Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lütfen Kuralları Bilmeyen Hocalar Müsabakalarda Sesini Çıkarmasın

sevimsizpütür

Recommended Posts

Bugün başıma gelen olayları sizlerle de paylaşmak istiyorum. Malum okullar arası masa tenisi turnuvası var kalktık gittik turnuvanın yapıldığı salona her şey hoş güzel başladık antrenmanımıza takım olarak.

Maçlar başladığı zaman, masanın yanına 2 hoca oturdu(beden eğitimi öğretmenleri). Sözde birisi hakemlik yapacak diğeri de yardımcısıymış öyle dediler. Neyse çağırdılar beni ilk maçıma ismim okundu gittim masaya.

File inanılmaz alçak, toplar kurallara uygun toplar değil utanmaz herifler yanlarında 6 tane maç topu getirememişler, masaların yerden yüksekliği o kadar müthiş ayarlanmışki benim servis attığım masa ile karşı masa arasında 3-4cm fark var, rakibimin attığı servisler illegal, itiraz ettiğim zaman öküzün trene baktığı gibi önce bana sonra hocalara bakıyor ve bir şey demeden izlemeye devam ediyor, şu berbat selex ve tryon antrenman topu diye satılan toplardan bulmuşlar herhalde ucuz diye çağırdılar 2 takımın hocasını soruyorlar hangi top iyiyise onunla oynasınlar diye, malum beden eğitimi öğretmenleri ama bilgileri olmadığını bildiğim için ben de gittim yanlarına bir bakayım neymiş bu toplar diye, o hakemlik yapan mahluklardan birisi bir yerden bulduğu özgüven ile omzumdan itti beni "ben seni çağırmadım hocanı çağırdım geç yerine bekle" şeklinde bir cevap aldım. Kız takımlarının oynadığı masalar eğik bükük yamuk çok garip masalardı, hiç bir şekilde hiç bir oyun kurallara uygun oynanmadı. Yahu oynadığım ralli devam ederken rakibimin hocası "hayt huyt haydi koçum şuraya at buraya at" diye öküz gibi bağırıyordu. 

Neyse bunları genel olarak şikayet edeyim dedim, gittim fikstürlerin yapıldığı masaya herhalde sanıyorum orada oturan zeki arkadaşlar yardımcı olacak bana. Oturanlardan birine sordum "pardon yetkili birisi var mı burada acaba diye" , "buyur bana söyleyebilirsin" dedi. Anlattım olayları şikayetçi olduğum hocayı gösterdim, "o hocalar öyledir takma sen spor bu" dedi bana. Yani bugün ben turnuva oynamaya gitmedim aslında, ülkemizde sporun ne kadar rezil hallere düşebileceğini görmeye gitmiş oldum. Hocama da sordum turnuvayı da federasyon düzenlememiş zaten, hocalar kendi aralarında karar vermişler her şeye. Takdiri size bırakıyorum klavyeyi parçalamadan bu yazıyı bitirmek istiyorum, saygılarımla.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tarz durumlarda tartışmaya girmemek en doğru olandır çünkü acemi hakemler genelde toz kondurtmazlar. Eğer hakemin yetersiz olduğunu düşünüyorsan öncelikle bu durumu baş hakemlere iletmeni tavsiye ederim. Oyun içinde örneğin masa ayarı bozuk file ölçüsüz ise düzeltilmeden maça başlamayacağını söyle durumun kurallara uygun olmadığını ifade et. Eğer işler olumlu gitmediyse her ne kadar etik olmasa da hakemleri zora sokacak kural ihlalleri yapabilirsin bu durum gözlemci hakemlerin dikkatini çekecektir diye düşünüyorum. Hakem konusunda açıkcası bende hassasım örneğin ayak silme paspası yoksa baktım kaybediyorum zemin kayıyor ayak silme paspası yok bu şekilde devam edemem diyerek oyunu soğutuyorum onlar içinde tecrübe oluyor.

Edit: Yazının son kısmını tam okuyamamışım benim bu yazdıklarım resmi müsabakalar için geçerli.

liuguoliang tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ne olursa olsun, sen sporcusun; çıkıp oyununu oynamalısın. İş bilmez olabilirler, ama büyük ihtimalle annen baban yaşındalar. Belki forumdakilerin yarısından fazlası üç aşağı beş yukarı yaşadıklarını, ve daha ağırlarını yaşadı. Sen sporuna bak, centilmenliğini koru, hocalarından bu konularda ne yapabilirsin yardım al. Devam etmek istediğin sürece ne ilk ne son turnuvan olacak; sadece maçı ve maçtaki alabileceğin sayıları anlık yaşa. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

M.T çoğu Beden Eğitimi Öğretmenine uzak bir spor. Ama yinede kuralları bilmemeleri onların ayıbı. Top konusuna gelince online marketler dışında maç topu bulmaları neredeyse imkansız. Zaten plastik topa bile geçildiğini bilmiyorlardır. 

Bence çok takılmana gerek yok etkinlik olsun diye yapmışlardır. Ellerinde ne varsa getirmişler. Maç masaları veya ona yakın olanlar sadece ilde olur. Kendi faaliyet programları dışında da açmazlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Genç kardeşim, yukarıda belirttiğin konularda çok haklı olabilirsin. Bu tür durumlar bu tarz turnuvalarda herkesin başına gelebilir. Fakat burada yazındaki üslup(öküzün trene baktığı gibi, öküz gibi bağırıyordu) hiç hoş olmamış. O ifadendeki kişilerin birer ögretmen olduğunu hatirlatmak isterim. Yaşadığın mağduriyeti daha uygun ve saygılı bir dille anlatımının senin açından daha iyi olacaği kanaatindeyim. Hepimizin ortak amacı masa tenisini tüm kitlelere yaygınlaştırmak için doğru şekilde hareket etmek olmalıdır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..