Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hocalık Hk.

Recommended Posts

Nitelik konusunu çöpe atıyorsun cihan,o konuda yanlışsın hem de öyle böyle değil....Masa tenisini yaymak bir hocanın öncelikleri arasında değildir , nitelikli oyuncular yetiştirmek önceliktir....Tekniği ve bilgisi yeterli olmayan insanlar öğretmek istiyorsa birçok kez düşünmeli...Ve masa tenisini az ama öz oyuncular yetiştirmek çok daha iyidir bence , forehand spin çekemeyen, servis atamayan, tekniği bozuk yüzbin tane oyuncu olsa ne olur ? Sadece spor sevgisi artar , ama nitelikli antrenörler nitelikli oyuncular yetiştirirse başarı artar ; hocanın görevi nitelikli oyuncu yetiştirmektir dolayısıyla nitelikli antrenörlerin öğretmesi daha iyidir. Maddi konuları katacak olursak bir insan sporuna birşeyler vermeden birşeyler almamalı...Vermeden alamazsın bu böyle. Antrenörlerimiz de bence ne kadar elit sporcu yetiştiriyorsa ona orantılı olarak hakkını almalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Öncelikle forumdan bildiğim kadar Sametti adınız.Samet hocam şimdi benim yazdıklarımı farklı anlıyor farklı yorumluyor ve yazdıklarımla çok çok az alakalı benim görüşümün öyle böyle değil diyerek yanlış olduğumu kastediyorsunuz.

Ben nitelikli antrenörün nitelikli oyuncu yetiştirmesin diye bir şey söylemedim kastedmedim.Tabi nitelikli hocalarımız var az bunlarında nitelikli oyuncu yetiştime olanağı da az.Keşke daha nitelikli 3 tane 2 tane hatta ve hatta 1 tane bile nitelikli dünya çapında adını duyuran bir oyuncumuz olsa öncelikle.Sonrası gelir elbette ben Çağan hocamın yazdığı nemalanma konusuna değindim daha fazla.

Nitelikli ya da yeterililik düzeyinde hoca sayımız oldukça az yeterlilik seviyesinde olmayan hoca sayımız oldukça fazla peki bu yeterlilik seviyesine gelmemiş olan hocalarımız ders vermesin ders verirsede ücretsiz versin olurmu sizce ikisinden biride bence olmaz yeterlilik seviyesindeki hocalarımız tabi öncelikle üst seviyede oyuncu yetiştirmesi lazım fakat masa tenisini sevdirme masa tenisini yaymasıda lazım özellikle yeterlilik seviyesine gelmemiş hocalarımızın yapması lazım.

Şöyle bir şeey söylemişsiniz hocalar bir şey vermelidirki bir şey almalı zaten bir şey alamayacak ise o hocaya ihtiyacı olmaz.Daha üst seviyedeki hocalarla yapması lazım antremanlarını zaten kimse herhangi bir hocadan bir şey almayacaksa ona herhangi bir ücret vermez zaten o hocadan ders almaz..

Sizin demenize göre ne kadar elit sporcu yetiştirirse o kadar almalı peki Samet hocam benim çok yakından tanıdığım hocalarım var.Yetiştirdiği elit oyuncularda var fakat bu oyuncular o hocamın elinden alınıyor elit oyuncu dediğiniz kimseler başka hocalarla adı duyuluyor ve türkiyede kaç tane masa tenisinde elit oyuncu varki Mengenin bile dünya sıralaması 400 küsürlerde sanırsam o zaman bu işten kimse nemalanmasın kimse hiç bir talepte bulunmasın.Ve yine sizin elit sporcu oranı kadar nemalanma konusuna gelince o zaman kimse Doğuda ders vermesin ücretli olarak masa tenisi burada dursun yürümesin oldugu yerde kalsın bence de sizin bu söylemizin öyle böyle yanlış.Kimseyi kırmak kimseyi savunmak değil amacım ama biraz geniş düşünün lütfen...

Bence şöyle olsa daha iyi olurdu antrenörlük belgesi bu kadar basit alınan bir belge olmasaydı veya alınırsa tam teşşekküllü bir eğitimi olsaydı malesef burası Türkiye misali kasaptan mı aldın ehliyeti misali antrenörlük belgeside pazardan alınacak kadar basit.

Bunlar benim bakış açım kendimi haklı çıkarmak yada başkalarını haksız çıkarmak değil amacım.Hepimizin amacı masa tenisini geliştirmek olduğu gibi benimde amacım bu...

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Şöyle bir şeey söylemişsiniz hocalar bir şey vermelidirki bir şey almalı zaten bir şey alamayacak ise o hocaya ihtiyacı olmaz.Daha üst seviyedeki hocalarla yapması lazım antremanlarını zaten kimse herhangi bir hocadan bir şey almayacaksa ona herhangi bir ücret vermez zaten o hocadan ders almaz.."

--Benim dediğim o bağlamda değil hocanın spora bir ilgisi sevgisi ve emeği olmalı. Sadece gelsin para yatayım dememeli , kendisi de bir değer katmalı yani. Ama senin dediğin nokta da doğru ; bu noktayı önceki yazılarımda belirttiğim gibi antrenörlük seminerleri ve belge alımı sırasında kişiye sunumu gerekiyor. Belgeyi alan adam donanımlı olmalı bunu da çevresine hissettirmeli.

"Nitelikli ya da yeterililik düzeyinde hoca sayımız oldukça az yeterlilik seviyesinde olmayan hoca sayımız oldukça fazla peki bu yeterlilik seviyesine gelmemiş olan hocalarımız ders vermesin ders verirsede ücretsiz versin olurmu sizce ikisinden biride bence olmaz yeterlilik seviyesindeki hocalarımız tabi öncelikle üst seviyede oyuncu yetiştirmesi lazım fakat masa tenisini sevdirme masa tenisini yaymasıda lazım özellikle yeterlilik seviyesine gelmemiş hocalarımızın yapması lazım."

Buradaki görüşümden gram şaşmıyorum , masa tenisini popülerleştirmek ve sevdirmek öncelikle FEDERASYONUN görevidir, ve dikkat et lütfen dediğime , ANTRENÖRÜN ÖNCELİKLİ GÖREVİ DEĞİLDİR. Antrenör dediğin kişinin ana amacı oyuncu yetiştirmektir.Bu görevlerin ardından gelir sporu sevdirmek, ki oyuncu zaten sevmediği bir işi niye yapsın ki?

"Sizin demenize göre ne kadar elit sporcu yetiştirirse o kadar almalı peki Samet hocam benim çok yakından tanıdığım hocalarım var.Yetiştirdiği elit oyuncularda var fakat bu oyuncular o hocamın elinden alınıyor elit oyuncu dediğiniz kimseler başka hocalarla adı duyuluyor ve türkiyede kaç tane masa tenisinde elit oyuncu varki Mengenin bile dünya sıralaması 400 küsürlerde sanırsam o zaman bu işten kimse nemalanmasın kimse hiç bir talepte bulunmasın.Ve yine sizin elit sporcu oranı kadar nemalanma konusuna gelince o zaman kimse Doğuda ders vermesin ücretli olarak masa tenisi burada dursun yürümesin oldugu yerde kalsın bence de sizin bu söylemizin öyle böyle yanlış.Kimseyi kırmak kimseyi savunmak değil amacım ama biraz geniş düşünün lütfen..."

---O hocaların elinden nasıl alınıyor bu oyuncular ?Bunu da bilmeliyiz ki çözelim,bu konuda açıklama yaparsan sevinirim.Elit oyuncu tanımımda ülkemiz çapında başarılı olan oyuncuları ifade ediyorum bir Turgut, Özgün , Onur , Erman , Hüseyin , Simay, Damla gibi isimler bence elit oyunculardır. Yetenek ve gerçekten de üstün bir oyunu var bu isimlerin.Doğuda masa tenisinde elit sporcu olarak çok sevdiğim bir isim, MİRAÇ KAHRAMAN yok mu ? Gürhan Yaldız ve İrfan TAVUKÇUOĞLU nereli peki ? Bölgesel ayrımdan bahsetmiyorum ben,o yönde yanlış bir izlenim oldu sanırım.Bu yetenekleri masa tenisi dünyamıza kazandıran isimlere saygı duyulmalı ve hak ettiği şey verilmelidir.

Ayrıca kardeşim "nemalanmak" kelimesi olumsuz bir izlenime sahip , burada sadece "hak" üzerinde etiksel çerçevelere bağlı bir tartışma yapıyoruz. son 2 paragrafına katılıyorum , önceki mesajımda da zaten "antrenör olma" konusunda baya bir durdum. Yanlış ya da saldırgan bir ifade kullandıysam affola , düşüncelerim böyle.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Estagfurlah samet niye salgırgan bir durum olsun ki fakat yazdıklarına kendi açımdan bi sürü şey yazardım sende benim yazdıklarıma binaen yazarsın bu iki kişilik tartışma şeklinde geçer gider...Ben burada yazılan bazı konulara kendi görüşümü söyledim farklı bir açıdan baktım kendimce...

Hocaların elinden nasıl alınıyor sorusunu da cevapsız bırakacağım sebebi özel olduğundan dolayı...

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

samet abi ile cihan abi arasındaki görüş farklılığının en önemli sebebi farklı yerlerde farklı kişilerle farklı şeyleri yaşayıp olayların farklı yönlerini biliyor olmaları. bu da gayet doğal. aslında bence ikisi de haklı ortada net bir doğru yok çünkü.

ayrıca konu ve mesajlar harika. bu konu askıya bile alınabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

samet abi ile cihan abi arasındaki görüş farklılığının en önemli sebebi farklı yerlerde farklı kişilerle farklı şeyleri yaşayıp olayların farklı yönlerini biliyor olmaları. bu da gayet doğal. aslında bence ikisi de haklı ortada net bir doğru yok çünkü.

ayrıca konu ve mesajlar harika. bu konu askıya bile alınabilir.

Sende haklısın :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir spor branşının gelişmesi için kesinlikle kitle sporu olması gerekir.Yani çok sayıda kişinin bu spor branşı ile ilgilenmesi gerekir.

Eğer insanlar iyi yada kötü masa tenisi ile ilgilenirse bu branşı tanıyan kişi sayısı artar, böylece spor kulüplerinin ilgisini çeker. Kulüpler ne kadar masa tenisinde faal olursa o kadar çok sporcu yetişir ve o kadar çok masa tenisi basında, medyada yer alır. Medyada ne kadar çok yer alırsa o kadar masa tenisi ile ilgilenen sayısı artar ve masa tenisi bir çığ gibi büyümeye devam eder. Bu bir döngüdür, birşey eksik kalırsa gelişim olmaz. O yüzden bırakalımda isteyen ders versin, isteyen alsın. Hiçbirşey zorla değil. Bende antrenörlük yapan biri olarak hiç rahatsız olmuyorum. Çünkü biliyorumki masa tenisi oynayan, konuşan, izleyen, anlatan, ders veren, ders alan iyi yada kötü herkes benim branşıma ve benim mesleğime katkı sağlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Alın, verin masa tenisine can verin diyorsunuz sanırım hocam. Ama işler maalesef dediğiniz gibi yürümüyor. Herşey lafta çok güzel. Önce sapları samandan ayırmamız lazım, bunu yapmazsak arpa boyu yol alamayız. Bizim vazifemiz insanların gözünü açmak, gerisi onların tercihi. Sonra gelip de ''yandım anam'' demesin kimse :bye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Üst seviye birçok antrenörle aynı ortamlarda bulundum , kendilerinin antremanlarında bulundum , bu konuları konuştuk ve bildiğiniz gibi üst düzey bir antrenörün oğluyum , masa tenisini yaymak elbette güzel ama tekniği bozuk oyuncular da milli takım bazında pek te bir varlık ifade edemiyor ki.Tekniği düzeltmek başlı başına bir sorun çünkü.

Bozuk teknikle bir oyuncu bir yere kadar gidebilir ayrıca. Bu konuyla ilgili şöyle bir duyduğum şeyi anlatacağım ; Bir gün Avrupalı ve başarılı bir antrenör Çin'in elit antrenörlerinden birisinin seminerindedir , seminerde Çinli antrenöre "Şu ana kadar anlattıklarınız çok güzel ama, oyunculardaki teknik hataları nasıl düzelteceğiz ?" diye sorar , Çinli antrenör ise şu cevabı verir : " Biz oyuncularımıza doğru teknikleri öğretiriz , onlar da doğru teknikle üst seviyeye gelirler ; dolayısıyla bu hataların nasıl düzeltileceği konusunda bir fikrim yok".....Sadece masa tenisi olsun diye de niteliği feda etmemek gerek , bu yüzden elit antrenör yetiştirip bu antrenörlere sorumluluk vermek gerek ...

Ama konu yine şuraya dönüyor ; İyi antrenörler yetiştirmek gerek , antrenör yoksa sporcu olamaz ; bu gerçekten de yola çıkarsak iyi antrenör olmazsa iyi sporcu hiç mi hiç olmaz... İsterse herkes yapsın masa tenisini Türkiye'de , iyi antrenör olmazsa nereye kadar gidebiliriz ki ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..