Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisinin Genel Sorunları Ve Bazı Düşünceler..

serhat35

Recommended Posts

Herkese merhaba,

Bu konuda bir süredir yazıp yazmama arasında gelip gidiyordum. 18 yıldır aktif olarak masa tenisi oynayan ve de Milli Takım seviyesinde de oynamış bir sporcu olarak, bu camiada o kadar çok olumsuzluk/yanlış iş gördüm ki.. İşte bu yüzden de ben masa tenisinin Türkiye'de gelişebileceğini düşünmüyorum. Bu zamana kadar yazılan görüş/yorum/önerilere de sonuna kadar katılıyorum. Ancak, masa tenisi gibi amatör branşlardan insanlar kendilerine o kadar güzel çıkar/rant sağlıyor ki, birşeyler yapmaya çalışanlar da ya arada kaynıyor ya da camia onları da kendisine benzetiyor. Hala bu spora devam ediyor olmam da sadece masa tenisine gönül vermiş olmam ve oynarken egleniyor/stres atıyor olmam. Hatta bu spor gerilemez de yerinde saysa bile Türkiye için iyi bir başarı bence..

Tabi ki bunlar sadece benim şahsi görüşlerim.. Ama yine de paylaşmak istedim.

Herkese saygılar..

sayın eceser

mademki bildiğiniz olumsuzluklar var bunları bu camiadaki insanlarla paylaşın belki ilgili ve yetkililerde duyar belki kendilerine çeki düzen veririler. herkes susarsa o bahsettiğiniz kişiler rantlarına devam ederler ve masatenisi de olduğu yerde saymaya devam eder.

bence bilenler konuşmalılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de 2 haber hatırlıyorum

Birisi Türkiye şampiyonasına giden bir otobüste vefat eden minik sporcu, diğeri de Fenerbahçe'nin şampiyonluğunun ertesi

Çinli oyuncu skandalının haberi.

Tanıtım ve Semih Saygıner deyince aklıma geldi. Ünlü bir yabancı bir [talk show]'da -ismini hatırlayan yazsın- 2 tane masa tenisçi çıkıyor ve program devam ederken minik bir antreman yapıyorlar.

Millilerimizin başarılarının ertesinde, hem başarılarının reklamını yapmak hem de masa tenisinin prestijli bir spor olduğunu halka gösterseler fena mı olur?

Millilerimiz değil de süper lig takımlarından bir oyuncu çıkamaz mı? Çıkmak için çabalayamaz mı?

Minik masa tenisçilerimiz çıksa çocuklara bu sporu sevdirse nasıl olur?

[O (talk show)'u sunanın ismini hatırlasam videosunu bulacağım, ünlü bir programdı)]

talk show bumu acaba? Amerikalı masa tenisci Biba golic oynuyor.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar öncelikle selamlarımı sunarak başlıyom.Maalesef Masa tenisi sporunu hala spor olarak kabul göemedigi için hem izleyicisi ve taraftarı olmayan spor olması nedeniyle buna kulüpler veya dernekler buna pay ayırmak istememektedir ayrıca bu spor gelişememesi için elinden gelen her türlü zorluklar çıkarılmaya çalışılıyor geniş salonu olan yerlerde bile masa koyulmasına müsade edilmiyor inanırmısınız sigara içecekler için bile geniş salonlar tahsis edilirken masa tenisi için yer ayrılmıyor hazır var olan masalar ise bazı yerler gönderilmek suretiyle oynayacak kişilerin önünü kapatmak için imkan ve olanaklar sunulmuyor.maaalesef işte durum böyle hiç TRT veya diger kanalların sporlarında MASA TENİSİ hakkında konuşuldugunu duydunuzmu yok olacak cevap biliyorum bu işe gönül verenler ya okullarda ögrenci olarak veya işte merakından ögrenen kişiler olacaktır en basitinden söyleyelim size yaz okulları açılıyor futbol var karete var ama masa tenisi ile ilgili kurs yok neden bu ilgisizlik ya biz tanıtamıyoruz yada sahipsiz oldugundan ben hala anlayabilmiş degilim .Bu konu ile ilgili açıklama yazmak için bile veya bir fikir telakkisinde bulunmak için bile bir yazı yazmıyoruz .Neden bu anlayamadım milet olarak tutukuz !!.. Evet ben Denizlinin Kale ilçesindeyim inanırmısınız burada bu işe gönül vermiş insanlar var ama nasıl anlatayım size buraya gelen ögretmenlerin görevleri Şark sayıldıgındanmı bilinmez verilen spor etkinlikleri futbol voleybol basket daha rastlamadım bide koşu atletizm flan degil o ayrı bi sanat çünkü yok her okulda Masalar var fakat ya filesi yok ya topu yok ya raketi yok ama yine öyleyken bu sporu yapanlar var Tekelde memur şahıs bu işe gönül vermiş Okullara masa yaptırmışlar Jandarmaya masa yaptırmışlar hela olsun bazen insanlar isterse zor şartlarda bile kendine oyun oynayacak partner bulabiliyor bende derimki bu işe gönül verenler olarak etkili bir reklamımız olsun masa tenisi malzemesi satan arkadaşlar kendimze büyük sponsorlar bulursak duyulacak yoksa boşuna konuşulmuş vede tartışılmış olur diyorum.Saolsun ERTAN abi bizlere bu imkanı saglamış forum açmiş birbiirimizi tanıma ve tanışma fırsatı buluyoruz .Evet yeni gelişmelerden ve kurallardan haberdar olabiliyoruz saolsun EMEGE SAYGI duyuyoruz .ALLAH razı olsun emegi gecen arkadaşlardan selamlarımla HAKKI SARAÇ

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar daha önce de dedim şimdi yine tekrarlıyorum. Masa tenisi ülkemizde gerek veliler gerekse yetişkinler tarafından "çocuk oyunu" olarak algılanmakta ve bilinmektedir. Bu yüzden de ciddiye alınmamaktadır. Olay kısaca budur... Bunun değişmesi için Ma Lin, Wanq Liqin gibi şöhretler çeşitli organizasyonlar ile Türk Vatandaşı ile buluşturulmalıdır. Benim düşüncem budur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar daha önce de dedim şimdi yine tekrarlıyorum. Masa tenisi ülkemizde gerek veliler gerekse yetişkinler tarafından "çocuk oyunu" olarak algılanmakta ve bilinmektedir. Bu yüzden de ciddiye alınmamaktadır. Olay kısaca budur... Bunun değişmesi için Ma Lin, Wanq Liqin gibi şöhretler çeşitli organizasyonlar ile Türk Vatandaşı ile buluşturulmalıdır. Benim düşüncem budur.

Merhaba PingPong,

Sizin kısa ve öz olarak iki kelime ile özetlediğiniz "çocuk oyunu" olayına tamamiyla katılıyorum. Bunun sebebini acaba senelerce ve senelerce ülkemizde profesyonel ekipman sıkıntısı çekilmesi, masaların marangozlar tarafından ölçüsüz, kuralsız ve basit olarak üretilmesi, ağ ve demirlerinin en basit ve komik olanlarının kullanılması, daracık ve alçak tavanlı yerlerde oynanması şeklinde gösterebilir miyiz? Toplumumuz böyle algıladı bu sporu. Yalnız şunu anlamıyorum: Bunun değişmesi için neden Ma Lin, Wang Liqin gibi şöhretler Türk vatandaşı ile buluşturulacak? Gürhan Yaldız, İrfan Tavukçuoğlu gibi şöhretler "çocuk oyunu" fikrinden kurtulmamıza yetmeyecek mi diyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba PingPong,

Sizin kısa ve öz olarak iki kelime ile özetlediğiniz "çocuk oyunu" olayına tamamiyla katılıyorum. Bunun sebebini acaba senelerce ve senelerce ülkemizde profesyonel ekipman sıkıntısı çekilmesi, masaların marangozlar tarafından ölçüsüz, kuralsız ve basit olarak üretilmesi, ağ ve demirlerinin en basit ve komik olanlarının kullanılması, daracık ve alçak tavanlı yerlerde oynanması şeklinde gösterebilir miyiz? Toplumumuz böyle algıladı bu sporu. Yalnız şunu anlamıyorum: Bunun değişmesi için neden Ma Lin, Wang Liqin gibi şöhretler Türk vatandaşı ile buluşturulacak? Gürhan Yaldız, İrfan Tavukçuoğlu gibi şöhretler "çocuk oyunu" fikrinden kurtulmamıza yetmeyecek mi diyorsunuz?

Bahsettiğiniz Türk oyuncuları tanımadığımdan, bilmediğimden aklıma bahsettiğim isimler geldi. Bunun nedeni de şu. Oğlum masa tenisine merak sarınca bende internette konuyu araştırmaya başladım. Olayın 3-5 YTL'lik raketlerden ibaret olmadığını da gördüm. Derken bu site karşıma çıktı. Hemen eğitim ile ilgili video , döküman vs araştırmaya başladım. Karşıma çıkan linklerde yukarıda bahsettiğim oyuncuların isimleri yeralan megaupload vs sitelere dair linkler çıktı. Neyse. Bu defa youtube sitesine girdim ve table tennis diye video arattım. Yine Ma lin vs isimler karşıma çıktı. Bu defa uluslararası masa tenisi sitesine girdim. Bir baktım ilk 3 sırayı çinliler alıyor. Merakım iyice arttı ve yine bu sitede Çin Masa Tenisinin sırları adlı yazıyı okudum. Artık kafama iyice çinli masa tenisi oyuncuları girmişti. Hali ile bahsettiğiniz Türk arkadaşları bilmiyorum. Biraz özet yazmaya çalıştım. Umarım anlaşılmıştır. Kastım yok yani.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahsettiğiniz Türk oyuncuları tanımadığımdan, bilmediğimden aklıma bahsettiğim isimler geldi. Bunun nedeni de şu. Oğlum masa tenisine merak sarınca bende internette konuyu araştırmaya başladım. Olayın 3-5 YTL'lik raketlerden ibaret olmadığını da gördüm. Derken bu site karşıma çıktı. Hemen eğitim ile ilgili video , döküman vs araştırmaya başladım. Karşıma çıkan linklerde yukarıda bahsettiğim oyuncuların isimleri yeralan megaupload vs sitelere dair linkler çıktı. Neyse. Bu defa youtube sitesine girdim ve table tennis diye video arattım. Yine Ma lin vs isimler karşıma çıktı. Bu defa uluslararası masa tenisi sitesine girdim. Bir baktım ilk 3 sırayı çinliler alıyor. Merakım iyice arttı ve yine bu sitede Çin Masa Tenisinin sırları adlı yazıyı okudum. Artık kafama iyice çinli masa tenisi oyuncuları girmişti. Hali ile bahsettiğiniz Türk arkadaşları bilmiyorum. Biraz özet yazmaya çalıştım. Umarım anlaşılmıştır. Kastım yok yani.

Gerçekten çok ilginç!!! Masa tenisinin sorunlarını tartışan bir kişi olarak bu iki ismi siz de bilmiyorsanız demek ki bu spor ülkemizde bir avuç mutlu azınlığın kendi camiası içinde kapalı kapılar ardında yaptığı ve başkalarının da kendilerinin ne yaptığını bilmelerini istemediği garip bir spor dalı haline gelmiş! Eğer ben üstüste 10 yıl boyunca Türkiye masa tenisi şampiyonu olsaydım ve ismimi bilmeyen birine rastlasaydım oturup ağlardım yahu!!! Ben nerede yanlış yaptım diye!!!

Sevgiler, saygılar.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju Bey,

Ben gerçekten sosyal bir insanımdır. Okul yıllarım sonrası (lise biraz da üniversite de) hiç masa tenisi oynamadım. Ancak bisiklete binen bir daha sürmeyi unutmaz misali bir kaç haftadır elime raket aldığımda rahatlıkla oynayabildim. Herneyse. Halktan ve normal bir vatandaş olarak şu anda kendime şu soruyu sormama neden oldunuz? Acaba neden bu kadar uzun süre hiç ilgilenmedim? Cevabı arıyorum. Bahsettiğiniz isimlerin bana bir şey ifade etmemesi normal. Bir anket yapılsa bir çok kişi bu isimleri bilmez. Çünkü aramızda değiller, bsaında yer almıyorlar, TV'ye çıkmıyorlar vs vs vs... sponsorlarına sormak lazım neden bu isimleri lanse edemiyorsunuz diye.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju Bey,

Ben gerçekten sosyal bir insanımdır. Okul yıllarım sonrası (lise biraz da üniversite de) hiç masa tenisi oynamadım. Ancak bisiklete binen bir daha sürmeyi unutmaz misali bir kaç haftadır elime raket aldığımda rahatlıkla oynayabildim. Herneyse. Halktan ve normal bir vatandaş olarak şu anda kendime şu soruyu sormama neden oldunuz? Acaba neden bu kadar uzun süre hiç ilgilenmedim? Cevabı arıyorum. Bahsettiğiniz isimlerin bana bir şey ifade etmemesi normal. Bir anket yapılsa bir çok kişi bu isimleri bilmez. Çünkü aramızda değiller, bsaında yer almıyorlar, TV'ye çıkmıyorlar vs vs vs... sponsorlarına sormak lazım neden bu isimleri lanse edemiyorsunuz diye.

Haklısınız, aramızda geçen bu konuşmalar "masa tenisinin sorunları ve bazı düşünceler" başlıklı konuya fikir verme açısından iyi bir örnek teşkil ediyor sanırım. Geçen yaz görevli olarak gittiğim Marmara adasında bir de ne göreyim? Hemen deniz kenarında koskocaman kapalı bir Badminton Salonu ve Fitness Salonu var! Salonun içinde tribünleri bile mevcut. Zemin en kaliteli plastik malzemeden yapılmış. Zamanında Kaymakam Bey Badminton federasyonunun açtığı kurslara gitmiş olduğu için adaya gelir gelmez ilk işi bu salonu yaptırmak olmuş. Bir kenarda da zavallı öksüz bir masa tenisi masası vardı, yüreğim parçalandı:) Gelecekte Badminton sporu federasyonun gayretleriyle geniş kitlelere daha da yayılırsa şaşırmayalım. Asıl bana Badminton çocuk oyunu gibi geliyor ama bu gidişle masa tenisi halkımız tarafından genellikle internette ya da playstation III ile oynanan bir bilgisayar oyunu olarak kabul edilecek galiba:)))))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haklısınız, aramızda geçen bu konuşmalar "masa tenisinin sorunları ve bazı düşünceler" başlıklı konuya fikir verme açısından iyi bir örnek teşkil ediyor sanırım. Geçen yaz görevli olarak gittiğim Marmara adasında bir de ne göreyim? Hemen deniz kenarında koskocaman kapalı bir Badminton Salonu ve Fitness Salonu var! Salonun içinde tribünleri bile mevcut. Zemin en kaliteli plastik malzemeden yapılmış. Zamanında Kaymakam Bey Badminton federasyonunun açtığı kurslara gitmiş olduğu için adaya gelir gelmez ilk işi bu salonu yaptırmak olmuş. Bir kenarda da zavallı öksüz bir masa tenisi masası vardı, yüreğim parçalandı:) Gelecekte Badminton sporu federasyonun gayretleriyle geniş kitlelere daha da yayılırsa şaşırmayalım. Asıl bana Badminton çocuk oyunu gibi geliyor ama bu gidişle masa tenisi halkımız tarafından genellikle internette ya da playstation III ile oynanan bir bilgisayar oyunu olarak kabul edilecek galiba:)))))

MERHABA TANJU ABİ,

LİSEDE VE ÜNİVERSİTEDE MASA TENİSİ OYNAYAN BİRİ OLARAK İRFAN TAVUKÇUOĞLU VE GÜRHAN ABİYİ BEN DE BU FORUMLA TANIŞTIKTAN SONRA TANIDIM. BU FORUMDAN SÜPER LİG MAÇLARININ BURSADA YAPILDIĞINI ÖĞRENDİM VE GİDEREK İRFANI MASANIN BAŞINDA İZLEME OLANAĞI BULDUM. GÜRHAN ABİYLE TOKALAŞMA ŞANSIM OLDU. MASA TENİSİNİ SEVEREK YAPAN İNSANLARIN ÇOĞU TÜRK SPORCULARI TANIMIYOR BENCE BUNUN NEDENİ DE SPORCULARIN KENDİLERİ. SEN MİLLİ BİR SPORCUYSAN SENİN MİSYONUN MASA TENİSİNİ SEVDİRMEKTİR. BU SPORU NE KADAR SEVDİRİRSEN, PROFESYONELLİK GEREĞİ BU SPORDAN KAZANCIN ARTACAKTIR.

PROFESYONEL MALZEME VE TÜRK SPORCULARINI BU SİTE VASITASI İLE 1 SENEDİR TANIMIŞ OLAN BİRİ OLARAK, SİTEYİ KURAN VE SİTEYE YAZAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju abi Badminton federasyonun çalışmalarını son 5 yıldır yakından takip ediyorum. Nerden ve ne şekilde maddi kaynak sağlıyorlar bilmiyorum ama Türkiyenin en ücra köşesine bile Badminton malzemelerini, görüntülerini, dökümanlarını yolluyorlar.

Türkiyenin hemen hemen her yerinde Antrenörlük kurslarını açtılar sanırım yakında futboldan sonra en fazla Antrenörlük kursu açılan branş olacak :)

2 direk, bir file, 2 raket ve rüzgarsız açık bir alan yada kapalı bir alan olunca oynanabiliyor. Anlayacağın masaya ihtiyaç yok :)

Ayrıca bir masa tenisi tutkunu ve hastası olarak badminton benim çok zevk aldığım bir spor dalı. Gerçektende çok zevkli, çok yorucu ve eğlenceli bir oyun. Badmintondaki ayak çalışmaları bana masa tenisinde çok yardımcı oluyor :)

Badmintonun bu gelişimi ve çalışmalarını görünce inan çok kıskanıyorum bazende iç çekiyorum hatta çıldıryorum..

Masa Tenisiyla yatan masa tenisiyle kalkan ben bile Geçen hafta Badminton Antrenörlük kursuna katıldım yakında antrenörlük belgemiz gelecek:)

Selam ve saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Salı akşamı Fenerbahçe TV'de(18:30-19:00 arasında) Gürhan Yaldız, İrfan Tavukçuoğlu ve Fenerbahçe yönetim kurulu üyesi Ercan Karasu sportif programında konuktu. Sebebi de, Fenerbahçe masa tenisi takımının Avrupa ETTU Cup turnuvasında 06 Ocak 2007 tarihinde, İstanbul'da Caferağa spor salonunda, saat 16:00'da, Fransız takımı Caen ile oynayacağı yarı final maçıydı. Bir çok kişinin bu programdan haberi olmadığını düşünüyorum. Çünkü camianın içinde ve genelde her şeyden bilgi sahibi olmama rağmen benimde son anda haberim oldu. Haberi olupta evinde uydu kanalı olmayan arkadaşlarda izleyememiştir diye düşünüyorum. Türkiye'de dört büyükler diye tabir edilen takımların son yıllarda masa tenisi sporuna önem vermeleri ve en azından kendi TV'lerinde yayınlamaları bile olumlu gelişmeler diye düşünüyorum fakat bu sporun genel halk kitlelerine yayılması için tabi ki yeterli değil. Şu anda Fenerbahçe, Beşiktaş(Süper ligteler) ve Trabzonsporun(1. ligte) masa tenisi takımları mevcut inşallah Galatasarayda yakında kurar. Fenerbahçe masa tenisine ciddi yatırım yaptı ve iyide gidiyor. Başarıda gelince ilgi artıyor. İnşallah bu ilgi dahada yayılarak devam eder.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ilginin artması için şu anda 4 büyükler dediğimiz futbol takımlarının ( arkasında büyük seyirci kitlesi olanlar) işin içine girmeleri lazım ki rekabet de büyüsün ve tabiki maddi imkanları olan klüpler de yatırım yapabilsinler. solvay in yerine şu an galatasaray olacaktı ( çok da iyi olacaktı ) ancak küçük hesaplar yüzünden solvay olarak devam edildi. solvay in maçına veya ibb nin maçlarını kaç kişi gelecek. geçen yıl son fenerbahçe-adana mçında trübünler dolmuştu. bu çekişme galatasaray veya beşiktaş ile olsaydı çok daha dolacağından eminim. Belki o zaman roberto carlos lar gibi ma lin ler de ülkemizde oynamaya başlayacaklar. o zaman ülke masa tenisi de çıtayı daha yükseltecektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
...Fenerbahçe masa tenisi takımının Avrupa ETTU Cup turnuvasında 06 Ocak 2007 tarihinde, İstanbul'da Caferağa spor salonunda, saat 16:00'da, Fransız takımı Caen ile oynayacağı yarı final maçı...
Mehmet Abi bilgi için teşekkürler. Sanırım 06 Ocak Pazar günü bu maçı hep birlikte izlemeye gider ve uzun bir aradan sonra uluslararası bir müsabakada Fenerbahçe'yi destekleriz. Acaba bu maçı FB TV canlı verecek mi? En azından farklı ilde oturanlarda seyredebilir umarım...

Bu arada bende Galatasaray'ın Masa Tenisi Takımı kurmasını ve ligi hareketlendirmesini bekliyorum ama olmuyor. Bu sebeple bende "FEENNEEERRR... FEEENNNEEEERRR" diye bağırıyorum, sonra da FB TV'de tanıdıklara geyik oluyorum... :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet Abi bilgi için teşekkürler. Sanırım 06 Ocak Pazar günü bu maçı hep birlikte izlemeye gider ve uzun bir aradan sonra uluslararası bir müsabakada Fenerbahçe'yi destekleriz. Acaba bu maçı FB TV canlı verecek mi? En azından farklı ilde oturanlarda seyredebilir umarım...

Bu arada bende Galatasaray'ın Masa Tenisi Takımı kurmasını ve ligi hareketlendirmesini bekliyorum ama olmuyor. Bu sebeple bende "FEENNEEERRR... FEEENNNEEEERRR" diye bağırıyorum, sonra da FB TV'de tanıdıklara geyik oluyorum... :D:

Sadettinciğim merhaba,

İnşallah izlemeye gideceğim. Bu maçı FB TVnin canlı vereceğini zannetmiyorum. Eğer böyle bir şey olsaydı açıklamasını yaparlardı.

Görüşmek üzere,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
Tanju abi Badminton federasyonun çalışmalarını son 5 yıldır yakından takip ediyorum. Nerden ve ne şekilde maddi kaynak sağlıyorlar bilmiyorum ama Türkiyenin en ücra köşesine bile Badminton malzemelerini, görüntülerini, dökümanlarını yolluyorlar.

Türkiyenin hemen hemen her yerinde Antrenörlük kurslarını açtılar sanırım yakında futboldan sonra en fazla Antrenörlük kursu açılan branş olacak :)

2 direk, bir file, 2 raket ve rüzgarsız açık bir alan yada kapalı bir alan olunca oynanabiliyor. Anlayacağın masaya ihtiyaç yok :)

Ayrıca bir masa tenisi tutkunu ve hastası olarak badminton benim çok zevk aldığım bir spor dalı. Gerçektende çok zevkli, çok yorucu ve eğlenceli bir oyun. Badmintondaki ayak çalışmaları bana masa tenisinde çok yardımcı oluyor :)

Badmintonun bu gelişimi ve çalışmalarını görünce inan çok kıskanıyorum bazende iç çekiyorum hatta çıldıryorum..

Masa Tenisiyla yatan masa tenisiyle kalkan ben bile Geçen hafta Badminton Antrenörlük kursuna katıldım yakında antrenörlük belgemiz gelecek:)

Selam ve saygılarımla

Hiç merak etmeyin ki Masa Tenisi Federasyonu da özellikle doğu ve güney doğu anadolu bölgesine en fazla yardımda bulunan Federasyonlardan biri ve hertürlü eğitim cd vs. diğer dökümanlar da gönderiliyor kurs konusuna da gelince bilmenizi istediğim bir şey var 3 günde aldığınız belge size sadece o branş federasyonu bünyesinde işinize yarar yani Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yarın ben senin bu belgeni tanımıyorum derse hiç bir şey yapamazsın Masa Tenisi Federasyonu nun Antrenörlük kursları ise GSGM Spor Eğitim Dairesi koordinesinde açılmakta ve bu da açılan kursun ciddiyetini ve kalitesini arttırmakta ve genel antrenman dersleri hakkında da kursuyeri bilgi sahibi yapmakta antrenör sadece raket kullanılarak olunmaycağı aşikar olduğunu belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum.mesela bahsettiğiniz antrenörlük belgesinin başka bir branşta kursa gireceğiniz zaman Gençlik ve spor genel müdürlüğü size bu belgenizi tanıyarak muafiyet verecekmi bir sorun isterseniz..

Girdiğiniz kurstan alacağınız belgenin tam olarak ne olduğunu bilmenizde fayda var sizlere benden küçük bir tavsiye...

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
Bu spora gönül vermiş herkese merhaba;

Belli bir süredir siteyi takip ediyorum. Takip ettiğim sürede masa tenisinin genel sorunları ile ilgili konulara hemen hemen hiç değinilmediğini gördüm. Oysa sitede masa tenisini bir adım daha ileriye götürebilecek görüş ve önerilerin tartışılabileceği bir platformun oluşabileceğini düşünüyorum. Bu konuda düşüncesi olan herkesi görüşünü açıklama davet ediyorum. Uzun süre masa tenisine ara verdikten sonra, yaklaşık bir yıldır camianın içine, kısmen de olsa, geri döndüm diye bilirim. Aradan geçen bunca yıla rağmen ,yaklaşık 15 yıl, masa tenisinin geldiği nokta ve içinde bulunduğu durum açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı. Eski hastalıkların ve sorunların devam ettiğini, bunun yanında çok az olumlu gelişmenin olduğunu üzülerek gördüm. Bu satırlar bu sporu seven ve gönül veren biri tarafından, masa tenisinin nasıl daha ileriye götürülebileceğine dair görüş açıklamasına yönelik olarak kaleme alınmıştır. Hiç kimseyi kırmak, üzmek, suçlamak, karalamak veya göklere çıkarmak amacını taşımamaktadır. Dışardan bir gözle objektif tespitlere yer verimliye çalışılmıştır.

Masa tenisinin genel sorunları benim tespitlerime göre ve şu anda aklıma geldiği kadarı ile şu şekilde sıralanabilir;

1- Genel yönetim anlayışındaki bir takım hatalar; Bunun içine en başta gençlik spor genel müdürlüğü, federasyon, il temcilikleri, kulüp yöneticileri, antrenörler ve şu veya bu şekilde sporun içinde söz ve yetki sahibi olanlar girmektedir. İlk olarak yönetim organizasyonunda bir plan-program eksikliği olduğu çok açıktır. Sporu geliştirmek için kısa, orta ve uzun vadede ortaya konan bir master plan bulunmamaktadır. Varsa da planın açıklanmadığı veya uygulanmadığı ortadadır. Masa tenisi yöneticiliği, sadece turnuva organizasyonu veya milli takım organizasyonlarından ibaret olmamalıdır. Sporu geliştirmek için bir plan ortaya konmalı, yapılacaklar belirlenmeli ondan sonra bu master planın uygulanması için çaba harcanmalıdır. Bir plan geliştirilirse bütçe imkanları zorlanarak veya sponsorlarla maddi kaynak da bulunabilir. Önemli olanın bir hedef belirlemek olduğunu düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse; orta vadede, 5 yıllık sürede, Avrupa Şampiyonu çıkarmak, lisanslı sporcu sayısını 10.000 e çıkartmak v.s sayılabilir.

Yönetimin en önemli unsurlarında biri de hiç şüphesiz adalet ile yönetmektir. İller, kulüpler, sporcular arasında, adil ve hakkaniyete uygun bir davranış sergilenmeli, hatır- gönül ilişkisine girmekten, menfaat grubu oluşturmaktan uzak durulmalıdır. Olumsuz tarafından uygulamanın böyle olduğuna dair her hangi bir tespiti bulunmamaktadır. Adaletin olmadığı yerde, kimse kendini güvende hissetmeyeceğinden her hangi bir olumlu gelişme olması beklenemez. Yapılan adaletsiz uygulamalar, kulüplerin kapanması, sponsorların desteğini çekmesine, sporcuların bu spora küsmesine neden olacaktır. Örneğin ikinci lig A ve B grupları arasında bulunan takımlar arasında güç açısından bariz farklılıklar vardır. Aynı uygulama geçen yılda yapılmıştır. Geçen yıl A grubunda düşme hattında olan takımlardan bazıları B grubunda olsalardı 1. lige dahi çıkma ihtimalleri dahi olabilirdi.Bu kabil uygulamalarda her hangi bir kötüniyet bulunmasa dahi acaba B grubunda olupta lig çıkması istenen takımlar mı var sorusunu akla getiriyor. Somut olay, örnek vermek için açıklanmıştır. Kimseyi suçlama veya art niyet arama gibi bir kasıt yoktur.

2- Kulüp ve sponsor sayısının artırılamaması; gelişmeyi sağlayacak yolun hiç şüphesiz sporcu ve kaliteli antrenör sayısının artmasından geçeceği açıktır. Bunun ön şartı da kulüp ve sponsor desteğinin sağlanmasıdır. Masa tenisinde temel sıkıntılardan biri pastanın paylaşılması sıkıntısıdır. Pastanın büyütülmeden sorunun çözülemediği, tıkanma noktasına geldiği, buna bağlı olarak da masa tenisinin geri gittiği artık görülmelidir. Bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesini yatırımı için kutluyorum, Fenerbahçe’ yi A takım seviyesinde başarılı bir takım kurduğu için kutluyorum. İBB gibi alt yapıya önem veren 10 takım daha olsa idi hiç şüphesiz masa tenisi çok daha farklı yerlerde olurdu. Diğer Belediye ve üst seviyede diğer büyük kulüplerimiz de bu güzel spora yatırım yapmaları için teşvik edilmelidir. Kısaca sponsorluk yasası olarak bilinen 04.03.2004 tarihli 5105 Sayılı Yasa ile değişik 3289 Sayılı Yasa bir sponsorluk konusunda bir çok imkan getirmiştir. Bu yasal düzenlemelerden masa tenisi çok az yararlanabilmiştir. Sponsorluk kapsamında yapılan harcamaların amatör spor dalları için tamamı Gelir Vergisi Yasası ile Kurumlar Vergisi Yasası'na göre gider olarak sayılacaktır. Yasal hükümler karşısında bulunulacak sponsorun sponsorluktan dolayı her hangi bir zararının olmayacağı açıktır. Geriye sadece sponsorların ikna edilmesi kalmaktadır. Pastanın büyütülmesi için sponsorluk yasası önemli bir fırsat sunmaktadır.

Masa tenisinin ivme kazanabilmesi için üst seviyede bir başarının şart olduğunu, en kısa sürede sağlanmasının gerektiğini düşünüyorum. Bilardo sporu, Semih SAYGINER in elde ettiği başarılardan önce ne kadar tanınıp biliniyordu? Elde edilen başarı ilgiyi bu spora yöneltmiştir, aynı şeyler halter için hatta atletizm için de söylenebilir. En kısa sürede üst seviyede başarının sağlanması için her türlü fedakarlıktan çekinilmemelidir.

3- Kitle iletişim araçlarından yeterli desteğin görülmesi için çalışma yapılmalıdır. Malesef TRT de dahi uzun süredir masa tenisi ile ilgili olarak bırakın canlı veya bant yayını bir habere dahi rastlamadım. TRT ve diğer kanalların amatör sporlara daha fazla yer vermesi için RTÜK’ e müracaat dahil her yok denemelidir. Kişilerin görmediği ve bilmediği bir şeye karşı ilgi duymaları beklenemez. Masa tenisi gözden uzak olduğu sürece gönülden de ırak durmaya devam edecektir. TRT nin haftada 10 dakika dahi yayın yapmasının çok şeyi değiştireceğini düşünüyorum. TRT bunu da yapmıyor ise bizim vergilerimizle neyi yapacak diye sormak isterim?!

Aslında daha yazılabilecek çok şey var ama şimdilik bu kadar yeter sanıyorum. Okuyanların da sıkılmaması lazım. Devam etmek isteyen kaldığım yerden devam edebilir. Bir gün bir şey değişir, her şey değişir. Sağlıcakla kalın. Yazımla birilerini incittiysem şimdiden özür dilerim. Selamlar..

hocam eksiğiniz yokki tamamlayalım....gerçekten çok önemli konulara değinmişsiniz.aslında masa tenisi için bundan önemlisi olamaz.trt inşallah maşallah dye sabahtan akşama kadın programı yapanlara program başı 500-750 ytl ödüyor ki masa tenisi gbi bişeye 10 dk ayırsın....masa tenisi gbi bişeye hocam....masa tenisi bu ülkede bi şey bile değil...11 yaşında aldım elime raketi,,hocam dediğim adam hep en iyisi olacağımı söylerdi....şuan 20 yaşındayım ve gittiğim türkiye şampiyonası 5-6 anca....hep önümüze çıkan boyumuzun yarısı çocuklara bile yenilir dönerdik...hep bşiler eksikti oyunumuzu sadece kendi yeteneğimzle geliştirebildik....takım arkadaşlarım çoktan bıraktı hoca ise mefta.... bi abim sağolsun beni izmir kuruluşlar ligine aldı.....2 aydır katılıyorum....oyunum inanılmaz değişti....ve 9 yıldır aslında masa tenisi oynamadığımı farkettim....böyle bi ortam ben 11 yaşındayken olsaydı ne olurdum hayal bile edemiyorum....bu durumda olan kaç masa tenisçi var sizler düşünün....biraz masa tenisinin ne demek olduğunu baştakilere öğretmek göstermek lazım....neden geri kalmış olduğumuzu fazla düşünmeye gerek yok...bence apaçık ortada....inş masa tenisinden de bi şampiyon çıkar belki birilerinin menfaatine klüp oyuncu sponsor sayısı artar da bizim torunlarımız da samsonov olur....ama ben açık söyleyeyim artık bu ülkeden hiçbir ümidim kalmadı....bu yazılar belki birilerinin kolunu sivrisinek gbi kaşır da düşündürür....saygılar....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..