Jump to content
Masatenisi.org Forum

Solusyon Yasagı

Recommended Posts

arkadaslar solusyon yasagı bu sene sonunda uygulanacak dıye soylentıler duydum fakat kımse kesın bıseler soylemedi..bu konuda bılgısı olanlar var mı???

bırde anlayamadıgım konu şu..yanı ben mactan yarım saat once lastıgımı solusyon kullanıp yapıstırsam cıksam maca benım solusyon kullandıgımı nasıl anlıcaklar???neye gore tedbırlerı alcaklar???

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yasak Türkiye'de bu sene uygulanacak mı ben de çok merak ediyorum. ENEZ denen cihazın içine raketi koyacaklar alarm veriyorsa oynayamayacaksın. Hava basıncını ölçme ilkesine göre çalışıyor. Yanılmıyorsam enaz 1-2 gün önce yapıştırırsan bu cihaz ötmüyor. Zaten 6 saat sonra etkisi neredeyse tamamen geçiyor bizim işimize yaramıyacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bugün Donic'den gelen mesajı aynen iletiyorum. Sanırım konu açık. 1 eylül 2008 den itibaren yasak başlıyor. Bu tarih öncesinden de yeni yapışkanlara alışmak bakımından eski solüsyonlar ve yeni hızlandırıcıları da artık unutmamız gerekecek. İddialı oyuncular için tek çözüm Donic'in Formula serisi lastikleri ve Diğer masa tenisi malzeme firmalarının aynı özellik taşıyan lastikleri. İlave bir çözüm de tahtalarınıza vernik sürüp hızını arttırmak.

entsprechend dem Beschluß der ITTF ist die Verwendung von Frischklebern ab

01 September 2008 nicht mehr erlaubt. Aus heutiger Sicht werden ebenfalls

die Belagtuner bzw. -booster betroffen und ebenfalls verboten sein.

Wir möchten Ihnen daher dringend empfehlen, keine Belagtuner bzw. -booster

in Ihren Katalog aufzunehmen.

Following to the decision of the ITTF the use of speed glues (containing

VOC'sc) is not allowed starting 01 September 2008. According to the current

situation rubber tuner (rubber booster) will be affected as well and banned

too.

Therefore we urgently recommend you not to include any rubber tuner (or

booster) in your catalogue.

Suite à la décision de l'ITTF l'utilisation des colles rapides sera interdit

à partir de 01 septembre 2008. Considerant la situation actuelle les tuner

(booster) de revêtements seront interdit également.

C'est pourquoi nous vous conseillons urgemment de ne pas incluire des tuners

(booster) de revêtements dans votre catalogue.

Mit freundlichen Grüßen, best regards, sincères salutations

DONIC Sportartikel

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ENEZ denen cihaz şu an sıfır paketinden çıkıp yapıştırılmadan tahtasız bazı lastiklere bile red verebiliyomuş. Bunun sebebi de bazı üreticilerin hala üst lastikle süngeri yapıştırırken VOC bazlı solüsyon kullanmaları.

Bir de geçenlerde yabancı bir forumda Fransız biri oğlunun (Junior müsabakalarında yılbaşından beri solüsyon zaten yasak biliyorsunuz) raketinin müsabakaya getirilen ENEZ cihazından geçmediğini yazmıştı. Çocuğun lastikleri Tibhar CTE ile "tune" edilmiş haldeymiş ve su bazlı bir ürünle yapıştırılmış. Booster'lar da makineden geçmeyebiliyor demekki.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ENEZ denen cihaz şu an sıfır paketinden çıkıp yapıştırılmadan tahtasız bazı lastiklere bile red verebiliyomuş. Bunun sebebi de bazı üreticilerin hala üst lastikle süngeri yapıştırırken VOC bazlı solüsyon kullanmaları.

Bir de geçenlerde yabancı bir forumda Fransız biri oğlunun (Junior müsabakalarında yılbaşından beri solüsyon zaten yasak biliyorsunuz) raketinin müsabakaya getirilen ENEZ cihazından geçmediğini yazmıştı. Çocuğun lastikleri Tibhar CTE ile "tune" edilmiş haldeymiş ve su bazlı bir ürünle yapıştırılmış. Booster'lar da makineden geçmeyebiliyor demekki.

Emre, ben de bu yazıyı okudum. Bu demektir ki, ENEZ cihazı çok hassas algılama kabiliyetine sahip. Peki şimdi ne yapacağız. Federasyon bu yasağı bu sene Türkiye'de uygular mı?

Bana yine de ters gelen bir şeyler var. Klasik lastikler (Sriver,Bryce,Mark V vb.) bu durumda nasıl kullanılacak. Bence havada kalan oturmamış taşlar var. Bekleyip görelim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Merhaba,

Tahta ve lastiklerinizin hız, spin gibi özelliğini hızlandırıcı solüsyon ya da booster, tuner, vs. ile arttırmak yerine direkt olarak daha hızlı tahta ve hızı-spini yüksek lastiklere terfi etseniz olmuyor mu? Cahilliğimi mazur görün, bu soruya verilecek cevapları merak ediyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Tahta ve lastiklerinizin hız, spin gibi özelliğini hızlandırıcı solüsyon ya da booster, tuner, vs. ile arttırmak yerine direkt olarak daha hızlı tahta ve hızı-spini yüksek lastiklere terfi etseniz olmuyor mu? Cahilliğimi mazur görün, bu soruya verilecek cevapları merak ediyorum..

örneğin bryce ın spini yüksek ama biraz sert lastik istediğiniz gibi spin yapamıorsunuz yani solüsyonlamış bir lastikte oldugu gibi solüsyonluda top daha çok lastiğe gömüldüğünden istediğiniz sonucu verebilliyor benim düşüceme göre

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
örneğin bryce ın spini yüksek ama biraz sert lastik istediğiniz gibi spin yapamıorsunuz yani solüsyonlamış bir lastikte oldugu gibi solüsyonluda top daha çok lastiğe gömüldüğünden istediğiniz sonucu verebilliyor benim düşüceme göre

Peki Bryce Hard niye üretilmiş o zaman? Geçen sene bu lastik üretilirken solüsyon yasaklarının geleceği bilinmiyor muydu? Diğer taraftan Bryce süngeri sert gelenler için Bryce FX var. O da yetmez diyenleri mesela Almana Sound Synergytech max spin-hız ve ses yönünden tatmin etmez mi? Bir de tahtayı hızlandırdığınızı düşünün, bütün bunlar gene de hızlandırıcı solüsyonun etkisinden az mı olur?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki Bryce Hard niye üretilmiş o zaman? Geçen sene bu lastik üretilirken solüsyon yasaklarının geleceği bilinmiyor muydu? Diğer taraftan Bryce süngeri sert gelenler için Bryce FX var. O da yetmez diyenleri mesela Almana Sound Synergytech max spin-hız ve ses yönünden tatmin etmez mi? Bir de tahtayı hızlandırdığınızı düşünün, bütün bunlar gene de hızlandırıcı solüsyonun etkisinden az mı olur?

Tanju abi size katılıyorum.

Bencede Hızlı ekipmanlara geçmek ve alışmak en mantıklısı gibi geliyor..

Zaten bu yasaklardan en az Tanju abi sizle ben etkilenmeyeceğiz :) Sonuçta zevkine oynuyoruz.. İkimizinde bir tane antrenman arkadaşı var :)

Bizim Çocuklarda zaten booster, tuning solüsyon işlerini ve etkilerini pek fazla bilmediklerinden ve orta düzey lastikleri kullandılarından dolayı çıkan ve çıkacak çoğu lastik bizim çocuklara hızlı bile gelecektir. Benim gibi bir amatörde, çin lastiklerine parafini sürer sürer oynar..

Birde memur olduğumuz için, yasaklara hemen adapte oluruz ve riayet ederiz. :)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Belki size ilginç gelecek ama ben solüsyonu raketim daha hızlı atsın diye değil kontrolüm artsın diye kullanıyorum. solüsyonlanmış bir lastikle daha teknik spinler çekiyorum. Hele hele top spin yapmak tam bir keyif.

Geçenlerde Emre'nin Donic Silver ı ile birkaç spin yaptım. Adamlar gerçekten solüsyonlanmış etkiyi vermişler. Tek kusuru az spin üretmesi. Belki ilerde daha iyileri çıkarsa onlara geçeriz.

Emre'de Tenergy de vardı onu da denedim. Onda da hızlandırıcı etkiyi farkettim. Bana o kadar da sert hisli gelmedi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Neyse, en iyisi ben bilmediğim konulara karışmıyayım. Solüsyona alışmış oyunculara da "yasak hemşerim" olayı kolay değil tabii. :) Bu Çin lastikleriyle de solüsyonsuz nasıl oynanır bilmem. Yakında solüsyonsuz kullanılan Hurricane ve Skyline serileri de çıkar piyasaya herhalde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Solüsyonun içindeki solvent süngeri çözüyor. Bu sayede snger çok daha elastik hale geliyor. Oyuncuların sevdiği de bu his zaten. Elastik sünger daha yumuşak böylece daha iyi bir top hissi sunuyor. bunun yanında topa vurduğunuzda top raketin üstünde daha çok duruyor. Top lastiği gömülüp tahta ile temas sağlayıp raketi terk edene kadar geçen süre solvent yemiş lastikte daha uzun oluyor bu da daha iyi bir kontrol sunuyor. En nihayetinde çözülmüş sünger şişiyor ve genleşiyor bu sayede de üst lastiği geriyor bu da hız katıyor. Sonuç daha hızlı ancak daha hisli ve kontrollü bir lastik.

O yüzden çözüm hızı daha yüksek olan ekipmanlar değil maalesef. Solüsyonlu bir raket gibi hem hisli ve kontrollü hem de hızlı ekipman bulmak ise imkansız gibi...

o zaman kullandığımızdan daha yumuşak süngerli alcaz 3 5 arkadaş gererek yapıştıracaz :D: :D: :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İşe yararsa emin olun 6 aya kalmaz ITTF yasaklar. Masa tenisine kastı var adamların.

o kadarda değil ya lastiği gerdir gerdir ne kadar artırabilirsinki.... gerçi denedim baya değişiyor ama olsun yani :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Semih beyin verdiği bilgilere göre süngerin fiziksel özelliğini değiştiren her türlü madde yasaklanıyor. Ben böyle anladım.

Bu durumda parafin de yasak olacak mesela.

Kullandığım Donic Silver eskisin, Donic Platin'i alacağım zaten. Eğer Silver'dan spin ve dayanıklılık olarak daha iyi ise, benim açımdan mükemmel lastik olacak.

Bu arada şu an kullandığım Silver'e Spinmax uyguluyorum (maçlardan sonra biraz su ile temizleyip SpinMax sürüyorum ). Sanki üst yüzeyin ömrü daha uzamış gibi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Semih beyin verdiği bilgilere göre süngerin fiziksel özelliğini değiştiren her türlü madde yasaklanıyor. Ben böyle anladım.

Bu durumda parafin de yasak olacak mesela.

Kullandığım Donic Silver eskisin, Donic Platin'i alacağım zaten. Eğer Silver'dan spin ve dayanıklılık olarak daha iyi ise, benim açımdan mükemmel lastik olacak.

Bu arada şu an kullandığım Silver'e Spinmax uyguluyorum (maçlardan sonra biraz su ile temizleyip SpinMax sürüyorum ). Sanki üst yüzeyin ömrü daha uzamış gibi.

Spinmax'da yasaklanıyor tabi :)

Ben Semih Abi'den Platin almaya gittim hafta sonu, fakat Platin'in sadece kırmızısı vardı, Platin Soft da bana yumuşak gelir diye düşündüğüm için (JO silver ile aynı sertlikte) beklemeye karar verdim. Bu arada da Roxon 500 Pro'yu deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bizim federasyon bu sene uygulayacak mı bu yasağı. Uygulayacaksa sadece liglerde mi uygulayacak. İllerde yapılan teşvik ve ferdi müsabakalara da uygulanacak mı? Federasyondan biri cevap verebilirse çok makbule geçecek. Biz de ona göre yaz sezonunda hazırlıklarımızı yaparız.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Spinmax'da yasaklanıyor tabi :)

Ben Semih Abi'den Platin almaya gittim hafta sonu, fakat Platin'in sadece kırmızısı vardı, Platin Soft da bana yumuşak gelir diye düşündüğüm için (JO silver ile aynı sertlikte) beklemeye karar verdim. Bu arada da Roxon 500 Pro'yu deneyeceğim.

SpinMax'in (su bazlı olanının) yasaklandığı kaynağı belirtebilir misin? Ben bulamadım.

Yasaklanmaz bence, alt tarafı su bazlı temizlik ürünü. Öyle eski SpinMax gibi lastiğin üzerinde parlaklık, iz falan bırakmıyor.

Yine de belli olmaz, resmi bir kaynak gösteren olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

SpinMax'in (su bazlı olanının) yasaklandığı kaynağı belirtebilir misin? Ben bulamadım.

Yasaklanmaz bence, alt tarafı su bazlı temizlik ürünü. Öyle eski SpinMax gibi lastiğin üzerinde parlaklık, iz falan bırakmıyor.

Yine de belli olmaz, resmi bir kaynak gösteren olursa sevinirim.

Sünger ve üst lastiğin özelliğini değiştiren her türlü ürün yasaklanıyor. Ne bazlı olduğundan bağımsız olarak. Boosterlar süngerin özelliklerini değiştirirken spinmax gibi ürünler de üst lastiğin topu tutmasını arttırdığından aynı muameleyi görüyor. Okuduğum kaynağı vakit bulduğumda arar yazarım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Solüsyonun içindeki solvent süngeri çözüyor. Bu sayede snger çok daha elastik hale geliyor. Oyuncuların sevdiği de bu his zaten. Elastik sünger daha yumuşak böylece daha iyi bir top hissi sunuyor. bunun yanında topa vurduğunuzda top raketin üstünde daha çok duruyor. Top lastiği gömülüp tahta ile temas sağlayıp raketi terk edene kadar geçen süre solvent yemiş lastikte daha uzun oluyor bu da daha iyi bir kontrol sunuyor. En nihayetinde çözülmüş sünger şişiyor ve genleşiyor bu sayede de üst lastiği geriyor bu da hız katıyor. Sonuç daha hızlı ancak daha hisli ve kontrollü bir lastik.

O yüzden çözüm hızı daha yüksek olan ekipmanlar değil maalesef. Solüsyonlu bir raket gibi hem hisli ve kontrollü hem de hızlı ekipman bulmak ise imkansız gibi...

Hızlandırıcı yapışkan etkilerini çok iyi açıklamışsın Ozan, teşekkür ederim. Benim söylemek istediğim şudur; oyuncu her zaman kullandığı sünger kalınlığından 0.1 daha kalın ve daha yumuşak süngerli olup biraz da hızlı süngerli bir lastiği tercih etse olmaz mı? Mesela 2.1 süngerli solüsyonlu Sriver FX kullanan bi arkadaş düşünelim. Şimdi bu arkadaş 2.2 süngerli dünya kadar lastik çeşidi arasından solüsyonlu Sriver FX kadar yumuşak, kontrollü ve hisli bir lastik bulamaz mı diyorsunuz? 30-40 sene önce üretilmiş bir solüsyonlu Sriver FX'den daha iyi lastiği hala üretemedi mi bu üreticiler? Bana çok garip geliyor bu durum. Piyasada yumuşacık süngerli, hızlı, dwell time'ı uzun, kontrolü gayet iyi, üst lastiği yeteri kadar spinli istemediğiniz kadar fazla ekipman çeşidi var. Nedir bu sök-yapıştır merakı, bence tamamen bir alışkanlıktan başka bir şey değil. Ayrıca herkes yumuşak sünger istemiyor ki, kimileri yumuşak ile oynarken kimisi de sert olanından hoşlanıyor.

Kaldı ki, üst seviye olmayan hatta orta derecede ve yeni başlayana kadar bütün masatenisi oynayan arkadaşlar speedglue kullanıyor, sök-yapıştır yapıyor, daha iyi oynadığına inanıyor. Çünkü pro oyuncular öyle yapıyorsa öyle yapmak lazım diye. Sizce de bu bir komedi değil midir? Vuruşlarında yüzdesi düşük olan oyuncular sıkı ve doğru antrenmana ağırlık vermektense maçtan önce yapıştırıp "şimdi daha kontrollü oynarım" diye düşünüyorlar. Ben de dahil olmak üzere masatenisi oynayanların % 90'ı tamamen özendiği için sök-yapıştır yapıyor. Geri kalan % 10'luk dilim içersine girenler için hiç bir şey söyleyemem, onlardan ancak öğreneceğim şeyler olabilir tabi ki.

Çocukken büyüklerimiz sigara içerdi özenirdik, tamamen bir özentiydi yani. Sonra ne oldu, sigara bağımlısı olduk, sanki sigara içmeyince adam olunamazmış gibi. Evet, absürd bi örnek oldu farkındayım ama masatenisi sporu yapan çoğu arkadaş için bu örnek solüsyon kullanımı açısından benzeşiyor. Haksız mıyım?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sünger ve üst lastiğin özelliğini değiştiren her türlü ürün yasaklanıyor. Ne bazlı olduğundan bağımsız olarak. Boosterlar süngerin özelliklerini değiştirirken spinmax gibi ürünler de üst lastiğin topu tutmasını arttırdığından aynı muameleyi görüyor. Okuduğum kaynağı vakit bulduğumda arar yazarım.

o zaman benim terlememi de yasaklasınlar da kurtulayım bu dertten. Valla nemli ortamlarda benimle Silver lastik de terliyor ve tam anti spin lastik oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hızlandırıcı yapışkan etkilerini çok iyi açıklamışsın Ozan, teşekkür ederim. Benim söylemek istediğim şudur; oyuncu her zaman kullandığı sünger kalınlığından 0.1 daha kalın ve daha yumuşak süngerli olup biraz da hızlı süngerli bir lastiği tercih etse olmaz mı? Mesela 2.1 süngerli solüsyonlu Sriver FX kullanan bi arkadaş düşünelim. Şimdi bu arkadaş 2.2 süngerli dünya kadar lastik çeşidi arasından solüsyonlu Sriver FX kadar yumuşak, kontrollü ve hisli bir lastik bulamaz mı diyorsunuz? 30-40 sene önce üretilmiş bir solüsyonlu Sriver FX'den daha iyi lastiği hala üretemedi mi bu üreticiler? Bana çok garip geliyor bu durum. Piyasada yumuşacık süngerli, hızlı, dwell time'ı uzun, kontrolü gayet iyi, üst lastiği yeteri kadar spinli istemediğiniz kadar fazla ekipman çeşidi var. Nedir bu sök-yapıştır merakı, bence tamamen bir alışkanlıktan başka bir şey değil. Ayrıca herkes yumuşak sünger istemiyor ki, kimileri yumuşak ile oynarken kimisi de sert olanından hoşlanıyor.

Kaldı ki, üst seviye olmayan hatta orta derecede ve yeni başlayana kadar bütün masatenisi oynayan arkadaşlar speedglue kullanıyor, sök-yapıştır yapıyor, daha iyi oynadığına inanıyor. Çünkü pro oyuncular öyle yapıyorsa öyle yapmak lazım diye. Sizce de bu bir komedi değil midir? Vuruşlarında yüzdesi düşük olan oyuncular sıkı ve doğru antrenmana ağırlık vermektense maçtan önce yapıştırıp "şimdi daha kontrollü oynarım" diye düşünüyorlar. Ben de dahil olmak üzere masatenisi oynayanların % 90'ı tamamen özendiği için sök-yapıştır yapıyor. Geri kalan % 10'luk dilim içersine girenler için hiç bir şey söyleyemem, onlardan ancak öğreneceğim şeyler olabilir tabi ki.

Çocukken büyüklerimiz sigara içerdi özenirdik, tamamen bir özentiydi yani. Sonra ne oldu, sigara bağımlısı olduk, sanki sigara içmeyince adam olunamazmış gibi. Evet, absürd bi örnek oldu farkındayım ama masatenisi sporu yapan çoğu arkadaş için bu örnek solüsyon kullanımı açısından benzeşiyor. Haksız mıyım?

tamamen bir tercih meselesi tanju bey. ben cidden dünya kadar lastik denemiş biri olarak daha 3 kez solüsyonlayıp yapıştırdığım sriver fx'in verdiği hissi veren kendinden solüsyonlu bir lastikle oynamadım. bu yeni çıkan tenergy 05 de dahil. solüsyonlamak kesinlikle lastiğin dinamizmini çok fazla artırıyor. farklı bir yere çekiyor. yani nasıl desem ; kendinden solüsyonlu lastiklerin ulaşamadığı bir noktaya getiriyor lastiği, ister sert süngerli olsun ister yumuşak süngerli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..