Jump to content
Masatenisi.org Forum

En çok Hangisinde Pardon Diyorlar ?

AhmetSozmen

Çevrenizde gördüğünüz oyuncular en çok hangisinde pardon diyorlar ?  

189 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Merhaba,

Ben bu balık işinde insanların topa sinirlenmelerini anlıyorum da rakibe sinirlenmeyi anlamıyorum, bir çok kez şahit oldum, yılların sporcusu insanlar, karşı tarafın psikolojisini bozmak, zor durumda bırakmak, yenilgiye kılıf bulmak için, sanki temas sporlarında yaşanan faullü pozisyonlar sonrası gösterilen tepkiler gibi (adamın aşil tandonuna bassan aynı tepkiyi gösterir :), e bu kadarıda olmaz ,pes ,yuh, bu kaçıncı balık gibi serzenişlerde bulunuyorlar. Oysa, maçın geneline bakıldığı zaman yapılan balıklar genelde adilane oluyor, ne kadar kazandıysan o kadar da kaybediyorsun veya bir maçta çok kazandıysan başka maçta çok kaybediyorsun. Ayrıca bu tür durumdan çok şikayetçi iseniz , fileden seken, masanın kenarına çarpan topların kurtarılması için ayrı antrenmanlar yapmanız gerekir diye düşünüyorum, çünkü bu tür topların bazıları refleksleri iyi bir oyuncuysanız oyunda tutulabiliyor.

Sonuç olarak, kaybeden için hoş bir durum olmasa da masa tenisinde sıkça yaşanan ve oyunun parçası olan bir hareket, pardon denilmesi bir nezaket-centilmenlik göstergesi ama kesinlikle kazananı zor durumda bırakacak bir sonuç değil.

Murathan abicim bu güzel yorumunuz için size çok teşekkür ediyorum, tamamlanacak hiç bir kısmı yok, tek kelimeyle çok anlamlı. :fildir:

Oyunun geneline baktığımızda kazanılan balık sayıların adilane bir şekilde dağıldığı görülür -_-

Bence spordaki en önemli şey nezakettir, buyüzden ben maç esnasında rakiple münasebetimi çok iyi tutmaya çalışırım ve sık sık pardon derim, Nezaket icabı.

Ayrıca masatenisini çok hırslıca oynayan insanlardan pek haz duymam.

Buarada samsonovun oyunlarını seyredin lütfen, nezaketin kendisini nasıl sempatik kıldığını görürsünüz :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Murathan abicim bu güzel yorumunuz için size çok teşekkür ediyorum, tamamlanacak hiç bir kısmı yok, tek kelimeyle çok anlamlı. :fildir:

Oyunun geneline baktığımızda kazanılan balık sayıların adilane bir şekilde dağıldığı görülür -_-

Bence spordaki en önemli şey nezakettir, buyüzden ben maç esnasında rakiple münasebetimi çok iyi tutmaya çalışırım ve sık sık pardon derim, Nezaket icabı.

Ayrıca masatenisini çok hırslıca oynayan insanlardan pek haz duymam.

Buarada samsonovun oyunlarını seyredin lütfen, nezaketin kendisini nasıl sempatik kıldığını görürsünüz :alkis:

Doğru söylüyorsun Sina, oyun sırasında rakiple problemli bir profil değil, tam tersine sportmen, samimi bir profil çizmek en iyisi, çünkü bana göre spor centilmenliktir.

Samsonov'u hep seyrederim, sempatiktir, centilmendir, dünyanın neredeyse (şu anki) en sevilen masa tenisçisidir, çok da güzel oynar, oyunu basitleştirir, hatta o kadar basitleştirir ki, herşey kolay görünmeye başlar, iyidir Samsonov ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada Samsonov'un centilmenliğiyle ilgili birşey daha aktarmak istiyorum, birçok oyuncunun yapmadığı birşeyi de yapmaktadır Samsonov centilmenlik adına, o da nedir ? Oyun içinde bir topu fileden giderek rakibin dengesini bozar, rakip topu karşılar ama dengesi bir kere bozulmuş olduğundan bir türlü toparlayamaz ve birkaç kez daha top gidip geldikten sonra sayıyı Samsonov alır. İşte o sayı içindeki fileden giden o top vesilesiyle doğrudan değil de dolaylı olarak sayıyı kazanmış olan Samsonov burada da pardon demeyi asla ihmal etmez, ki böyle bir durumda pardon diyen oyuncu (Türkiye'de) görmedim diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Doğru söylüyorsun Sina, oyun sırasında rakiple problemli bir profil değil, tam tersine sportmen, samimi bir profil çizmek en iyisi, çünkü bana göre spor centilmenliktir.

Samsonov'u hep seyrederim, sempatiktir, centilmendir, dünyanın neredeyse (şu anki) en sevilen masa tenisçisidir, çok da güzel oynar, oyunu basitleştirir, hatta o kadar basitleştirir ki, herşey kolay görünmeye başlar, iyidir Samsonov ;):

Merhaba Ahmet, bu yaklaşımın çok doğru. Tüm masa tenisçilerin aynı yönde düşünmesini, rakibi düşman olarak değil, dost olarak görmesini ben de çok arzu ediyorum. Sonuçta bükemediğin bileği öpmek lazım. Centilmen masatenisçi olmak her zaman iyidir, gönüllerde yer eder. Gerisi boş...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Ahmet, bu yaklaşımın çok doğru. Tüm masa tenisçilerin aynı yönde düşünmesini, rakibi düşman olarak değil, dost olarak görmesini ben de çok arzu ediyorum. Sonuçta bükemediğin bileği öpmek lazım. Centilmen masatenisçi olmak her zaman iyidir, gönüllerde yer eder. Gerisi boş...

bu konuda arkadaşalrımız fikirlerine katılıyorum her oyun oynadıgımız kişilerden ögrenecegimiz çok şeyler var yensek de yenilsekde karşı rakibimiz olan arkadaşımızın bize sagladıgı çok şey var onu takdir etmeliyiz.bu spor başka sporlardan farkı şu arkadaşlar 2 kişi oldunuzmu bu sporu yapmak için ideal 3 kişi rekabeti artırır 4 kişi eşlenmeyi artırır 5 kişi oldumu turnuva havasına girer işte arkadaşlar bu sporun iyi yanları bu bazen psikoljik savaş dedigimiz bu fileden alınmış olan sayı alınınca PARDON karşı tarafımızda bulunan sporcu arkadaşımıza daha fazla hataya sevk etmek için yapılmış bulunan psikolojil bir soguk savaştır.kimin psikolojisi dayanıklıysa o daima kazanmaktadır.her hatada söylenilen PARDON kelimesi karşımızdaki arkadaşımızın hırslanıp daha fazla hata yapmasına yetmektedir.İstensede istenmesede yapılan bu hareket karşımızdaki rakibin moral ve motivasyonunu bozmak için yapılan bir dil savaşıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

benim pardon dediğim durumlar:

*fileden ve masa kenarından balık olunca

*topa vurduktan sonra top karşı taraftan uzak bir yere giderse(sayı alsam veya almasam)

*top karşı tarafın vücuduna çarparsa

*karşı taraf hazır olmadığı durumda servis kullandığım zaman(hazır olmadığını servis attıktan sonra anlıyorum)

*bir kaç defa servis başarısızlığı sonunda pardon diyorum.

Yani 21 lik bir sette saymadım ama belki 10 defa dediğim olmuştur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 months later...
her ikisi de pardon dedirten durumlar ki gördüğüm herkes de iki durumda da pardon der. bu topic biraz geyik olmuş:)

Kim çıkarmışki şu "pardon"u?? Ben belki bilerek ve isteyerek atıyorum oraya .. :alkis::D: :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

Bence File ^^. fileden balık olan her sayıda özür dilediklerini gördüm fakat bazı maçlarda masanın köşesine çarpıp balık olduğu zaman pardon dediklerini görmedim .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pardon, fransızca değil miydi pardon? yanlış mı biliyorum? ingilizler neden sorry filan dememiş de pardonu tercih etmiş? birbirlerini pek seven milletler de sayılmazlar hani. ama sonradan tünel açtılar, şimdi aralarından su sızmıyor o ayrı mesele. pardon yine fazla uzattım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pardon, fransızca değil miydi pardon? yanlış mı biliyorum? ingilizler neden sorry filan dememiş de pardonu tercih etmiş? birbirlerini pek seven milletler de sayılmazlar hani. ama sonradan tünel açtılar, şimdi aralarından su sızmıyor o ayrı mesele. pardon yine fazla uzattım.

Abi ben o olgudan bahsetmiştim yani balık sayılarda özür dileme geleneğinden.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Abi ben o olgudan bahsetmiştim yani balık sayılarda özür dileme geleneğinden.

her ikisinede pardon diyorum öylede denilmeli zaten bu sporun bir centilmenlik sporu oldugu unutulmamalı söyle bir bakarsanız oynayanlara genelimiz belirli bir kültür almıs insanlarız mactan önce sonra rakibin ve hAkemin elini sıkıyoruz hatta ben oynarken rakibim mükemmel ve akıl dolu bir sayı alsın raketi bırakır alkıslarım bile :fildir: :fildir: AMAAA bir settede bir kac tane balık olunca ulema bile olsanız sinir oluyorsunuz :fildir: :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..