Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kişisel Tahta Yapma Kiti

liuguoliang

Recommended Posts

Öncelikle merhaba herkese. Aklıma olabilir mi acaba diye bir fikir geldi. El yapımı tahtalara heveslenen kişiler vardır mutlaka aramızda. Üretici ya da satıcı firmalar müşterilere kişiselleştirebileceği tahta yapma kiti hazırlayabilirler. Örneğin, kitin içerisinde müşterinin belirlediği tahta katmanları olur, tahtayı yapıştırmak için yeterli malzeme olur, sap kısmı standart kesilmiş olur sadece görsellik açısından tasarıma açık olur gibi gibi imkanlar dahilinde daha farklı paket içeriği de olabilir. Tabi detayları tartışılabilir. Bu tarz bir fikrin günümüzde ilgi görebileceğini düşünüyorum. Dünya genelinde böyle bir şey var mı bilmiyorum denk gelmedim en azından. Bu fikri başarılı ya da başarısız o kısımından emin değilim belki ilgi görebilir diye sizlerle paylaşmak istedim. Günümüzde artan ekipman fiyatlarına karşı yenilikçi fikirlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sizlerinde başlıkla ilgili ya da farklı fikirleriniz varsa paylaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

14 saat önce, liuguoliang yazdı:

Öncelikle merhaba herkese. Aklıma olabilir mi acaba diye bir fikir geldi. El yapımı tahtalara heveslenen kişiler vardır mutlaka aramızda. Üretici ya da satıcı firmalar müşterilere kişiselleştirebileceği tahta yapma kiti hazırlayabilirler. Örneğin, kitin içerisinde müşterinin belirlediği tahta katmanları olur, tahtayı yapıştırmak için yeterli malzeme olur, sap kısmı standart kesilmiş olur sadece görsellik açısından tasarıma açık olur gibi gibi imkanlar dahilinde daha farklı paket içeriği de olabilir. Tabi detayları tartışılabilir. Bu tarz bir fikrin günümüzde ilgi görebileceğini düşünüyorum. Dünya genelinde böyle bir şey var mı bilmiyorum denk gelmedim en azından. Bu fikri başarılı ya da başarısız o kısımından emin değilim belki ilgi görebilir diye sizlerle paylaşmak istedim. Günümüzde artan ekipman fiyatlarına karşı yenilikçi fikirlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sizlerinde başlıkla ilgili ya da farklı fikirleriniz varsa paylaşabilirsiniz.

Güzel bir fikir ancak piyasada karşılık bulacağını hiç sanmıyorum. Şu anda ITTF te dahil bir çok kurum ve masa tenisi şirketleri, müşterilerini tüketime sürüklemek için elinden geleni yapıyor, böyle bir ortamda çok zor olacaktır. Firmalar ekipman fiyatlarını düşünmek bir yana, mümkünse müşteriden daha fazla para koparmak için çabalıyor.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim 4-5 tane el yapımı tahta firmaları var. Charles, osp bunlardan birkaçı... Bu "On Demand" tahtalar TAM da dediğin gibi yapılıyor. Lakin yine musti çok güzel yakalamış olayı, maksat seri üretim yapıp kazancı "optimize" etmek olunca bu tarz "handmade" ürünler "Niş Ürün"" etiketinde kalıp, herhangi bir "tedarik zinciri" veyahut bir "gelir modeli" kuramadan ilerleyebilecekleri bir "hobi" uğraşı olarak kalmakta. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

7 saat önce, esrarte yazdı:

Benim bildiğim 4-5 tane el yapımı tahta firmaları var. Charles, osp bunlardan birkaçı... Bu "On Demand" tahtalar TAM da dediğin gibi yapılıyor. Lakin yine musti çok güzel yakalamış olayı, maksat seri üretim yapıp kazancı "optimize" etmek olunca bu tarz "handmade" ürünler "Niş Ürün"" etiketinde kalıp, herhangi bir "tedarik zinciri" veyahut bir "gelir modeli" kuramadan ilerleyebilecekleri bir "hobi" uğraşı olarak kalmakta. 

Yorumunuz için teşekkürler. Aslında demeye çalıştığım tam olarak el yapımı tahta almaktan ziyade bunu bizim yapmamıza olanak sağlamalarıdır. Gerekli malzemelerin olduğu paketi satın alıp kendi tahtamı yapacağım. Mevcut durumda bunu zaten parça parça malzemeleri toplayarak yapabilirim fakat istediğim şekilde malzemeleri bulmam zor olabilir. Bu işin profesyonel anlamda yeri olmayabilir muhtemelen hobi olarak insanlara farklı uğraş alanları sunulmasını öngörüyorum. Maddi olarak bakarsak büyük paralar dönmeyeceği de aşikar tabi. Bunun haricinde Türkiye'de denk geldiğim masa tenisi üzerine yapılmış el yapımı antrenman malzemeleri gördüm aktif olarak kullanıyorlar ve başarılı sonuçta alıyorlar (ürünü paylaşmamın doğru olup olmayacağından emin olmadığım için paylaşmıyorum). El yapımı olması prototip olmasından dolayı yoksa seri üretimi de rahatlıkla yapılır. Bu tarz farklı inovatif ürünleri piyasaya sokmamaları çok üzücü. Klasikleşmiş taklit usulü girişimlerimizden ziyade yeni özgün fikirlere ve bunların tabi ki hayata geçmesine daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fikir kesinlikle güzel, sizin önerinizin, yanı sıra aslında büyük firmalar ekipman konusunda bilgili kişilere katman seçenekleri sunup(3-5-7 katman & aher katmanın ağaç türü vs.), buna göre özel üretim ve özel fiyat ta çıkartabilir. İnternet üzerinden çok ta kolay olur ama...ama işte :sad:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence hayal olarak olsa da  "kişisel tahta yapma kiti" güzel fikirmiş. Madem oynayamıyoruz evde kendi tahtanı kendin yap kampanyası olsun. Korona günlerinde millet evde ekmek yapıyor biz neden tahtamızı yapmayalım değil mi? 

Türkiye'de tahta yapımı ile ciddi şekilde uğraşan birkaç arkadaş vardı. TRM tahtalar böyle çıktı ve beğeniliyor. Aziz Arda kardeşimde tahtalar ve katmanlarıyla çok uğraştı ve güzel tahtalar çıkardı. Aklıma gelmeyen başka arkadaşlarda vardır uğraşan ve ilk aklıma gelenleri yazdım. Ama gerçekten süreç doğruyu bulana kadar uzun sürüyor. Aslında her türlü bilgi (katman sayıları, kullanılan ağaçlar, kalınlıklar, vs) var ama her aşamayı ayrı ayrı tecrübe etmek gerekir. 

Konuya girecek olursam; büyük firmaların hiç birinin bu işle uğraşacağını sanmam. Yani kit işiyle. Uğraşsalar bile montajını yapacak insanın nasıl monte ettiğine dair el becerisini kim çözebilecek?! Hatta kiti kullanıp tahta üretenin kendi tahtasını bile kullanacağından emin değilim.

Masa Tenisi sektörü belirli birkaç firmanın elinde dönmekte ve yeni giren firmalar büyük paralar harcayıp yatırımlar yapmalarına rağmen sektörden büyük parça koparamıyorlar. Kit işini firmalar bizler için uyguladı ve sizde çok yetenekli raketler yarattığınızı farz edin. 3-5 gün sonra bu işi çözen birkaç kişi yan yana gelip üretime geçseler bu sefer büyük firmalar kendi kazançlarını riske atacaklar. Yatırım yapan firmalar büyük parça koparamıyor ama geleceğin ne getireceği belli olmadığı gibi sonuçta küçük bir parça alsalar da büyük firmaların kazancından düşüyor. Yani fırıncının size gelip ekmeğin nasıl yapıldığını öğretmesini istiyorsunuz. Ee yarın ya çok iyi yapıp fırıncının karşısına yeni fırın açarsanız ne olacak? Neden uyuyan devi uyandırsınlar. ;): 

Aliexpress gibi sitelerde tahta katman sap vs şeyler alabilirsiniz. Yani merak ediyorsanız bence olarak onlardan başlayın bence. Türkiye de bu işe kafa yormuş arkadaşlarla iletişime geçiniz ve hangi tahtayı nereden alabilirsiniz (belki buradan okurlar) öğreniniz derim.

Dediğiniz gibi zaten hafta sonlarını sıkıyönetim sebebiyle evde geçtiğimiz için büyük firmalar yaratıcılık yapıp bize böyle aktiviteler çıkarsalar, değişik bir satış politikasını kendi işçilerini de çok fazla yormadan hayata geçirmiş olurlardı. Ama yukarıda yazdığım sebeplerden sadece hayal olarak kalır düşüncesindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Türkiye de ağaç durumu sıkıntılı. El yapımı yapıyorum diyenler maşAllah 3 saatte tahya yapıyorlar. Hala çok iyi koto kiri ve diğer ağaçlardan bulamıyorlar. Hatta koto ve kiri yok :huh:İstediğin ağaçları seçip yapan üreticiler biliyorum. Eğer istersen sana tüm bileşenleri ile birlikte gönderiyorlar kendin yap. 

Not: Tavsiye etmem

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..