Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sizce çinliler Neden Bukadar Iyi

Guest saraç

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever
sizce çinliler neden bukadar masa tenisine ilgi buyuk????????

Bizler önce ana dilimizi doğru konuşmayı ve yazmayı öğrenelim, sonra Çinlilerin neden masa tenisine büyük ilgi duyduğunu merak edelim. 16 yaşında yetişkin biri olarak sizden daha iyi Türkçe cümle kurmanızı ve yazmanızı beklerdim. Sevgiler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aranizda tartismalimisiniz bilmiyorum ama bukadar buyutulcek bir olay yok klavyesinde sorun olabilir yazamamis olabilir bunun turkceyle pek alakasi oldugunu sanmiyorum her neyse ben konuya doneyim.cinlilerin masatenisine olan iligisi cok eskiden gelme ve adamlar bu gelenegini cok iyi bir sekilde devam ettiriyor.mesela bizde atabinme ata sporu ama ne yazikki simdi basarilar goremiyoruz.ama cinlilerin daha uzun yillar masatenisiniz pesini birakmiyacagina eminim sevgiler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu kadar zevkli bir oyunun peşi bırakılır mı hiç :)

ülkenin nüfusunun büyüklüğnden dolayı sadece masa tenisi değil birçok spor dalında çok büyük yetenekler çıkıyor birde gidip görmüşlüğüm olmamakla beraber sadece bir duyumdur bu doğruluğunu tam olarak bilmiyorum adamların neredeyse her metro istasyonlarında bir masa tenisi masasının bulunması çinlilerin bu konudaki başarısını açıklayacaktır herhalde

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu sporun tutulmasının en önemli nedenlerinden biri zamanının lideri olan Mao Zedung' u maç yaparken gösteren resim olmuştur. Bu resmin o zamanki rejim nedeniyle ister istemez halk üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum.

Çin hapishanelerinde özellikle zorla masatenisi oynatıldığını duymuştum (ne hoş!). Son imparator filmini seyredenler varsa oradada görmüşlerdir.

Adını unuttuğum bir amerikan forumunda da çin lisanslı sayısının 50 milyon olduğu yazıyordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

benim bu konuda diyecem şudur ki

İLGİ=BİLGİ bir insan neye ilgi duyarsa onu iyi birşekillde yapar tabiki çalışmak şart.

bizim insanımız neden başarılı olamıyor sorusunun cevabıda bu bence . her gün bu forumda okuyoruz oynacak yer ve partner arıyor bir çok arkadaşımız bu imkanllarla bu kadar oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende panter arkadaşımızın dediği gibi çinlilerin bu başarısında ırkında rol aldığını düşünüyorum çünkü insandaki çizgili kaslar iki tip kastan oluşuyor:hızlı kasılan ve yavaş kasılan lifler bir kişideki bu liflerin birbirine oranı kişinin yapacağı spora uyumunda çok önemlidir örneğin bir maraton koşucusunda yavaş kasılan liflerin daha fazla olması ona avantaj sağlar çünkü yavaş kasılan lifler daha uzun sürede yorulurlar masa tenisinde ise durum tam tersi hızlı kasılan liflerin daha fazla olması ortalama bir rallinin 4-5 saniye olduğu masatenisinde avantaj sağlayacaktır bu liflerin birbirine oranında da muhtemelen genetik yapının rolü vardır

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

fark etiyseniz avrupada gençler başarı kazanıyor ama arkası gelmiyor neden,çünkü bizde birbirimize destek yok ,sitede partner arayan olursa onlara yardım yerine engel olunuyor ve bu konuda gençlere yardım etmek isteyenlerede yardım edersek her sporda başarılar kazanırız ve en önemlisi gençlerin önünü açalım ,yöneticilerden yardım bekliyorum herhangi bir hatam var ise sizlerden özür dilerim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Acaba penhold oynamak, shakehand oynamaktan daha avantajlı mı?

Çinlilerin bu sporda bu kadar üstün olmalarında penhold tutuşlarının da büyük avantaj getirdiğini düşünüyorum

Çünkü penhold tutuş, masatenisini daha hızlı oynamalarına imkan veriyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Acaba penhold oynamak, shakehand oynamaktan daha avantajlı mı?

Çinlilerin bu sporda bu kadar üstün olmalarında penhold tutuşlarının da büyük avantaj getirdiğini düşünüyorum

Çünkü penhold tutuş, masatenisini daha hızlı oynamalarına imkan veriyor.

Wang Liqin shakehand oynuyor. Penhold forehand için avantaj ama backhand için dezavantajlı bir tutuş şekli.

Başarının sırrı kucuk yaşta başlayıp hiç ara vermeden çalışmak - çalışmak - çalışmak. Bizdeki gibi "bu yıl kolej imtihanı var spor yapmasın", "universiteye girdim biraz gezip tozayım" falan demiyorlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wang Liqin shakehand oynuyor. Penhold forehand için avantaj ama backhand için dezavantajlı bir tutuş şekli.

Başarının sırrı kucuk yaşta başlayıp hiç ara vermeden çalışmak - çalışmak - çalışmak. Bizdeki gibi "bu yıl kolej imtihanı var spor yapmasın", "universiteye girdim biraz gezip tozayım" falan demiyorlar.

Wang Hao'nun backhand'i çok iyi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok güzel yazmışsın istanbullu ve çinliler alt yapı çalıştırıcılarına önem veriyor bizim veliler gibi değil ne kadar uzman olsa bile başkasının yanında yetişmesini sağalıyor ve en önemli şey bence bizde umursamazlık mevcut amatör olsan dahi düzgün yapıldığı zaman başka ve başka bir şey bizim insana hatasını söylesen bile yine bildiğini yapar kuralsız oynamayı severiz çünkü ve aramızda fazla yardımlaşma yok çünkü maddiyat ön plana

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Çin nüfusu 1 milyar. Bu bir etken olabilir mi? Nüfusu sayesinde masa tenisini dünyada en fazla oynanan ve seyredilen spor haline getirmişler:) Ayrıca masa tenisi bana sanki uzak doğu dövüş sanatlarını anımsatıyor. Belki masa tenisinin felsefi yönü bile vardır Çinlilerde. Kung Fu mabetlerinde çocukların eğitilmesi gibi, masa tenisi mabetlerinde!! çocukları eğiterek başarıyı elde ediyor olabilirler mi? Bence kesin öyledir:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..