Jump to content
Masatenisi.org Forum

Solusyon Yasagı

Recommended Posts

tamamen bir tercih meselesi tanju bey. ben cidden dünya kadar lastik denemiş biri olarak daha 3 kez solüsyonlayıp yapıştırdığım sriver fx'in verdiği hissi veren kendinden solüsyonlu bir lastikle oynamadım. bu yeni çıkan tenergy 05 de dahil. solüsyonlamak kesinlikle lastiğin dinamizmini çok fazla artırıyor. farklı bir yere çekiyor. yani nasıl desem ; kendinden solüsyonlu lastiklerin ulaşamadığı bir noktaya getiriyor lastiği, ister sert süngerli olsun ister yumuşak süngerli.

Benim düşüncem solüsyonun verdiği etkiyi şu an için üreticiler lastiğe kalıcı olarak veremiyorlar. Solüsyonlamanın prensibi olarak sünger genleşip yumuşuyor, üst lastik de ayak uyduramadığı için davul derisi gibi geriliyor. Bu gerginliği lastiğe sürekli uygulamak büyük ihtimalle lastiğin ömrünü 10-15 güne indirir. Zira solüsyon kullanan arkadaşlar için düşünürsek toplam kaç saat sonunda (gün demiyorum zira solüyon etkisi 1-2 saati geçmez) lastik değiştiriyorlar? Bunun hesabı da yapılır, şimdi uzatmıyayım. O tansiyonu lastiğe sürekli uygulamak zor. Şu an tensor teknolojili lastikler bunu yapmaya çalışıyorlar ama hem tansiyonu daha düşük, hem de üst lastik o tansiyonu kaldırmak için oldukça elastik ve yumuşak. Bir Bryce'un kalın üst lastiğini düşünün, bir de Desto, Coppa JO, Dtecs, Plasma gibi tensor lastiklerinkileri. Sriver FX'in üst lastiği bile onlara oranla zaten daha sert ve kalın. Yumuşacık ince bir üst lastiğin gerilmesi ile Bryce'ın üst lastiğinin gerilmesi aynı trambolin etkisini verebilir mi? Bryce'ın ki gibi bir üst lastiği solüsyonlu halindeki gerginlikte sürekli tutmak ne kadar mümkün? O yüzden o yeni teknoloji lastiklerin hemen solüsyonun yerine geçmesi beklenmemeli. Birinde dışarıdan kimyasal katarak reaksiyonla 1-2 saat süren etki yaratıyorsunuz, diğerinde de fabrikada gerdim yapıştırdım bir ömür öyle oynar diyorsunuz. Maalesef öyle olmadığını yavaş yavaş hepimiz görüyoruz. Ben düzenli solüsyon filan kullanan biri değilim, yeni teknolojilere meraklıyım, o yüzden yeni nesil ürünleri çıktıkça denemeye çalışıyorum. Ama solüsyon kullanan arkadaşları -onların aradığı hissi de 3 aşağı 5 yukarı bilerek- "oh işte budur" dedirtecek ürün var diyemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ertan Abi tam anlayamadım. Laf olsun diye yapıştırmayı anlarım da, laf olsun diye yapıştırmamak ne amaçla?

Laf olsun diye yapıştıranların tam tersi.Tamamen bilgi dahilinde,bilerek ve anlıyarak yapıştırma anlamında(bu işi bilerek yapan,usta,tecrübeli gibi)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
tamamen bir tercih meselesi tanju bey. ben cidden dünya kadar lastik denemiş biri olarak daha 3 kez solüsyonlayıp yapıştırdığım sriver fx'in verdiği hissi veren kendinden solüsyonlu bir lastikle oynamadım. bu yeni çıkan tenergy 05 de dahil. solüsyonlamak kesinlikle lastiğin dinamizmini çok fazla artırıyor. farklı bir yere çekiyor. yani nasıl desem ; kendinden solüsyonlu lastiklerin ulaşamadığı bir noktaya getiriyor lastiği, ister sert süngerli olsun ister yumuşak süngerli.

Ben solüsyonlu Sriver FX 2.1 de kullandım, bir kez yapıştırılmış Rapid D.tecS 2.2 de kullandım. Kesinlikle Rapid D.TecS daha iyi. Aynı şekilde Almana Sound Snergytech max da solüsyonlu Sriver Fx'e basar diyebilirim. Ya da herkesin istediği hız-spin ve kontrol farklıdır belki. Yapıştırıp oynamak mutlaka iyidir diye bir genelleme yapmak doğru değil, en azından amatörler için. Eğer spin-hız ve kontrol özelliklerini tamamen solüsyonun kerameti diye özetlersek turnuvalara katılan katılmayan herkesi solüsyona muhtaç hale getiririz. O kadar abartılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Yeni teknoloji süngerli ürünleri deneyenler mutlaka faydasını göreceklerdir. Ama yapıştırmaya alışmış olanlar kendilerini sanki hazır raketle oynuyormuş gibi hissedip tad almayabilirler, güvensiz olarak oynadıkları için yüzdeleri düşebilir.

Biraz konu dışına çıktığım için kusura bakmayın, sohbet gibi oldu. Sonuçta öyle veya böyle artık sök tak yapmaya son vereceğiz. Bu benim de işime gelir, çünkü hiç gereksiz yere 6 ayda 6 litre Fair Chack bitirdim. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben solüsyonlu Sriver FX 2.1 de kullandım, bir kez yapıştırılmış Rapid D.tecS 2.2 de kullandım. Kesinlikle Rapid D.TecS daha iyi. Aynı şekilde Almana Sound Snergytech max da solüsyonlu Sriver Fx'e basar diyebilirim. Ya da herkesin istediği hız-spin ve kontrol farklıdır belki. Yapıştırıp oynamak mutlaka iyidir diye bir genelleme yapmak doğru değil, en azından amatörler için. Eğer spin-hız ve kontrol özelliklerini tamamen solüsyonun kerameti diye özetlersek turnuvalara katılan katılmayan herkesi solüsyona muhtaç hale getiririz. O kadar abartılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Yeni teknoloji süngerli ürünleri deneyenler mutlaka faydasını göreceklerdir. Ama yapıştırmaya alışmış olanlar kendilerini sanki hazır raketle oynuyormuş gibi hissedip tad almayabilirler, güvensiz olarak oynadıkları için yüzdeleri düşebilir.

Biraz konu dışına çıktığım için kusura bakmayın, sohbet gibi oldu. Sonuçta öyle veya böyle artık sök tak yapmaya son vereceğiz. Bu benim de işime gelir, çünkü hiç gereksiz yere 6 ayda 6 litre Fair Chack bitirdim. :gulumse:

Rapid D.tecs 2.2, almana sound synergy tech.. bunlar gibi birsürü lastik denedim solüsyonlanmamış. antreman yaptığım salonda alıp bir kez yapıştırıp deneyen meraklı insan çok fazla. ben de deneme imkanı buluyorum. ama solusyonlayarak oynadığım sriver fx'imdeki gücü bulamıyorum hiçbirinde ben. o his bambaşka birşey, en azından benim için. neden derseniz; solüsyonla beraber süngerde meydana gelen değişim ve üst lastikteki gerilme oyuna öyle bir tat veriyor ki anlatılmas yaşanır bana göre:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Dediğim gibi bunun yumuşaklık sertlik veya hızla alakası yok. Elastikiyetle alakası var. Fabrika çıkışı o kadar elastik bir sünger henüz üretilemedi. O yüzden bir kaç kat zamklanmış bir lastiğin yanına bile yaklaşamıyorlar.

Ayrıca bir de beni düşünün 2.1mm bryce'ı 5 kat sürüyorum anak kurtarıyor. Para ve zamanım olsa lastiğe 20 kat sürerim :) Ne kadar yapıştırırsam o kadar hisli oluyor.

Her yapıştırmada mı 5 kat sürüyorsun? Yoksa bir defa 5 kat sürüp bi daa hep oynuyor musun. Eğer birincisi geçerliyse yapıştırıcıya para yetiştiremezsin gibime geliyor:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim anlamadığım hem top daha fazla gömülüyor diyorsunuz hem de sünger genleşirken üst lastik geriliyor diyorsunuz. Gergin lastik daha fazla atmaz mı?? Top nasıl normale göre daha fazla lastikte kalıyor??

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence üreticiler kesinlikle solüsyonsuz lastik yapabilecek bilgi ve tekniğe sahip ama hem daha fazla lastik hemde solüsyon satabilmek için yok su bazlı cart curt ... yeni yeni şeyler çıkartııp para kazanmaya çalışıyorlar. Yoksa bir kere tak 2-3 sene çıkartma şeklinde lastikleri yapabileceklerine inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence üreticiler kesinlikle solüsyonsuz lastik yapabilecek bilgi ve tekniğe sahip ama hem daha fazla lastik hemde solüsyon satabilmek için yok su bazlı cart curt ... yeni yeni şeyler çıkartııp para kazanmaya çalışıyorlar. Yoksa bir kere tak 2-3 sene çıkartma şeklinde lastikleri yapabileceklerine inanıyorum.

:thup::alkis: :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bu konunun uzaması çok güzel ama henüz bizim federasyon bu yasağı uygulaycak mı net birşey yok. Ben ona göre yaz sezonunda hazırlık yapacağım.

Alicim diyelim bizim federasyon yasağı şiddetle uygulayacak. yazın hangi lastikle antreman yapıp alışmayı düşünüyosun?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

.... Ben ona göre yaz sezonunda hazırlık yapacağım.

Benim gibi eğlence, zevk uğruna oynayan arkadaşlar bence şimdiden kendinden solüsyon etkili lastiklere geçmeli.

Hem sök, yapıştır, solüsyon ile uğraş derdinden kurtulmuş olur hem de yeni lastiklere erkenden alışmış olur ( diğer hala eski tip lastiklerle oynayanlara göre ).

Ben mesela zaten 1.5 yıldır Donic'in sök-yapıştır gerektirmeyen lastikleri ile oynuyordum. Sonra meraktan nedir bu sök-yapıştır olayı deyip Sriver FX ve Tackire C aldım. Hata etmişim, benim gibi amatör oyuncu için hiç gerek yokmuş uğraşmaya. Neyse Sriver FX'den kurtuldum, ilk fırsatta Tackifire C de gidecek.

Bundan böyle sadece yeni nesil lastikler ile devam edeceğim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

agabeyLer arkadaşLar..

şimdik sonuç olarak ne yapıyoruz ben hala anlamış deilim..

solüsyona yasak geldi diye su bazlı aldık..

hatta solüsyon etkisi gösteren lastiklere geçtik..

sriver fxler,solciounlar, neoslar,bryce fxler,mark v ler,gallardo power soundlar, vs..

elimde oldu bi dünya lastik neos harici kullanamayackmıyım şimdi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bizim federasyon bu yasağın üzerine fazla düşmeyecek. Ancak hakemler seni herhangi bir yerde benzinle yapıştırırken görürlerse o zaman oynatmayabilirler. Bir de benzinli karışımın kokusu her yere dağılıyor. 3 gün önce bile yapıştırsan bu koku geçmiyor. Zaten orjinal hızlandırıcılı solüsyonlar da yok piyasada, bu durumda ayakkabı solüsyonlarına solvent katılarak devam edilecektir. Benzin, tiner toluen gibi solventlerin kokusu anlaşılacağından bunlar da kullanılamayacaktır. Tek çözüm kokusu rahatsız etmeyen zippo kalıyor ki o da o kadar etkili değil. İsteyen parafin kullanır ama lastikler de sizlere ömür olur.

Sonuç olarak yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı yasaklar kendi kendine zaten rayına oturacaktır. 1-2 sene içinde de kaliteli lastikler piyasaya çıkınca sorun kalmayacaktır.

Yanılıyor olabilirim. Zaman herşeyi gösterecektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Fadıl Olguner
Bence bizim federasyon bu yasağın üzerine fazla düşmeyecek. Ancak hakemler seni herhangi bir yerde benzinle yapıştırırken görürlerse o zaman oynatmayabilirler. Bir de benzinli karışımın kokusu her yere dağılıyor. 3 gün önce bile yapıştırsan bu koku geçmiyor. Zaten orjinal hızlandırıcılı solüsyonlar da yok piyasada, bu durumda ayakkabı solüsyonlarına solvent katılarak devam edilecektir. Benzin, tiner toluen gibi solventlerin kokusu anlaşılacağından bunlar da kullanılamayacaktır. Tek çözüm kokusu rahatsız etmeyen zippo kalıyor ki o da o kadar etkili değil. İsteyen parafin kullanır ama lastikler de sizlere ömür olur.

Sonuç olarak yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı yasaklar kendi kendine zaten rayına oturacaktır. 1-2 sene içinde de kaliteli lastikler piyasaya çıkınca sorun kalmayacaktır.

Yanılıyor olabilirim. Zaman herşeyi gösterecektir.

Ali bey bence federasyonun bu yasagın uzerine dusmemesi gibi bir durum soz konusu olamayacaktır.ITTF bu yasaga uymayanlara hic tolerans gostermeyecegini ve en agır sekilde ceza verecegini acıklamıstır.Ayrıca ailelere de cagrı yaparak bu solusyonları cocuklarına kullandırmamalarını tavsiye etmistir.ITTF in bu kadar titiz davranmasına son bir ayda meydana gelen solusyon zehirlenmeleri neden olmustur.Son olarak yıllardır duzenli solusyon kullanan bir Japon oyuncu lastigini solusyonlarken fenalasıp komaya girmis ve bir daha da uyanmamıstır.Bu olaydan ITTF sorumlu tutulunca isi daha ciddiye almıstır.Durum boyle olunca bizim federasyon solusyon kullanımına nasıl goz yumabilir?Bu riski gerek sporcu saglıgı .gerekse ITTF acısından goze alabilir mi?bir sporcunun solusyon kaynaklı veya bir baska nedenle saglıgının bozulması durumunda sorumlu kim olacaktır?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ali bey bence federasyonun bu yasagın uzerine dusmemesi gibi bir durum soz konusu olamayacaktır.ITTF bu yasaga uymayanlara hic tolerans gostermeyecegini ve en agır sekilde ceza verecegini acıklamıstır.Ayrıca ailelere de cagrı yaparak bu solusyonları cocuklarına kullandırmamalarını tavsiye etmistir.ITTF in bu kadar titiz davranmasına son bir ayda meydana gelen solusyon zehirlenmeleri neden olmustur.Son olarak yıllardır duzenli solusyon kullanan bir Japon oyuncu lastigini solusyonlarken fenalasıp komaya girmis ve bir daha da uyanmamıstır.Bu olaydan ITTF sorumlu tutulunca isi daha ciddiye almıstır.Durum boyle olunca bizim federasyon solusyon kullanımına nasıl goz yumabilir?Bu riski gerek sporcu saglıgı .gerekse ITTF acısından goze alabilir mi?bir sporcunun solusyon kaynaklı veya bir baska nedenle saglıgının bozulması durumunda sorumlu kim olacaktır?

Açıklamalarınıza sonuna kadar katılıyorum. Şunun şurasında yasaklara 1 ay gibi bir zaman kaldı. Bizim federasyon henüz ön duyuru bile yapmadı. Bu yasakların uygulanabilmesi için de ENEZ cihazlarını almak ve hakemleri eğitmek gerekiyor. Bunlar zaman alacak şeyler olduğu için federasyon bu yasaklara gecikmeli olarak başlayacaktır. Lig maçları Ekim ayı gibi başlayacak. O zamana kadar yetiştirirler mi bilmiyorum. Emin olun son ana kadar hiç birşey netlik kazanmayacaktır. Bizim federasyon bu konuya duyarlı olsaydı en azından kısa da olsa bir duyuru yapar bizleri bilgilendirirdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

agabeyLer arkadaşLar..

şimdik sonuç olarak ne yapıyoruz ben hala anlamış deilim..

solüsyona yasak geldi diye su bazlı aldık..

hatta solüsyon etkisi gösteren lastiklere geçtik..

sriver fxler,solciounlar, neoslar,bryce fxler,mark v ler,gallardo power soundlar, vs..

elimde oldu bi dünya lastik neos harici kullanamayackmıyım şimdi?

bu yazdıgın lastiklerle solüsyonsuz oynayabiliyorsan tabiki kullanacaksın abi lastikler konusunda bir ksıtlama yok

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında bu solüsyon işini ben de anlamadım, mesela lastiğe hiç mi solüsyon sürülmeyecek sadece subazlılarla mı yapıştırılacak yoksa solüsyonun belli bir sınırı mı var.

Ya da solüsyon istemeyen yeni nesil lastikle oynuyoruz (Plasma, Nimbus, Sinus gibi) ama ilk yapıştırırken solüsyonluyoruz (örnek 1 hafta önce yapıştırmışız), bu da sorun çıkaracak mı.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında bu solüsyon işini ben de anlamadım, mesela lastiğe hiç mi solüsyon sürülmeyecek sadece subazlılarla mı yapıştırılacak yoksa solüsyonun belli bir sınırı mı var.

Ya da solüsyon istemeyen yeni nesil lastikle oynuyoruz (Plasma, Nimbus, Sinus gibi) ama ilk yapıştırırken solüsyonluyoruz (örnek 1 hafta önce yapıştırmışız), bu da sorun çıkaracak mı.

Teşekkürler.

isteyen her lastikle oynayacak solüsyonlanıp solüsyonlanmadığını e-nez adlı cihaz test edecek 1 hafta önceden solüsyonlanmıs lastikte cihaz nasıl cevap veriyor bilmiyorum ama bundan sonra bütün lastikler su bazlı yapıştırıcılarla yapıştırılacak birde biz bu sporu profesyonel olarak yapmıyoruz bize kim karısacak yanlıs anlasılmasın bu sözüm biz resmi maca çıkmıcaz bnm okul müsabakalarım dısında oynamaya gittiğimiz yerlerde kendi insiyatifimize kalmıs kokudan rahatsız olanlar var oynadığımız yerde degilde oraya gitmeden acık havada yapıstırıp gitsek kim ne diyecekki

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu yazdıgın lastiklerle solüsyonsuz oynayabiliyorsan tabiki kullanacaksın abi lastikler konusunda bir ksıtlama yok

Sevgili kardeşim Neos harici soLüsyonsuz kullanamıyorum.. )o:

Hem diğerlerini bırak Neos bile solüsyonsuz iğrenç oluyor..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..