Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hocalık Hk.

Recommended Posts

Arkadaşlar,

Son zamanlarda forumda özellikle dikkatimi çeken bir konu var. Şöyleki, bir hocalıktır aldı başını gidiyor, yok Ahmet hoca, yok Mehmet hoca, yok filanca hoca lafı ortalıkla dolaşıp duruyor. Gördüğüm kadarıyla eline raket alan yada biraz masa tenisi oynayan herkesin(bu işi bilen ve layıkıyla yapan kişileri kesinlikle kast etmiyorum.) ismi ortalıkta hoca diye dolaşmaya başladı. Ben bu durumu çok yadırgıyorum doğrusu, hocalık bu kadar ucuz ve basit olmamalı diye düşünüyorum. Hocalık bu kadar kolaymı ki, yada böyle kişilere hoca ifadesini vermek ne kadar doğru ve gerçekçi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Saygılar,

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,

Son zamanlarda forumda özellikle dikkatimi çeken bir konu var. Şöyleki, bir hocalıktır aldı başını gidiyor, yok Ahmet hoca, yok Mehmet hoca, yok filanca hoca lafı ortalıkla dolaşıp duruyor. Gördüğüm kadarıyla eline raket alan yada biraz masa tenisi oynayan herkesin(bu işi bilen ve layıkıyla yapan kişileri kesinlikle kast etmiyorum.) ismi ortalıkta hoca diye dolaşmaya başladı. Ben bu durumu çok yadırgıyorum doğrusu, hocalık bu kadar ucuz ve basit olmamalı diye düşünüyorum. Hocalık bu kadar kolaymı ki, yada böyle kişilere hoca ifadesini vermek ne kadar doğru ve gerçekçi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Saygılar,

Merhaba

Çok anlamlı ve bir o kadar da eleştirisel bir yaklaşım.Keske özeleştiride yapılabilse..Teşekkürler bu başlık için.Ancak pek devamı gelmez gibi geliyor bana.Nedeni de İğne ve çuvaldız benzetmemiz..Saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben diğer başlıklarda Mehmet abiyle paralel şeyler yazmıştım, burda da yazayım. Maalesef bazı insanlar hocalık yapmayı, ders verdiği kişiye 1-2 saat top tutmak, arada bir de ona yanlışlarını söylemek olarak görüyor. Ama bir hocanın ilk işi, ders verdiği kişinin oyun tarzına uygun ekipmanı belirleyip, onun eksiklerini kapatarak güçlü enstrümanları üzerine bir oyun planı kurmasına yardım etmek olmalı. Sadece temel teknikleri öğretmek hocalık sayılmaz. Bunu video izleyerek yahut çevredeki iyi oyuncuları taklit ederek de başaran bir çok insan tanıyorum. İş sadece el düzgünlüğü yahut teknik bilmek olsaydı herkes süper ligde oynardı. Demek ki çok daha fazlası lazım ve bu noktada da gerçekten işi bilen insanların yardımı gerekiyor. Bir de ücret mevzusu ayrı bir karmaşa. Kim neye göre bir ücret belirliyor? Bu işin Türkiye'deki piri diyebileceğimiz insanların bile çok uçuk rakamlara ders vermediği bilinirken, hocalık seviyesi sorgulanabilecek insanların astronomik rakamlara ders verme çabaları beni gerçekten hayrete düşürüyor. Buna dense dense kandırmaca, aldatmaca denir. Aslında fazla da bir şey diyemiyorum, çünkü kandırılmamak da biraz insanın elinde. Birine ''sen niye insanları kandırıyorsun'' demek yerine, niye araştırmadın da aldatıldın demek daha doğru gibime geliyor. Bu insanlara fırsat verilmezse, işin ehli diyebileceğimiz insanlar bu ihtiyaca karşılık verirse eminim ki çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben diğer başlıklarda Mehmet abiyle paralel şeyler yazmıştım, burda da yazayım. Maalesef bazı insanlar hocalık yapmayı, ders verdiği kişiye 1-2 saat top tutmak, arada bir de ona yanlışlarını söylemek olarak görüyor. Ama bir hocanın ilk işi, ders verdiği kişinin oyun tarzına uygun ekipmanı belirleyip, onun eksiklerini kapatarak güçlü enstrümanları üzerine bir oyun planı kurmasına yardım etmek olmalı. Sadece temel teknikleri öğretmek hocalık sayılmaz. Bunu video izleyerek yahut çevredeki iyi oyuncuları taklit ederek de başaran bir çok insan tanıyorum. İş sadece el düzgünlüğü yahut teknik bilmek olsaydı herkes süper ligde oynardı. Demek ki çok daha fazlası lazım ve bu noktada da gerçekten işi bilen insanların yardımı gerekiyor. Bir de ücret mevzusu ayrı bir karmaşa. Kim neye göre bir ücret belirliyor? Bu işin Türkiye'deki piri diyebileceğimiz insanların bile çok uçuk rakamlara ders vermediği bilinirken, hocalık seviyesi sorgulanabilecek insanların astronomik rakamlara ders verme çabaları beni gerçekten hayrete düşürüyor. Buna dense dense kandırmaca, aldatmaca denir. Aslında fazla da bir şey diyemiyorum, çünkü kandırılmamak da biraz insanın elinde. Birine ''sen niye insanları kandırıyorsun'' demek yerine, niye araştırmadın da aldatıldın demek daha doğru gibime geliyor. Bu insanlara fırsat verilmezse, işin ehli diyebileceğimiz insanlar bu ihtiyaca karşılık verirse eminim ki çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Merhaba

Alına imzamı atacağım bir değerlendirme..Teşekkürler Çağan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda o kadar çok şey çıkar ki,gerçekten en damar sorunlardan birine giriş yaptın Mehmet abi....

Ücret konusu zaten apayrı bir konu hepsinin ötesinde , ben Gençlik Spor salonlarında çocuklara oyun oynatıp günde 2 saat , haftada 3 günden olmak üzere , çalışan hocaların 4-5 seans maaş , Türkiye dereceleriyle dolu bir altyapı sunan , takımını çok iyi yerlere çıkaran, birçok milli oyuncu yetiştiren hocanın da tek seans ki komik bir ücret bu, aldığını biliyorum,üstelik aynı hocaya bir de bu yönetim " Biz masa tenisi istemiyoruz ki,yapmazsan yapma dereceler de milli sporcular da ligler de umrumuzda değil diyorlar" hoca iyice çöküyor.......E şimdi hangi hoca daha iyi , neyi hak ediyor ve ne alıyor sizce ?

Bilgi seviyesine gelecek olursak; antrenörlük belgesine göre değerlendiriyor resmi kurumlar , e 5 kademe var zaten ki sporumuzda 1. kademeyi almak gayet basit , 2. kademe de çok zor değil , gerçekten elit antrenörlerimiz ise 3. kademeye geçmekte zorlanıyorlar.Bu sınıflandırmada bir değişiklik gerek ya da antrenörlerimizin önünün açılması gerek.Ben kendim şahit oldum birçok kez ismini herkesin bildiği hocalarımız 3. kademe kurs açılması için dilekçe topladı ama sonuç alınamadı.Gelişime imkan da tanınmıyor....Eğitim almak isteyen kişilerin de gözü korkuyor ; bugün bir BESYO'da antrenörlük okuyan kişinin mezun olduktan sonra nasıl geçineceği tam bir muamma mesela....Gerçekten hoca olabilecek isimlerin önü tıkanıyor böylece.

Benim yazım sanırım biraz farklı yönlere de hitap etti , devam da edecektim ama konuyu özetleyerek bitireceğim ; antrenörlük için sadece belge yeterli oluyorsa , milli takım kamplarına altyapıda derecenin yanından bile geçemeyen hocalar "işi öğrenmek için" gönderiliyorsa , ve biraz ağır olacak belki ama adam yokluğunda adam olunuyorsa (ki sporumuz henüz istenen yaygınlıkta değil her ilde kaliteli antrenörler yok,kastım bu.) , hocalık kavramı lafta kalmaz da ne olur sizce....Başarıyı ve dolayısıyla başarılı hocayı rekabet getirmelidir , hocaya bu adam kaliteli bir hocadır denilmesi için de takımıyla yaptığı işlere , çıkardığı sporculara bakılmalıdır. Bunun yanında da şu anki sisteme göre ; Kademesi göz önünde bulundurulmalıdır , kıstas budur bence..

konunun dışına çıktıysam ya da saldırgan bir tutum çıkarıldıysa herkesten özür dilerim.Bu konu hakkında konuşulacak çok şey var aslında ama başlık başlık değerlendirmek gerek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Susmak yok, yola devam Samet. Eğer sen, ben konuşmazsak, ortada dönen çarpık işlerden insanları haberdar etmezsek bu devran böyle sürüp gider. Madem bir şeylerin değişmesini istiyoruz, en azından yapabileceğimiz lafımızı esirgememek, ne görüyorsak burada paylaşmak. Kısa sürede bir sonuç elde edemeyiz belki ama uzun vadede getirisi olacağına canı gönülden inanıyorum. Bir sonuç elde etmeyi de geçtim artık, en azından gördüklerimizi yazmak, susup oturmaktan, görüp de birşey yapmamaktan kat kat iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocalık değerini objektif ölçebilmemizi sağlayacak tek sistem kademe sistemi mevcut şartlarda ama bunu detaylandırıp geçiş için bazı düzenlemeler gerekiyor....Hocanın oyuncuları ve bu ölçütlerdeki seviyesi bize kesin bir dille hocalığını belirtir , yoksa hoca yokken az bilgisi olan birisi oraya hoca olup adeta krallık yaratır ki bu tarz şeyler her büyük şehirde var....

Not : Çağan konu paralelinde konuşuyorum,konuyu genişletme ya da dışına çıkma gibi bir durumumuz olursa çook uzun soluklu konuşmak gerek. :) Ayrıca, benim yazılarımı çevreme mal ettiğimi , kendi öz düşüncemi ifade etmediğimi düşünenler var..Bu da beni üzüyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar açılan konularda fikirlerinizi, düşüncelerinizi açıkça yazmaktan kaçınmayın. Samet elbette farklı düşünenler çıkabilir. Sen bunlara üzülüp yok ben yorum yapmayım dersen yazık olur. Ancak şu da var tabii, insanları rencide ve hakaret edecek derecede yorumlar yapmakta doğru değil. Ölçülü yapılan her türlü eleştiri veya övgü çok daha yapıcı olacaktır. Samet sen buna dikkat ederek güzel yorum yapmışsın.

Bu nedenle lütfen herkes çekinmeden, rahatça yorum yapsın. Ama yukarıda belirttiğim gibi ölçüyü kaçırmadan bence :thup:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

...

Aslında fazla da bir şey diyemiyorum, çünkü kandırılmamak da biraz insanın elinde. Birine ''sen niye insanları kandırıyorsun'' demek yerine, niye araştırmadın da aldatıldın demek daha doğru gibime geliyor.

...

İsminin başına çok afedersiniz "İt" eklenerek anılan birisi şöyle dua edermiş; "Allah'ım senden hiç bir şey istemiyorum, sen aptal kullarına ver ben onlardan almasını bilirim...!"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda bence hepimize çok büyük görev düşüyor. Benim herkesten ricam, sağda solda hasbelkader 3-5 ders vermiş yada vermekte olan kişilere "hoca" ibaresini kullanmasınlar. Kullandıkları zaman bu işi gerçek anlamda yapan, hayatını bu işe adamış, masa tenisi ile yatıp kalkan, bu spora gönül bağı ile bağlı olan, değer yaratan, gerekli bilgi, eğitim, tecrübe, görgü, emek ve katkı sağlayan hocalara haksızlık yapılıyor kanaatindeyim. Hocalık bu kadar kolay ve basit olmamalı.

Piyasada bulunan ve bu işi tamamen maddi amaçlı yapan, bu sporu doğru dürüst bilmeyen kişilere hoca sıfatı yerine lütfen başka sıfatlar kullanılsın. Bazı arkadaşlar bilerek yada bilmeyerek bu ifadeyi kullanıyor. Fakat herkesten çok rica ediyorum, "hoca" ifadesi lütfen kullanılmasın, bu bana çok ters ve anlamsız geliyor. Böyle kişilere de paye verilmemiş olur.

Bu arada, konuya yorumlarıyla katılan tüm arkadaşlara çok teşekkürler, fikirleriyle renk katıyorlar. Özellikle Çağan kardeşim iyi noktalara parmak basıyorsun, Samet biliyorum sende bu konuda çok dertlisin:)

Saygılar,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

""Bu konuda bence hepimize çok büyük görev düşüyor. Benim herkesten ricam, sağda solda hasbelkader 3-5 ders vermiş yada vermekte olan kişilere "hoca" ibaresini kullanmasınlar. Kullandıkları zaman bu işi gerçek anlamda yapan, hayatını bu işe adamış, masa tenisi ile yatıp kalkan, bu spora gönül bağı ile bağlı olan, değer yaratan, gerekli bilgi, eğitim, tecrübe, görgü, emek ve katkı sağlayan hocalara haksızlık yapılıyor kanaatindeyim. Hocalık bu kadar kolay ve basit olmamalı."" Myilik2002

Bu konuda benim kısa ve öz yorumum şudur..Ben hoca değilim (Cami çağrışımı yapıyor)..Ben Antrenörüm, Teknik direktörüm,Yaşam Koç'uyum.Esas sorun bu ünvanların bana ne kattığı değil (kariyer ve maddi beklenti ).. Benim bu ünvanlara neyi kattığımdır (eğitim,bilgi ve deneyim)

Selamlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence ülkemizdeki hocaları bir sınava tabi tutalım. Zaten kim anlıyor masa tenisinden kim anlamıyor en fazla 2-3 dakika sürer. Ben bu konudan o kadar sıkıldım ki Ankara'da bazı kişiler var kendine hoca diyen bişeyler bildiğini zanneden çok canımı sıkıyorlar. Bu konunun önüne geçilmezse daha çooook hocamız olur....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aydın bey,

Söylediklerinizin bir kısmına katılıyorum(eğitim,bilgi,deneyim) Yalnız emek veren, özveri gösteren ve hayatını bu işe adayan kişilerde bunun karşılığını almalı diye düşünüyorum.

Saygılar,

Merhaba

Aslında sorunun yanıtı bana göre basit..""ARAÇ....AMAÇ"" ilişkisi..Emeği,bilgiyi,tecrübeyi AMAÇ edinip..kariyeri,ünvan ve maddi beklentileri de ARAÇ olarak görürseniz herkesin mutabakatı sağlanabilir.Tersi halinde çıkar ilişkisi başlamıştır.Alt yapı çalışmaları da bunun ürünüdür.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Çok derin mevzular gerçekten söylenen herşey doğru fakat kimin kime hoca diyeceği tartışılır.Ben benden iyi tekniği olan kendi oyunuma onun sayesinde bir çok şey kattığım kişiye hocam diyebilirim misalen yada sözlerine inandığım kişinin bizden iyi birini anlattıgında onada hocam derim.Peki benim bu tabiri kullanmam yanlış mı? Kime göre neye göre yanlış!! Kimse yanlış anlamasın muhalefet olma gibi bir durumum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O zaman herkes kendisinden iyi oynayan kişiye hocam desin, böylece ortalık hocadan geçilmez. Zaten az hacı hocamız var.. :( (üstüne alınma Cihan bu kısım işin esprisi) Mevzu kimin kime nasıl hitap ettiği mevzusu değil Cihan. Sen olayı çok baside indirgemişsin. O senin tercihindir, kimse sana karışmaz zaten. Bizim derdimiz; kendisine etrafındaki kişilerin de gazıyla hoca sıfatı yakıştırıp bu işten haksız rant sağlayan insanların varlığı. Aslına bakarsan onlara hoca deyip bu payeyi verenlerin de biraz hatası var Mehmet abinin dediği gibi. Çünkü o zaman bu işi gerçekten yapan insanlarla, şarlatanların bir farkı kalmıyor. Hakedenler yerine haketmeyenlere değer gösteriyoruz diye de masa tenisi bu halde olabilir belki. Hatta hayatın tüm alanlarında durum böyle sanırım. Ne zaman herkes hakettiği değeri görür, o zaman işler rayına oturur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O zaman herkes kendisinden iyi oynayan kişiye hocam desin, böylece ortalık hocadan geçilmez. Zaten az hacı hocamız var.. :( (üstüne alınma Cihan bu kısım işin esprisi) Mevzu kimin kime nasıl hitap ettiği mevzusu değil Cihan. Sen olayı çok baside indirgemişsin. O senin tercihindir, kimse sana karışmaz zaten. Bizim derdimiz; kendisine etrafındaki kişilerin de gazıyla hoca sıfatı yakıştırıp bu işten haksız rant sağlayan insanların varlığı. Aslına bakarsan onlara hoca deyip bu payeyi verenlerin de biraz hatası var Mehmet abinin dediği gibi. Çünkü o zaman bu işi gerçekten yapan insanlarla, şarlatanların bir farkı kalmıyor. Hakedenler yerine haketmeyenlere değer gösteriyoruz diye de masa tenisi bu halde olabilir belki. Hatta hayatın tüm alanlarında durum böyle sanırım. Ne zaman herkes hakettiği değeri görür, o zaman işler rayına oturur.

Çağan'cığım, doğru söze ne denir? :alkis: :alkis: :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet hakikaten güzel bir konu açmışsın. Masa tenisi antrenörlüğü kolay değildir. Doğru vuruşlar nedir diye sorarsan herkez bir tarif yapacaktır. Ama masa tenisçilere baktığında hiç bir kimsenin vuruşu diğerine benzememektedir. O zaman her sporcuya göre doğru vuruşu ve oyun stilini antrenörün belirlemesi gerekir. Sen biliyorsun benim yetiştirdiğim bir çok masa tenisçi müsabakalarda oynamaktalar. Türkiye'de büyüklerde hem erkek hemde bayan tekler Türkiye şampıyonu yetiştirmiş tek antrenör olduğum için haklı olarak gururlanıyorum. Bu ünvanımı benden kim alacak diye merakla bekliyorum.

Bütün antrenörler başarıyı yakaladıkları zaman, Türkiye'de masa tenisi kalitesi artacaktır. Masa tenisi antrenörlerimizin hepsine başarılar diliyorum. Saygılarımla,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar camiadaki yetersiz antrenörlerin bulunduğuna bende katılıyorum. Fakat onların ortadan kalkması konusuna katılmıyorum. Kesinlikle onlarda masa tenisine katkı veriyorlar. Masa tenisi ile ilgilenen herkes bu sporun gelişmesine katkı verir. Zate başarılı ve donanımlı antrenör kendini bir şekilde kanıtlar ve hakettiği yere gelir. O yüzden ülkemizdeki klasik birbirimizi yeme huyundan vazgeçip teşvik edici olmamız gerekir. Bırakalım herkes masa tenisi oynasın herkes antrenörlük yapsın (yapabildiği kadar.). Ben bu konuda çalışan biri olarak hiç rahatsız olmuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar camiadaki yetersiz antrenörlerin bulunduğuna bende katılıyorum. Fakat onların ortadan kalkması konusuna katılmıyorum. Kesinlikle onlarda masa tenisine katkı veriyorlar. Masa tenisi ile ilgilenen herkes bu sporun gelişmesine katkı verir. Zate başarılı ve donanımlı antrenör kendini bir şekilde kanıtlar ve hakettiği yere gelir. O yüzden ülkemizdeki klasik birbirimizi yeme huyundan vazgeçip teşvik edici olmamız gerekir. Bırakalım herkes masa tenisi oynasın herkes antrenörlük yapsın (yapabildiği kadar.). Ben bu konuda çalışan biri olarak hiç rahatsız olmuyorum.

Atladığınız çok önemli bir nokta var. Bizim derdimiz yetersiz ve gönüllü antrenörlerin varlığı değil. Yetersiz olup da bu işten nemalanmak isteyen insanlar asıl problem. Onların varlığı bu işi gerçekten yapan insanların da önünü tıkıyor. Ben naçizane bilgimle bu sporu hiç bilmeyen insanlara öğretme gayreti içinde olabilirim mesela, bu oldukça da faydalıdır. Ama kalkıp saati şu kadar ücretten ders verirsem hem haddimi aşmış olurum, hem de bu işi gerçekten yapan insanlara saygısızlık yapmış olurum. O aradaki ince çizgiyi ayırt etmek çok önemli. Gönüllü olmak başka, paraya gönüllü olmak başka..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Çağanım çok güzel söylüyorsun ama nemalanma konusuna gelince kardeşim eğer kişi bulunduğu coğrafi yerde il ilçe de kendi üst seviyede bir oyuncu ise ve antrenörlük belgesi var ise o kişinin bu işte nemalanması doğru bir şey.Şunu eleştirseniz daha mantıklı antrenörlük belgesi olmayan kişilerin bu işten nemalanması yada antrenörlük belgesinin çok kolay alınmasını eleştirin bence buda benim nacizane fikrim...Ben Allah nasip ederde ilerideki yıllarda öğretmen olarak atanırsam antrenörlük belgesini alıp okulda bunun eğitimini vermeye çalışacağım tabi burada bende nemalanacağım ek ders mayetinde...Benim buradan nemalanmam kötü bir şeymi benim oyun seviyemin senden üste olduğunu sanmıyorum ama bende ders verebilirim (antrenörlük belgesini alırsam).Bu benden ders alan kişinin özgür isteği değil mi?

Ya da şöyle diyelim eleştiri konusunda Türkiyede size göre adam akıllı antrenör yok ona bakarsan Doğu illerinde kimse kimseye ders veremez çünkü kimsenin seviyesi çok üstte değil misalen bu seneki forum buluşmamızdaki Mehmet Elçi Hocamızın oyun seviyesi bizimle aynı olmasına rağmen o kadar işinin içinde Erzuruma gidip antrenörlük belgesi aldı.Mehmet Hocamız bu işten nemalanmasın mı yani..Yada ücretli ders vermesin mi? (Zaten ücretli ders vermiyor bunu gönüllü yapıyor) Bu işi gerçekten yapan hocalarımız her ilde bir kaç tane olsa tamam derim fakat size göre saysanız iki elin parmak sayısını geçmiyor.O zaman kimse ders vermesin ücretli olarak bence yanlış bir şey katılmıyorum sizlere...Sizin dediğiniz gibi olsa masa tenisini yayma hayal olur bence...

Saygılarımla Çağan HOCAM :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..