Jump to content
Masatenisi.org Forum

Spine Karşı Blok

Guest Can

Recommended Posts

Bence arada bir kesmek lazım.Eğer kesmeden etkili bir biçimde karşılamak istiyorsan raketi biraz eğmelisin.

Allah allah ben kesmeden karşılabiliyorum.Ha bi de şunu unuttum.Eğer değer değmez blok yaparsan bloğun etkili olur ancak bekleyip de top falsosunu yedikten sonra vurursan topu daha rahat biçimde karşı tarafa geçirebilirsin.

Bye...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesmeden karşılanması keserek karşılanmasından çok daha kolay olur hem de şunu unutmamak lazım.Rakibe kestikçe rakip kesik bloklara alışır; onları arada bir uygun toplara yapmak daha iyi olur.Aslında blok oynamak istiyosan kısa tırtıllar da fena değil ama Sriver L, Rapid gibi lastikler daha iyi olur sanki...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
arkadaslar bana dusmez ama bence blok oyunu ıyı degıldır ıyı bır masatenıscıye karsı nekadar blokta kalınabılırkı en ıyı atak oyunu bence blok en son dusunulen bır kombınasyon olmalı tabı benım fıkrim.

Samsonov çoğu zaman ilk topu rakibine veriyor, rakip spine başlıyor, Samsonov ya kontrayı basıyor ya da bloklarla dağıtıyor sağa sola, rakibin dengesi bozulunca da kendisi saldırıyor. Çok güzel bir tarz bence. Şahsen ben de öyle oynayabilmek isterim. Kontrolsüzce saldırmak bazen de kendi başına bela oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...
Samsonov çoğu zaman ilk topu rakibine veriyor, rakip spine başlıyor, Samsonov ya kontrayı basıyor ya da bloklarla dağıtıyor sağa sola, rakibin dengesi bozulunca da kendisi saldırıyor. Çok güzel bir tarz bence. Şahsen ben de öyle oynayabilmek isterim. Kontrolsüzce saldırmak bazen de kendi başına bela oluyor.

Aynen oyle yapiyor mukemmel tarif ettin kardes helal olsun. Samsonov o kadar rahat oynuyor ki, belki de onun kadar rahat oynayan baska masa teniscisi yoktur. Bir insan kendini kasmadan ancak bu kadar rahat oynar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

blok lazım tabi ama adı üstünde blok diyoruz

tabiki kuvvetli ve dolu spinleri kesen az oyuncu var ama 1-2 tanesini kesip 3.ye bh ile boş top atınca bocalıyolar.

eğer karşınızdaki iyi bir oyuncuysa kesmeyi spinle kendi lehine çevirir yani blok şart diorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Spine karşı blok yapanlara çok kızıyorum.

H3 gibi bir lastikle spin çekmişseniz top bloktan ışık hızıyla geri geliyor. Yaş kemale erdi, yetişmek ne mümkün, pozisyon bile alacak zaman bulamıyorum ve bu duruma çok sinir oluyorum.

Dediğim gibi blokculara içimden biraz kızıyorum şöyle masadan açılıp spine spin çekmenin keyfi varken bizleri zor hatta madara duruma düşürüyorlar.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Spine karşı blok yapanlara çok kızıyorum.

H3 gibi bir lastikle spin çekmişseniz top bloktan ışık hızıyla geri geliyor. Yaş kemale erdi, yetişmek ne mümkün, pozisyon bile alacak zaman bulamıyorum ve bu duruma çok sinir oluyorum.

Dediğim gibi blokculara içimden biraz kızıyorum şöyle masadan açılıp spine spin çekmenin keyfi varken bizleri zor hatta madara duruma düşürüyorlar.

saygılar.

okulda ya da antremanlarda bazen arklarla muhabbet için maç yaparken sizin de dediğiniz gibi masadan 2-3 metre uzaklaşıp karşılıklı spin çekmek çok eğlenceli. ama turnuvada <_< biraz heyecan biraz stres insan garanti oynamak istiyo

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Fileye yakın düşen iyi bir topspine blok yapamazsınız. Ya fileye ya da dışarı gider. Top havadayken tecrübeli oyuncular yörüngesinden topun nereye düşeceğini (kısa mı düşecek, uzun mu) anlarlar ve kısa düşen topları düz, kontraspin ya da chop gibi vuruşlarla karşılarlar. Uzun düşen topspinler ise genellikle blok yaparak geriye döndürülebilir. Yanlışım varsa düzeltin...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fileye yakın düşen iyi bir topspine blok yapamazsınız. Ya fileye ya da dışarı gider. Top havadayken tecrübeli oyuncular yörüngesinden topun nereye düşeceğini (kısa mı düşecek, uzun mu) anlarlar ve kısa düşen topları düz, kontraspin ya da chop gibi vuruşlarla karşılarlar. Uzun düşen topspinler ise genellikle blok yaparak geriye döndürülebilir. Yanlışım varsa düzeltin...

hepsine tamam ama neden fileye yakın düşen aşırı dolu topspinleri kaşılamak o kadar zor ki? bloğu top masaya hemen vurduksan sonra yapmak yerine biraz yükselmesini bekleyip daha garantili bi şekilde yapabiliriz. diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Top rakete çarpınca yukarı doğru gitme eğilimindedir bilirsiniz, raketi kapatarak blok yapılır. Eğer hemen iki karış gibi bir mesafede file engeli varsa nasıl kapatarak blok yapacaksınız? Zaten top dolu bir spin ile geliyorsa masadan çıkış açısı geliş açısından dardır ve file seviyesine yükselmeden hızla masadan uzaklaşır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Keşke ben de top havada iken topun falsosunu anlayabilesem. Bu konuda yardimci olabilecek ve tüyo verebilecek biri var mi? Ayrica topspin yaparken cok fazla iska yapiyorum. Bunu nasil onleyebilirim. Son olarak ise saga falsolu ve sola falsolu hizli servisleri etkili bir bicimde karsilamak icin falsonun ters yonune dogru raketi hafif egip, yumusak bir vurus yapmak dogru mudur? Genelde bu sekilde servisleri etkin karsilarken gecen haftasonu bunu beceremedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

İyi servis atan bi rakip karşısında öncelikle iyi bi oyuncu olmak gerekir. Çünkü rakip bazen falsolu gibi gösterip boş top da atabilir. Ayağını yere vurmasından çıkan sese aldanıp telaş yaparak hemen topa müdahale ederseniz sayıyı kaybedersiniz. Temel kural, kısa servisleri masa üstünde forehand için kısa ve hızlı bilek hareketiyle, backhand'de ise kolumuzu uzatacak şekilde keserek karşılamak, uzun ve bol falsolu hızlı servisleri ise biraz bekleterek karşılamaktır. Topun zirve noktasına çıkmasını ya da düşüşe geçmesini bekleyin (topun falsosu büyük oranda söner) telaş etmeden uygun vuruşu yapın. Kesmeci iseniz kesin, değilseniz backhand ya da forehand spin atın. Topu ıskalamak istemiyorsan hızlı ekipman kullanma, insan vurmaya korkar hale geliyor top dışarı gitmesin diye. Ustalar bile nadiren ıska geçebilir merak etme. Son olarak, topun falsosunu da top havada iken değil, rakip topa vururken anlayabilirsin. Bütün bunları bilmek önemli değil, uygulayabilmek önemlidir. Dolayısıyla bol bol antrenman..... Sevgi ve saygılar :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju abi cok tesekkur ederim. Zaten benim ekipmanim aslinda cok cok asiri hizli sayilmaz. Timo Boll Spirit Tahta ve 1.9 luk Bryce FX kombinasyon ile oynuyorum. Diger kombinasyon ise Tibhar Samsonov Alpha ve 2.0 lik Rapid lastikler (Bu kombinasyonu kullanmiyorum).

En azindan tahtam off+ ve lastiklerim 2.1 veya max degiller.

Gecen hafta mac yaptigim bir arkadasin koltuk alti falsolu taplarinda zorlanmistim. Mactan sonra servis antremani yaptik. Defalarca o servisi atti ve sonunda hemen hemen hepsini karsilamaya basladim. Taktik ise sizin soylediginiz ile ayniydi. Topun zirve noktasina cikmasini veya cok hafif inisini bekledikten sonra backhand tarafima gelen topa hizli bilek harekti ile spin cekmek oldu.

Forhand e gelen sert saga falsolu servislere bir sonraki sefer raketi sola egerek yumusak bir vurus yaparak karsilamayi tekrar deniyecegim. Bu sekilde cogu rakibin toplarini cikarabilmistim.

Gene, forhand e gelen asiri kesik servisleri ise raketi ~130-150 derece aci ile acip hafif asagi ve ileri yonde karsilayacagim.

Kisa falsolu servislerde ise dediklerinizi dikkate alirim. Ama antreman sart. Yoksa fazla yol katedemem.

Iska konusunda yapabilecegim bir seyde gozlukleri yenilemek olabilir. :D:

Tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju abi cok tesekkur ederim. Zaten benim ekipmanim aslinda cok cok asiri hizli sayilmaz. Timo Boll Spirit Tahta ve 1.9 luk Bryce FX kombinasyon ile oynuyorum. Diger kombinasyon ise Tibhar Samsonov Alpha ve 2.0 lik Rapid lastikler (Bu kombinasyonu kullanmiyorum).

En azindan tahtam off+ ve lastiklerim 2.1 veya max degiller.

Gecen hafta mac yaptigim bir arkadasin koltuk alti falsolu taplarinda zorlanmistim. Mactan sonra servis antremani yaptik. Defalarca o servisi atti ve sonunda hemen hemen hepsini karsilamaya basladim. Taktik ise sizin soylediginiz ile ayniydi. Topun zirve noktasina cikmasini veya cok hafif inisini bekledikten sonra backhand tarafima gelen topa hizli bilek harekti ile spin cekmek oldu.

Forhand e gelen sert saga falsolu servislere bir sonraki sefer raketi sola egerek yumusak bir vurus yaparak karsilamayi tekrar deniyecegim. Bu sekilde cogu rakibin toplarini cikarabilmistim.

Gene, forhand e gelen asiri kesik servisleri ise raketi ~130-150 derece aci ile acip hafif asagi ve ileri yonde karsilayacagim.

Kisa falsolu servislerde ise dediklerinizi dikkate alirim. Ama antreman sart. Yoksa fazla yol katedemem.

Iska konusunda yapabilecegim bir seyde gozlukleri yenilemek olabilir. :D:

Tesekkurler.

Sevgili Gazelle

Kullandığın ekipmana çok hızlı sayılmaz diyorsan bence yanılıyorsun. Timo Boll bile daha yavaşını kullanıyor ki belki günde 5 saat antrenman yapıyordur. Topa raketin huyuna göre vurduktan sonra inan defans lastiğiyle bile hız yapabilirsin. Ben Bryce, Bryce PS, FX hepsini denedim, aynı hızda lastikler bunlar. Ben orta seviye bi oyuncuyum, hızlı ekipmanlar beni daha iyi oyuncu yapmıyor, tedirgin oluyorum. Bence önce yavaş ekipmanlarla hız yapmasını öğrenmeli, sonra Bryce'ın gücü daha iyi farkedilebilir, ne dersin?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Bir şey daha söylemek istiyorum. Eğer F1 yarışlarına katılıyorsan ve saatte 200 km hız yapmak senin için çocuk oyuncağı ise tabi ki Ferrari falan kullanmak istersin. Ama F1 yarışlarına katılmıyorsan ve saatte 200 km hız yapmak senin için kaza demekse neden Ferrari kullanıyorsun? Malesef insan hep pahalı ve kaliteli olsun istiyor da ondan. Ben az buçuk gitar çalmasını da bilirim ama gittim 1000 ytl verdim gitar aldım. Sanki onunla daha iyi çalacakmışım gibi, ya da gitar kendi kendine çalabilecekmiş gibi. Bi gün biz lisenin kapalı spor salonunda masatenisi oynarken Memet isminde genç bir Beden öğretmeni geldi. Orada kenarda duran uyduruk eski püskü raketi aldı ve beni ve arkadaşımı kelimenin tam anlamıyla dağıttı. Neyse, uzatmiim konu dışına çıktık özür dilerim. Selam ve sevgiler sunuyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Timo, Bryce FX degil de, Sriver kullaniyor. Evet, Sriver daha yavas kaliyor. Ama lastiginin kalinligini bilmiyorum. Dedikleriniz dogru Bryce lar hizli lastikler. High tension lastikler. Bence Timo 5 saatten bile fazla oynuyordur. Benim isim bu olsaydi gunde 5 saatten fazla oynardim kesinlikle.

Yavas ekipman konusunda bir calismam olacak. O da su. Bende eskiden kalma biricik yadigarim (Lisede iken Kayseri turnuvasinda eski 1. yi yendigim raketim) Champ F3 nin tahtasi duruyor. Onun lastiklerini soktum. Lakin, tahtanin uzerinde putur putur lastikler kaldi. Onlarida wd40 cozucu ve zimpara alip temizlemem gerek. Sonra Friendship lastik alip denicem. 1.8 Friendship in Japon lastikleri olabilir. Yada 729 Super. Ama sanirim Japon olani daha iyi olur benim icin. 729 super in sungeri cok sertmis. Zorlanacagimi soylediler. Pahali lastik alacak maddi gucum kalmadi.

Iste bu kombinasyon yavas bir kombinasyon olacak. Cunku tahta gercekten yavas bir tahta. Zaten cok kaliteli sayilmaz ama cok kontrollu. Ben yillarca o tahta ile oynamistim. Ve uzerindeki lastik ise sanirim ya 1.3 yada 1.5 mm kalinligindaki PanAsia lastikti.

Simdilik TBS+SriverFX ile yola devam Tanju Abi. ?leride o kombinasyonu yapinca bir muddet ara verebilirim. Ama TBS+BryceFX e de alismaya basladim. Genede soylediklerinizde haklisiniz. Biraz daha yavas takilmak gerek.

Tesekkurler.

Saygilar

Onur Ba?k?rt

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Sevgili Onur,

Sünger kalınlıklarına fazla takılma, 2.0' dan daha ince süngerli lastik kullanmanı tavsiye etmem. Kalın sünger hem daha dayanıklıdır (sök yapıştır yaparken yırtılıvermez), hem de daha spinli oyun sağlar. Çin lastiklerini en hızlı tahtalara da yapıştırsan genellikle yavaş atar. Ama hızlı vuruşlarda da tok bir sesle çok hızlı vuruş yapılıyor. Bence Tibhar tahta ve lastiklerini mutlu etmek için onlarla oynasan daha iyi olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Pirelli derki: "Kontrolsuz guc, guc degildir". Sanirim bu cumle ile biraz yola geldigimi gostermis oldum. :D:

:D: Konu dışına çıktık, bundan sonraki sohbetlerimize sohbet bölümünde devam ederiz Onurcum. Şimdilik hoşçakal.. ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 26 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..