza şimdi geldi zararlı olduğunu gördük ve döndük olurmu,bence olur.

Sırf bu yapışkanmı zararlı? Yediklerimiz,içtiklerimizdede zararlı olanlar var,var ama bu ITTF nin işi değil Dünya Sağlık Örgütünün işi bastırdı kimyasal olan zararlı yapıştırıcıları kaldırdı.İyide yaptı.

Sağlık için spor yapılır .Sağlığa zararlı bir maddenin sporun içinde işi ne. Benim bildiğim bu

Saygılarımla

KTM

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Naçizane bir öneride bulunabilir miyim?

Ev yapımı solüsyonlar hakkında açıklayıcı ya da özendirici yazılar yazılmaması yönünde gösterdiğimiz duyarlılığı, solüsyonlanmış lastiklerle oynanan oyunun harikalarından bahsederken de göstersek.

Lastik süngerlerini kurcalama devri artık kapandı kapanacak. Bu yoldan geriye dönüş olacağını da zannetmiyorum.

Solüsyonla terbiye edilmiş lastik hikayeleri okudukça,

(örnek: Ali Bey'in yukardaki yazısı -Umarım alınmaz, kendisiyle Şile turnuvasında tanışıp oynama imkanım oldu. Çok mülayim bir insan ve çok da iyi bir oyuncu kendisi)

solüsyonlanmaya gayet müsait mambo lastiklerime söktak yapmaya başlamak geçiyor içimden. Oysa benim gibi 5 spin arka arkaya çekince göbek atan biri lastiğini solüsyonlasa noolur, solüsyonlamasa noolur.

Bunu bildiğim halde müthiş heves ediyorum. Benim gibi hisseden başkalarıda vardır eminim.

Özellikle minik üyelerimizin selameti açısından insanları bu olaya özendirmemeye gayret etmeliyiz diye düşünüyorum.

Federasyonumuz son kararını verene dek isteyen solüsyonlasın, tunerlasın, boosterlasın, parafinlesin ama sessiz sedasız yapılsın bunlar bence.

Bilmem bu düşünceme hak veren olur mu?

OLUR

Eskiden kırmızı ışıkta geçerdin, beklesen arkadaki sabırsız ne bekliyorsun der kornaya basardı,hızını alamadıysa arabadan inip girişirdi.Şimdi öylemi sıkıya geç kameraları koydular cezanı internette görüyorsun.

Patronlar kuralı koydu lastiklere müdahale kesinlikle olmıyacak ,bu işin çıkışyolu kendimize yeni lastikler bulmak yada eskisiyle öyle yada böyle yola devam etmek,yada bırakmak.BIRAK bıraka bilirsen, yola patlamış lastikle devam yeni bir lastikçi bulana kadar.

kTmeeee

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence ittf başkanlığına büyük oyuncular geçmeli. Mesela ileride Schlager, Samsonov yada Wang Liqin başkan olsa fena mı olur. Zaten bu seviyeye geldiklerinden belli bir etik anlayışı ve disipline sahip oldukları anlaşılıyor.

Ben hiç solüsyon kullanmadım ileride de kullanamıyoruz zaten ama hiç solüsyon olsa da sürsek diye içimden geçmedi. Bir arkadaşım 5 YTL'lik bir hazır raketle çok güzel spinler çıkartıyor toplar fırıl fırıl dönmüyor ama masaya düşüyor en azından. Onu gördükten sonra yok solüsyondu lastiği sök tak'tı bana saçma geldi. Çin lastiklerine yapılmasını bir derece anlarım ama diğer lastiklere solüsyon sürenler zevk için sürüyor bence. Solüsyonsuz masa tenisi oynanmaz gibi gizli bir kural oluşmuş sanki. Solüsyon kullananlara bir sözüm yok hissini sevebilirler ama masa tenisi için zaruri bir ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Belki minik Batuhan'a solüsyon vurulmamış başka bir kombi verilse solüsyonlu kombi etkisini verebilir. Yüzlerce lastik ve tahta var içlerinden biri daha iyi gelir belki.Saadettin abinin dediği gibi biraz zaman geçince rayına oturacaktır. Belki çok daha güzel lastikler çıkacaktır solüsyon sevenler için. Benim hayalim yapıştır beğenirsen bir daha sökme diyen lastiklerin çıkması.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

ya bişey sorablirmiym ben bi defansçıyım ama yasaklanmamış pütür warmı? warsa isimlerini aLabilirmiym??

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..