Jump to content
Masatenisi.org Forum

Forehand-backhand Vuruşlarda Raket Tutuşu

Recommended Posts

Sorum şu. Backhand ve forehand vuruşlar esnasında raketin elimizin içerisindeki konumu aynı mı kalır? Yani mesela raketi normal forehand oynayacakmış gibi tutuyorum. Backhand vuruş yapacağım zaman raketin konumu elimin içerisinde değişecek mi yoksa sadece backhand pozisyonu alıp bileği bükerekmi backhand vuruşu yapacağım. Bilmem anlatabildim mi? Benim oyunumda forehand ve backhand vuruşlar esnasında raketin pozisyonu avcumun içerisinde değişiyor. Forehand vuruşta elimin üst yüzeyi hemen hemen raket yüzeyine paralel olurken backhand vuruşta raketi avcumun içerisinde biraz daha kaydırarak farklı bir pozisyon alıyorum. Dolayısı ile her backhand forehand değişikliğinde raket avcumun içerisinde pozisyon değiştiriyor. Bu normal midir? oyuncudan oyuncuya değişirmi? Herkezin farklı bir tarzı mı vardır? Yoksa doğrusu raketi tokalaşır gibi tuttuktan sonra forehand ve backhand vuruşlar için raketi avuç içerisinde sabit tutup her iki vuruş içinde aynı tutuş şeklini kullanmakmıdır?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

FH ve BH vuruşlar sırasında raket tutuş şeklinizin değiştirilmesi bir sorun. Bu sorun çözülmeden ilerleme sağlamak zordur bana göre. Raket tutuş şekli çok önemlidir. Raketi çok sıkı tutmak en çok yapılan hatalardan biridir. Raketi elinizden düşmeyecek, vuruş sırasında kontrolsüzce savrulmayacak sıkılıkta ( daha doğrusu gevşeklikte) tutmanız yeterli olacaktır. Elinizde fazla sıkarsanız, oyun sırasında kolunuz çabuk yorulur, spin ve blokta çok hata yaparsınız, bileğiniz de buna bağlı olarak zaman içinde sertleşeceği için bileğin esnekliğini gerektiren örneğin top açma gibi vuruşlarda yüzdeniz azalır. Raket tutuşundaki ikinci kural ise; raketin sapı ile kafası arasında işaret parmağınız dışındaki diğer parmaklarınızla sapı kavradığınız noktanın ne kafaya çok yakın ne de çok uzak olması, ( sapın ucuna da çok yakın ve çok uzak olmaması), başparmağın lastiğe paralel olması, işaret parmağının da raketin arka yüzünde raketin ortasından ziyade kenarına daha yakın olması gerekir. Bir diğer değişle, elinizdeki baş ve işaret parmağı arasındaki perdenin raketin sap ile kafasının birleştiği noktaya fazla değmemesi, çok da geride olmaması gerekir. Belki raket tutuşu kadar önemli ve pek değinilmeyen bir diğer nokta ise şudur; masa tenisi belli bir seviyeye ulaşana kadar dirsek ile oynanan bir oyundur! Dirsek kesinlikle masa seviyesinin altına düşürülmemelidir. BH ve FH vuruşları daha ziyade dirsekten yapılır. Bunları seviyenizi bilmeden yazıyorum belki hiç ihtiyacınız olmayacak, uzattı isem de kusuruma bakmayın. FH ve BH vuruşlarda bir raketi fazla sıkmadan dirseğini masa seviyesinin altına düşürmeden, raket ile topu en üst noktada yakalayıp, raket ile topu taşır gibi vurup dirseği hareketin bitiş noktasında FH de kapatır, BH de açarsanız temel iki vuruşu halletmiş olursunuz diye düşünüyorum. Raket tutuş şeklinizi değiştirmeden ve dirseğe odaklanarak, BH köşesinden bir BH bir de FH vuruş yaparak hem ayak çalışması yapmış olursunuz hem de raketin kontrolünü sağlamayı ilerletmiş olursunuz.

Sitede daha isabetli cevap yazacak arkadaşlar da mutlaka vardır. Selamlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben doğrusunu tam olarak bilmiyorum.ama benim f/h ve b/h vuruşumda raketi tutuşumdaki tek fark baş parmağım.anlatması zor olduğu için resmini çektim :gulumse: backhand tutarken raketi yatırmak için baş parmağımla biraz bastırıyorum.üstteki forehand tutuşum.alttaki backhand tutuşum.

http://img134.imageshack.us/img134/8626/forehandeh1.jpg

http://img134.imageshack.us/img134/7930/backhandih2.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Konuya dair daha bilgili birileri mutlaka cevap verecektir ancak ben de 1-2 yillik iken senin gibi bu tarz soruları soruyordum kendime. Seviyeni bilmiyorum ve umarım yenisindir. Cunku ilk baslarda senin icin en dogru tutusu bir hoca vasitasi ile ogrenmek en guzeli, en az degisiklik yapacak sekilde tutmak da. Benim hocam buna onem vermeden aylarca forehand sutop sonra da backhand sutop oynattiktan sonra kombinelere gecmisti. Yasadigim sorunlara kendimden örnek verirsem:

Ben de normalde forehandde daha sıkı bir tutuş yaparken backhandde de ayni tutuşla oynamaya çalışıyordum. Antrenmanlarında çok fazla geçiş çalışamadığım için bunu tercih etmiştim. Yıllar geçtikçe ve oyun tarzımda kombine vuruşlara yönelmeye başladıkça aslında kendimce bunun zorluklarini yasadim. Bu tutusla daha hizli forehand sut ve spin yapabiliyordum ama gördüm ki sıkı bir tutuş ile backhand top açmak zordu. Hele backhand spinleri etkili yapmak daha da zordu. Oyunda kendimce ilerleme kaydettiğimde yavaş yavaş bakchandde rahat ettiğim tutuş seklini forehandde de uygulamaya başladım. Ve bunun daha çok faydasını gördüm. Su an 8 yıllık aradan sonra oyuna döndüğümde de bunu devam ettiriyorum. Ancak gene de her zaman ayni tutusu yapmak diye bir şey olmadığını düşünüyorum. Antrenman yapmışsan ve de farklı tutuş şekilleriyle gecislerde zorlanmadan hızlı bir oyun çıkartabiliyorsan önemli olanın bu olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
ben doğrusunu tam olarak bilmiyorum.ama benim f/h ve b/h vuruşumda raketi tutuşumdaki tek fark baş parmağım.anlatması zor olduğu için resmini çektim :gulumse: backhand tutarken raketi yatırmak için baş parmağımla biraz bastırıyorum.üstteki forehand tutuşum.alttaki backhand tutuşum.

http://img134.imageshack.us/img134/8626/forehandeh1.jpg

http://img134.imageshack.us/img134/7930/backhandih2.jpg

Her iki tutuş şeklin de tamamen yanlış. Bu şekilde kesinlikle ilerletemezsin. Forumda verilmiş olan öğretici videoları indir ve izle. O videolarda önce tutuş şekilleri gösteriliyor zaten. Mesela sana Wang Tao'nun antrenman videosunu tavsiye ederim. İyi çalışmalar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet ben de bazı profosyonellerin backhand-forehand vuruşlarda raket tutuşlarını değiştirdiklerini görmüştüm.Peki bu olması gereken bir şeymidir.Forehand ve backhand vuruşlarda rahat vuruş yapabilmek için mutlaka raketin tutuş şeklini değiştirmemiz gerekir mi? Eğer öyleyse ben doğrusunu yapıyorum. Eksikliğim anladığım kadarıyla yeterli antreman yapmadığım için geçişlerde problem yaşamam.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet ben de bazı profosyonellerin backhand-forehand vuruşlarda raket tutuşlarını değiştirdiklerini görmüştüm.Peki bu olması gereken bir şeymidir.Forehand ve backhand vuruşlarda rahat vuruş yapabilmek için mutlaka raketin tutuş şeklini değiştirmemiz gerekir mi? Eğer öyleyse ben doğrusunu yapıyorum. Eksikliğim anladığım kadarıyla yeterli antreman yapmadığım için geçişlerde problem yaşamam.

Merhaba,

Arkadaşlar zaten yeteri kadar açıklama yapmışlar fakat bende bir iki şey söylemek istiyorum. Bence raket tutuş şeklini değiştirmenin avantajı ve dezavantajı var. Avantajı fh ve bh ten rakibi yanıltıcı çok daha değişik, etkili toplar atılabilir. Dezavantajı ise tutuş şeklini değiştirene kadar geçen süre içerisinde gelecek olan toplara gerekli zamanlamayı ve vuruşu yapmak zor olabilir. Örneğin servis atışlarında etkili servis atabilmek için raketin açısı ve tutuş şekli(genelde iyi oyuncular böyledir.) değiştirilir. Hemen akabinde de raket tutuşu normal hale getirilerek ralliye başlanır ki bu ayarlamayı ve zamanlamayı yapmak kolay değildir. Sonuç olarak oyun seviyenizin düzeyine göre bunun size ne fayda sağlayacağına veya sağlamayacağına siz karar vereceksiniz diye düşünüyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her iki tutuş şeklin de tamamen yanlış. Bu şekilde kesinlikle ilerletemezsin. Forumda verilmiş olan öğretici videoları indir ve izle. O videolarda önce tutuş şekilleri gösteriliyor zaten. Mesela sana Wang Tao'nun antrenman videosunu tavsiye ederim. İyi çalışmalar..

dediğiniz gibi videoları izledim ve hepsinde de raketi tamamen benim gibi tuttuklarını gördüm.herhalde resmi yakından çektiğim için tam olarak nasıl tuttuğumu anlayamamışsınız

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca asagıdakı lınktekı vıdeoda ozellıkler son kısımdakı 77-80 inci saniyelerdeki agır cekımde goruldugu gıbı Tımo Boll da backhand spinden forehand oldurucu spıne gecerken tutusunu degıstrıyor. Isaret parmagı backhand spınde lastıgın altına paralel ıken forehand spınde ılerı ve raketın ucuna dogru uzanıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oyunundan yüksek performans almak istiyorsan fh'de nasıl tutuyorsan raket kavrama şeklin ve bileğinin durumu bh'de aynı olmalıdır. bırakın timo boll'u veya diğerlerini onlar masa tenisinde istisna insanlar, onların oyun tarzını örnek alın sadece.

ancak servis atarken etkili servis için raket tutuş şekli ve bilek değiştirilebilir, daha sonra hocamın da dediği gibi derhal normal tutuş şeklini almalısın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
dediğiniz gibi videoları izledim ve hepsinde de raketi tamamen benim gibi tuttuklarını gördüm.herhalde resmi yakından çektiğim için tam olarak nasıl tuttuğumu anlayamamışsınız

Fotoğraflardan raketi nasıl tuttuğunu pekala anladım. "Shakehand" kelime anlamı tokalaşma demektir. Birisiyle tokalaşırken elini fotoğraflardaki gibi mi tutarsın? Seninki sanki el öpme tutuşu gibi bir tutuş oluyor. Mesela forehandde senin el pozisyonuna göre raket yatık olarak değil hafif dik olarak durması gerekirdi. Bachandde ise baş ve işaret parmakların birbirini çaprazlamış, bu şekilde güçlü vuruşlar yapamazsın. Bachandde raket eğimini değiştirmek için ön kolu çevirmek hiç aklına gelmiyor tabi. Tutuşunu hiç bozmadan sadece ön kolunu döndürerek raket eğimini değiştirebilirsin. Gerektiğinde oyun esnasında sapı tutuş şeklinde hafif ayarlama ile istediğin vuruşları olması gerektiği gibi yaparsın. Bütün bunlar sürekli oynayarak kazanılan becerilerdir. Masatenisini iyi ve doğru oynamak aynen bir müzik enstrümanını çalmasını öğrenmek gibidir. Zamanla doğruyu bulabilmek için şimdiden doğrunun ne olduğunu da bilmek gerekir. Hiç bir videoda senin gibi tuttuklarını görmedim. Sen öyle diyorsan öyle devam edersin. İyi çalışmalar kardeşim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ozan abi ve tanju abiye bana hatamı ısrarla gösterdiği için çok teşekkür ederim.ben video izle deyince youtubedan izledim fakat görüntü kalitesi iyi olmadığı için anlayamadım.sonra training dvdsini izledim ve orada görüntü net olduğu için hatamı anladım.çok saolun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oyunundan yüksek performans almak istiyorsan fh'de nasıl tutuyorsan raket kavrama şeklin ve bileğinin durumu bh'de aynı olmalıdır. bırakın timo boll'u veya diğerlerini onlar masa tenisinde istisna insanlar, onların oyun tarzını örnek alın sadece.

Bu konu doğru olabilir ancak bir şeyi not etmek isterim:

Eğer masa tenisine başlangıçta sıkı bir forehand tutuşu ile öğrenmiş isek ( ki bu bazen cok etkili top olmayan forehand spin için gerekebiliyor) bu konuda ilerde problem olabileceğini düşünüyorum. Çünkü ben bunu yaşadım. Zaten geçişlere cok fazla çalişıldığında forehand tutuş ile de backhand tutuş ile de etkili oynanabilir (şutop için bahsediyorum) ama eğer forehand tutuşumuz backhandden etkili spin yapmaya elvermiyorsa yukarıda bahsettiğim usül uygulanabilir. Tabii bu daha ileri seviye için geçerli olması daha muhtemel bir konu...Malumunuz artık sadece forehand spin ile işler yürümüyor. İzmirden o zamanlar genç bir sporcumuz forehand spin ağırlıklı oyun uile Swaytling kupasındaydı sanırım gençlerde 12 ye kalmış ama 12. olmuştu yanlış hatırlamıyor isem. (90 lı yılların başında, ve forehand spin üzerine bir oyun tarzı vardı) O yuzden sanırım artık backhand spin devri, hata geçmiş bile:) Bu sadece kendi yorumum hocalarımız ne derse doğrudur...:) Turushan Bey de iyi bilir bu konuları ona da eminim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konu doğru olabilir ancak bir şeyi not etmek isterim:

Eğer masa tenisine başlangıçta sıkı bir forehand tutuşu ile öğrenmiş isek ( ki bu bazen cok etkili top olmayan forehand spin için gerekebiliyor) bu konuda ilerde problem olabileceğini düşünüyorum. Çünkü ben bunu yaşadım. Zaten geçişlere cok fazla çalişıldığında forehand tutuş ile de backhand tutuş ile de etkili oynanabilir (şutop için bahsediyorum) ama eğer forehand tutuşumuz backhandden etkili spin yapmaya elvermiyorsa yukarıda bahsettiğim usül uygulanabilir. Tabii bu daha ileri seviye için geçerli olması daha muhtemel bir konu...Malumunuz artık sadece forehand spin ile işler yürümüyor. İzmirden o zamanlar genç bir sporcumuz forehand spin ağırlıklı oyun uile Swaytling kupasındaydı sanırım gençlerde 12 ye kalmış ama 12. olmuştu yanlış hatırlamıyor isem. (90 lı yılların başında, ve forehand spin üzerine bir oyun tarzı vardı) O yuzden sanırım artık backhand spin devri, hata geçmiş bile:) Bu sadece kendi yorumum hocalarımız ne derse doğrudur...:) Turushan Bey de iyi bilir bu konuları ona da eminim...

Görüşlerinize katılmadığımı söylemeliyim;

Elbetteki oyun içinde BH spin önemlidir. BH spini düzgün ve yüzdeli yapamamak bir sorundur. Ancak bunun raketin tutuş şeklinden kaynaklandığı söylemek doğru değildir. Servis dışında oyun içinde raket tutuş şeklini vuruşa göre değiştirmek düzeltilmesi gereken bir hatadır. FH spinin çok etkili bir vuruş olmadığına ilişkin değerlendirmenize ise kesinlikle katılmıyorum. Sıralamadaki oyunculara bakarsanız, bir çoğunun FH spin ağırlıklı oyuncular olduğunu görürsünüz. Özellikle Çinli oyuncular 3 topla oyunu genelde FH spin ile bitirirler. BH köşesinden FH spin ile topu bitirdikleri çok görülür. BH spin ile oyunu bitirdikleri sayı FH spine göre çok daha azdır. Dünyada da ön sıralarda BH fast spin ağırlıklı oyuncu ben bilmiyorum. Belki biraz Yunan lı Kreanga denebilir ama onun bile FH spin bitirici vuruşları oranı çok daha yüksektir. Özetle, FH spin ağırlıklı oyuncu karakteri, aslında ideal oyuncu karakteridir. Ancak BH köşesinden FH spin yapmak bir risktir. Bunun için topu FH spin ile ya bitirebilmeniz, yüzdeli bir şekilde öldürmeniz gerekir ya da dönen topu muhtemelen FH köşesine gelecek bloğu karşılamanız için çok iyi bir kondisyon ve ayağınız olması gerekir.

İzmir 90 yılların başı falan dediğiniz için biraz üzerime alındım galiba ama hiçbir turnuvada sonuncu olmadığı da söylemeliyim.:) Bahsettiğiniz İzmir’ li sporcuyu muhtemelen tanıyorumdur. FH spin BH spini döver gibi oldu biraz ama gerçekte de dövüyor zaten. BH top spine FH fast spinli günler dilerim:)) Selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bir konuda görüşümü tamamlamak isterim, masa tenisinde temel duruş ve vuruş dediğimiz bir kavram var, masa tenisine başlarken masada ilk öğrenim fh ve bh temel vuruşudur, daha sonra loop, smash ve chop hareketleri öğretilir, fh veya bh loop, temel vuruşu öğrenmeden yapılamaz, zaman içerisinde kişi geliştikçe vücut ve bilek hareketini de kullanarak ile spin ve chop vuruşunu şekillendirir, ama temel olan fh ve bh drive vuruşunda ve geçişlerde raket tuttuşunu değiştirmemesidir. ben bilek hareketine karşı değilim, sadece raket tutuş şeklinin fhde ve bhde değişmesine karşıyım, öğrencilerime de bu şekilde öğretiyorum ve performanslarından çok memnunum.

serhat arkadaşıma da katkılarında dolayı teşekkür ederim. bu konuda çok güzel açıklamalar yapmış.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Serhat Bey,

Bahsettiğim gibi bu konudaki düşüncelerinize saygı duyarım. Ancak yanlış anlaşılan bir konu var:

Ben forehand spin etkisizdir demedim, elbette kasların yapısında dolayı forehand oyun tarzı hızlı oyun ve etkili öldürücü vuruşlara daha açıktır ki bunu söylemiştim. tutuş değiştirme dediğimizde de aslında farkına varılamayacak raketin belki elde azıcık kımıldaması ile anlaşılacak bir durumdan bahsettim ve bunu yeni başlayan oyuncular için de tavsiye etmedim. Ayrıca eğitimci de değilim ama elbette forehand spin backandi döver :) . Üst sıralarda olup da shakehand tutuşa sahip olup hiç backhand spin(loop) yapmayan sporcu var mı acaba ? Bu da benden bir soru olsun:)

Birkaç pro arkadaşa da sordum, tutuşunuzu kemik gibi sımsıkı yapmıyor iseniz mutlaka forehand ve backhan vuruşlar arasında raketin elinizdeki konumunda belli belirsiz değişiklikler hissetiklerini söylediler. Beni bahsettiğim konu bu yoksa servisteki gibi bir değişiklik değil. Diğer yazılarım da okunursa değişikliğe karşı olduğum görülebilir. Ancak ufak tefek değişiklikler yerleşmiş ise antrenmanla zaten doğru tutuşun oturacağını da düşünüyorum. Backhand spin devrinin geçmiş olduğunu soylediğim cümlede ise 11 sayılık sistemin bitirici oyuna daha fazla önem vermesini kastetmiştim. Biraz savunmaya yönelik bir yazı oldu ancak yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için uzattım ayrıca hocalarımız ne diyorsa doğrudur bizimki sadece yorum katar konuya, yeni başlayan arkadaşlar buna dikkat etsinler. Hem tartışılan konu daha iyi anlaşılabilir. Ben bir başlıktaki tüm yazılar okunuyor diye normalde eski yorumuma atıfta bulunmamıştım. Aynı konudaki diğer yorumlar dikkatli okunursa bu konudaki tavrım anlaşılacaktır...

İzmir konusuna gelince isminiz Savaş ise evet belki sizsinizdir net hatırlamıyorum....:)

Ayrıca iyi bir öğretmen ile öğrenenlerin böyle bir değişikliğe ihtiyacı olmaz zaten ilk yazımı okursanız daha net görebilirsiniz...Saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Serhat Bey,

Bahsettiğim gibi bu konudaki düşüncelerinize saygı duyarım. Ancak yanlış anlaşılan bir konu var:

Ben forehand spin etkisizdir demedim, elbette kasların yapısında dolayı forehand oyun tarzı hızlı oyun ve etkili öldürücü vuruşlara daha açıktır ki bunu söylemiştim. tutuş değiştirme dediğimizde de aslında farkına varılamayacak raketin belki elde azıcık kımıldaması ile anlaşılacak bir durumdan bahsettim ve bunu yeni başlayan oyuncular için de tavsiye etmedim. Ayrıca eğitimci de değilim ama elbette forehand spin backandi döver :) . Üst sıralarda olup da shakehand tutuşa sahip olup hiç backhand spin(loop) yapmayan sporcu var mı acaba ? Bu da benden bir soru olsun:)

Birkaç pro arkadaşa da sordum, tutuşunuzu kemik gibi sımsıkı yapmıyor iseniz mutlaka forehand ve backhan vuruşlar arasında raketin elinizdeki konumunda belli belirsiz değişiklikler hissetiklerini söylediler. Beni bahsettiğim konu bu yoksa servisteki gibi bir değişiklik değil. Diğer yazılarım da okunursa değişikliğe karşı olduğum görülebilir. Ancak ufak tefek değişiklikler yerleşmiş ise antrenmanla zaten doğru tutuşun oturacağını da düşünüyorum. Backhand spin devrinin geçmiş olduğunu soylediğim cümlede ise 11 sayılık sistemin bitirici oyuna daha fazla önem vermesini kastetmiştim. Biraz savunmaya yönelik bir yazı oldu ancak yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için uzattım ayrıca hocalarımız ne diyorsa doğrudur bizimki sadece yorum katar konuya, yeni başlayan arkadaşlar buna dikkat etsinler. hem tartışılan konu daha iyi anlaşılabilir. Ben bir başlıktaki tüm yazılar okunuyor diye normalde eski yorumuma atıfta bulunmamıştım. Aynı konudaki diğer yorumlar dikkatli okunursa bu konudaki tavrım anlaşılacaktır...

İzmir konusuna gelince isminiz Savaş ise evet belki sizsinizdir net hatırlamıyorum....:)

Ayrıca iyi bir öğretmen ile öğrenenlerin böyle bir değişikliğe ihtiyacı olmaz zaten ilk yazımı okursanız daha net görebilirsiniz...Saygılar...

Özcan Bey Merhaba;

Sonuçta mutabık olduğumuza sevindim. Bu konudaki son sözü antrenörlere bırakmak gerekir, düşüncenize de aynen katılıyorum. Oyunu ilerletmeye yönelik konuların sitede çok az tartışıldığını görüyorum. Bu vesile ile konuyu açan arkadaşa da teşekkür ederim. Etkili oyuncuların oyun tarzları? Sayı alma yöntemleri? Nasıl efektif oyuncu olunur? Çin’ lilerin başarı sırları? Vs gibi konuların tartışılmasının yarar sağlayacağını düşünüyorum. İnternette müthiş bir video hazinesi var birimizi görmediğini diğer biri görebilir. Küçük bir örnek vermek isterim; ben seyrettiğim videolarda Çinli oyuncuların servisi karşılarken, top çok uzun kaçmamış ise, çok boş ve yüksek değil ise kesinlikle atağa başlamadıklarını ve topu öldürmeklerini tespit ettim. Servise hemen atağa kalkmak bizde çok sık yapılan yanlışlardan biridir. Benim akıma dahi gelmeyen bir konu başka bir arkadaşımızın dikkatini çekebilir. Masa tenisi çok sofistike bir oyundur aslında, oyunu anlamaya çalışmak gerekir. Anlama konusunda yarar sağlar diye düşünüyorum. Anladığını uygulayıp uygulayamamak başka bir tartışma konusu.

İzmir’li oyuncu konusuna gelince, Savaş eski takım arkadaşımdır. Kendisi eski yıldız, genç millidir. ( miniklerde milli oldu mu bilmiyorum) Halen 1. ligde oynuyor. Kalbi ve oyunu çok temizdir. Buradan kendisine sevgilerimi gönderiyorum. Savaş benden daha iyi oyuncu idi demek ben aynı turnuvaya katılsaymışım 13. olacakmışım.:) Takım olarak BH spin açısından sıkıntı yaşadığımız doğrudur:)O yıllarda minik, yıldız ve gençlerde Türkiye de ya Simtel 1. oluyordu ya da biz. Simtel’ in antrenörleri Uğur Hoca idi galiba yanlış hatırlamıyorsam, Murat Kurtuluş ve Ertan’ da oyuncularıydı. Bursa’ lı Serdar, Samsun’lu Vedat, Antalya’ lı Kader, Tarık da iyi oyunculardı. Hala camianın içindeler mi bilmiyorum ama hepsine selamlar..

Sagılarımla..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özcan Bey Merhaba;

Sonuçta mutabık olduğumuza sevindim. Bu konudaki son sözü antrenörlere bırakmak gerekir, düşüncenize de aynen katılıyorum. Oyunu ilerletmeye yönelik konuların sitede çok az tartışıldığını görüyorum. Bu vesile ile konuyu açan arkadaşa da teşekkür ederim. Etkili oyuncuların oyun tarzları? Sayı alma yöntemleri? Nasıl efektif oyuncu olunur? Çin’ lilerin başarı sırları? Vs gibi konuların tartışılmasının yarar sağlayacağını düşünüyorum. İnternette müthiş bir video hazinesi var birimizi görmediğini diğer biri görebilir. Küçük bir örnek vermek isterim; ben seyrettiğim videolarda Çinli oyuncuların servisi karşılarken, top çok uzun kaçmamış ise, çok boş ve yüksek değil ise kesinlikle atağa başlamadıklarını ve topu öldürmeklerini tespit ettim. Servise hemen atağa kalkmak bizde çok sık yapılan yanlışlardan biridir. Benim akıma dahi gelmeyen bir konu başka bir arkadaşımızın dikkatini çekebilir. Masa tenisi çok sofistike bir oyundur aslında, oyunu anlamaya çalışmak gerekir. Anlama konusunda yarar sağlar diye düşünüyorum. Anladığını uygulayıp uygulayamamak başka bir tartışma konusu.

İzmir’li oyuncu konusuna gelince, Savaş eski takım arkadaşımdır. Kendisi eski yıldız, genç millidir. ( miniklerde milli oldu mu bilmiyorum) Halen 1. ligde oynuyor. Kalbi ve oyunu çok temizdir. Buradan kendisine sevgilerimi gönderiyorum. Savaş benden daha iyi oyuncu idi demek ben aynı turnuvaya katılsaymışım 13. olacakmışım.:) Takım olarak BH spin açısından sıkıntı yaşadığımız doğrudur:)O yıllarda minik, yıldız ve gençlerde Türkiye de ya Simtel 1. oluyordu ya da biz. Simtel’ in antrenörleri Uğur Hoca idi galiba yanlış hatırlamıyorsam, Murat Kurtuluş ve Ertan’ da oyuncularıydı. Bursa’ lı Serdar, Samsun’lu Vedat, Antalya’ lı Kader, Tarık da iyi oyunculardı. Hala camianın içindeler mi bilmiyorum ama hepsine selamlar..

Sagılarımla..

Merhaba,

Bahsettiğiniz oyuncularla ilgili olarak; Savaş Teke(1. ligde Denizlisporda), Kader(1.ligde Antalyasporda), Ertan Hüner(1.ligde Yeşilyurtta), Samsunlu Vedat(Süper ligde Çankaya Üniversitesinde), Uğur Beşok(İstanbulda Şirketler 1 .liginde), Murat Kurtuluş(sporu bıraktı)Bursalı Serdar'ı ve Antalyalı Tarıkı hatırlayamadım.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Way be eski günlere gitim. Ben orta okulda iken Vedat Samsun'da PTT'de oynardı çok iyi oyuncu idi, yanlış hatırlamıyorsam Namık Kemal'de okuyordu . Hatta bizim okula da gelir maçlar yapardı bizim takımın büyükleriyle, İzmirde Savaş Teke de çok iyi oyuncu idi,ben kötü asla demedim, masa tenisi sporumuzun o zamanki durumu ile yurt dışını kıyaslama imkanımız olması açısından isim vermeden belirtmiştim:) Hatta Savaşın küçük kardeşi de vardı Liseler il birinciliklerinde Halkapınarda oynardık. O yıllarda Mitatpaşa Lisesindeydiler, İzmir Atatürk Lisesi ile çekişirlerdi. Mitatpaşanın hocası bizi de lisede 6 ay kadar çalıştırmıştı, maalesef ismini hatırlamıyorum. Kesik topa forehand spini ondan oğrenmiştim kulakları çınlasın...Dediğim gibi zaman geçiyor, çok da yaşlanmadan Masa Tenisinini bir kenarından yeniden yakalayıp tutunmak güzel bir duygu imiş...Herkese kolay gelsin...Adı geçen arkadaşlara da başarılar dilerim...

Merhaba,

Bahsettiğiniz oyuncularla ilgili olarak; Savaş Teke(1. ligde Denizlisporda), Kader(1.ligde Antalyasporda), Ertan Hüner(1.ligde Yeşilyurtta), Samsunlu Vedat(Süper ligde Çankaya Üniversitesinde), Uğur Beşok(İstanbulda Şirketler 1 .liginde), Murat Kurtuluş(sporu bıraktı)Bursalı Serdar'ı ve Antalyalı Tarıkı hatırlayamadım.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

bu konu kapanmış sayılır ama ben ce çok önemli bir konu. aynı ikilemi ben de yaşıyorum. raketi sıkı bir şekide tutup robotla bu gün kombine çalıştım. sonrasında maçların tammamını kaybettim. bh vurmayı unuttum sanki. insanda prosedürel hafıza denen bir hafıza çeşidi vardır. bunu değiştirmek gerçekten zaman istiyor. bu saaten sonra benden bir şey olamayacağına göre alıştığım gibi gideceğim sanırım.

aşağıdaki linkte timonun 31-32. saniyelerde elinde oynattığı açıkça görülüyor. bh de gevşek tutarken fh e geçtiğinde raketin açısı oldukça farkedilir şekilde değişiyor.

selamlar

http://www.youtube.com/watch?v=l9hrbluLDjs

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok enteran olduğunu düşündüüğüm bir başka linkte http://www.youtube.com/watch?v=tlYW8UH1kyM&feature=PlayList&p=133045BEB2001B36&index=6

timo bh çtop spin alışırken elinde raketi gevşek tuttuğu belli oluyor. dikkatli bakarsanız, zaman zaman sanki eline ayar vermek ister gibi ya da sanki her an fh ye geçme durumu varmış gibi rakatin açısını daha sıkı tutacak şekilde çok kni hareketler yaparak değiştiriyor ama sonra tekrar bh pozisyonuna devam ediyor. burada da her iki vuruş şekli için farklı kavrama şekli ni benimsediği anlaşılıyor. bu bence hem reflekslenin hızlı olmasını hemde belli bir vuruşun gerektirdiği kavrama şeklini fazlaca beimseyerek diğerne yabancı olmasını engelleyen bir çalışma tarzı olabilir. bunun tersi olarak ise schlager ise servislerde bile bu sıkı tutuşu muhafaza ediyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 24 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..