Jump to content
Masatenisi.org Forum

Qatar Open 2012

Recommended Posts

Defans, ofanstan kötüdür vs demek çok da mantıklı gelmiyor bana.

çoğu insan ofansif düşünür ve atak yapmak ister. Bu yüzden de oynayanların çoğu ofansiftir.

Dolayısıyla da dünyanın en iyi oynayanları arasında defanslar daha azdır.

Bu durumda defans, ofanstan iyidir kötüdür demek çok da mantıklı değil. Oyuncusuna göre değişir diyelim.

Penhold defansa karşı daha rahat oynar demek de çok doğru değil. Şu sıralar penhold oyuncular bir kaç maç üst üste kazanmış olabilirler. Bu bir fikir edinmek için fazlasıyla kısa bir zaman aralığı.

Ma Lin en formda zamanında dünya şampiyonası 2003'te joo'ya kaybedince raketini havaya fırlatmıştı. O zaman da penholdler zorlanıyor desek gene yanlış olurudu...

Sayın Hocam...İyi bir oyuncu gününde ise.... tutuş şekli (pen.- shak.), oyun şekli (ofans.-def.) farketmez iyi olan kazanır mı diyorsunuz..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hyuk dışında değerlendirme yapabileceğimiz bir defans yok malesef, konu aslında burda

defans-penhold dan ziyade hyuk-penhold a dönüyor.

Üst sıralara bu saatten sonra bir defans daha çıkar mı? O da zor. Sonuçta ittf antili tırtırları

yasakladı, ve defans oyuncularının bir yerde önünü kesti.

Defans oyun tarzı bana herzaman estetik gelmiştir, nostaljik gelmiştir. Felsefesi itibariyle

ezilen tarafın kahramanıdır defansçılar. Çok hızlandı bu spor. Seyredilmeyecek kadar hızlı.

Bence filenin yükselmesi, topun büyümesi gibi radikal önlemlerin alınması lazım. rally deki

vuruş sayı ortalamasının artması lazım 3. topta, 4. topta top ölüyor, 10 top olunca woww dioruz.

Bu yüzden seyir zevki yok, defans oyuncularının artması lazım, antili tırtırların gelmesi lazım.

ITTF başkanı bu lastik yasağını getirirken hep örnek Hyuk u verdi, e hyuk var dedi, hyuk emekli

olunca yokki başkası.

Masatenisini sadece oynayanlar seyrediyor, seyrederkende genelde sıkılıyor. Ama teniste seyircilerin

tamamının oynadığını sanmıyorum. Misal ben tenis raketi tutmuşluğum yok, ama bir rafa-nadal maçını

5 saat seyredebiliyorum. zhang-malong maç yapsa 5 saat, sanırım 1. saatte sıkılırdım,da konu buraya

nasıl geldi anlamadım bitiriyim en iyisimi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence olaya daha biraz daha geniş açıdan bakmak lazım gibi örneğin penholdcuların ciddende çok bariz şekilde üstünlük sağladıkları oyun tarzı joo gibi uzak masa defans yapan oyuncular olması sanırım topun gidip, gelme süresince çok vakit kalması ve vuruş pozisyonlarını rahatlıkla almalarından kaynaklanıyor gibi sadece backhand tarzı spinleri shakehand tutuş tarzına göre avantaj olabilir ki defans yapan oyunculara karşı pozisyon alma süreleride yeterince var zaten.Ancak yakın masa hücum tarzı gerektiğinde forhand spin olsun backhand spin olsun veya iki taraftanda blok ve şutop tarzı çok çeşitli oyuncu tarzlarınla yapılan maçlarda sanırım shakehand daha avantajlıdır...

Üst düzey shakehandciler:Ma Long,Zang Jike,Wang Ligin hadi bide avrupadan olsun Timo Boll

Üst düzey penholdcular :Wang Hao,Ma Lin,Xu Xin,Ryu

Oldu olacak takım maçı yapsınlar bari....

takım maçı da yaptılar özel bir etkinlik kapsamında.. (shakend vs. penhold)

youtube'da olması gerek, şuan MEB'den bağlı olduğum için siteye,videoları ekleyemiyorum (o:

bulamazsanız şayet, akşam ben eklerim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

takım maçı da yaptılar özel bir etkinlik kapsamında.. (shakend vs. penhold)

youtube'da olması gerek, şuan MEB'den bağlı olduğum için siteye,videoları ekleyemiyorum (o:

bulamazsanız şayet, akşam ben eklerim..

Harun bey siz yazdıktan sonra baktım evet takım maçı yapmışlar Ma Long,Zhank Jike,Timo Boll bir taraf Ma Lin,Wang Hao,Ryu diğer taraf karışık şekilde seyrettim maçları ama kafam karıştı sanki takım maçları berabere bitmiş en son Ma Long ile Ryu tek setlik bir maç yapmış ve Shakehandçiler kazanmış sanki....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

uğur hocam, malin örneği verilmiş, şu an aklıma gelmiyor fakat daha başka alınmış galibiyetler de vardır, raket tutuşuyla ilgili olduğunu sanmıyorum, long'un temiz bir oyun anlayışı var, joo'a karşı bu yüzden zorlanıyor olabilir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Harun bey siz yazdıktan sonra baktım evet takım maçı yapmışlar Ma Long,Zhank Jike,Timo Boll bir taraf Ma Lin,Wang Hao,Ryu diğer taraf karışık şekilde seyrettim maçları ama kafam karıştı sanki takım maçları berabere bitmiş en son Ma Long ile Ryu tek setlik bir maç yapmış ve Shakehandçiler kazanmış sanki....

gözlemleriniz doğru Murat Bey,

Son maçı tek set üzerinden yapmışlar ve Shakendçiler galip gelmiş..

Fevkalade eğlenceli bir turnuva olmuş

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 24 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..