Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahtaya Göre Lastik Kesmek

Guest Progmantr

Recommended Posts

... daha ne yapayım artık... 

Babasin sen, daha ne yapacaksin ki bunun ustune... :gulumse: Kuzenin nerden temin ediyor bu makaslari bir de sorarsan, ustune cila gibi olur valla (Kuzenin Turkiye'de mi bu arada? :)))).

Yalniz o biley makinasini gorunce sadece makas alsam daha iyi olur dedim, ben o biley makinasinin fiyatina kendi tahtamdan ve violin tahtadan yedek tahtalar bile alirim, uste arten parayla G2, Bryce FX falan cekerim altima... :)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

biz, bazı masa tenisçiler normal değiliz zaten...
Haklisin degiliz.. :lol: Kendi dertlerimizi ancak boyle bir forumda tartisarak cozumler bulabiliriz.. Yakinlarimdan kimse masa tenisinin "m"'sinden anlamiyor..:)))

hele zamklama işlemi tam bir "rituel" haline geldi artık... ama bir de biriken zamkın lastikten temizlenmesi işi var ki...

Zamklama dedin de, ben de gidip birkac lastik zamplayip kendime geleyim bari..:))) (Ne yapalim, bazilari duvarlari yumruklar gergin olunca, bazilari zamklar..:)))

11 mm gene iyi, orta kalınlıkta sayılır, 13 mm hatta 17 mm olanları var...
Ha iste bir o eksikti, tamam oldu simdi.. hangi tahta 17mm? su tahtayi gorsem hic fena olmaz yani..:)) Hizli midir?

kushbashi@yahoo.com

Tsubasa, e-mail adresin gercekten harika.. :lol: Bende alacagim boyle bir adres..

hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak  aradım ve internette sözkonusu makasın resmini buldum. buyrun size linki:...
Boyle bir makas mevcut mudur dunyada?..:))

Bu sorunu tartışmak isterseniz Genel Konular'da bir konu açalım.

Olabilir.. Fakat eger ki senin dedigin gibi cok yer kaplayip sorun yaratabilirse, o denli de onemli olmaz olup olmamasi bence..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dadanagast: Bu lastigi guzel kesebilme sevdasi bende hep vardir.. (genelde cok hizli bir sekilde kesmeye calisirim, beceremem, sonrasinda esimden yardim isterim..:))))

O sevda bende de var da iste, yardimci olacak bir esim yok... :))

Bu kesme isinin anahtari sabir galiba, bende acele ettigim zamanlarda lastigin kenari testereyle girismisim gibi oluyor, yavas yaptigimda duzgun bir goruntu elde ediyorum... Siz siz olun, sayin forum uyeleri, lastik keserken acele etmeyin, ben ettim, siz etmeyin... :))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Henüz lastik kesme deneyimim olmadı. Bu işi burada genelde bir bilene yaptırıyoruz. O da jilet kullanıyor keserken ve bayağı başarılı. Forumda uçuşan lastik sohbetlerinden sonra böyle bir girişimde bulunmayı düşünüyordum bende bu aralar ama testere benzetmeleri ürküttü beni biraz açıkcası. Pingpongman'i hem resimleri bulma çabasından ve hemde lastik kesme ve bileme işine profesyonel bir boyut getirdiğinden dolayı kutlamak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalniz o biley makinasini gorunce sadece makas alsam daha iyi olur dedim, ben o biley makinasinin fiyatina kendi tahtamdan ve violin tahtadan yedek tahtalar bile alirim, uste arten parayla G2, Bryce FX falan cekerim altima... :)))
Burada o denli de pahali degil bu tur makineler.. Fiyatinin ne oldugunu kesin olarak bilemiyorum, ama ogrenecegim tabii..:))

(Benim garajda eski bir modelinden vardi, kuflenmis eskimis deyip atmistim.. Bu gunlerin gelecegini bilseydim atarmiydim hic.. ah ah..)

Siz siz olun, sayin forum uyeleri, lastik keserken acele etmeyin, ben ettim, siz etmeyin... :))

:lol::lol::lol:

Henüz lastik kesme deneyimim olmadı. Bu işi burada genelde bir bilene yaptırıyoruz. O da jilet kullanıyor keserken ve bayağı başarılı.

Aslinda en iyisi iki lastik bir raket almak onceden de soyledigim gibi.. Satin alirken de raketi hazirlatmak..

Ben yaptirmistim, inan, hazir raket zannedersin..

...

Bu is icin kullanilan ozel raket seklinde kesiciler oldugunu duymustum.. tahtanin olcusune getirilip, kolayca lastigi kesiyor olmali.. Bilen var mi?

...

Bir diger olasilik duzgun lastikler elde edebilmek icin;

Oturdugunuz mahallenin 3 sokak ilerisinde bulunan Butterfly'in fabrikasina gidip, bir agabeyimizden rica etmek orada..:)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

(Benim garajda eski bir modelinden vardi, kuflenmis eskimis deyip atmistim.. Bu gunlerin gelecegini bilseydim atarmiydim hic.. ah ah..)
:D: :D:

Bu is icin kullanilan ozel raket seklinde kesiciler oldugunu duymustum.. tahtanin olcusune getirilip, kolayca lastigi kesiyor olmali.. Bilen var mi?

Boyle bir seyin varligini ilk senden duydum ama hep aklimdaydi, soyle raket cevresine konulabilecek kadar yumusak ve keskin bir ozel alet benim hayalimdeydi, demek yapmislar haaa... Aklin yolu bir azizim... :))

Bulursan oyle bir seyin linkini, burda yayinla lutfen Dadanagast, zira benim elim boyle seyler icin de titrer... :isterim:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Boyle bir makas mevcut mudur dunyada?..:))
evet, mevcut, ve ben bizzat kullanıyorum, yeni bir lastiği düzgün bir biçimde kesmek, biraz alıştıktan sonra, en fazla 30 saniye sürüyor...

@Arsun

hem de acele etmeden sakin ve sabırlı bir biçimde 30 saniye sürüyor.

kuzenim ne yazık ki Türkiye'de değil... ben de değilim... :((

biley makinası tabii ki zorunluluk değil... ben vakti zamanında bir iş için lazım olur diye almıştım. ilk aklıma gelen lastik kenarı düzeltme işi oldu :))

hepinize bir tüyo (ücretsiz):

evde veya herhangi bir arkadaşında elektirikli matkabı olan birisi bu işi, matkap ucuna yuvarlak zımpara modulunu takarak çok rahat hem de çok daha ucuza halledebilir... masa tenisi malzemeleri satanların çoğu bu müşterilere raketleri bu şekilde hazırlıyor zaten...

yalnız, matkabı veya biley makinasını kullanırken dikkatli olun, çok ince çalışmak gerekiyor; tahtayı bi kaptırdınız mı, kötü valla... yani aletin tahtaya değmemesi lazım, lastik bazında çalışın...

böyle bir alet olsaydı, tüm masa tenisi dükkanlarında olurdu otomatikman, ayrıca bende de olurdu doğal olarak :)) benim bildiğim kadarıyla, masa tenisi malzemeleri satan ayrıca sipariş üzerine günde yüzlerce raket hazırlayan büyük dükkanlarda bile böyle birşey yok, ama olması iyi olurdu.

böyle bir alet en iyi "lazer" ile çalışırdı... :)) tahtayı koyuyorsun aletin içine, hangi lastikleri istediğini söylüyorsun, 2 dakika sonra kesilmiş, yapıştırılmış kenarı bantlanmış olarak geri veriyor... hatta istersen hızlı zamkla, kaç kat istersen o kadar zamklanmış olarak hazırlıyor; o zaman biraz daha uzun sürüyor işlem... hehe fantaaaaazinin sonu yok...

Ping

P.S. bu arada ben bu mesajı yazmaya başladığımda saat 2:30'du. şimdi 7:45. arada hafif uyumuşum galiba. :huh:;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Resimdeki biley makinasının aynısını geçen sene ben de belki lazım olur diye almıştım. Fiyatı da 20-25 milyon civarındaydı. Halen de öyle bildiğim kadarıyla.

Ben Carrefour'dan almıştım ama bir arkadaşım da Kadıköy Salıpazarından (FB maçı olmayan pazar günleri kurulan pazardan) benzer fiyata almıştı.

Carrefour ve Bauhaus arada bir el aletlerinde çok indirim yapıyor. Markalar uyduruk ama hepsi iyi çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Boyle bir seyin varligini ilk senden duydum ama hep aklimdaydi, soyle raket cevresine konulabilecek kadar yumusak ve keskin bir ozel alet benim hayalimdeydi, demek yapmislar haaa... Aklin yolu bir azizim... :))

Bulursan oyle bir seyin linkini, burda yayinla lutfen Dadanagast, zira benim elim boyle seyler icin de titrer...

Belki de ben yarattim, beynimin derinliklerindeki magazadaki hayal urunudur, kimbilir..:))))

Benim elim her zaman titremistir boyle bir kesici icin.. Bir adam tutup buldurmaya bile calismistim zamaninda..

evet şimdi aklıma geldi 4. sebep, aslında en önemlisi:

4) taze yapıştırılan lastiğin kenarlarının tahtadan kalkmasını, lastiğin açılmasını önlüyor...

Sevgili Pingpongman,

lastigi iyi yapistiriver boyle bir sey icin de uzulmezsin..:)))

evet, mevcut, ve ben bizzat kullanıyorum, yeni bir lastiği düzgün bir biçimde kesmek, biraz alıştıktan sonra, en fazla 30 saniye sürüyor...
30 SANIYE?????

O kadar uzun mu?

Ben bir lastik kesimi icin birkac saatimi harciyorum..

Masayi her turlu alet edavat ile donatip (bir kus sutu eksik kaliyor anlayacagin), en yeni giysilerimi giyip (tok karnina) masaya oturuyorum.. Hersey mukemmel olmali bu islemde.. Sonrasinda, lastigi milim milim kesiyorum..

Sonrasinda..

Lastigin en son hali carsamba pazarina benzediginden, esimden yardim istiyorum.. Gelip 10-15 saniyede kesiveriyor.. (benim icin masa tenisi lastiginin arabanin lastiginden daha onemli oldugunu bildigi halde..)

Neyseki duzgun oluyor..

..matkap ucuna yuvarlak zımpara modulunu..

Bende matkap var ama bu parca yok.. :(:

yalnız, matkabı veya biley makinasını kullanırken dikkatli olun, çok ince çalışmak gerekiyor; tahtayı bi kaptırdınız mı, kötü valla... yani aletin tahtaya değmemesi lazım, lastik bazında çalışın...
Tahtayi kaptirmak dedin de, aklima geldi.. Ben matkap matkap kullanmayacagim..

böyle bir alet en iyi "lazer" ile çalışırdı... :)) tahtayı koyuyorsun aletin içine, hangi lastikleri istediğini söylüyorsun, 2 dakika sonra kesilmiş, yapıştırılmış kenarı bantlanmış olarak geri veriyor... hatta istersen hızlı zamkla, kaç kat istersen o kadar zamklanmış olarak hazırlıyor; o zaman biraz daha uzun sürüyor işlem... hehe fantaaaaazinin sonu yok...

Hatta kucuk madeni paralar attiginda makineye, hangi icecek diye soruyor?

Zamk bittiginde makinede; sen hicbirsey yapmiyorsun hatta.. Makine kendiliginden internetten siparis veriyor.. Adres olarak da kendi arkasindaki doldurma hunisini veriyor..:))))

Bazen saka bile yapabiliyor bu makine.. Basic Chack diyorsun, sana "give me five" diyor.. :lol:

Resimdeki biley makinasının aynısını geçen sene ben de belki lazım olur diye almıştım. Fiyatı da 20-25 milyon civarındaydı. Halen de öyle bildiğim kadarıyla.

Haklisindir Ertan, cunku burada da bu tur cihazlar cok ucuza satiliyor.. Bir tane edinmemiz lazim simdi..

Bizde ondan yok demeyelim..:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesilebiliyor "da" aslinda Ertan..:)) Ben bir basladimmi; bak surasinda biraz kalmis falan derken bir parca daha aliyorum, sonra kusa donuyor lastik.. Iste kusa donmesin diye, lastigi kesmeye calisip (bu olayi benim baslatmam cok onemli tabii..:))) sonrasinda esime devrediyorum.. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Pingpongman,

lastigi iyi yapistiriver boyle bir sey icin de uzulmezsin..:)))

Sevgili Dadanagast,

ben lastiği hafif ıslak yapıştırıyorum, lastiğin kenarlarının--başta--iyi yapışmama sorunu bu yüzden... lastik yapıştırma mevzusuna sonra gireriz... çok uzun çooooooooooooook.

Bende matkap var ama bu parca yok.. 

eee, alacaksın o zaman...

30 SANIYE?????

O kadar uzun mu?

sadece bir taraf için tabii, iki tarafı 1 dakika... :)))

Ping

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesilebiliyor "da" aslinda Ertan..:)) Ben bir basladimmi; bak surasinda biraz kalmis falan derken bir parca daha aliyorum, sonra kusa donuyor lastik.

Kuşa dönme aşamasında falçatayı bırakıp kalın zımpara ile düzeltmeniz gerekir. Kenarında az bir çıkıntı kalan lastiği falçata ile düzeltmek mümkün değil. Lastiğin kenarı parçalanıyor. Raketin tahtası kılavuz olarak kullanıldığı için tecrübe kazandıkça kalan kısımlar da azalıyor ve hafifçe zımparalamak yeterli oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

bence baslangicta duzgun kesebilecegine inandigin birisine gitmende fayda var, duz kesemedigi takdirde: " bak yapamazsan lastigin yenisini senden alirim" deme sansin da olacagindan sonrasinda bir uzuntuye maruz kalmazsin..:))))))))

Bence Tsubasa, egerki bir kere basladinmi raketi hazirlamaya kendini durduramazsin kesmeye devam edersin hemencecik bitsinde kurtulayim diye..

hani kenarlarindan bol bol birakip da bir baskasinin yardimini almaya gitmek, insanin kendisini gulunc durumda birakacagini hissettirir bence..:lol: ben niye kesemedim, benim neyim eksik demezmi insan kendisine.. herkes tahtanin alani dogrultusunda kesilecegini bilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence de kendisi kesmeye çalışmalı. Başkası keserse veya tahtanın dışına taşırarak keserse zaten bir şey öğrenemez. Seyretmekle öğrenilseydi hepimiz Waldner gibi oynardık. :D:

Bence keskin bir falçata ile tahtanın kenarını kılavuz gibi kullanarak kesmeye alışmalı. 1-2 seferden sonra düzgün kesmeye başlıyacaktır. Falçatanın keskin olması çok önemli. Kör falçata lastiğin kenarlarını rezil ediyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

haklisin Ertan, fakat ilk defa kesecek olmasi ile beraber ilk kez hazir satilmayan bir raketle oynayacak.. simdi hata yaparsa lastikleri keserken, sonradan ici gider Haum'un.. :gulumse:

Haum icin gider degil mi abi?

Yok yok sen seyret once birilerinden, sonra kesmeye baslarsin sende merak etme.. Hem dedigim gibi yenisini isterim valla yoluna da basvur mutlaka..:)))) O kadar para verdikten sonra kus gibi kalmasin lastiklerin, bak soylemedi deme..

Nasil olsa bir kere oynadinmi birakamayacagin icin sonradan cok sansin olacak oturup kesmek icin..

Aman keskin bir falcata kullan.. :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aman keskin bir falcata kullan..

Delikanli adam kor falcatayla kesmez, racondandir, en keskinini kullanir... :D:

Saka bir yana, falcata ile kesim yaparken tek seferde butun sungeri kesmeye calisma, ilk seferde sadece cizgi belirtmeye calis, ikincide derinlestir, ucuncude ust lastigi kesiyor ol (bu dediklerime 1 gecis daha ekleyip garantiye alabilirsin). Falcatanin riski, eger elinden kaydirisan raketi tras etme ihtimalin olmasi. O yuzden bu gecislerin sayisini az tutma, sabirli ol ve kesimi dergi gibi bir seyin ustunde yap.

Ilk yapistirma icin normal yapistirici (ciddi bir markanin bu is icin ozel uretilmis bir yapistiricisini) kullan. Normal yapistirici ile lastiklerin esnemeyecegi icin, kestikten sonra ve lastigi tekrar sokup yapistirmak istediginde, lastigin kus gibi kalma riski olmaz... Hizli yapistirici lastigi esnetir, sen ilk yapistirici olarak hizli yapistirici kullanir ve sonra lastigi hic pay birakmadan kesersen, yapistiricinin etkisi gectiginde ve sen tekrar yapistirmak istediginde kus bir lastikle karsilasma ihtimalin var maalesef. O yuzden ilk 1-3 yapistirma icin normal yapistirici tavsiye ediliyor. (Ben yine de normalden bir miktar, hizlidan da bir miktar kullaniyorum, sen benim dedigimi yap, yaptigimi yapma :D: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben yine de normalden bir miktar, hizlidan da bir miktar kullaniyorum, sen benim dedigimi yap, yaptigimi yapma

Haum sen beni dinle, kendin kesmeye calisma ilk lastigini.. sonradan cok uzulursun.. demedi deme.. :lol:

Kesmeden once tahtayi lastigin uzerine koy ve bir kalemle ciz lastikte kesecegin bolgeyi.. sonradan artik falcata mi kullanirsin yoksa makas mi (makas iyi olmazsa yamuk yumuk birsey ortaya cikabilir..) bilmem, kes o bolgeyi.. normal yapistirici ile tuttur..

Bu arada herkes birseyler soyluyor, sen ne yaptin, mesajin 4 gun onceydi.. :lol:

sen coktan kesmissindir..hakliymisim degil mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Bazı arkadaşlar 2-3 seferden sonra kesmeye alışırsın falan demişler de abi ömür boyu lastik alıp yapıştırmayacağız herhalde yani zaten toplam 2-3 defa olur diye düşünüyorum.

Yok, yok yanlis dusunuyorsun, zaten bir kirmizi, bir siyah lastik sana iki tane kesme denemesi firsati verecektir, lastik omurleri de, eger spinli lastiklerle oynuyorsan ve duzenli antreman yapiyorsan tahmin ettiginden cok daha kisadir. Birkac ayda atarsin lastigini. Haliyle ben kendi lastigini kendin kesmeni tavsiye ederim, keskin bir falcata ve dikkatli bir islemle zor olmadigini goreceksin. Kolay gelsin...

Arsun the a bit more experienced rubber cutter

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yok yok haum, sakin ha kendin kesmeye calisma!! Arsun the a bit more experienced rubber cutter'a bak, kac tane lastik kesmis dogramistir bugune dek kimbilir, ama hala daha "bit" tecrubeli(ymis), kendisinin dedigine gore..:lol:

devamli lastik yenileyenler aslinda onceden kullandiklari lastigi dogru durust kesemediklerinden, dolayisiyla kusa donmus lastikle oynamak iclerine sinmediginden de degistiriyorlar.. spini kaciyor falan hikaye..:gulumse:

benim sana bir diger tavsiyem de su; spinmax kullan.. en olu lastigi bile diriltiyor.. top lastige yapisiyor kaliyor.. spini yenisinin spininden daha iyi oluyor..

duzenli antreman yap ama speed glue kullanma, daha hizli spinli lastik al speed glue kullanacagina; bak lastiklerin nasilda uzun omurlu olacaklar.. 6 ay su icinde kullanirsin.. spinmax kullan, sene gider..

Dada the rubber guardian

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arsun the a bit more experienced rubber cutter'a bak, kac tane lastik kesmis dogramistir bugune dek kimbilir, ama hala daha "bit" tecrubeli(ymis), kendisinin dedigine gore..

Dogradim tabii, ama o lafi oylesine yazdik :)) Simdi fena kesmiyorum, en azindan kus olmuyoo.. :D: Isleyen demir isildar Haum, kese kese guzel yapmayi ogrenirsin, her an yaninda senin icin kesecek insanlari bulamazsin, ayrica ilk seferlerde azami itina gosterirsen, lastige de tahtaya da zarar vermezsin. Bence ilk kesmeden once bir lastigin keserken nasil bir his verecegini anlamak amaciyla kenarindan ufak bir parcayi 2-3 sefer ustunden gecerek kes. Zaten kenarlari sonra duzeltecegin icin bunun zarari olmaz, elin de lastigin sana gosterecegi dirence alisir... Dusundugun kadar sorun cikmaz, ;): eger dikkatli olursan...

Ayrica lastik degistirme o kadar uzun araliklarla olmayabilir. Spinmax burda bulunmuyor, disardan bu maddeleri istemek de sorun olur. Ayrica her lastigin omru farkli, 1 sene bir lastik icin cok iyimser bir sure (ortalama olarak). Bir de yeni lastikler cikinca, onlari da denemek isteyeceksin (emin ol, insan istiyor, candir ceker :lol: ), o zaman daha siklikla kesme-yapistirma yapman gerekecek...

Arsun the because of EJ-disease even more frequently rubber changer

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Abi iki yolun ortasını bulalım: İlk seferde tecrübeli bir arkadaşın yardımını alayım ama bunu nasıl yaptığını izleyeyim. Dediğiniz gibi lastik ne de olsa en fazla 1 sene gidecek dolayısıyla kendimi denemek için en fazla 1 yıl bekleyeceğim. Bu süreden sonra zaten kendim keser, oynarım. Hem dediğiniz gibi insanın kendi kestiği lastiklerle oynaması ona daha fazla haz verir herhalde. Ama yine de ilk sefer için kendimi zorlamayacağım. :pirpir: teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..