Jump to content
Masatenisi.org Forum

En çok Hangisinde Pardon Diyorlar ?

AhmetSozmen

Çevrenizde gördüğünüz oyuncular en çok hangisinde pardon diyorlar ?  

189 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest Kalyoncu Murat
Sonucu merakla bekliyorum :gulumse:

Ahmet abi bir seçeneği unutmuşun . Herikiside :D:

Bir ya da iki kez oldu benim maçımda ama eğlenceli oluyor .Fileye değip hatta bazısında iyice top havaya kalkıyor sonra masa kenarından çıt :lol:

Ma Lin'in bir maçını hatırlıyorum aynen böyle bir şeyde ona olmuştu , oyundan duble kopuyorsun :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ahmet abi bir seçeneği unutmuşun . Herikiside :D:

Bir ya da iki kez oldu benim maçımda ama eğlenceli oluyor .Fileye değip hatta bazısında iyice top havaya kalkıyor sonra masa kenarından çıt :lol:

Ma Lin'in bir maçını hatırlıyorum aynen böyle bir şeyde ona olmuştu , oyundan duble kopuyorsun :lol:

Muratçım dediğin gibi ender rastlanan durumlardan biri olduğundan koymadım, yoksa aklıma geldi.

Bir de amacım sadece bu iki durumu birbiriyle kıyas etmek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

en çok file olduğu için en çok da fileden gelen topa pardon deniyor. Ben samimi arkadaşlarımla oynarken güzel bir sayı alırsam da pardon(ezdim seni kusura bakma) derim gıcık etmek için :P

Tsu,

En çok hangisinde balık oluyor değil anketin konusu, en çok hangisinde pardon diyorlar diye soruyorum. Aslında bu bir centilmenlik testi. Mesela en çok fileden balık olduğunu ben de kabul ediyorum, ancak bana göre (yani gözlemlediğime göre) en çok kenara çarpınca pardon diyorlar, bunun da yine bana göre tamamen duygusal bir sebebi var :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genelde her ikisine de deniyor ama bence fileden olanlara daha çok söyleniyor. Bunun sebebi fileden düşen topu kurtarmaya çalışırken rakiple genelde yüz yüze oluyorsunuz. Rakip de bendan daha çok rahatsız olup pardon diyebiliyor (tabii rahatsız oluyorsa). Masanın kenarına çarpan topları kurtarmak için sağ-sola koşturduğunuz için rakiple pek göz göze gelemiyorsunuz.

Bu arada uzun tırtıl ile oynayanların (tabii ki hepsi değil) ciddi sayıda fileden gelen sayı aldıklarını görüyorum. Her set 3-4 tane (bazen 6 tane) bu tür sayı epeyce sinir bozucu olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Valla biz burada kenara da çarpsa, fileden de düşse pardon diyoruz, hem iyiniyet anlamında, hem de balıklara sinirlenen büyüklerimiz var. :))

Uzun tırtılla bol balık meselesine gelince, Ertan beye aynen katılıyorum; nasıl beceriyorum bilmiyorum ama bayağı bir balık sayı alıyorum bende, teknik bir sorun sanırım, ama gene de uzun tırtılla oynayan bir abimiz kadar olmuyor. Antalya balık sıralamasında o birinci, ben ikinciyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Merhaba,

Ben bu balık işinde insanların topa sinirlenmelerini anlıyorum da rakibe sinirlenmeyi anlamıyorum, bir çok kez şahit oldum, yılların sporcusu insanlar, karşı tarafın psikolojisini bozmak, zor durumda bırakmak, yenilgiye kılıf bulmak için, sanki temas sporlarında yaşanan faullü pozisyonlar sonrası gösterilen tepkiler gibi (adamın aşil tandonuna bassan aynı tepkiyi gösterir :), e bu kadarıda olmaz ,pes ,yuh, bu kaçıncı balık gibi serzenişlerde bulunuyorlar. Oysa, maçın geneline bakıldığı zaman yapılan balıklar genelde adilane oluyor, ne kadar kazandıysan o kadar da kaybediyorsun veya bir maçta çok kazandıysan başka maçta çok kaybediyorsun. Ayrıca bu tür durumdan çok şikayetçi iseniz , fileden seken, masanın kenarına çarpan topların kurtarılması için ayrı antrenmanlar yapmanız gerekir diye düşünüyorum, çünkü bu tür topların bazıları refleksleri iyi bir oyuncuysanız oyunda tutulabiliyor.

Sonuç olarak, kaybeden için hoş bir durum olmasa da masa tenisinde sıkça yaşanan ve oyunun parçası olan bir hareket, pardon denilmesi bir nezaket-centilmenlik göstergesi ama kesinlikle kazananı zor durumda bırakacak bir sonuç değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Ben bu balık işinde insanların topa sinirlenmelerini anlıyorum da rakibe sinirlenmeyi anlamıyorum, bir çok kez şahit oldum, yılların sporcusu insanlar, karşı tarafın psikolojisini bozmak, zor durumda bırakmak, yenilgiye kılıf bulmak için, sanki temas sporlarında yaşanan faullü pozisyonlar sonrası gösterilen tepkiler gibi (adamın aşil tandonuna bassan aynı tepkiyi gösterir :), e bu kadarıda olmaz ,pes ,yuh, bu kaçıncı balık gibi serzenişlerde bulunuyorlar. Oysa, maçın geneline bakıldığı zaman yapılan balıklar genelde adilane oluyor, ne kadar kazandıysan o kadar da kaybediyorsun veya bir maçta çok kazandıysan başka maçta çok kaybediyorsun. Ayrıca bu tür durumdan çok şikayetçi iseniz , fileden seken, masanın kenarına çarpan topların kurtarılması için ayrı antrenmanlar yapmanız gerekir diye düşünüyorum, çünkü bu tür topların bazıları refleksleri iyi bir oyuncuysanız oyunda tutulabiliyor.

Sonuç olarak, kaybeden için hoş bir durum olmasa da masa tenisinde sıkça yaşanan ve oyunun bir parçası olan bir hareket, pardon denilmesi bir nezaket-centilmenlik göstergesi ama kesinlikle kazananı zor durumda bırakacak bir sonuç değil.

Sayın abiçiğim senin yazmışmış oldugun gibi sizin görüşünüze tamamen katılıyorum.Ayrıcada ne kadar pardon dersen o kadar karşılık görüyorsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisinde oyun için böyle balık sayılar sıkça olabiliyor. Bu şekilde üst üste bir kaç sayı olduğu zaman insan kızabiliyor ve oyun konsantresi bozulabiliyor fakat neticede oyuncular bu sayıları isteyerek almıyorlar. Bunlar şans sayıları oluyor. Bu da masa tenisi oyununun bir mozaiğidir. Neticede herkes için aynı durum söz konusu. Ben bu şekilde sayı aldığım zaman mutlaka pardon diyorum ve denmesi gerektiği kanaatindeyim. Çünkü her ne kadar sayıyı alıyorsakta pardon diyerek özür dilemek bir centilmenlik örneğidir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Fileden-masa kenarında seken toptan gelen sayılara, bazende ezici bir şekilde yapmış olduğum sımaçla gelen sayılarda özür dilerim.

Benim hoşuma giden timo boll ve schlager in kullandığı işaret parmağını kullanarak özür dilemek.

Oldukça etkileyici ve sportmence oluyor ve rakibin gönlünü alıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 3 months later...

valla bana pek pardon demiyorlar fileyede değse masanın kerarından balıkda olsa ben büyük ihtimal kurtarıyorum bole oluncada sayıyı direk veriyor çünki o sırada "ohhh masanın kenarından aldım sayıyı" diye düşünüyor bide bakıyorki sayıyı ben almışım :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Aslında benim kafamda bu sorunun net bir cevabı var.

Sorduğum soru birazcık "en çok hangi şekilde balık oluyor ?" gibi anlaşılmış, bu yüzden de doğal olarak "fileden" cevabı çoğunlukta. Oysa sormak istediğim soru şu idi, bir oyuncu hangisinde daha ziyade "pardon" der ? hangisinde "pardon" demeye özen gösterir ? Kendi gözlemlerime dayanarak oluşturduğum cevabımı ve yorumumu hemen aktarıyorum:

Benim tesbit ettiğim kadarıyla oyuncular daha çok masanın kenarına çarptığı zaman pardon diyorlar. Çünkü top fileden gidip sayı olduğu zaman sayı kimin ? diye sorulmaz, sayı bu oyuncunundur. Ancak kenara çarptığında pardon demezse sayının araya gitme ihtimali vardır. Bu yüzden oyuncu yapmış olduğu balık araya gitmesin, sayısı yenmesin diye pardon der. İşte bu pardon'un centilmenlik göstergesi olduğu şüphelidir. Oyuncunun centilmenliği fileden balık yaptığında pardon demesinden anlaşılır. Fileden gidenlere pardon demiyor da masanın kenarına değenlere pardon diyorsa bu oyuncuya centilmen diyemeyiz.

Bunlar bendenizin şahsi görüşleridir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ancak kenara çarptığında pardon demezse sayının araya gitme ihtimali vardır. Bu yüzden oyuncu yapmış olduğu balık araya gitmesin, sayısı yenmesin diye pardon der. İşte bu pardon'un centilmenlik göstergesi olduğu şüphelidir.

Ben bunun için bile pardon diyen pek görmedim doğrusu. Gözlemlediğim kadarıyla kendileri pardon demeyen "oyuncuların" bir özelliği de pardona maruz kaldıklarında kudurmaları. Şahsen bir iki tane gerçekten daha pardon demeden pardon diyeceklerinden emin olduğum oyuncu gördüm, gerisi yalan. Çoğunluk karşındakinin psikolojisiyle oynamayı marifet sayıyor. Bu art niyet benim canımı sıkıyor artık alıştıysam da.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
fileden gelen toplar olunca çok gıcık oluyorum hele bazende karşıdakai sevinerek pardon diyince çıldırıyorum

Rakibinizin topu fileden dışarı çıkarsa sevinirsiniz ama. Ya da masa kenarına 1 mm kala değmeden dışarı çıkarsa gene sevinirsiniz. Üzülmezsiniz:)) O halde rakibin sevinerek pardon demesine çıldırmamak lazım.. Sevinmesi doğaldır, ben üzülerek pardon diyenlere gıcık olurum genellikle:)) Çünkü samimiyetsiz bir üzülmedir o..

Ben genellikle pardon demem. Ama rakip benim aldığım netten masaya düşme veya kenardan yön değiştirip düşerek sayı olma durumlarına tepki gösterip kızdığını belli ederse o zaman pardon derim:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..