Jump to content
Masatenisi.org Forum

Duruş Pozisyonu

Misafir

Recommended Posts

Merhaba, siteyi yeni kesfettim. Hiçbir zaman lisansli olmamis, ancak 10 yasindan beri bu oyunu oynayan ( çok uzun ara vermeler olsa da ) 28 yasinda bir masatenisi severim. Videolari izledigimde sag elle oynayan profesyonellerin masanin solunda konumlanarak sag taraflarini açik biraktiklarini gözledim. Acaba bunun sebebi nedir? Forehand imkanini arttirmak mi, yoksa baska bir sebebi var mi?

Bir diger sorum ise (lütfen cahilligime ve amatörlügüme veriniz) forumda sikça geçen spin nedir? Suttan farki var midir? Bilgi verebilecek arkadaslara tesekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Videolari izledigimde sag elle oynayan profesyonellerin masanin solunda konumlanarak sag taraflarini açik biraktiklarini gözledim. Acaba bunun sebebi nedir? Forehand imkanini arttirmak mi, yoksa baska bir sebebi var mi?

Bir diger sorum ise (lütfen cahilligime ve amatörlügüme veriniz) forumda sikça geçen spin nedir? Suttan farki var midir? Bilgi verebilecek arkadaslara tesekkürler...

1. Forehand ile daha etkili ve bitirici vuruş yapıldığı için topu ilk fırsatta forehand vuracak şekilde beklerler. Beklediği tarafın aksi köşesine top atılması durumunda o topa yetişip etkili vuruş yapabilmek için hem ayakların çok iyi çalışması, hem de hızlı olmak gerekir.

2. Raketle topu fırçalayarak yapılan vuruşlara spin denir. Top karşı tarafa ileriye, geriye veya yana doğru dönerek gider. Bu dönmenin yönünü de fırçalama hareketini topun ne tarafına yaptığınız belirler. Detaylı bilgiyi aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz :

Spini Anlamak

Spin hakkında bilmek isteyip de sormaya asla cesaret edemedikleriniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kişinin forehand ve backhand seviyesine göre kişiye özel olarak alınan pozisyonlar vardır. mesela forehandine backhandinden oldukça çok güvenenler raket tuttukları elin olduğu tarafın tersi olan köşeye daha yakın ve vücutları forehand duruşu şeklinde beklerler.

kişinin oyununa göre değişmekte, mesela ben ilk karşılama konusunda daha bir savunmaya yönelik oynadığımdan ve servis karşılama konusunda da backhandime daha çok güvendiğimden genellikle backhand pozisyonunda masa ortasında beklerim. tabi skorda bariz bir üstünlüğüm var ise bu sefer kendime güvenim geldiğinden biraz daha kenara kayıp forehand ile atak çabalarına girişirim :)

dediğim gibi oynadığınız oyun stiline ve raket yüzlerini kullanış seviyenize göre kendinize en uygun duruşu belirleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Acikcasi bende masanin sol tarafinda servis beklerim ve servislerimi de genelde bu köseden kullanirim. Bunun sebebi tam olarak bilmemekle beraber o sekilde durdugumda kendimi daha rahat hissediyorum. Aliskanlik gibi bi?ey oldu artik.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Açıkcası bende masanın sağ tarafında servis beklerim ve servislerimi de genelde bu köşeden kullanırım. Bunun sebebi tam olarak bilmemekle beraber o şekilde durduğumda kendimi daha rahat hissediyorum. Alışkanlık gibi bişey oldu artık.

Anladığım kadarıyla siz solaksınız Ozan. Yok değilseniz masanın sol köşesine doğru uzun hızlı bir servis geldiğinde o tarafa doğru hamle yapmak için geç kalırsınız benden söylemesi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masanın solunda duruşu sorumdan ve sizin cevaplarınızı okuduktan sonra denedim. Her zaman 21-17 gibi bir skorla yendiğim partnerim hiçbir set 15'ten fazla sayı alamadı. İyi fikir...

Bu arada artık setler 11 sayı üzerinden oynanıyor. Her iki sayıda bir servis değişiyor. 10-10 olursa seti almak için 2 fark gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla siz solaksınız Ozan. Yok değilseniz masanın sol köşesine doğru uzun hızlı bir servis geldiğinde o tarafa doğru hamle yapmak için geç kalırsınız benden söylemesi.

yoo ben de sağ elimi kullanıyorum çok nadiren de olsa rakibimin sol tarafından gelen düz toplara vuramıyorum(bazen boş top yolluyolarlaya kol altı atacakmış gibi yapıp) ama dediğim gibi bunu gerçekleşmesi için ya çok yorgun ya da aşırı derecede dikkatsiz olduğum zamanlarda...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
yoo ben de sağ elimi kullanıyorum çok nadiren de olsa rakibimin sol tarafından gelen düz toplara vuramıyorum(bazen boş top yolluyolarlaya kol altı atacakmış gibi yapıp) ama dediğim gibi bunu gerçekleşmesi için ya çok yorgun ya da aşırı derecede dikkatsiz olduğum zamanlarda...

Madem öyle size şunu sormak istiyorum..Raket tutan sağ elinizi sağa doğru uzatın ve vücudunuzdan ne kadar uzaklaştığını görün (tabi cevap kol boyu kadar). Şimdi bir de sağ kolunuzu sola doğru uzatın, ne kadar uzaklaştı? Masanın sol köşesine raket ne kadar yaklaştı? Herhalde artık masanın neresinde durmak gerektiğini anlamışsınızdır sanırım. İyi çalışmalar:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..