Jump to content
Masatenisi.org Forum

Süper Lig'de Hakemlerimizin Pür Dikkat Maç Yönetimi

sevimsizpütür

Recommended Posts

Bu videoya YouTube'da gezinirken rastladım. Videonun başlığında açıkça "SÜPER LİG" yazıyor. Hakem masasında oturan kişinin ve karşısında ki kişinin giyim kuşamından hakem olduğunu sanıyorum. Fakat kırmızı formalı oyuncu 4:15'de attığı serviste uyarı almıyor ? Ve neredeyse tüm maç aynı şekilde kural dışı servis atmaya devam ediyor.  İlginç ve üzücü bir durum. 

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Neden faul düşündün?liglerde oynayan her oyuncunun %90 servislerinin zaten faul oldugunu farzediyorum. Topu havaya değil de yamuk cıkardıgını düşünüyorsun yanılmıyorsam; lakin standart bir taktiktir bu. topu direk havaya atsalar bile kendilerini geriye yonlendirdikleri için top oyle yamuk gorunuyor. Amaçları topu raketin olduğu yere düşürmek. Rakete dogru topu elden çıkarmak cogu sporcu için standart. 

Gencay da, rakibi de(sanırım Ponfi) toplarını lastiklerine dogru cıkarıyor servislerde. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Servis atacak oyuncu topa falso vermeden topu dik veya dike yakın şekilde avuç içinden yukarıya doğru en az 16 cm yükselecek ve düşecek şekilde atacaktır."  Bakın bu yazdığım kuraldır.  Ne demek "standart bir taktiktir bu" ? Yani masa tenisinde kurallar süper lig oyuncuları için geçerli değil mi ? Bunu mu söylüyorsunuz anlayamadım ?  Burada olay oyuncuların kurallar dışında servis atması değil, hakemlerin görevlerini yapmamaları. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, esrarte yazdı:

Aslında topa falso vermeden ve dik cıkarıyorlar işte. Anlaşılmadı heralde; kendi vucutlarını geriye dogru, saat yonune dogru cevirken topları cıkardıkları için öyle gorunuyor. 

https://prnt.sc/pv9u55 

Bir de bu şekilde bakmanızı tavsiye ediyorum. Hâlâ topun dik çıktığını düşünüyor musunuz ? 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Süper lig maçı, Gencay ile Ponfi oynuyor. Her ikiside servisleri atarken topu ellerinden dik olarak çıkartmıyor ve geriye doğru atıyor. Bu durumda kurala uygun servis atılmamış oluyor. Her iki oyuncu masa tenisine birlikte başlayıp, yıllarca İBB de aynı takımda oynadı. Birbirlerini çok iyi tanıdıklarından ikiside bu durumdan rahatsızlık duymamışlar diye düşünüyorum. Bu tarz servis atan Avrupa da bazı oyuncular var. Örneğin Portekizli Freitas gibi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Myilik2002 yazdı:

Süper lig maçı, Gencay ile Ponfi oynuyor. Her ikiside servisleri atarken topu ellerinden dik olarak çıkartmıyor ve geriye doğru atıyor. Bu durumda kurala uygun servis atılmamış oluyor. Her iki oyuncu masa tenisine birlikte başlayıp, yıllarca İBB de aynı takımda oynadı. Birbirlerini çok iyi tanıdıklarından ikiside bu durumdan rahatsızlık duymamışlar diye düşünüyorum. Bu tarz servis atan Avrupa da bazı oyuncular var. Örneğin Portekizli Freitas gibi.

Mehmet abi, benim dikkat çekmek istediğim asıl nokta oyuncuların kurallar dışında servis atması değil. Hakemlerin bu servisleri bariz bir şekilde görmelerine rağmen kabul etmeleri. Oyuncular her kim olursa olsun kural kuraldır. Kuralları uygulamayan ve kural dışı maç yöneten hakem hatalıdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında olaya şöyle de bakabiliriz. Top elden çıkıyor mu, çıkıyor! Topu vücudu ile saklıyor mu, saklamıyor! Top rakete temas ettiğinde izdüşümü masanın içine geliyor mu, gelmiyor!

Eeeeee daha ne olsun? O kadarcık olur. Ittf de poh yemesin artık !

Yani ben demiyorum, hakem böyle diyor olabilir :D

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3. 2. Ve 1. Ligse oynadim oynuyorum. Artık servis saklamayanlar parmakla gösteriliyor.  

Hakemlerin kimisi bilmiyor kimisi da servis hatasi verecek kadar cesaretli degil. 

Bircok hakem buradaki siradan oyuncudan daha az sey biliyor. 

"Hocam goremiyorum" diyen oyuncuya neyi göremiyorsun? Diye soran hakem gördük.  Saklamanin ne demek oldugunu bilmeyen hakem cok gördük.  Ben sayi saymayi bilmeyen hakem bile gordum. Setin 11de bittiğini bilmeyen  hakem bile gordum oyle soyleyeyim.

• Beğen 1
  • Haha 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Bir ara şehir içi bir turnuvada hakemlerin çoğu lise öğrencileriydi..!

Bir sorun çıkmadı ama muhtemelen bizden çok daha az biliyorlardı bu oyunu.  İsteyen istediği gibi oynadı zaten..::))

Ama yine de herşey nizami olsa daha güzel olur.. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..