Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bir Takımda Oynama Kriterleriniz Nelerdir?

Bora

26 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bir takımda oynamak için kriterleriniz nelerdir? (Birden çok şık seçebilirsiniz)

Ücret mi ?

Takımın bulunduğu lig mi ?

Takımın bulunduğu il mi ? (Bulunduğum ildeyse il maçlarına da katılırım hesabı)

Takımdaki oyuncularla aranızdaki ilişkiler mi?

Yoksa başka bir şey mi?

Konuyu derinlemesine ele alabiliriz. Bir ya da birden çok kriterimiz ve bu kriterlerin öncelikleri olabilir.

Ben ilk olarak; bulunduğum vaziyeti göz önüne alaraktan, önce takımdaki oyunculara bakıyorum. Daha sonra da oynanacak lige. Son kriter olarak ta İstanbul takımı olması benim için daha iyi olur zira 2 il birinciliği maçı daha oynarım.

Peki ya sizler?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ÜCRET = PARA

İlk ve tek tercihim

Takımımı mı çok seviyorum, arkadaşlık uyumu üst seviyelerde, bizim şehirde hatta evime iki adım ötede bir sürü artılar... ama hepsi boş...Her şeyin elebaşısı para,o neredeyse bizler oradayız.......

Doğduğum yer mi ....doyduğum yer mi.... boşuna çıkmamış diyeyim..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir takımda oynamak için kriterleriniz nelerdir?

Ücret mi ?

Takımın bulunduğu lig mi ?

Takımın bulunduğu il mi ? (Bulunduğum ildeyse il maçlarına da katılırım hesabı)

Takımdaki oyuncularla aranızdaki ilişkiler mi?

Yoksa başka bir şey mi?

Konuyu derinlemesine ele alabiliriz. Bir ya da birden çok kriterimiz ve bu kriterlerin öncelikleri olabilir.

Ben ilk olarak; bulunduğum vaziyeti göz önüne alaraktan, önce takımdaki oyunculara bakıyorum. Daha sonra da oynanacak lige. Son kriter olarak ta İstanbul takımı olması benim için daha iyi olur zira 2 il birinciliği maçı daha oynarım.

Peki ya sizler?

Bora'cığım,

1- Takımdaki oyuncular,

2- Ücret,

3- Takımın bulunduğu il,

4- Takımın bulunduğu lig şeklinde sıralayabilirim.

Benim için maç sayısının az olması tercih nedeni, ne de olsa ihtiyarlıyorum. Doğru dürüst antrenman olmayınca fazla maç ağır geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Takım arkadaşları bence en önemli kriter..Daha doğrusu takımda kimlerin olduğundan ziyade o oyuncularla ne ölçüde ortak amaca sahibiz bu oldukça önemli bir husus..Biri sırf hava cıvaya gelmişse, diğeri takımı için varını yoğunu ortaya koyuyorsa, bir diğeri de bana dokunmayan yılan bin yaşasın modundaysa o iş yürümez..Ortak amaca hizmet ilk koşulum olurdu o yüzden..Tabi benimkisi sadece bir hayal, çünkü bir takımda oynama gibi bir durumum yok..Hayal kurmak güzel şey :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim gibi amatöre yakın seviyedekiler için şüphesiz il ve takım arkadaşları önemlidir, seviye profesyonelliğe yaklaştıkça ise ücret en önemli faktör olur. Bu spordan maddi bir beklentinizin ötesinde bu hayatınızı devam ettirmeniz için gerekli ise ücretin ilk sırada yer alması bu spora olan sevgiye gölge düşürmemeli. Ama biz amatörlerin hiçbir maddi beklentisi olmadığı içindir ki ücretin hiçbir kriterimizde yeri olamaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ÜCRET = PARA

İlk ve tek tercihim

Takımımı mı çok seviyorum, arkadaşlık uyumu üst seviyelerde, bizim şehirde hatta evime iki adım ötede bir sürü artılar... ama hepsi boş...Her şeyin elebaşısı para,o neredeyse bizler oradayız.......

Doğduğum yer mi ....doyduğum yer mi.... boşuna çıkmamış diyeyim..

ktm

Yukarıda yazmış olduğum yazım profesyonelliğin bakış açısıdır..

Gelelim benim bakış açıma..

Arkadaşlık

Ortamın düzgün olması

Lig seviyesinin çok bir önemi yok ama ne kadar üst lig olursa iyi olur.

Para pul geçin bunları, masrafları bile cepten öderiz.. Zevk için oynarız.. Bize şan söhret ve haz sağlar.

Bu istekler çoğaltılabilir.

Bizim düşünceler bu durumda....

Profesyoneller ve lejyonerler yada hizmetliler yukarıda ilk yazdığım mesaj dışında olaya hiç bir şekilde bakamazlar.

Bizler ise amatör (hobiciler) profesyoneller gibi bir yaklaşımda bulunuyoruz...Hem kendi şanımı söhretim olsun hemde para önemli değil ne verirsenizde razıyım ..Böyle bir yaklaşım yok....

Değer eder karşılıkları var.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda derinliğine işlenmesi gereken en etkili konulardan biri...

Bizlerden geçti ama bu spora çocuklarımızın hayatlarına yatırım yaptırtacaksak onların önlerine en azından somut yada somuta yakın bir şeyler koymak zorundayız..Bu koyulacak ve hayatları iyi yada kötü şekillndirecek önceliği en yüksek olanda değer paradır. Bu konu hafife alınıpta yüzelsey işlenecek bir durumda da değil. Zorluk derecesi yüksek bir konu, bu konuya tahta- lastik önerilerine baktığımız gibi bakamayız...karşılığında çocuklarımızın yaşanacak çok uzun bir hayatları var.

Yazdım oldu...arkadaşlık birinci, para ikinci, ne verirsen ver, diye genç çocuklarımıza hayatınız çok eğlenceli geçecek diye bir bakışımızı empoze edip ilerki yaşamalarında bu geminin peynir ekmekle yürümiyeceğini anlarlarsa ne olacak..

Konu hassas arkadaşlar daha duyarlı yaklaşalım derim..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Bora, devamlı konuyu didikliyorum, artık kusuruma bakma.. Amacım anketini hırpalamak, konuyu saptırmak değil, sadece gerçeğe yakın bilgileri prof. üyelerimizden alabilmek.

Birazda bu konuya prof. el atsada gerçeklerle yüzleşsek diyorum....gençlerede yaklaşık yol durumu bu seviyelerde diyebilsek..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim merak ettiğim bir şey var mesela..Profesyonellik diyoruz ama sadece para demek mi profesyonellik bunu iyi algılamak lazım..Bununla ilgili konuyu sanırım Aydın Ungan abimiz açmıştı orda da yorumumu yazmıştım ve profesyonelliğin sadece para kazanmak olmadığını, bir oyuncunun para kazanmasa bile profesyonel olabileceğini savunmuştum..Bu bağlamda sorum şu..Malum masa tenisi çok getirisi olan bir spor değil..Reytingler düşük, ilgi düşük vs vs..Böyle bir ortamda takımlar ne için mücadele veriyor? Ne kadar para dönüyor ki ortada oyunculara ne kadar para ödeniyor? Bu paralar aylık mı veriliyor, etap başı mı yoksa maç başı mı? Cidden hep merak ettiğim bir konudur bu..Tahminime göre süperlig oyuncularının belli bir kısmı hariç diğer tüm oyuncular aldıkları parayla anca yol,yemek masraflarını karşılar diye düşünüyorum..Yanılıyor muyum?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Bora, devamlı konuyu didikliyorum, artık kusuruma bakma.. Amacım anketini hırpalamak, konuyu saptırmak değil, sadece gerçeğe yakın bilgileri prof. üyelerimizden alabilmek.

Birazda bu konuya prof. el atsada gerçeklerle yüzleşsek diyorum....gençlerede yaklaşık yol durumu bu seviyelerde diyebilsek..

konuyu istediğin kadar didikleyebilirsin selim abi..

prof. tan kasıt nedir? lig oyuncusu olmak mı? ligde oynayanların da fikirleri önemli elbette ama burada herkesin fikrini almak istedim. bende bir lig oyuncusu olarak kendime yön vermek adına bu anketi açtım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

konuyu istediğin kadar didikleyebilirsin selim abi..

prof. tan kasıt nedir? lig oyuncusu olmak mı? ligde oynayanların da fikirleri önemli elbette ama burada herkesin fikrini almak istedim. bende bir lig oyuncusu olarak kendime yön vermek adına bu anketi açtım.

Prof......tembellik belirtileri başladığı için Profesyonelliğin kısası olsun diye düşünüp yazmıştım ama öğrencilerin bu kısaltmayı farklı düşüneceklerini tahmin etmemiştim..

Prof. = Profesyonel (yaptığı işin karşılığında ücret alan kişi...sporcu olması yada meslek sahibi olması gibi bir kısıtlaması yok)

Kendine yön verme adına açmak doğal olanı yapmışsın, bu arada bizlerde bilgileniyoruz....yada bilenler bizleri bilgilendiriyor..

Konunun peşini bırakmasan bilgilenirsin bırakırsan söylemeye gerek bile yok.. Konu belleğin tozlu raflarında yerini alır..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim merak ettiğim bir şey var mesela..Profesyonellik diyoruz ama sadece para demek mi profesyonellik bunu iyi algılamak lazım..Bununla ilgili konuyu sanırım Aydın Ungan abimiz açmıştı orda da yorumumu yazmıştım ve profesyonelliğin sadece para kazanmak olmadığını, bir oyuncunun para kazanmasa bile profesyonel olabileceğini savunmuştum..Bu bağlamda sorum şu..Malum masa tenisi çok getirisi olan bir spor değil..Reytingler düşük, ilgi düşük vs vs..Böyle bir ortamda takımlar ne için mücadele veriyor? Ne kadar para dönüyor ki ortada oyunculara ne kadar para ödeniyor? Bu paralar aylık mı veriliyor, etap başı mı yoksa maç başı mı? Cidden hep merak ettiğim bir konudur bu..Tahminime göre süperlig oyuncularının belli bir kısmı hariç diğer tüm oyuncular aldıkları parayla anca yol,yemek masraflarını karşılar diye düşünüyorum..Yanılıyor muyum?

Çağan'cığım, madem merak ettin seni bilgilendireyim. Süper ligte oynayanların büyük çoğunluğu 10 ay üzerinden aylık olarak maaş alıyor. 1.lig ve 2 .ligte oynayanların bazıları sezonluk anlaşıp, aylık değilde her etapta(sezonda 4 etap oluyor) parasını alıyor. Uygulama istisnalar hariç genelde bu şekilde diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim merak ettiğim bir şey var mesela..Profesyonellik diyoruz ama sadece para demek mi profesyonellik bunu iyi algılamak lazım..

Yanılıyor muyum?

Sevgili Çağan ben sana bu başka spor bıranşından bir örnek vereyim...

Bir zamanlar GS futbolcu Emre Belezoğlu nun yurtdışından kesin dönüş yapıp TR de bir takımda oynama süreci içersinde Florya/İST. daki evinin çatısı üzerinde GS bayrağı devamlı dalgalanıyordu... FB transfer olduğunda dalgalanan bayraktan eser bile kalmadı.. Profesyenellik bu mu yapın artık hesabınızı...

Para çıktı bütün değerler altüst oldu...

Hizmetini belli bir ücret karşılığı sunan Profesyonel...Bu hizmetini çok iyi sunarsa çok para alır. (başarılı hizmet diyeyim, başarı artıkça ücretide artar)

Kendini sınırlarını bile zorluyarak hizmetini sunana amatör...(başarı tabiki önemlidir ama çok ön planda değildir vereceği hizmet ön plandadır)

Para işin içine girdimi amatörlük biter, profesyenellik başlar. (Paranın azı çoğu olmaz)

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Çağan ben sana bu başka spor bıranşından bir örnek vereyim...

Bir zamanlar GS futbolcu Emre Belezoğlu nun yurtdışından kesin dönüş yapıp TR de bir takımda oynama süreci içersinde Florya/İST. daki evinin çatısı üzerinde GS bayrağı devamlı dalgalanıyordu... FB transfer olduğunda dalgalanan bayraktan eser bile kalmadı.. Profesyenellik bu mu yapın artık hesabınızı...

Para çıktı bütün değerler altüst oldu...

Hizmetini belli bir ücret karşılığı sunan Profesyonel...Bu hizmetini çok iyi sunarsa çok para alır. (başarılı hizmet diyeyim, başarı artıkça ücretide artar)

Kendini sınırlarını bile zorluyarak hizmetini sunana amatör...(başarı tabiki önemlidir ama çok ön planda değildir vereceği hizmet ön plandadır)

Para işin içine girdimi amatörlük biter, profesyenellik başlar. (Paranın azı çoğu olmaz)

ktm

Sayın KTM

Verdiğiniz profesyonelik örneği bence çok etik olmamış herkezin hatırlıyacağı gibi Emre Belezoğlunun FB ye transfer günlerinde hiç kimsenin GS lığınden ve dürüstlüğünden şüphe duymayacağı Hakan Şükür Emreyle yıllarca aynı odayı paylaştığını ve Emrenin FB taraftarı olduğunu çok geçmişten beri bildiği söylemişti.Bu bilgi ışığında olaya bakılırsa Emrenin GS deyken FB maçları dahil performansı ortadadır.Profesyonellik bu sanırım.Herkese Hayırlı Cumalar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın KTM

Verdiğiniz profesyonelik örneği bence çok etik olmamış herkezin hatırlıyacağı gibi Emre Belezoğlunun FB ye transfer günlerinde

hiç kimsenin GS lığınden ve dürüstlüğünden şüphe duymayacağı Hakan Şükür Emreyle yıllarca aynı odayı paylaştığını ve Emrenin FB taraftarı olduğunu çok geçmişten beri bildiği söylemişti.

Bu bilgi ışığında olaya bakılırsa Emrenin GS deyken FB maçları dahil performansı ortadadır.Profesyonellik bu sanırım.Herkese Hayırlı Cumalar dilerim.

Sayın Mrtİzmir

Ben Emre'nin doğuştan GS olduğunu söylemedim , yurt dışından Tr ye dönüp hangi takıma transfer olayım çabalarındayken evinin çatısında GS bayrağı sallanıyordu..FB ye taransferi gerçekleşince doğal olarak GS bayrağını kaldırdı..Emre dönektir GS olmasına rağmen FB yi seçmiştir diye bir şeyde söylemedim sadece profesyenlliğin şartlarını ortaya koymuştur dedim...

Sizin söylediğiniz benim söylediğimi zaten teyid ediyor.

'' Hakan Şükür Emreyle yıllarca aynı odayı paylaştığını ve Emrenin FB taraftarı olduğunu çok geçmişten beri bildiği söylemişti.'' diyorsunuz. (sizin yazınızdan alıntı)

Profesyenelliğin temeli bu zaten FB taraftarı olan bir sporcunun niçin yıllarca GS forması altında ter dökmesi .....FB kimliğinden bıkıp bir anda GS lılığamı sevdalandı... Yıllarca bu sevda içinmi bu terini akıttı..Tabiki hayır sadece para....

Amatölük ile profesyenelliğin tanımında anlaşalım derim...Amatörlükte RUH (sevi saygı istek vardır. Profesyenellikte PARA (paranın yerini ikame edecek diğer değerler) vardır.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Mrtİzmir

Ben Emre'nin doğuştan GS olduğunu söylemedim , yurt dışından Tr ye dönüp hangi takıma transfer olayım çabalarındayken evinin çatısında GS bayrağı sallanıyordu..FB ye taransferi gerçekleşince doğal olarak GS bayrağını kaldırdı..Emre dönektir GS olmasına rağmen FB yi seçmiştir diye bir şeyde söylemedim sadece profesyenlliğin şartlarını ortaya koymuştur dedim...

Sizin söylediğiniz benim söylediğimi zaten teyid ediyor.

'' Hakan Şükür Emreyle yıllarca aynı odayı paylaştığını ve Emrenin FB taraftarı olduğunu çok geçmişten beri bildiği söylemişti.'' diyorsunuz. (sizin yazınızdan alıntı)

Profesyenelliğin temeli bu zaten FB taraftarı olan bir sporcunun niçin yıllarca GS forması altında ter dökmesi .....FB kimliğinden bıkıp bir anda GS lılığamı sevdalandı... Yıllarca bu sevda içinmi bu terini akıttı..Tabiki hayır sadece para....

Amatölük ile profesyenelliğin tanımında anlaşalım derim...Amatörlükte RUH (sevi saygı istek vardır. Profesyenellikte PARA (paranın yerini ikame edecek diğer değerler) vardır.

ktm

Sevgili KTM

Yanlız şunuda atlamamak lazım örneğin Emre yanlış bilmiyorsam ya GSnin alt yapısından yetişme yada çok küçük yaşlarda büyükleri tarafından yönlendilirmekle Gs oyuncusu olmuştur ki zaten o yaşlarda ben şu takımı tutuyorum ordan başka yerde oynamam banane banane diyecek durumda değildir heralde daha sonrada şartlar el vermiş tuttuğu takım transfer teklifinde bulunmuş oda kabul etmiş ama harbiden çok iyi paralar alıyorlar yani tabiki şuna katılım verilen ücret diğer tekliflerden az olsaydı genede Fb ye gidermiydi biraz zor yani aynı ücret teklifleri arasından tuttuğu takım tercihi sanırım olay bu.

Neysede zenginin parası züğürtün çenesini yorarmış derler ya bizim parmaklarımızı yoruyor.Eğer siz İstanbulda iseniz ben arasıra oraya geliyorum bi amatör ruhlu maç yaparız olay biter.Sizden set alırsam ben kazanmış sayılırım ama seviyem düşüktür biraz da ondan.Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili KTM

Yanlız şunuda atlamamak lazım örneğin Emre yanlış bilmiyorsam ya GSnin alt yapısından yetişme yada çok küçük yaşlarda büyükleri tarafından yönlendilirmekle Gs oyuncusu olmuştur ki zaten o yaşlarda ben şu takımı tutuyorum ordan başka yerde oynamam banane banane diyecek durumda değildir heralde daha sonrada şartlar el vermiş tuttuğu takım transfer teklifinde bulunmuş oda kabul etmiş ama harbiden çok iyi paralar alıyorlar yani tabiki şuna katılım verilen ücret diğer tekliflerden az olsaydı genede Fb ye gidermiydi biraz zor yani aynı ücret teklifleri arasından tuttuğu takım tercihi sanırım olay bu.

Neysede zenginin parası züğürtün çenesini yorarmış derler ya bizim parmaklarımızı yoruyor.Eğer siz İstanbulda iseniz ben arasıra oraya geliyorum bi amatör ruhlu maç yaparız olay biter.Sizden set alırsam ben kazanmış sayılırım ama seviyem düşüktür biraz da ondan.Saygılarımla.

Sayın Mrtİzmir amacımız burada bilgi paylaşımında bulunmak, benim dediğim doğrudur, sizin ki yanlıştır diye yazılan bir şey yok sadece doğru (yanlışta olabilir) bildiklerimizin paylaşımı var...Doğruları bulmak adına beraber yazıyoruz.. Kazanmak yada kaybetmek için değil, konunun hedefteki en doğrusunu yakalamak için yazışıyoruz..Bizler birbirimizin rakibi değiliz, birbirimize üstünlük kurmak için yazmıyoruz tek amacımız var birlikte o hedefi göbeğinden vurabilmek..

Not..Konu dışı ama örnekleme olsun diye yazdığım Emre , Zeytinburnu spor/İST. alt yapısından GS gelmiştir diye biliyorum..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de 1. lig oyuncusu olarak şunları söyleyebilirim. profesyonellik insanın öz disipliniyle ilgili bir şeydir ve her yetenekli oyuncu prof. değildir. mesela bazıları düzenli olarak antreman yaparken bazıları maça 10 gün kala bir kaç antreman yaparak maça gider. İyi maçlar da çıkarabilir. bu 2. söylediğim prof değildir bence yeteneklidir. diğeri sezon boyunca antremanları aksatmaz maça gittiğinde erken yatar her antremanda güzel bir şekilde ısınma ve soğutmalarını yapar. bu diğerine göre profesyoneldir yani bunun parayla ilgisi yoktur bence de. ülkemizde genelde yıldızlar gençler kategorisinde sporcular yoğun bi şekilde antreman yaparlar.Ancak yıllar geçtikçe üniversite, iş hayatı vb. sebeplerden dolayı bu antreman yoğunluğu azalabilir. bu kişinin alt yapısı dolu dolu, verimli bir şekilde geçtiği için onu daha az olumsuz etkiler.. para alma mevzusuna gelince 1.ve 2. ligde fazla para dönmüyor. yol yemek malzeme masrafları hariç ortalama yıllık 2-3bin lira. bu takımların tutumuna göre aylık veya her etapta ödeniyor. ama süper ligde yabancı oyuncuların armasında dolayı tam bir uçurum oluştu fiyatları takip etmek çok zor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim forumda üye olarak profesyenel oyuncu azlığı var anlaşılan. .

Biri çıkıpta ben ayda şu maaşı alıyorum yada hayatımı esas ana işimden kazandığım parayla idame ettiriyorum katkı olsun diyede bu spordan aldığım 3-5 de ekliyorum diyebilecek bir zat yokmudur.

Bu spora gönül vermiş genç sporculara ışık tutunsun diye bir sayısal sonuca gitmeye çalışıyoruz.. Bu spor tek başına karın doyuracak bir gelir getirir mi ...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 5 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..