Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Parafin Denemesi

Guest Tanju Cansever

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever

Bugün saat 15.30 itibariyle daha önceden 3 kez Fair Chack ile yapıştırılmış Sriver FX max lastiklerimi Paraffin tuning işlemine tabi tutmaya karar verdim. Her iki lastiğe de 3 çay kaşığı Paroil marka sıvı parafin dökerek çay kaşığının arkasıyla süngere yaydım. Kaygan bir sıvı olduğundan kolay oluyor. Hemen resimlerini çektim, 24 saat ara ile 2 kez daha bu işlemi yaparak resimleri koyarım. Oyun performansını ise daha sonra elimden geldiğince anlatmaya çalışırım. Ok?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 89
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Guest Tanju Cansever

Saat 24.00. Parafin oil tatbikinden sonra 8,5 saat geçmiş durumda. Lastikler daha fazla bombe kazandı. PO emilmiş durumda ve sünger daha önce 3 kat sürülmüş olan yapıştırıcının yapışkan etkisini muhafaza ediyor. Yani yapışmaya hazır! Halbuki PO sürmeden önce bu lastikler kupkuru görünüyorlardı. Demek ki parafin oil aşırı yapışkan kullanımını da önlüyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Bugün saat 12.00'de lastiklerin görünümü. PO sürüldükten sonra 20 saat geçmiş durumda. Etkinin ne kadar uzun süreli olduğunu görüyorsunuz. Birazdan ikinci kez parafin tatbik edicem. Aslında ikinci ya da üçüncü kat parafin işlemine gerek var mı bilmiyorum. Her seferinde yapıştırıp ikinci ve üçüncü katları 1 hafta ara ile de sürebiliriz gibi geldi bana. Daha sonra da lastiği en az bir 1 ay süreyle aynı performansla kullanabileceğimizi tahmin ediyorum. Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi izlenimler olacak?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Evet, ikinci kat parafin sürüldükten sonra 3,5 saat geçti ve resimleri aşağıda. Bu arada süngere parafin tatbik etmek için yeni bir yöntem buldum, herhangi küçük plastik bir spray şişesi! Spray ilaç şişesi de olabilir, camsil şişesi de olabilir. Ben Andorex marka bir plastik spray ilaç şişesi kullandım. Yağı püskürttükten sonra (kaygan bir sıvı zaten) işaret parmağım ile süngere yayıyorum. İki üç liraya eczanelerden alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju abi kolay gelsin gerçekten dediğin gibi lastikler çok harika gözüküyor. Benimde denemelerim yakında başlayacak fakat benim solüsyon çok az kalmış solüsyon temin ettikten sonra inşallah denemeler başlayacak. Bu arada sizin spreyin resmini bizim hanım görür görmez ONDOREX beni az kala bu ilaç boğup öldürecekti dedi :))) Hemen tanıdı :)) Evde varmı diye sordum ama, attım dedi :))

Kolay gelsin abi sizi yakından takip ediyoruz.

Selamlar Mustafa hocam,

Andorex nedeniyle başınıza gelen olaya üzüldüm ve şaşırdım nasıl olur diye.. :o: Keşke atmasaydı, şişesi bayaa işe yarıyor çünkü.. ;): Konuyu takip etmenize sevindim. Ben de acaba kimseyi ilgilendirmiyor mu bu konu diye merak etmeye başlamıştım..Sizin denemeleri de bekliyoruz arkadaşım, sevgiler..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Bence Konu sadece beni değil, masa tenisi camiamızı ilgilendiriyor sizin gibi cesaretli insanların pratik çözümleri sayesinde solüsyona daha az para vereceğiz ve paralarımız cebimizde kalacak. Benim için önemli olanda, Paralarımızın cebimizde kalması ve bu sayede daha iyi lastikler alarak denememiz olacak.. Bu pratik çözümü bizlerle payşatığınız için size teşekkür ediyorum..

Samimi düşüncelerin için teşekkür ederim Mustafa. Piyasada satılan tuning ürünlerinin fiyatlarına bakınca hayret ediyor insan. Aslında çok profesyonel olmadıktan sonra tuning muning hikaye. Asıl önemli olan EL MELEKESİ! Burada tuning ürünlerine gerçek bir alternatif olan ve dünya tarafından kabul edilen parafin oil hakkında deneyim kazanmaya, bu deneyimi de forum dostlarıma anlatmaya yönelik bir çalışma yapıyorum. Eminim bu çalışmadan faydalanan bir çok kişi olacaktır. Umarım ilerde tuning ürünleri yasaklanmaz ve fiyatları da iyice düşer de herkes istediği markayı alıp kullanır.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugün bende paroil aldım.Yarım litresi 3.7 YTL.Bir kez sürdüm biraz önce.Şimdi bekliyorum. Tanju bey bu işlemi kaç kez yapmamız gerekiyor.Bir kez yeterli mi? Değilse kaç kere ve hangi aralıklarla yapmalıyız?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Merhaba,

Dün 24 saat nöbetim olduğundan malesef ancak şimdi mesajımı yazma imkanı bulabildim. Öncelikle söyleyeyim, Paroil kırmızı renkli. Başka renkleri de var mı bilmiyorum. Fakat sürdüğünüz zaman süngeri kırmızıya boyamıyor merak etmeyin.

Max lastikler parafin işleminden sonra daha da etli butlu hale geliyorlar. İzin verilen lastik kalınlığı olan 4 mm. yi geçiyorlar. Bu yüzden uyarı olarak söylemek istiyorum, max lastiklerde parafin tuningi yapmayınız. Üçüncü kat tuning işlemine de gerek yok, lastikler bu haliyle zaten yeterince tuning edilmiş durumdalar. Hatta ilk parafin deneyimden biliyorum, bir kat sürülmesi bile lastikleri uzun süreli tune etmek için kafi.

Şimdi lastikleri yapıştırma zamanı.. Sadece tahtaya ince bir kat yapışkan sürdüm. Lastiklere gerek yok çünkü süngere parmağınızı dokunsanız yapışıyor.

Lastikler tahta kenarlarından taştı. Halbuki bunları daha önce gerdirerek yapıştırıyordum, ancak kenarlara ulaşıyorlardı.

Siyah lastiğin yapışma simetrisi pek hoşuma gitmediğinden söküp tekrar yapıştırayım dedim. Bu arada süngerde birikmiş olan yapışkanı da tamamen temizledim. İnanır mısınız, süngerde hiç yapışkan kalmadığı ve kupkuru olduğu halde lastik gene bombeli halini muhafaza ediyordu.

Ve siyah lastiği de istediğim gibi yapıştırdım. Kısaca bu ekipmanın performansından söz edecek olursam: Yeni yapıştırılmış Bryce Speed FX 2.3 mm ayarında hatta daha da hızlı ve spinli, öten lastiklerim oldu. Bu performans bana uzun süre kalıcı olacak gibi görünüyor.

Son söz: İki ya da üç kat Paroil tatbikine gerek yok. Bir kat sürerek en az 1 ay kalıcı etki elde edilebilir sanıyorum. Max süngerli lastiklerde kullanılmamalı, sünger kalınlığı artıyor çünkü. Parafini çok ince sürmek yeterli oluyor, damlalıkla bile damlatarak süngere parmağınızla yayabilirsiniz. Sünger yüzeyinin kaygan hale gelmesi yeterli. Akşam sürün ertesi gün yapıştırıp maça çıkabilirsiniz. Tekrar tuning yapmak ve lastikleri sökmek için acele etmeyin, belki lastiğin ömrü boyunca gerekmez.......... :gulumse:

Nihayet bitti. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgi ve selamlarımla.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Merhaba Tanju abi,

Bizim bu küçük ilçede Paroil bulamadığım için üzgünüm ama evde zeytinyağı bulduğum içinde mutluyum:) Yarın inşallah zeytin yağını deneyeceğim. İlk önce sert süngerli, bol solüsyon isteyen bir kaç çin lastiğinde deneme yapacağım. 2-3 kat solüsyon sürdükten sonra abartmadan bir kat zeytin yağı sürüp lastiğin durumunu gözlemleyeceğim lastiğin durumuna göre 2.katı sürmeyi düşünüyorum..

Neyse yarın zeytin yağıyla deneme yapayımda bu hayali konuşmadan kurtulayım :)

Selamlar

Mustafa bence zeytinyağı olayına hiç girmeden kandil ya da meşale yakıtı olarak bilinen bu sıvı parafinden bulsan iyi olur. Zeytinyağı istediğin sonucu vermezse lastiklerin ziyan olabilir. Bir de sert süngerli lastiklerden ziyade yumuşak süngerli lastiklerde bu işlemi yapmak daha mantıklı. Çünkü lastikler bombe kazandıktan sonra eğer sert iseler yapıştırmakta çok zorluk çekebilirsin. Yumuşak lastiklerde ise ne kadar bombeli olursa olsun yapıştırmak kolay oluyor. Selamlar....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, 1 kattan fazla parafin sürmeyin. TSP, Donic ve Butterfly lastiklerde edindiğim tecrübeye göre genleşme (büyüme) oluyor lastiklerde ve tahtayı aşıyor.

Gerçi lastiklerin hepsi daha iyi top atıp daha iyi spin yapıyor fakat bu fazlalık lastiği kessem ne olur henüz bilmiyorum. İleride tekrar ufalır mı, ufalırsa tekrar sürdüğümde yine aynı şekilde büyür mü, büyümez mi?

Parafin illaki deneyin, fakat hemen abartmayıp kontrollü yapın bunu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, 1 kattan fazla parafin sürmeyin. TSP, Donic ve Butterfly lastiklerde edindiğim tecrübeye göre genleşme (büyüme) oluyor lastiklerde ve tahtayı aşıyor.

Gerçi lastiklerin hepsi daha iyi top atıp daha iyi spin yapıyor fakat bu fazlalık lastiği kessem ne olur henüz bilmiyorum. İleride tekrar ufalır mı, ufalırsa tekrar sürdüğümde yine aynı şekilde büyür mü, büyümez mi?

Parafin illaki deneyin, fakat hemen abartmayıp kontrollü yapın bunu.

Sürün, sürün :) Genleşecek ki atacak. Solüsyon kullanmaktan çok farklı değil aslında. Fazlalığın ne kadar olduğuna göre kesebilirsiniz. Ben CTE'den kaynaklı 3-4 mm'lik fazlalıklarla oynuyorum.

Asıl olay ilk trim'den sonrası. Yani her seferinde genleşme olmaması için ne yapıcaz? LAstik sonsuz değil ya çek çek nereye kadar :) Etki geçmeye başladığında lastiği sökücez, bakıcaz ki ters bombe yapmış. Parafini sadece o ters bombeyi yok edecek kadar sürmek lazım. Yoksa yine genleşeçek ki her seferinde genleşme olursa oyun karakteri de değişir, sünger çok yumuşar vs. vs.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sürün, sürün :) Genleşecek ki atacak. Solüsyon kullanmaktan çok farklı değil aslında. Fazlalığın ne kadar olduğuna göre kesebilirsiniz. Ben CTE'den kaynaklı 3-4 mm'lik fazlalıklarla oynuyorum.

Asıl olay ilk trim'den sonrası. Yani her seferinde genleşme olmaması için ne yapıcaz? LAstik sonsuz değil ya çek çek nereye kadar :) Etki geçmeye başladığında lastiği sökücez, bakıcaz ki ters bombe yapmış. Parafini sadece o ters bombeyi yok edecek kadar sürmek lazım. Yoksa yine genleşeçek ki her seferinde genleşme olursa oyun karakteri de değişir, sünger çok yumuşar vs. vs.

3-4 mm olsa iyi. 1cm oldu TSP'ler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

1 hafta önce Rapid Dtecs max lastiklerimle yaptığım ilk parafin tuning denemesinden sonra bugün tahtadan söktüm onları. Lastiklerin hala bombeli durumlarını koruyup korumadıklarını merak ediyordum. Lastiklerde hiç bombe kalmamış, aksine eskisi gibi hafif içbükey konkav vaziyette olmuşlardı. Eğer yapıştırdığımda taşan kısımları kesseydim şimdi küçük kalmış olacaklardı. Tahtada yapışık kaldıkları müddetçe gergin lastik teknoloji lastikler gibi oynamaya devam ediyorsunuz, söktüğünüz zaman eski halini alıyorlar. Bu yüzden tahta kenarlarından taşan lastikleri kesmemenizi öneririm. Ama Hakan'ın lastikleri gibi 1 cm taşıyorlarsa 3-4 mm taşacak kadar kesmekte kaçınılmaz oluyor. Aşağıda Ma Lin'in raketini görüyorsunuz, kenarlardan 3-4 mm kadar taşmış ve böyle kullanıyor. Düzgün şekilde tahta kenarlarına sıfır derecede keseyim demiyor. Demek ki onlarda lastiklerini defalarca yapıştırıp kullanıyorlar:)

Ma Lin'in ekipmanı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 hafta önce Rapid Dtecs max lastiklerimle yaptığım ilk parafin tuning denemesinden sonra bugün tahtadan söktüm onları. Lastiklerin hala bombeli durumlarını koruyup korumadıklarını merak ediyordum. Lastiklerde hiç bombe kalmamış, aksine eskisi gibi hafif içbükey konkav vaziyette olmuşlardı. Eğer yapıştırdığımda taşan kısımları kesseydim şimdi küçük kalmış olacaklardı. Tahtada yapışık kaldıkları müddetçe gergin lastik teknoloji lastikler gibi oynamaya devam ediyorsunuz, söktüğünüz zaman eski halini alıyorlar. Bu yüzden tahta kenarlarından taşan lastikleri kesmemenizi öneririm. Ama Hakan'ın lastikleri gibi 1 cm taşıyorlarsa 3-4 mm taşacak kadar kesmekte kaçınılmaz oluyor. Aşağıda Ma Lin'in raketini görüyorsunuz, kenarlardan 3-4 mm kadar taşmış ve böyle kullanıyor. Düzgün şekilde tahta kenarlarına sıfır derecede keseyim demiyor. Demek ki onlarda lastiklerini defalarca yapıştırıp kullanıyorlar:)

Ma Lin'in ekipmanı

bu yazınızdan anladığım kadarıyla o zaman etkisi normal tuningler kadarda sürmüyor doğrumu anlamışım... gerçi sanırım fiyat performans yaparsak o zaman baya bi karlı oluyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
bu yazınızdan anladığım kadarıyla o zaman etkisi normal tuningler kadarda sürmüyor doğrumu anlamışım... gerçi sanırım fiyat performans yaparsak o zaman baya bi karlı oluyor

Şöyle açıklayayım: Piyasada satılan tuning ürünlerinin kullanımı bildiğim kadarıyla 1-2 saat arayla 4 kat falan sürülerek tamamlanıyor ve sonuçta 14 gün sürdüğü iddia edilen bir etki ortaya çıkıyor. Benim yaptığım ilk parafin tuning işleminde ise tekrar ediyorum sadece 1 kat parafin tatbik edilmiş ve 24 saat sonra hem de sadece tahtaya yapıştırıcı sürülerek yapıştırılmıştır. Yani burada ben 4 kat tuning yapmak için 6-8 saat zaman kaybetmedim. Sünger için ayrıca yapıştırıcı harcamadım. 30 saniyede parafini tatbik ettikten sonra ertesi gün yapıştırıp idmana gittim. Bu kadar. Ayrıca sünger kalınlığı max ve sert sayılabilecek özelliktedir.

Eğer max değil de 1.9-2.1 arası süngerli lastikleri tercih ederseniz (zaten sünger kalınlaşması nedeniyle mecburuz) ve uygun bir kat veya iki kat sürerseniz 1 litresini 5.5 liraya aldığınız parafin oil sayesinde cebinizde kalan para ile yeni lastikler alma imkanına kavuşursunuz. Zaten lastiği tahtadan sökmediğiniz müddetçe gergin ve yapışık bir şekilde duruyor öyle değil mi? Söktüğünüz anda eski boyutlarına dönüyor. Eğer eski boyutlarına dönmezse lastiğinizin pörsümüş ve performansını kaybetmiş olduğunu kabul etmelisiniz.

Üstteki mesajlarımda parafinli süngerden yapışkanı temizlediğim halde hala bombeli olarak kaldığını ifade etmiştim. Yani bu parafin etkisi beklentilerimizin çok ötesinde. Son olarak bütün tuning malzemelerinin %90-95 oranında paraffin oil ihtiva ettiği de biliniyor ve yabancı forum sitelerinde belirtiliyor.

Ben artık bir spray şişesiyle süngerin üzerine parafin yağı püskürtüyorum ve öylece bırakıyorum. Ertesi gün de yapıştırıyorum. Belki firmalar da bu çözümün farkına varıp ilerde tuning ürünlerinin spray formunu çıkartırlar da herkes rahat eder:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 24 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..