Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bence Fiyatlarla Ilgili Yorum Yapılmalı

gökhanbayraktar

Recommended Posts

ertan abi ekipman fiyatları ile ilgili yorum yapılmamasını istemiş. haklı olduğu yön gereksiz tartışmalara yol açtığı bu konuda ben de ona katılıyorum. yorum yapılmalı dememin sebebi de ; bazen arkadaşlar öyle saçma fiyatlar çekiyor ki foruma yeni üye olmuş, malzemelerin fiyatlarını bilmeyen arkadaşlarımız yanılarak alabilir ve ekipmanları tanıdıkça saçma bir fiyata kendisine malzeme satıldığını farkedebilir. bu da forumun güvenilirliğini etkileyebilir.

yine de ertan abi bu sitenin yöneticisi. saygı duymak gerekir...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ertan abi ekipman fiyatları ile ilgili yorum yapılmamasını istemiş. haklı olduğu yön gereksiz tartışmalara yol açtığı bu konuda ben de ona katılıyorum. yorum yapılmalı dememin sebebi de ; bazen arkadaşlar öyle saçma fiyatlar çekiyor ki foruma yeni üye olmuş, malzemelerin fiyatlarını bilmeyen arkadaşlarımız yanılarak alabilir ve ekipmanları tanıdıkça saçma bir fiyata kendisine malzeme satıldığını farkedebilir. bu da forumun güvenilirliğini etkileyebilir.

yine de ertan abi bu sitenin yöneticisi. saygı duymak gerekir...

Bu konuyu 6 ay önce moderatör arkadaşlarla tartıştık. O zaman ben de aynen sizin dediğinizi söyleyip karşı çıkmıştım. Diğer taraftan bu yüzden tartışma çıkması beni ve diğer üyeleri çok rahatsız ediyor.

O zaman herkesi memnun edecek çözümü de söyleyin o şekilde yapalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

burası özgür bir forum olduğuna göre herkes malzemesini istediği fiyattan satışa sunabilir. forum üyeleri de bu fiyatı uçuk bulursa yorumunu saygı kuralları çerçevesinde yapabilir. malzemeyi satan arkadaş da bunu kendisine kasıtlı yapılan birşey olarak görmemeli.

herşey masa tenisi için ise, herkes hoşgörü çerçevesinde eleştiri ve yorum yapabilmeli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
burası özgür bir forum olduğuna göre herkes malzemesini istediği fiyattan satışa sunabilir. forum üyeleri de bu fiyatı uçuk bulursa yorumunu saygı kuralları çerçevesinde yapabilir. malzemeyi satan arkadaş da bunu kendisine kasıtlı yapılan birşey olarak görmemeli.

herşey masa tenisi için ise, herkes hoşgörü çerçevesinde eleştiri ve yorum yapabilmeli.

Aynen katılıyorum. Çünkü fiyat konusunda bir şey bilmeyen arkadaşlar var. Mesela ben foruma ilk üye olduğum zamanlarda lastik satan bir forum üyesinden 999t diye bir kullanılmış eski lastiği 20 liraya almıştım. Sonra baktım ki sıfırı 15 liraymış. Yine benden 80 liraya aldığı TBS tahtayı 120 liraya satmak isteyen arkadaş da oldu bir aralar. Göz göre göre sessiz kalmamalıyız diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana kalırsa kimse yorum yapılmamalı.

Çünkü herkesden o tatlı ayarı tutturmasını bekleyemeyiz. Mutlaka sınır aşılıyor tatsızlık çıkıyor. O tatsız yorumu yapan olaydan sonra bile öyle yaptığını kabullenmiyor. Sonuçtab ence yorum yapılmamalı...

bu da senin fikrin arkadaşım saygı duymak lazım ama senin de göz göre göre diğer insanların parasının havaya gitmesine göz yummayacağına eminim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok abartcam pek mümkün olmayacak ama 2. el satış alış nasıl olur gibi bi başlıkmı açsak milleti bilgilendirsek sonrada kimse fiyatlara karışmak zorunda kalmaz foruma girdiyse bu tür önemli bir başlığı okumadıysa kendi hatası olmuş olur biz vicdanen rahatlarız.....uçuk fiyattan satan arkadaşlarada satmayın arkadaşlar diyorum başkada bişi diyemiyorum.... başlıkta ne olabilir derseniz bilemeyecemde ne bilim yani şu tahta şu fiyata satılır gibi bişi yazmak zor herkes aynı şekilde kullanmayacağından ama bu tür bi başlık olursa içine belki örnek 2. el fiyatımı konsa iyi olur gibime geliyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar herşey özelden yazılırsa forum özelliği kalmaz bence. tartışma ortamı olduğu durumlarda ertan abi konuyu kapatır

Gökhan, Zaten ben, herşey özelden yazılsın demiyorum. Sadece fiyatla ve ürünle ilgili yorumlar özelden yapılsın diyorum. Ayrıca alışveriş yapacak arkadaşları düşünüyorsak eğer, satılan ürünün Fotoğrafınlarının koyulmasıda çoğu tartışmayı engelleyeceği düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gökhan, Zaten ben, herşey özelden yazılsın demiyorum. Sadece fiyatla ve ürünle ilgili yorumlar özelden yapılsın diyorum. Ayrıca alışveriş yapacak arkadaşları düşünüyorsak eğer, satılan ürünün Fotoğrafınlarının koyulmasıda çoğu tartışmayı engelleyeceği düşüncesindeyim.

evet haklısınız. bence de ürünlerin fotoğraflarının yayınlanması faydalı olacaktır.

2. ellerin de hepsi birbirinden farklı. birkaç antreman kullanılmış olan ile posası çıkmış arasında elbet fiyat farkı olacaktır. 2. el ürünü satacak arkadaşların sıfır fiyatına bakarak, ona göre uygun bir fiyat belirlemesi önemli. tanju abinin dediği gibi bazen sıfırından fazla fiyat istenebiliyor lastiğe. bunu bilmeyen arkadaşlarımız da alabilir.

bizim bu fiyatın belirlenmesinde yardımcı olmamız söz konusu olabilir bence. eleştirmek değil bu. sadece yardımcı olmak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet haklısınız. bence de ürünlerin fotoğraflarının yayınlanması faydalı olacaktır.

2. ellerin de hepsi birbirinden farklı. birkaç antreman kullanılmış olan ile posası çıkmış arasında elbet fiyat farkı olacaktır. 2. el ürünü satacak arkadaşların sıfır fiyatına bakarak, ona göre uygun bir fiyat belirlemesi önemli. tanju abinin dediği gibi bazen sıfırından fazla fiyat istenebiliyor lastiğe. bunu bilmeyen arkadaşlarımız da alabilir.

bizim bu fiyatın belirlenmesinde yardımcı olmamız söz konusu olabilir bence. eleştirmek değil bu. sadece yardımcı olmak

Hani bu foto koyulsun yazısını okuyan arkadaşların aklınada yanlış şeyler gelmesin. Ben bu forumda çoğu abilerimziden ve arkadaşlardan alışveriş yaptım. Herkes elinden geldiğince bana yardımcı oldu. Ayrıca Yaptığım hiç bir alışverişten de pişmanlık duymadım. Kimse beni kandırmadı kötü ürün satmadı beni yanıltmadı..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

işin içine kar amacı girmedikçe herkes istediğin fiyattan satışa sunmalı, zaten fiyat yüksek olduğunda hemen tepki koyuyoruz, foruma giren herkes, satılan ekipman forumuna girip mesajı okuyor, abartılı fiyat olduğunda bizler uyarıda bulunursak, foruma yeni giren, fiyatları hiç bilmeyen arkadaşlarımız bizlerin tepki mesajlarını okur ve daha iyi incelemede bulunur, almak isterse de alır,

tbs konusuna atıfta bulunmak istiyorum; türkiyede sıfırı 150 ytl + kargo'dan satılıyorken ve bu şekilde alıcı buluyorken forumda sıfırı 120 neden pahalı bulunuyor anlamıyorum, dandoyda 110ytl ise oradan alsın tepki koyan arkadaşlar,

primorac carbon türkiyede 160 ytl kargo iken iruiru'da 60 $ + 18$ kargo, fiyatı beğenmeyen iruirudan alır,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tbs konusuna atıfta bulunmak istiyorum; türkiyede sıfırı 150 ytl + kargo'dan satılıyorken ve bu şekilde alıcı buluyorken forumda sıfırı 120 neden pahalı bulunuyor anlamıyorum, dandoyda 110ytl ise oradan alsın tepki koyan arkadaşlar,

primorac carbon türkiyede 160 ytl kargo iken iruiru'da 60 $ + 18$ kargo, fiyatı beğenmeyen iruirudan alır,

turushanovgu

Sayın Turushanovgu

Çözümün sorusunu bulmuşsun ,cevabın beğenmiyen iruiru veya dandoy dan alır yerine .Türkiyedeki satıcıların fiyatlarını yabancı sitelerdeki fiyatlara çekmeye uğraş versek daha iyi olmazmı ,böylece enazından sıfırının fiat kargaşı ortadan kalkar.Bunu sağlamak için Türkiyedeki masa tenisi malzeme satanlardan alınmıyacak,yorum kısımlarına hiçbir özendirici yazı yazılmayacak ,yeni başlayanları bu sitelerden alış veriş yapılmaması istenecek.Daha nice yaklaşım.Suyun başı Türkiyedeki malzeme satıcıları.

Önce satılan sıfır bir malın fiyatını ortaya koyalımki ikinci elinin fiyatını bulmaya çalışalım.Yoksa bu kargaşa sürer gider.

Bende nitaku tahta donic lastik türkiyeden aldım 3 saat oynadım satış fiyatı 160,00 ytl ben 110 ytl fiyat koydum ses soluk çıkmadı.Fiyatı kaldırdım siz koyun dedim gene ses yok demekki zamanında iyi bir seçim yapamamışım sitede satılacak uygun bir malzeme alamamışım benim problemim.

Sonuç Türkiyede malzeme satan firmalar vergi bahanesi maliyetler yüksek safsatası ile çok yüksek karlar koyuyorlar.Buda ikinciele fiyat olarak yansıyor ve başlıyor tartışmalar sen pahalı satıyorsun millete kazık atma gibi bir takım yaklaşımlar ortaya çıkıyor.Bu ortam forum yaklaşımından uzaklaşıyor ve rahatsız edici boyutlara ulaşıyor ister istemez forum yönetimi haklı olarak olaya fazla seyirci kalamıyor.

Buda benim yaklaşımım

Saygılarımla

KTM

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de fikrimi yazayım;

• Ekipman satışı yapmak isteyen arkadaş fotoğraf koymak zorunda olsun,
  • Forum yönetimi tarafından belirlenmiş Türkiye'de ve yurt dışında satış yapan birkaç firmadan, satışa çıkardığı ekipmanın en düşük fiyatını "Türkiye'de ... YTL, yurt dışında ... $" şeklinde belirtsin.
  • Ayrıca benim şahsi bir sıkıntım da şu: Ekipmanları çok tanımadığım için, satıştaki her ekipmanın özelliklerini aramak zorunda kalıyorum, en azından masatenisi.org sitesindeki ekipman özellikleri kısmındaki gibi özellikleri yazılmalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Türkiye avrupa birliği üyesi olmadığı için, dandoy Türkiye'ye 59€ fiyata gönderiyor. halbuki kendi vatandaşlarına 71 € yani 142 ytl fiyatla veriyorlar. aslında orada da çok da ucuz değil. ben de isterim kendi ülkem kazansın, fiyatlar daha da aşağıya insin ama ne yazıkki olmuyor, firmalar toptan aldığında gümrük vergisi + kargo ücreti ödemek zorundalar + kar koymadan satış nasıl yapacaklar, inşallah ekipmanların ucuzladığı günleri hepberaber görürüz :dans:

sizin ekipman konusuna gelince yanlış ekipman aldığınızı düşünmüyorum sadece zamanlama yanlış, şu sıra forumu takip ederseniz alışverişlerde bir durgunluk var, foruma katılanlar da ne yazıkki hep aynı arkadaşlar, yaz dönemi eminim forum daha da canlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de fikrimi yazayım;

• Ekipman satışı yapmak isteyen arkadaş fotoğraf koymak zorunda olsun,
  • Forum yönetimi tarafından belirlenmiş Türkiye'de ve yurt dışında satış yapan birkaç firmadan, satışa çıkardığı ekipmanın en düşük fiyatını "Türkiye'de ... YTL, yurt dışında ... $" şeklinde belirtsin.
  • Ayrıca benim şahsi bir sıkıntım da şu: Ekipmanları çok tanımadığım için, satıştaki her ekipmanın özelliklerini aramak zorunda kalıyorum, en azından masatenisi.org sitesindeki ekipman özellikleri kısmındaki gibi özellikleri yazılmalı.

Fotoğraftan bir ekipmanın ne durumda olduğunu net olarak anlamak mümkün değil. Ancak çok büyük hasarı varsa görülebilir. Hasarsız fakat yüzeyi matlaşmış bir lastiğin durumunu resimden anlamak imkansız.

Türkiye ve yurtdışı fiyatlarını da yazmak kolay değil. Kötü niyetli birisi kendi malzemesini ucuz göstermek için yurtdışında çok pahalı bir sitenin fiyatlarını koyabilir.

Fiyatı bilmeyen üyelerin kazıklanması konusunda biraz onların da suçu olduğunu düşünüyorum. Ben yabancısı olduğum bir ürün alacaksam 3-4 gün internette araştırıyorum. Forumlara girip bakıyorum, fiyatları inceliyorum, ondan sonra karar veriyorum. Bir ürünü almadan önce Google da bir arama yapsalar yüzlerce fiyat çıkıyor.

Ayrıca bazı üyeler fiyatı düşürmek için de yorum yapabilirler.

Her yerde olduğu gibi bu forumda da herkesin iyi niyetli olmayabileceğini de göz önünde bulundurarak konuyu hey yönüyle düşünmek lazım.

Belki şöyle bir çözüm olabilir:

Fiyatları ve ekipmanları tanıyan bir kaç kişilik bir gurup kurarız. Bunlar yorum yapmadan ilanları incelerler. Eğer bir üyenin fiyatları çok yüksekse o üyenin diğer ilanlarına da bakarlar ve insanları kazıkladığını düşünürlerse, moderatörlere haber verip uyarı alması sağlanabilir. Aynı şeye devam ediyorsa da forumdan dışlanır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca ilan verildiği sırada dış piyasayı takip eden biri tarafından gerekirse " singapur da şu firma falanca lastiği şu kadara, yeni zelanda da bu firma filanca tahtayı şu kadara satıyor" gibi bir bilgi verilebilir mi acaba? :pirpir:

En azından forumdan sıfır ekipman alacak arkadaşlara referans olur.

Bir de herkesin ikinci el standardı farklı olduğundan kullanılmış bir ekipmanın fiyatını belirlemek konusunda kesin bir karar verebilmek oldukça güç olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca ilan verildiği sırada dış piyasayı takip eden biri tarafından gerekirse " singapur da şu firma falanca lastiği şu kadara, yeni zelanda da bu firma filanca tahtayı şu kadara satıyor" gibi bir bilgi verilebilir mi acaba? :pirpir:

En azından forumdan sıfır ekipman alacak arkadaşlara referans olur.

Bir de herkesin ikinci el standardı farklı olduğundan kullanılmış bir ekipmanın fiyatını belirlemek konusunda kesin bir karar verebilmek oldukça güç olur diye düşünüyorum.

İlanlara bu tip mesajların yazılması uygun olmaz. Forumu firmaların fiyat tahtası haline de getirmeyelim. Forumda yabancı sitelerle ilgili bir çok haber var. Yeni ekipman alacak arkadaşlar bir zahmet biraz araştırma yapıp bunlara baksınlar.

Bu mekanizmanın sadece kötü niyetli kullanıcılara karşı kullanılması gerekir. Amaç her ilan vereni pişman edip pahalıcı durumuna düşürmek olmamalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yazılanları şimdi okudum ve okurken bile işin içinden çıkamadım. :pirpir:

Bu iş birazda güvene dayanıyor sanırım. Çünkü özellikle lastiklerde benim 2.el dediğim lastikle başka bir arkadaşın 2.el dediği lastik arasında çok fark olabiliyor.

Kullanmadığı malzemeyi satmak için satışa koyan arkadaşın satın aldığı fiyatı baz alarak, ancak satmak istediği andaki fiyatlarının ne olduğunuda araştırarak listelemesi temennimiz ama dediğim gibi iyi niyet çok önemli. "Aaa bak burada daha pahalıymış ona göre satayım" dediği anda olay değişiyor.

Komisyon kuralım ve yardımcı olalım diyeceğim ama satan arkadaşın elindeki malzemenin kullanılabilirliliğini nasıl ve neye göre tespit edeceğiz. Asıl sorun yukarıdaki ilk cümlemde belirttiğim gibi fiyatından önce satılan malzemenin durumunu nasıl belirleyeceğimiz...

Komisyon tarzı birşey belki sıfır ürünlerde belirleyici olabilir ama 2.elde belirlemek zor olacaktır.

Nasıl yaparız yada neye göre belirleriz bilmiyorum ama sonuçta parayı veren arkadaşında biraz araştırma yapması gerekecek. Ben nasıl ki, yeni ne çıkmış ve kaça satılacak diye takip ediyorsam ve olmadık malzemeleri denemek için alıyorsam, satınalmak isteyen arkadaşında klavyede biraz parmaklarını yorarak ceplerini şişkin tutmasını becersinler diyeceğim. Yada satan arkadaşın profiline ve yazdıklarına göz atsınlar. Çünkü komisyonla bu iş çok zor olur. Tabii sattıkları malzemenin fiyatını çok uçuranlara müdahele edilebilir...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok abartcam pek mümkün olmayacak ama 2. el satış alış nasıl olur gibi bi başlıkmı açsak milleti bilgilendirsek sonrada kimse fiyatlara karışmak zorunda kalmaz foruma girdiyse bu tür önemli bir başlığı okumadıysa kendi hatası olmuş olur biz vicdanen rahatlarız.....uçuk fiyattan satan arkadaşlarada satmayın arkadaşlar diyorum başkada bişi diyemiyorum.... başlıkta ne olabilir derseniz bilemeyecemde ne bilim yani şu tahta şu fiyata satılır gibi bişi yazmak zor herkes aynı şekilde kullanmayacağından ama bu tür bi başlık olursa içine belki örnek 2. el fiyatımı konsa iyi olur gibime geliyor

aynen dediğim gibi nasıl lastik seçmeliyiz başlığındada olabilir bunun içine 2. elde sokularak en azından araştırmaları gerektiği sonradan hayal kırıklığı yaşamamaları için fiyatları kurcalamaları gerektiğini yazabiliriz..... kimin ne satacağını kaça satacağını bilemeyeceğimizden bu tür bi tavsiyeden ileri geçmek pek mümkün gözükmüyor zaten şu anda bu konu güncel durumda şu anda üye olanlarında görmüş olmaları gerekir aramızda sorun kalmamıştır diyebiliriz ama yeni gelenler için bişeyler yazabiliriz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konu aralarında yazıldı ama ben yinede dikkat çekmek istiyorum.

İkinci el ürün alınırken ve satarken dikkat edilmesi gereken hususlar? Başlığı altında 2. el ürün alırken ve satarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirtir bir yazı koyalım. Bu sayede foruma yeni giren arkadaşlar bilgilendirilmiş olur. Örneğin ben bayat ekmeği biliyordum :gulumse: ama Bayat Lastiği forumda öğrendim. :gulumse:

Özellikle 2. el ürün satışı yapan arkadaşlar ürünün nezaman alındığını ve nezamandır kullandığını belirtmeside çok güzel olur. (Bunu çoğu arkadaşımız uyguluyor)

Haftada 3-4 antrenman yapan birisinin 3-4 ay kullanıp eskittiği bir lastiği alırken bu lastiğin ne kadar verimli olacağı, ne kadar işe yarayacağı, lastiğin çekme özelliğini ne kadar bir zamanda kaybettiği, süngerin hangi kullanım şartlarında yitirdiğini işe yaramaz lastik ... gibi... bilgileride içerisine koyarsak bence çok faydalı olur diye düşünüyorum. Eğer 2. el ürün alan arkadaşları bilgilendireceksek buunu lütfen yapalım.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..