Jump to content
Masatenisi.org Forum

Qatar Open 2012

Recommended Posts

Çok güzel maç olmuş. Topların bile falsodan başı dönmüş gibi. Yeni nesil çinli sporcularda abilerinden aldıkları şampiyonluk bayrağını gerektiği gibi taşıyacaklarına hiç şüphe yok. Baksanıza bunlara karşı çıkacak avrupadan kaç tane sporcu varki...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Günde 150 saat felan çalışsak bunlar gibi oynarmıyız..? Bizim Ata sporumuz olan güreşe mi bulaşsaydık..?

Bizlerden sadece seyircimi olur.?

Bu gün Eurosport u seyediyordum atletizim de 1500 metre finali koşuluyordu..Yarışmayı yorumluyan bir Türk şimdi ismini hatırlıyamadım bizdende biri var deiyince gözlerim parladı ve gururlandım...Ama İki beyaz bir iki tavşan 4-5 de siyahi sporcu var..

Yarış başladı Türk dedi ya bende 2 beyazı kesiyorum yür be oğlum bas biraz gaza derken bu arada beyazlar nal topluyor..Yorumcu ha gayret dedikçe ne diyor bu diyorum...Bizim sporcu 2 oldu..Bende 2. şokumu yaşadım..

İlk şokumu Elvan Abcdef... de yaşamıştım..Geçmiş senelerde yine aynı durum Elvan 2 oluyor ve yanına yanaşan bir Türk sipiker soruyor o da kendince birşeyler anlatıyor..Bizler seyrediyor o anlatıyor..Ne anlatan birşey anladı ne seyreden bizler..Bizim Türkçe Elvan sayesinde almış başını gitmiş.... O zaman uyandım bizim ülkenin sporunun nerelere gideceğini..yapacak birşey yok kafam az kalındır ancak o zaman uyanabilmişim...

Atletizimi Güney Afrika ülkelerine kaptırdık.Bizim sporda kimlerin tekeline geçtiği belli..Diğer sporlar dalarıda bunlardan farklı değil..Ortalık lejyonerden geçilmiyor..

Ben en iyisi günde 150 saat çalışmayıp..Bunları seyredeyim..

Bu seyretme konusunda da pek yanlız değilim bizim Devleti Alada benle beraber seyrediyor...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu çinliler harbiden masa tenisini çok üst düzeyde oynadıkları gibi bana kalırsa birazda görsellik artsın,seyir zevki ralliler bol olsun ve insanlara heyecan dolu dakikalar yaşatma adına hep kendi aralarındaki final tarzı maçları 4-3 e denk getiriyorlar gibi sanki yani maçı 3-3 e getirene kadar bol bol fantastik hareketler ve sayılar ve son set alan galip.(valla iyide yapıyorlar yani gözümüz gönlümüz açılıyor...)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu Joo'nun panzehiri Wang Hao. Wang Hao Joo karşısında her zaman idman yaparcasına rahat. Baksanıza Joo ile oynarken başka hangi hücum oyuncusu Wang Hao kadar backhand kullanıyor. Bu Wang Hao hiç şüphesiz en güçlü vuruşlara sahip oyuncu. Yeter ki biraz hırs yapsın, yenemeyeceği adam yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

wang hao, ma lin, xu xin, bu adamlar penhold tutarken, backhand i bu kadar rahat kullanabiliyorsa,

yani chinese penholdda bir dezavandaj yoksa backhandde, ki yok gibi gözüküyor,

e penholddaki forehand avantajını da ekliyelim, hem servis hem normal forehand vuruşlar...

e bu penhold u shakehand karşısında üstün kılmıyor mu? ?

yoksa bu seviyeden penhold backhand oynamak için bu adamların yaptığı antreman kalitesi ve sayısını mı

yapmak gerekiyor?

adamlar bariz 1-0 önde başlıyor maça sırf tutuştan sanki, o nasıl backhand, forehand dönme ihtiyacı

bile duymuyorlar. bide servisi tam saha backhandle açıyolar oda nefis, yoktu bundan 3-4 sene öncesinde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wang Hao defansa nasıl oynanması gerektiğinin dersini vermiş. Genelde hücum oyuncularının yaptığı en büyük hata üst üste çok hızlı ve sayıda spin yapmaya çalışmalarıdır.Halbuki, yavaş yapılan top spinler ve ardından file dibine bırakılan kısa toplar defansçıların en sevmediği vuruşlardır. Onlar karşıdan gelen hızlı spinlerin enerjisiyle topu geri döndürüp sayıları alırlar fakat biraz boş toplar gitmeye başladığında şaşırırlar ve ayarları bozulur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Wang Hao, Ma Lin ve Xu Xin, üçüde Joo ya karşı bariz üstünlük sağlıyor. Bunun penhold ilişkisi kısmende olsa olabilir. Ma Long ve Zang Jike son maçlarda Joo ya karşı epey zorlandılar.

Evet ortada bir penhold sevdasıdır dönüyor ama Wang Hao,Ma Lin ve Xu Xin joo yu rahat geçip Ma Long ve Zang Jike zorlanıyor ama şunuda unutmamak lazım dünya sıralamasının zirvesindede bu ikili var çünkü bence shakehand hücum oyuncuları daha komplike ve esnek oynuyorlar.

Masa tenisini bu yüzden çok seviyorum zaten her ne kadar çalışma,tecrübe,eğitim ve taktik çok önemlide olsa oyun tarzlarının ters gelme meselesi bu oyunda acaba bu sefer kazanabilirmiyim dedittiriyor insana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

İşin sırrı penhold oynamak değil, işin sırrı defansa oynanması gerektiği gibi oynamak, eğer defansa doğru oynanırsa ortaya böyle sonuçlar çıkıyor. Bence defansa oynamakta zorlananlar bu videoları çok iyi izlesin. Bunun içindir ki, dünya sıralamasında üst sıralarda defans oyuncusu yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence olaya daha biraz daha geniş açıdan bakmak lazım gibi örneğin penholdcuların ciddende çok bariz şekilde üstünlük sağladıkları oyun tarzı joo gibi uzak masa defans yapan oyuncular olması sanırım topun gidip, gelme süresince çok vakit kalması ve vuruş pozisyonlarını rahatlıkla almalarından kaynaklanıyor gibi sadece backhand tarzı spinleri shakehand tutuş tarzına göre avantaj olabilir ki defans yapan oyunculara karşı pozisyon alma süreleride yeterince var zaten.Ancak yakın masa hücum tarzı gerektiğinde forhand spin olsun backhand spin olsun veya iki taraftanda blok ve şutop tarzı çok çeşitli oyuncu tarzlarınla yapılan maçlarda sanırım shakehand daha avantajlıdır...

Üst düzey shakehandciler:Ma Long,Zang Jike,Wang Ligin hadi bide avrupadan olsun Timo Boll

Üst düzey penholdcular :Wang Hao,Ma Lin,Xu Xin,Ryu

Oldu olacak takım maçı yapsınlar bari....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İşin sırrı penhold oynamak değil, işin sırrı defansa oynanması gerektiği gibi oynamak, eğer defansa doğru oynanırsa ortaya böyle sonuçlar çıkıyor. Bence defansa oynamakta zorlananlar bu videoları çok iyi izlesin. Bunun içindir ki, dünya sıralamasında üst sıralarda defans oyuncusu yok.

Sayın Hocam, işin sırrı raket tutuşundan mı yoksa daha iyi oyuncu olup yenmesinden mi kaynaklandığı bizlerin bu spora farklı bakış yorumlarımızda gizlidir (kişiden kişiye, bilgiden bilgiye,kişilerin bakış açısına göre değişir).

Dünya sıralamalarında üst sıralarda defans oyuncusunun olmaması yorumunuz da bana göre izafi...Bu durumu söylede düşünmek gerekebilir.....

Futbol takımı 11 kişiden oluşur biri kaleci diğerleri sonucu takımının lehine çevirecek (aktif yada pasif) oyuncu...Yani kaleci tek,,, defans oyuncusu olunması gibi bir durum hasıl oluyor...Kim kaleci olmak ister yada kim defans oynamak ister denilse, çoğunlukta kimse istemez, aktif (hücum) bir oyun ister..Bu çoğunluk (aktif olan) bence üst sıralarda ki sıralamanın göstergesi gibi duruyor..Böyle bir durumuda göz ardı etmemek gerekir diyede düşünülebilir..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Hocam, işin sırrı raket tutuşundan mı yoksa daha iyi oyuncu olup yenmesinden mi kaynaklandığı bizlerin bu spora farklı bakış yorumlarımızda gizlidir (kişiden kişiye, bilgiden bilgiye,kişilerin bakış açısına göre değişir).

Dünya sıralamalarında üst sıralarda defans oyuncusunun olmaması yorumunuz da bana göre izafi...Bu durumu söylede düşünmek gerekebilir.....

Futbol takımı 11 kişiden oluşur biri kaleci diğerleri sonucu takımının lehine çevirecek (aktif yada pasif) oyuncu...Yani kaleci tek,,, defans oyuncusu olunması gibi bir durum hasıl oluyor...Kim kaleci olmak ister yada kim defans oynamak ister denilse, çoğunlukta kimse istemez, aktif (hücum) bir oyun ister..Bu çoğunluk (aktif olan) bence üst sıralarda ki sıralamanın göstergesi gibi duruyor..Böyle bir durumuda göz ardı etmemek gerekir diyede düşünülebilir..

ktm

Sayın Ktm,

Demek istediğim şu, bir defans oyuncusu ne kadar iyi olursa olsun, bence şu anda dünyada en iyisi joo see huk olmasına ve bu oyuncunun tam defans olmamasına ve müthiş spinleri olmasına rağmen ancak bu kadar olabiliyor. Ama bu da demek değil ki, an gelir bir defans oyuncusu çok iyi bir hücumcuyu yenebilir. Burada önemli olan hücum oyuncusunun doğru oynamasıdır. Örneğin ülkemizdeki hücum oyuncularının çoğu defansa nasıl oynanacağını bilmiyor ve karşısına bir defansçı gelince ne yapacağını şaşırıyor.

Sizin yukarıda belirttiğiniz örneğe gelecek olursak, tabiki genelde herkes oyunu hücum oynamak ister veya istiyor olduğundan defans oyuncu sayısı daha az olabilir. Bunun tam tersini düşünelim, diyelim ki herkes defans oynamak istiyor ve daha az hücum oyuncusu olduğunu var sayalım. Sonucun yine çok fazla değişeceğini düşünmüyorum. Defans oyuncusu ne kadar iyi olursa olsun, eğer hücum oyuncusu yanlış oynamazsa maçı alır. Yani defansçıların oyunu bir yere kadar, anlatmak istediği budur. Buradaki videolarda bu yüzden tam ders niteliğinde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Ktm,

Defans oyuncusu ne kadar iyi olursa olsun, eğer hücum oyuncusu yanlış oynamazsa maçı alır. Yani defansçıların oyunu bir yere kadar, anlatmak istediği budur.

Sayın Hocam....İki oyuncuda (Def.-Hücum) max. performanslarında yada en iyi gününde bile olsa maçı kazanma ağırlığı hücum oynuyan oyuncudan yana sonuçlanır diyorsunuz..

Olabilir de tartışılabilir de..Göstergeler dediğiniz gibi hücumcudan yana ağır basıyor..

ktm

.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Defans, ofanstan kötüdür vs demek çok da mantıklı gelmiyor bana.

çoğu insan ofansif düşünür ve atak yapmak ister. Bu yüzden de oynayanların çoğu ofansiftir.

Dolayısıyla da dünyanın en iyi oynayanları arasında defanslar daha azdır.

Bu durumda defans, ofanstan iyidir kötüdür demek çok da mantıklı değil. Oyuncusuna göre değişir diyelim.

Penhold defansa karşı daha rahat oynar demek de çok doğru değil. Şu sıralar penhold oyuncular bir kaç maç üst üste kazanmış olabilirler. Bu bir fikir edinmek için fazlasıyla kısa bir zaman aralığı.

Ma Lin en formda zamanında dünya şampiyonası 2003'te joo'ya kaybedince raketini havaya fırlatmıştı. O zaman da penholdler zorlanıyor desek gene yanlış olurudu...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 8 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..