Jump to content
Masatenisi.org Forum

Rakete lastik yapıştırma konusunda yardım(Bahçeşehir / İstanbul)

Ratasoy

Recommended Posts

Şahsi fikrim hiçbir zorluğu olmayan bir iş. Youtube gibi video platformlarında birçok örnekleri var. İzleyin ve biraz cesaretle uygulayın gitsin. Bana da ilk yapıştırmamda kimse yardım etmemişti. Biraz cesaretli olma gerekiyor sanırım :) Kolay gelsin :D

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 28.08.2020 Saat: 21:22, sevimsizpütür yazdı:

"abi ben anlamadım bir daha göstersene" derdi yok. Başa sar sar izle. 

Rulo ile açarak yapıştırırsanız, bastırmak zorunda da olduğunuzdan, bu bastırarak açma lastiğin saptan raketin tepesine kadar sünüp uzamasına neden oluyor. Bu sünme aslında lastiğin orijinal halinden farklı bir kıvama gelmesine, pütür aralarındaki mesafenin artmasına ve yüzey geriliminin değişmesine yol açıyor. Lastiğin orijinal, tasarlandığı haline müdahele etmiş oluyoruz. Evet, bir bakıma  masa tenisi bir müdahale oyunudur; ancak bu müdahale o anki durumun gerektirdiği kadar olmalı, bazen pek...pek latif, bazen de hiç müdahalenin olmaması tarzında cereyan etmelidir. Kendimizde bu veçhelerin her birinin yeşermesine izin vermeliyiz.

Merdane kullanırken lastiği bastırarak hamur gibi açmayınız. Asıl mesele sünger ile tahta yüzeyi arasında hava kabarcığı kalmamasını sağlamak olduğundan; buna yetecek kadar bastırarak, vur derken öldürmeyip, işi iyi yapmış oluruz.

Yıllar boyunca masa tenisi oynanan yerlerde lastiklerini yapıştıranları ve yapıştırma süreçlerini defalarca tetkik ettim. Yapıştırırken ruloyu bastırarak lastiklerini sündürenlerin, hele de bunun oyunlarını etkilemediğinden dem vuranların sayısı azımsanmayacak kadar çoktu.  Kendim, yıllar boyunca kendi lastiklerimi yapıştırmakla kalmayıp, bu hususta aldığım neticelerin takdirlerini müteakiben, çevredekilerin ''benim de lastiğimi yapıştır, bizim de lastiklerimizi yapıştır'' tarzı taleplerini de imkanlarım nispetinde karşılayarak, defalarca her kalınlıkta süngerli ve süngersiz öküz-OX lastik yapıştırdım. Kendi lastiklerimi başından beri mümkün mertebe sündürüp hamur gibi açmadan, orijinal hallerini mümkün mertebe koruyacak şekilde yapıştırmaya ihtimam gösterdim.

İlk defa lastik yapıştırıyor olsanız dahi aşağıda anacağım hususlara riayet ederseniz lastik yapıştırmada muzaffer olursunuz:

- Başka lastik yapıştırma videoları da izleyiniz, en az 4 farklı videoyu kendinizi tamamen vererek, acele etmeden izleyiniz. Lastik yapıştırma sürecinde neler oluyor? Değişik yoğurt yiyiş tarzlarını tetkik ediniz. Gördüklerinizde sizin hayatta kendi iş yapış tarzınıza benzeyen ve ayrılan yönler neler, size zor ve kolay gelenler neler, bunları rahatça ayırdediniz...

- Süreci  1- Tanışma, malzemeyi hissetme, prova  2-Yapıştırıcı sürme  3- Yapıştırış ve 4- Kesiş olarak dörde ayıralım:

1- Tanışma, malzemeyi hissetme, prova:  bu bölüm de kendi içinde ikiye ayrılmaktadır A- tahtanın yüzeyi, Be - lastik. A'da tahtanın yüzeyinin temiz olması önemli: yüzeyi var ise eski yapıştırıcı kalıntılarından, buna yapışmış kıymık, lastik parçalarından, çeşitli topaklardan arındırınız. Tahtanın yüzeyi adeta birazdan başlayacak yeni bir  maceraya olması gerektiği gibi hazır, temiz, pak, arı, sessiz, mütevazi ve sabırlı bir şekilde bekler vaziyette olmalıdır.

Be - Lastiği ambalajından özenle çıkarınız; dilerseniz bunu yaparken hafifçe koklayabilirsiniz: gezegenin bir başka köşesinde fabrikada tam paketlenirken içeride kalmış olan oranın ortamının havası, oradan gelen ve öncesinde de daha kim bilir hangi olaylara girmiş olan moleküller...ve lastiğin kendi kokuları...hepsi açılırken jelatinin yırtığından bulunduğunuz mekana yayılmaya başlıyor...Kaçırmayın bunu...Sonra açıp meydana çıkardığınız yepyeni lastiğin sizde tetiklediği o hafif, tatlı yanına yaklaşılmazlık duygusunu da farkedin. Sonra usulca kenarından, yüzeyine dokunun lastiğin, sonra kenarından sıkıp gevşetin, süngeri nasıl, dokusu...sünger sertliğini hissedin...her bir vuruşunuzda topla tahta arasında sıkışıp gevşeyecek olan bu alanla bağlantı kurmanın keyfini çıkarın. Lastiği hafifçe katlayın, hafifçe yanlarından çekerek esnetip bırakın, oynayın, tanış olun, kaynaşın lastikle. Bu işi öyle cart curt paketinden çıkarıp, soğuk, bağlantısız ve otomatiğe bağlamış, mekanik bir şekilde yapmak dışında, bu kez, evet bu kez farklı bir şey deneyin. Hayatınız her an avucunuzdan kayıp gidiyor. Bu yeni deneyimi neden kaçırasınız ki. Yaşayınız onu. Müteakiben, lastiği tahtanın üzerine koyun, arkadan taşan kısımlara da bakarak sağ sol, alt üst yaparak yapıştıracağınız yere güzelce oturtun ve bakın ona, yapıştırılıp kesildiğinde orada, öyle olacak. Yapacaksanız şimdi birer ikişer milim sağ sol yukarı aşağı yapabilir, belki sapla lastik arasında bir mesafe bırakabilirsiniz. Sizin için lastiğin ''hah, burası iyi bu oldu'' dediğiniz yeri bulunuz ve o yeri bulduktan sonra da sapla lastiğin logo kısmındaki harf ve şekillerle kendinize göre kerteriz yapınız. Mesela harfin neresi sapın kenarının neresine geliyor, bu yeri belleyiniz. Birazdan lastiği yapıştırırken ilk logo kısmını yapıştıracak, bunu yaparken de bu referans noktalarını kullanacaksınız. Daha önce kesilmiş bir lastiği de tahtaya yeniden yapıştırmadan önce böyle yapmanın, lastiği tahtaya oturtma açısından son derece faydalı olduğu tecrübeyle sabittir.

2 - Yapıştırıcı sürme: Bu hususta deneyiminiz arttıkça ne kadar yapıştırıcı süreceğiniz konusundaki takdiriniz de keskinleşecektir. Yukarıdaki videoda ''bolca'' sürülmüş doğrusu. Burada bir kerede yeteri kadar yapıştırıcı sürmek önemli, ilk başlarda gerekenden bir hayli fazla sürmüş de olabilirsiniz, olsun. Fazlasını atarsınız. Bu gerekenden az sürmekten iyi. Zira az sürülüp de üstüne ikinci yapıştırıcı takviyesi yapıldığında, bu, şimdi burada anmak istemediğim nedenlerden dolayı iyi sonuç vermiyor, ilk sürdüğünüzün kalıntısını da temizleyip, her şeye yeniden başlamak icab ediyor.  Yapıştırıcı sürmek için yapıştırıcıyla beraber verilen süngerlerden veya parçalar keseceğiniz eski bulaşık süngerlerinden yararlanabilirsiniz. Yapıştırıcıyı, tahta ve lastik yüzeyine, yukarıdaki videodaki gibi ortaya zigzag çizerek değil de kenarlardan ortaya veya ortadan kenarlara doğru yayılan spiral şekli çiziyormuşcasına da dökebilirsiniz. Bu, birazdan süngerle yapıştırıcıyı yüzeye homojen bir şekilde yaymanızı kolaylaştıracaktır. Süngerle yapıştırıcıyı yayarken anahtar kelime ''acele değil, çabuk''tur. Sürdünüzse aynı yerden defalarca geçmenize gerek yok, 2, en çok 3 fazlasıyla yeter. Yapıştırıcı fazlasını yanlardan süngerle alınız. Müteakiben videodaki gibi bekleyiniz tamamen şeffaflaşana kadar kurusun yapıştırıcı. Bu süreçte yüzeylere el sürmeyiniz. Hızlı kuruması için saç kurutma makinası kullanıldığını gördüm. 

3üncü ve 4üncü şıklar için ise sizi tekrar çeşitli videolar izlemeye ve Sayın Tsubasa'nın da pek yerinde ve direkt bulduğum önerisiyle hareket etmeye davet edeceğim.

Daha önce kesilmiş lastik parçalarını kullanarak, gretuar, makas ve jiletle kesme denemeleri yapmanın da bu süreçte gayet faydalı olacağını bilmem söylemeye gerek var mı lakin şurasını da yadsımak pek kabil değil hani; zira yapıştırılmış lastiğin kenarlarının düzgün kesilmiş olmasının tesiri oyuna olmaktan ziyade gözedir.

Ey yapıştırış ve kesiş işine ilk kez girişecek olan; rahat olasın, lakin dikkatini an be an yaptığına veresin. Güzel lastik yapıştırma gibi bir amacı gerçekleştirmek için mücadele eder, savaşır bir halde olma. Bu mücadele ve savaşın içinde olma hali, haliyle gergin, kasılmış bir haldir, bu gerginlik yaptığının kalitesini etkiler. Bu sonuca yönelik olma halinin gerginliği, aynı zamanda bulunduğun anda kendin ve çevrenle bir bağlantı eksikliğine yol açar. Oysa dikkat buyur, istediğin bu değildir. Rahat olup, rahatlayıp, dikkatini an be an yaptığına verir isen, amacı gerçekleştirmek için bir mücadele veriyor değil, basitçe an be an farkında, tamamlamaya doğru yol alıyor olursun. Bunun da keyfini çıkardıkça keyfi daha da artar.  Bu da yaptığının kalitesini etkiler. Şimdi istediğin ''güzel bir lastik yapıştırma'' süreci yalnızca tamamlanmaya doğru yol almaktadır...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..