Jump to content
Masatenisi.org Forum

En spinli lastik hangisidir?

Recommended Posts

Öğrendikçe, insan ayni lastikle daha fazla sipinks üretebilir hale geliyor ve üretiyor da. Lastik aynı, lakin siz değişiyorsunguz. Lastiğin sipinksi artmıyor, azalmıyor da ( helbet lastiğin zamanla eskimesi ve üst yüzeyinin top tutuculuk niteliğini yitirmesi müstesna). Yine de daha fazla sipinks üretebiliyorsunuz. 

Lastiğin sipinksi artmıyor, azalmıyor da, pekiii nasıl oluyor da ayni lastikle gayrı topu fırıl fırıl döndürebiliyorsunguz....ha, nası?...Bu , üzeringe gafa yorulacah,  üzerine düşünülecek bir konu değildir, enercimiz,  gafamızdaki  mehanizma tarafından boşa harcanmış olur.   Bu iş,   itina ve sabır işidir,  yeteri gadar, bilerek antiraman yapmak, severek oynamak gerekir.  Zamana yayılır bu iş. Öğrenir, üstünlük gazanırsınız. Beyledir bu. Bunu görmemenin bize hiç bir yararı olmaz, ekmeğimize yağ sürmüş olmayız.   Rahata alışmış, düymeye basınca  ''dıt! gelsin''in  tiryakisi olmuşsak  beyle sözlerin tatsız geleceği de doğrudur emmeee elden ne gelir.  Sipinks yapmak istiyorsak gereğini yapmak ve çalışmak gerekir. Çalarak da elde edilebilecek bir şey değildir ki, çalıp sipinks yapabilelim. 

Gulüplerde veya salonlarda, turnuvalarda, masa tinisçilerin sipinksli lastiklerden söz ettiklerini defalarca duydum.  Şu çok sipinksli, bu daa sipinksli diyerek, ( kendi sipinks yapışlarını işe hiç garıştırmadan ) lastikler hakkında konuşuşlarını defalarca işittim. Ve dahi intibak sağlayıp  kendim dahi bu firekansa girip, eyle titreşerek, şöyle lakırdılar ettim;  ''bak bi de şunna oynadın mı, şu daa sipinksli, bak bi de şu var bu da çok sipinksli ''... 

Lastiği ''sipinksli'' yapan müşahade ettiğim faktörler olarah,  lastih yüzey top tutuculuğu, lastih yüzey tansiyonu, sünger nevii ve sünger tansiyonunu sayıvereyim. Yalınız,  ''sipinks''i oluşturan başat faktör oyuncunun tekiniğidir.  Buna tahta faktörünü de ekleyelim de tam olsun.

Velhasıl, en sipinksli lastiğin hangisi olduğunu, şudur deye yanıtlayamayacağım. Buustlanmış national DHS Hurricane 3 olduğunu okudum ve duydum.     Oynayıp da, essahtan ''sipinksli'' bulduğum bazı lastiklerin isimlerini aşağıya iliştirmekle iktifa edeceğim:

DHS Neo Hurricane 3 ,   Diginikis 05 ,   Tenergy 05 , Tibhar MX-S ,  Yasaka Rakza 9,  DHS Neo Skyline 2  .......

Çok ''sipinksli '' ve de hızılı lasitikiler, capon gılıcı katana gibidirler bir bakıma. Katana eyle keskindir ki , rahatlıkla tıraş olabilirsingiz.  Kınından çekmesini doğru dürüst bilmiyorsanız, yanlış açıyla çektiğinizde gılıç , o pek ince olan gılıfın kenarını yararak gılıfı tutan barnahlarınızı doğrayıp uçurur da ne olduğunu da anlamazsınız . Öğrenişin başında hemen bu gılıçtan vermezler kişiye. Önce temrinler tahta gılıçnan olur, müteakiben Iaito, yani kör katanaya geçer öyle çalışırsın ki doğramayasın kendiceezini deyu ha.  Ancak siyaa kuşağa geçince ki, o da sona geldin deel, temel eitimin henüz tamamlandı, hah şimdi gılıç sanatını öğrenmeye hazırsın manasına gelir. Dan olduktan, ancak ondan sonra, kesen katanayla çalışmaya başlarsın. Tahta gılıçla ise her düzeyde çalışış sürer. Beyledir bu.

Parasını veren herkese satılan sipinksli lastihler ise rakip falsodan da etkilendiklerinden, bir bakıma gullanan için de dezavantaj yaratırlar.

Lin Gaoyuan'da görmüşem, Fan Zendong'da yapıyor,  maçta rakip top havaya galdırdığında,  bunlar çivi çakmak için raketleringi çeviriyorlar, bekend lastihlerini forhende alıp, onlar da Diginikis veya Tenergy'dir, işte onlarla çivilerini çakıyorlar. Forhendlerinde normalde Hurricane 3 ler var, demek ki H3'ler sipinksden Diginikis'ten bile daha çok etkileniyor... Da ondan çeviriyorlar raketlerini ve dahi ekmeklerine yağ sürmüş oluyorlar...

• Teşekkürler 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..