Jump to content
Masatenisi.org Forum

Klasik defans ile modern defansın farkları

Recommended Posts

Klasik defans ile modern defansın arasındaki fark ve ortak noktalar nelerdir? 

Kullanacakları lastik ile tahta ekipmanları ve antrenman şekilleri hakkında görüşleriniz nelerdir..? 

Nasıl oynarsak modern defansçı,  nasıl oynarsak klasik defansçı oluyoruz. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla;

klasik defansçılar soldan sağdan ne gelirse ekmek gibi doğrama yapıyor,  

modern defansçılar bh ten doğrayıp fh ten müsaitse yapıştırıyor..!    ::))

O zaman klasik defans dünyada bitmiş demektir.  Modern defansçılar ise normal oyuncuların oldukça gerisinde kalmış..! Dünyada ilk 50 de modern defansçı neredeyse  kalmamış..!  Eskiden Joo se hyuk,  Chen Weixing vardı,  şimdi onlarda yok. 

Klasik defansçıları ancak Türkiye'deki veteran turnuvalarında görebileceğiz desenize..!!  

Defansçılar daha çoookk çalışmalı.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

4 saat önce, vedaty yazdı:

Anladığım kadarıyla;

klasik defansçılar soldan sağdan ne gelirse ekmek gibi doğrama yapıyor,  

modern defansçılar bh ten doğrayıp fh ten müsaitse yapıştırıyor..!    ::))

O zaman klasik defans dünyada bitmiş demektir.  Modern defansçılar ise normal oyuncuların oldukça gerisinde kalmış..! Dünyada ilk 50 de modern defansçı neredeyse  kalmamış..!  Eskiden Joo se hyuk,  Chen Weixing vardı,  şimdi onlarda yok. 

Klasik defansçıları ancak Türkiye'deki veteran turnuvalarında görebileceğiz desenize..!!  

Aha bende tam böyle düşünüyordum. En moderni bile kes kes kes top yeterince ağırlaştığında rakibin topu bırakmasında bh yada fh tarafından tek vuruş şeklinde saldır. Rakip yerse, dünya sıralamasında ortalıkta pek görünmediklerine göre yediremiyorlar demek ki. İyi defansçıları seyretmek bizler için zevkli olabilir ama sıralamaya baktığımızda ortaya koydukları oyundan defansçıların pek zevk aldıklarını sanmıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 13.07.2019 Saat: 04:58, vedaty yazdı:

Doğrusu, bu yorumu pek de uçar-kaçar bulduğumu  ifade etmek istiyorum. 

Bir lahza bakışımızı, şu anda dahi muhtemelen antreman yapan Kuzey ve Güney Koreli çoğu kadın defansçıya, eski Sovyetler coğrafyasına yayılmış salonlarda, daracık şortları içinde terleyen totoları ve çoğu bekentlerinde kah 1.1 kah 1.3 Feint Long 2'leriyle antrenörleri nezaretinde, eşşek gibi  antireman yapan Rus defansçı kadınlara çevirelim mi ne dersiniz. Hele de buna bir de dünyanın kalanındaki defansçıları ilave etsek .

İlk 50 de yokmuş defansçı...İlk 50 de olmayan oyuncuların çoğu atakçı ya buna ne diyeceksiniz?...Hoş, olanların da çoğu atakçı, ona da ben bişey diyemem ama, doğrusu,  olaylara bakışımı yalnızca rekabet ve sıralama perspektifiyle daraltmaya niyetim olmadığını da burada ifade etmek istiyorum. 

Joo Se Hyuk bir ara 12. idi. Evgueni Chtchetinine yaşlılığında bile uzun süre ilk yüzde kaldı.  Hadi ilk 200 de olsun, hadi rekabetçi perspektiften bakalım, başarı ise yine de bu çok çok büyük bir başarı. Şu an dünyada ki oyuncuların sayısını bilen var mı. Yalnızca Çin'de 3 milyon lisanslı masatenisçi olduğunu duymuştum. İlk 50 ye girememişmiş, ilk 100 e girememişmiş, bu defansçıların çok çalışması lazım...

''Defansçılar daha çoookk çalışmalı''.....Oooooohh, rahat rahat, ne güzel...Atakçılar çok çalışmalı..Ooooh, oturduğum yerden, ne güzel, ver gitsin...     Ma Te'nin Xu Xin'i yendiği maçta da mı  ''defansçılar çok çalışmalı''.  Çin süperliginde Ma Te ilk 50 deki oyuncuları çatır çatır yendiğinde de mi ''defansçılar çok çalışmalı''. Hoş, son turnuvalarında Ma Te dökülüyor ama olsun, biliyoruz oyunculuğunu. 

YouTube'de de defansçı maçlarının altında sık rastlayacağımız bir yorum kalıbıdır.   Defans oyun tarzının işe yaramaz olduğundan, kazanmaya yetmeyeceğinden dem vurmalar. Kalıptır bu. Bir defans oyuncusu yeniliyorsa bu kalıbın devreye girdiğini görürüz zaman zaman. Bu kalıp kullanılarak ''eleştirilir'' kesmecilik. Neden bu kalıp kullanılır, bu başka bir bahs.

Genellemelerle düşünüp detaylarda yaşadığımızı bir kez daha hatırlamanın zamanı olduğunu  bir kere daha hatırlatmak istiyorum.

''Klasik defansçıları ancak Türkiye'deki veteran turnuvalarında görebileceğiz desenize..!!  ''....Beğenemiyor muyuz, vah vah....Yurtdışındaki turnuvalarda da rastlıyoruz klasik defansçılara. Çivi çakar veya sipinks atarken modern, keserken klasik. 

Topun değiştirilmesi neticesinde yeni topların ağırlaşıp az falso almasının,  kesmecileri etkilediği yönünde yorumlar duyuyoruz.  Buna tabii ki uzun pütürlü lastikler konusundaki daha evvel yapılan sınırlandırmaları da eklemeden geçmeyelim.  Bununla beraber, 40'lı yaşlarınının sonlarındaki E. Chtchetinine hala büyük kafalı karbonlu özel yapım defans tahtası üzerinde, forhend 1.0 mm. TSP Triple Spin-Chop, bekhende de 1.0-1.3 mm. TSP Curl P1R 'siyle ilk 100-150 nin altındaki oyuncuları sıraya dizmeye devam ediyor. 

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın 502;

Yukarıda yazdığım tüm yorumların arkasındayım.  Lütfen yorum yaparken muhalefet olsun diye birşeyler yazmayın yazdıklarınızı komik buluyorum..! 

ITTF nin son sıralamasına bakarak yazdım yorumlarımı..  Erkekler ilk 50 de defans oyuncusu yok.  İlk 100 de benim bildiğim yok,  varsa ben de bilmiyorum adamın defansçı olduğunu..! 

Dünyada herhalde 50 milyon lisanslı masatenisi oynayan vardır ama ilk 100 e neredeyse girebilen yok.  Bana göre defans oyuncularının daha çoooooookkk çalışması,  farklı vuruş şekilleriyle normal oynayanların üzerine çıkması gerekli.  Nadiren bir defansçının Xu Xin gibi birisini bile yenmesi bu gerçeği değiştirmiyor.  Önemli olan devamlılıktır.  Büyük ve verimli oyuncular arada bir oyun kaybetseler de genel sıralamaları pek değişmiyor.  Bu tarz defans oyuncusu malesef yok..!  

Bu arada ben de yıllardır bu oyunu oynayan ve modern defansçı sınıfına giren birisiyim.  Bu duruma en çok üzülenlerdenim.  

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, beşyüziki yazdı:

44- Wang Yang,    47- Gionis,      61 - Filus

Bir üflesem 50 nin üstünde kalanlarda düştü düşecekler.  Kararsız kaldım üflesem mi diye. Aslında boşuna tartışıyoruz. Sıralamadaki oyunculara sorsak bu spora sıfırdan başlasalardı yine defansif bir oyunumu tekrar tercih ederlerdi. (Dünya sıralaması İçin)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, beşyüziki yazdı:

44- Wang Yang,    47- Gionis,      61 - Filus

İçime su serptin 502..! Eline sağlık. 

Şimdi bu üç adamla mı ilk 100 deki diğer 97 adama kafa tutacağız..!  

Umarım bu 3 kişi 6 aya kadar ilk 100 ün dışına çıkmaz..! 

Ne zaman ilk 10 da 3, ilk 50 de 20 defans oyuncusu aylarca yerlerini korur,  o zaman "bu işte biz de varız eeyyy düz lastikçiler..! " der zevkten 4 köşe olurum.  

Yoksa defansçı oyuncu izlemeye veteran turnuvalarına gitmeye devam ederim..!  

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, vedaty yazdı:

İçime su serptin 502..! Eline sağlık. 

Yoksa defansçı oyuncu izlemeye veteran turnuvalarına gitmeye devam ederim..!  

Sayın Hocam bu son paragrafınızdan sonra Sayın beşyüziki defans falan dinlemez. Direk Hücum borusunu çalar. Bizlere OFF++++ patlaması nasıl olurmuş diye anında yaşatır. Kaçacak zaman bile bulamayız. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

6 saat önce, bellek yazdı:

Sıralamadaki oyunculara sorsak bu spora sıfırdan başlasalardı yine defansif bir oyunumu tekrar tercih ederlerdi. (Dünya sıralaması İçin)

Sayın bellek, yukardaki gibi bir cümlede ''oyunumu''  derken,  ''mu'' , ''oyunu mu'' şeklinde ayrı yazılıyor.  '''Oyunumu kaybettim''  veya ''oyunumu iyi oynadım'' derken ise  ''oyunumu'' diye yazılıyor.    ''Sorsak'' tan sonra virgül konuyor.  İlaveten, hem ''yine'' hem de ''tekrar'' fazla , bunlardan biri yeterli . 

Sayın bellek,   cümlenizi okumamı müteakiben, dimağımda oluşan hareketli manzaranın bir tasvirini yapmak istiyorum. Bu manzarada, ilkokul seviyesinde kızlı erkekli çocuklar var, bir kaç antrenör, masa tenisi masaları, bazılarında oynayanlar, arka planda, bir kaç veli... Yavrulardan bazıları ,masa tenisine o gün başlayacak ... Ve antrenör o çocuklara soruyor: defansif bir oyunu mu tercih edersiniz?.......heyhat, böyle olmamaktadır. Sorulmamaktadır çocuklara. Bazı antrenörler, deneyimlerinin ve takdir kapasitelerinin nispetinde, çocuğun oyun tarzına , istidatına, topa girişiş biçimine, hareket tarzına göre bazılarını kesmeci olmaya yönlendirmektedir.  Bazen bu yönelim, yavrunun kendisinden de gelmektedir. İşin aslı her şey birlikte olmaktadır. Çocuk, bazen kendi aralarında yaptıkları maçlarda, bir atak oyuncusu olmak üzere öğrenime başlamış olmasına rağmen, kesmeler yaparak büyük başarı gösterir, bir defansçı olarak oynar ve arkadaşlarının çoğunu yener. Atak oynasa idi yenemeyeceği arkadaşlarını defans yaparak bariz rahat bir şekilde yenmekte, böyle, defans yaparak daha rahat oynamakta, daha çok muzaffer olmaktadır. O vakit antrenörün de tecrübesi nispetinde, yavrunun  bu yönde ilerlemesi için doğru olduğuna inandığı şekilde hareket  edeceği düşünülür. Bazı ekollerde mesela kızları defansçı yaparlar. Hepsini, veya yarı yarıya. Direk şutop ve kesme ile başlatırlar.  Masa tenisinin tahta raketlerle oynandığı 40'lı, 50'li yıllardaki vidyolara bakınız. Herkes defansçıdır. Kesiğe kesik. Nadiren dırayv tarzı vuruşlar veya çivi. Bu bakımdan, kesmecilik konusunda bir hayli birikim vardır. O kuşaklardan antrenör olanlar sonrakileri yetiştirdiler, onlar da sonrakileri.  Elbette ekipman teknolojisindeki değişimleri de bu süreçlerden ayrı tutacak değiliz.

Başlarken oyunculara nasıl oynamayı tercih edersin diye sorulduğu yok. Zaten böyle bir soruyu yanıtlayabilmek için önce biraz öğrenmiş olmak gerekir, hemen olmaz.  Yani yarışmaya yönelik, sistemli, antienörle çalışılan çevreleri kastediyorum. 

Sonra sipinks ve dırayv gelişti, gelişen teknoloji ve yeni lastikler. Şimdi en son tensorlar, Tenergy ve Dignics...Hücum, daha çok hücum, her topa hücum, artık masa üstü, her topa hücum, geçir, her topa geçir, hücum, geçir, geçir geçir, bitir, geçir, servis at, geçir, kazan. Bu gün masa tenisine başlayan bir çocuk böyle bir ortama giriyor...Aç topu! Banana filik!  Gelir gelmez, bekent sipinks çek, üstten! Üstten! Geçir, cart, cart! Gelir gelmez, gelir gelmez! ..Servis at geçir, cart!  Bu yani , günümüzdeki  yarışmaya yönelik  masa tenisi. Şiddet dolu. Sen daha çok şiddet göster, o daha sana şiddet gösteremeden sen ona şiddet göster, bu en iyi savunmadır, saldırı en iyi savunmadır. Üstten!..Üstten!..Daha güçlü!  Daha hızlı!!.Üstten! Gelir gelmez, gelir gelmez! İleri doğru, ileri doğru!..

Chtchetinine nasıl kırk yılda bir sipinks yapıyorsa Ma Long da öyle kırk yılda bir çop-bulok, yahut ıraktan kesme yapıyor, diğer süper atak oyuncularında da rastlıyoruz ıraktan kesmelere. Atak yapamadıklarında, zor pozisyonda veya aniden rakibi şaşırtmak için veya bilmediğim nedenlerden dolayı yapıyorlar. Atak ve defans,  sipinks ve kesme, birbirinin tersi yönde.  Atak ve defans oranlarının, oyunculara, ustalığa,  oyun sırasındaki o ana göre değiştiğini görüyoruz.    Defans dişil, hücum eril.  Lakin mesela, topu sert kestiğinde bu kesme hareketinin kalitesi gayet eril olduğu gibi, o servis ve sipinkslerdeki fırçalama hareketlerindeki topa temasın letafeti de dişil.

Yine defansif bir oyunu mu tercih ederlerdi? Bilemeyiz. Senaristlere güzel ekmek çıkar buradan. Geleceğe Dönüş, Terminatör, vb...  Geçmiş geçmiştir, yapılacak hiç bir şey yok onun için. Bunu %100 idrak etmek ne büyük bahtiyarlıktır.

''Defansif bir oyunu mu tercih ederlerdi?.''. Bana ne!  Neyi tercih ederse etsin. Farketmeden bundan  sonuç çıkaran  kafaya göre hareket edersem, sizi kelimenin tam manasıyla temin ederim, kendimle hiç bir bağlantım olmaksızın oradan oraya savrulur, çooooook çok şey kaçırırım. Hayat tam şu anda, hepsi bu. 

En önce kendimle, o da en önce kendi vücudumla bağlantı kurarak başlarım. Varoluş ve hakikatle en yakın bağlantım güzel vücudumdur. Vücudum, olduğum yerdedir. Biriciktir. Eşsiz. Vücudum şimdiki zamandadır. Buracıkta. Dinleyiniz vücudunuzu.  Öğrenilir bu, yavaş yavaş. Düşünmeyiniz onun hakkında,  bu harika vücudu dinleyin sadece. Vücut fısıltıyla konuşur, dinleyiniz onu,  insan şeklinde kainat.  Deneyimleyiniz onu.     Neye ihtiyacı var güzel vücudunuzun, şampiyon olmaya, dünyada ilk 50 ye mi girmeye?...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

7 saat önce, beşyüziki yazdı:

T2 MALEZYA turnuvasına umarım bu üç defansçı çağrılır.  

Belki de bu üçünü beğenmeyip ilk 50'de bile olmayan Jo Se Hyuk'u çağırırlar.  O da olmazsa hücum oyuncuları kendi aralarında oynar biz de T2'ye çağrılabilecek çapta defans oyuncularını beklemeye devam ederiz.  

Ya da "lanet olsun" deyip defanstan vazgeçer,  akıntıya kapılıp hücum oyuncusu oluruz.. !

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Defans oyuncusu yetiştirmek, hücum oyuncusuna göre çok daha zor..her şeyi iyi olmak zorunda:sasi:

Pütür veya anti ile oyuncu yetiştimek için ona hiç sormadım bu tahtan bu lastiğin oynamaya başla:)) ama ara sıra çift taraf düz ile başlayıp defans oynamak isteyenlerde oldu..sonrası hemen vazgeçiyorlar çünkü hem çok iyi hücumcu partner bulmak zor hemde çalışmalar daha ağır.. Bundan dolayı kolayı varken kimse defans oyuncusu yetiştirmez ( defanstan kastım çocuk seviyesi değil. Genç ve büyük seviyesinde ) Ama bu devirde normal seviyede def oyuncu liğlerde her zaman iş yapar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın beşyüziki virgül konu klasik def. Modern def. arasında ki farklar. İşte tüm sıkıntı burada başlıyor. Neden oyuncuların çoğu klasik oyundan modern def. geçmek istekleri, zayıf kaldıklarından. Önce kontrol ama bir yere kadar, modern def. kısmı burada devreye giriyor. Modern def. yetiyor mu, hayır hala zayıf kalıyorlar. Demek istenen def. oyun dünya sıralamalarında istenen seviyelere bir türlü ulaşamıyor. Sayın vedaty nin düşündüğü gibi veteran yaşlarda (yada bana göre de büyük altı yaşlarda) def. oyun randımanlı olabilir. Bana göre klasik def. %90 kesik %10 atak, modern def. %70 kesik %30 atak dersek(oranlar izafi), dünya sıralama durumları def. oyuncular İçin sıkıntı teşkil ediyor. Yeni bir atak yönlü def. oyun anlayışı belki bizim bu düşüncelerimizi çürütür de daha iyi sıralamalar da yer edinirler. Konu başlığı her şeyi açıklıyor. Klasik ve modern farkları. Klasik yetmemiş , moderne (daha atak) geçiş, durum ortada daha da atak olmadıkları sürece güncel def. oyuncularının durumu bu.........bu oyunlarıyla sıralama listesinde bir var olurlar ama çoğunlukla yokturlar. Yazdıkça yazıyoruz. Kusuruma bakmayın cepten yazmaya çalıştığım için imla hataları bol oluyor. İyi yazımlar dilerim. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

17 saat önce, beşyüziki yazdı:

1 saat önce, bellek yazdı:

Sayın beşyüziki virgül konu klasik def. Modern def. arasında ki farklar. İşte tüm sıkıntı burada başlıyor. Neden oyuncuların çoğu klasik oyundan modern def. geçmek istekleri, zayıf kaldıklarından. Önce kontrol ama bir yere kadar, modern def. kısmı burada devreye giriyor. Modern def. yetiyor mu, hayır hala zayıf kalıyorlar. Demek istenen def. oyun dünya sıralamalarında istenen seviyelere bir türlü ulaşamıyor. Sayın vedaty nin düşündüğü gibi veteran yaşlarda (yada bana göre de büyük altı yaşlarda) def. oyun randımanlı olabilir. Bana göre klasik def. %90 kesik %10 atak, modern def. %70 kesik %30 atak dersek(oranlar izafi), dünya sıralama durumları def. oyuncular İçin sıkıntı teşkil ediyor. Yeni bir atak yönlü def. oyun anlayışı belki bizim bu düşüncelerimizi çürütür de daha iyi sıralamalar da yer edinirler. Konu başlığı her şeyi açıklıyor. Klasik ve modern farkları. Klasik yetmemiş , moderne (daha atak) geçiş, durum ortada daha da atak olmadıkları sürece güncel def. oyuncularının durumu bu.........bu oyunlarıyla sıralama listesinde bir var olurlar ama çoğunlukla yokturlar. Yazdıkça yazıyoruz. Kusuruma bakmayın cepten yazmaya çalıştığım için imla hataları bol oluyor. İyi yazımlar dilerim. 

Sayın bellek, 

Anlatmaya çalıştıklarımı tekrar izah etmişsiniz,  teşekkür ederim.  Sizinle aynı fikirdeyiz.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genelde yazım şeklim, her konuda alakalı yada alakasız sohbet tarzı bir ortam oluşturup, konuyu bu şekilde diğer üye arkadaşların fikirleri ile genişletip farklı düşünce tarzlarından nemalanmak. Yazım şekli, düşünce farklılığı, bilgi ne kazanırsak hepimiz için bir artı olur düşüncesi içersindeyim. Sayın beşyüziki müthiş bir bilgi, düşünce ve yazım ustası, defansta kalarak kendisini saklamasına müsade etmem, atak oyuna dönerse daha öncede yazdığım gibi kaçacak, saklanacak zamanımız olmayabilir. Hepimizin düşünceleri kendi konuya kendi açımızdan baktığımızda doğru. Aramızda düşünce farklılığı yok aslında, konuya bakış açımız bir farklılık varmış havası yaratıyor. Her konuda ara ara sinirlendirici ataklarım olur. Şimdiden tüm arkadaşlardan özür dilerim. İyi yazımlar dilerim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 16.07.2019 Saat: 14:51, bellek yazdı:

...konu klasik def. Modern def. arasında ki farklar. İşte tüm sıkıntı burada başlıyor. Neden oyuncuların çoğu klasik oyundan modern def. geçmek istekleri, zayıf kaldıklarından. Önce kontrol ama bir yere kadar, modern def. kısmı burada devreye giriyor. Modern def. yetiyor mu, hayır hala zayıf kalıyorlar. Demek istenen def. oyun dünya sıralamalarında istenen seviyelere bir türlü ulaşamıyor. Sayın vedaty nin düşündüğü gibi veteran yaşlarda (yada bana göre de büyük altı yaşlarda) def. oyun randımanlı olabilir. Bana göre klasik def. %90 kesik %10 atak, modern def. %70 kesik %30 atak dersek(oranlar izafi), dünya sıralama durumları def. oyuncular İçin sıkıntı teşkil ediyor. Yeni bir atak yönlü def. oyun anlayışı belki bizim bu düşüncelerimizi çürütür de daha iyi sıralamalar da yer edinirler. Konu başlığı her şeyi açıklıyor. Klasik ve modern farkları. Klasik yetmemiş , moderne (daha atak) geçiş, durum ortada daha da atak olmadıkları sürece güncel def. oyuncularının durumu bu.........bu oyunlarıyla sıralama listesinde bir var olurlar ama çoğunlukla yokturlar. Yazdıkça yazıyoruz. Kusuruma bakmayın cepten yazmaya çalıştığım için imla hataları bol oluyor. İyi yazımlar dilerim. 

''Moderen'' defansçının hem forhend  hemi de bekentten çivisi, sipinksi ve kontra spinksi atak oyuncusu kadar iyi ,hatta ondan daha iyi olursa, atak oyuncusu karşısında muzaffer olabilir. Yoksa en üst levıl, ilk 15 de diyelim, muzaffer olması mümkün değil. İyi derken kastım, topun içeri gitmesi bakımından ve sürat ile sipini bakımından. İlaveten, modern defansçı, atak oyuncusu gibin 3. dopu gollayacak. Servis ve top yüksek geldimiydi CART! diye geçirecek topu.

Bütün bunlara ilaveten, moderen öyle bir oynayacak ki, iralli spinks-kes sipinks-kes halini aldığında  geçmesi gerçekten çok  çok zor olacak. Ayrıca hem lastiği hemi de pütürüynen, rakibe belli etmeyerek çok iyi boş dolu yapacak. Çok iyi servisleri olacak.

Böyle ancak hayatınızın 3üncü 7 si yani 14 - 21 yaş aralığında oynayabilirsiniz. 4üncü 7 nin ortalarında düşme başlar. Neyin düşmesi? Enerjinin, enerjinin tazelenmesi süreçlerinin yavaşlaması. Enerji harcadığında yerine yenisinin gelmesi en çok 3üncü 7 , yani 14 - 21 arasında,  bunun da başlarındadır, 21e doğru yavaşça düşer. 4üncü 7 yani 21 -28 de ustalık ve artan deneyim, enerji ve efordan sonra tazelenme hızındaki yavaş yavaş düşüşü zaman zaman telafi edebilir.

Enerjinin tazelenmesi çabuk olursa, oyuncunun yeteneği ve iyi yetiştirilmiş olması koşuluyla,  maç süreci boyunca yukarda tarif ettiğim şekilde oynaması ve muzaffer olması mümkündür.

En üst düzeyde, ilk 50 diyelim, enerjetik ve sinirsel vaziyetteki mikro değişikliklerin bile tayin ediciliği çok yüksektir. Aramızda bu levılda oyuncu olmadığıynan bu konuda konuşmak fazla olursa cildi bozar.

Masa tenisi dışı başka bir alanda en üst levılda ise ve farkındalığı da yüksekse,  anlayışı da entellektüel değil, deneyimden gelen anlayışsa, isterim böyle insanı da dinlemek ha!

İlk 50de de 2-3 defansçı var, lakin o levılda defansçı sayısı da pek az. Joo Se Hyuk gençken ilk 10 - 15 arasında yer alıyordu. Şimdi füze hızıyla düştü emme, doğal bu. Hyuk'un kendi kuşağından yenmediği oyuncu da kalmadı hani. 

Sıralamaları ilgi çekici buluyorum emme buna pek de takmamak iyi .  Çeşitli konularda, özellikle canlı süreçler ise bunlar, sayısal değerlere bakıp meseleyi anladığımızı zannediyor, yanılıyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..